Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Νομοθεσία για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

νομοθεσία νόμος

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
176 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Wallsdoc ascended

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 23 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΑΝΤΡΕΑΣ
  • ΠεριοχήΑθήνα αμπελόκηποι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vaporesso Gen, Eleaf lemo 3

παιδια σορρυ παλι για την ενοχληση. δεν καταλαβαινω γιατι ενας φιλος σου δεν μπορει να σου στειλει με δικο του πακετο οχι απο εταιρειας στο σπιτι του και να ξερουν οτιν εχεις φερει ηλεκρτρικο η γευση ξερωγο μεσα στο πακετο. Λιγο out of hand αυτο που θα πω αλλα θυμαμαι ακομη και οταν ημουν λυκειο φιλουσ μου παραγγελανε απο ιστοσελιδες παρανομα ναρκωτικα και τα φερνανε σπιτι του. και η μαυρη αγορα ετσι δουλευει απο οσω ξερω. ερωτηση μου τωρα ειναι πως ξερουν τι εχει μεσα στο πακετο μου. εισται σιγουροι οτι δεν μπορει να μου στειλει φιλος μου απο και Ε.Ε αλλα και Η.Π.Α χωρις να δουν τι εχει μεσα το πακετο? και κατι εξτρα, αφου απαγορευαιτε το importing σχεδον ολοκληρωτικα των ηλεκτρικων στην ελλαδα η εταιρεις ηλεκτρικων εξωτερικου γιατι εχουν σαν επιλογη την Ελλαδα ακομη? Η μηπως πρεπει ο καθε πελατης να ξερει τους δικους του νομους απο οτι εχω καταλαβει. Ευχαριστω για το χρονο σας!

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.492 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Ο κάθε πολίτης της κάθε χώρας θα πρέπει να έχει γνώση των νόμων, γιατί ως γνωστόν άγνοια νόμου δεν γίνεται δεκτή από κανένα δικαστήριο.

Οτιδήποτε έρχεται από χώρα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης περνάει τελωνείο.

Αν λοιπόν βρεθεί ότι μέσα στο πακέτο υπάρχει προϊόν το οποίο εισάγεται παράνομα τότε κατάσχεται.

Είναι απλά τα πράγματα.

Αν παραγγείλεις από Ευρώπη υπάρχει και πάλι ένα ρίσκο, αλλά σε μικρό βαθμό.

Από Αγγλία λόγω Brexit δεν ξέρω πλέον τί ισχύει...

Μερικές εταιρείες ατμιστικών προϊόντων έχουν ακόμη την επιλογή αποστολής για Ελλάδα, αλλά οι περισσότερες εκτός ΕΕ έχουν σταματήσει να στέλνουν (ΗΠΑ, Κινα κλπ)

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 785 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Doggy Sxk , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

παιδια σορρυ παλι για την ενοχληση. δεν καταλαβαινω γιατι ενας φιλος σου δεν μπορει να σου στειλει με δικο του πακετο οχι απο εταιρειας στο σπιτι του και να ξερουν οτιν εχεις φερει ηλεκρτρικο η γευση ξερωγο μεσα στο πακετο. Λιγο out of hand αυτο που θα πω αλλα θυμαμαι ακομη και οταν ημουν λυκειο φιλουσ μου παραγγελανε απο ιστοσελιδες παρανομα ναρκωτικα και τα φερνανε σπιτι του. και η μαυρη αγορα ετσι δουλευει απο οσω ξερω. ερωτηση μου τωρα ειναι πως ξερουν τι εχει μεσα στο πακετο μου. εισται σιγουροι οτι δεν μπορει να μου στειλει φιλος μου απο και Ε.Ε αλλα και Η.Π.Α χωρις να δουν τι εχει μεσα το πακετο? και κατι εξτρα, αφου απαγορευαιτε το importing σχεδον ολοκληρωτικα των ηλεκτρικων στην ελλαδα η εταιρεις ηλεκτρικων εξωτερικου γιατι εχουν σαν επιλογη την Ελλαδα ακομη? Η μηπως πρεπει ο καθε πελατης να ξερει τους δικους του νομους απο οτι εχω καταλαβει. Ευχαριστω για το χρονο σας!

@

Φιλτατε  απο εμπειρη πηγη , πρωην εργαζομενο στα ελτα , σε διαβεβαιω οτι υπαρχει ειδικο μηχανημα με ακτινες οπου ελεγχεται , αν θεωρουν οτι πρεπει, το περιεχομενο του πακετου-δεματος-φακελου οπου διακινειται . 

Οσο για το way of importing που εχουν οι εκαστωτε εταιριες , αν διαβασεις στα terms θα δεις οτι σου αναφερουν για τα customs οτι δεν φερουν καμια ευθυνη αν στα κατασχουν μιας και πρεπει να εισαι γνωστης (οπως ανεφερε ο Μακης) των νομων της χωρας που διαμενεις την περιοδο της παραγγελιας σου.

Ριχνεις κερμα και οπου κατσει  :rolleyes: μιας και μιλαμε για απαγορευμενα προιοντα βαση νομου.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 23 Δημοσιεύσεις

Ευχαριστω για τη βοηθεια guys! Να σας πω εχω παραγγειλει απο κινα πριν τις 6 του Φεβραρη που αλλαξαν οι νομοι για τα τελωνεια. Αν τους πω οτι τη στιγμη της παραγγελιας μου οι τελωνοιακοι δεσμοι για πακετα κατω των 22 ευρω ηταν ακομη 0 θα ειμαι παρανομος η θα με κυνηγισουν αν αρνηθω να πληρωσω? 

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 785 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Doggy Sxk , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

@

Δεν νομιζω να βρεις ακρη φιλε μου .

'Παρανομος' θα εισαι αν το περιεχομενο της παραγγελιας σου ειναι ατμιστικα και οχι αν θα αρνηθεις να πληρωσεις.

Απλα αρνησε την πληρωμη οπως λες και ουτε γατα ουτε ζημια για αυτους αλλα χασουρα απο πλευρας σου τα χρηματα που πληρωσες.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 23 Δημοσιεύσεις

Οχι ακριβως νομοθεσια για το ηλεκτρικο αλλα περιεχει και αυτο. Δεν ειμαι σιγουρος αν εχει ηδη σταλθει αυτο εδω μεσα αλλα δεν πειραζει ποτε να ενημερωνουμε. Πανω κατω εξηγει το τι παιζει με το shipping, transportation, τελωνεια και ολα τα ωραια. Διαβαζα επισης για αυτους που δεν εχουν χρονο να το μελετησουν ολο οτι αν θες πραγματα απο κινα που ειναι λιγοτερα απο 22 ευρω κανεις τριγωνικη μεταφορα που ουσιαστικα παει σε χωρα Ε.Ε. και μετα Ελλαδα αλλα ειναι λιγο πιο ακριβο.

οπιος θελει να καταγγειλει να φυγει ο τελωνισμος πραγματων αξιας 22 ευρω και κατω.

καταστηματα που προσφερουν τριγωνικη μεταφορα!

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 785 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Αρχηγοπουλο εφοσον υπαρχει τροπος τριγωνικης αποστολης , κανε το.

Χαλαλι το μικρο κοστος παραπανω απο το να 'κλαις' την παραγγελια.

Επιμενω παντως οτι παρα το οτι θα ερθει απο Ευρωπαικη χωρα , υπαρχει , εστω και η μικρη πιθανοτητα να ανοιχτει και κατασχεθει.

Οσο για το shipping  , τελωνεια κλπ ισχυει οτι προαναφερθηκε.

Μιλαω παντα για Ελλαδα.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 23 Δημοσιεύσεις

ΤΑ €15 ΓΙΑ ΤΕΛΗ ΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ.
Τα καταφεραμε guys αν ειναι οριστικο. Οσοι πηραν τηλεφωνο τα σεβη μου, και εγω 2 λεπτακια καταγγελιτσα εκανα μαζι με χιλιαδες αλλους. Ας ελπισουμε οτι θα μεινει!
  • Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.492 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Ευχαριστούμε Αντρέα για την ενημέρωση. :thankyouyellow:

Εδώ που τα λέμε το χαράτσι των 15 ευρώ για δέματα από εξωτερικό (εκτός Ε.Ε.) αξίας μικρότερης των 22 ευρώ θα ήταν πολύ άδικο.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 23 Δημοσιεύσεις
Και λιγο παρανομο συμφωνα με την Ε.Ε. Ειχανε παρει χιλιαδες κοσμος τηλεφωνο δεν υπηρχε πιθανοτητα να ηταν καλη αποφαση και για την ελτα σαν εταιρια.
  • Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 141 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:dionisios marinos
  • Περιοχήkesariani
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hcigar vt75 color doggystale, nautilus2, merlin mtl
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Pc gamer, βολτες με μηχανη, track day
Παντος εγω απο aliexpres εχω φέρει τελευταία βαβακια muji και συρμα το geekvape που το εχω βολευτεί παρα πολυ απο εκει περνω και δεν σταματαει τελωνείο βεβαια κατω απο 20 ευρω παραγγελία
  • Μου αρέσει (+) x 3

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.283 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Διονύση καλημέρα.

Το βαμβάκι και το σύρμα δεν θεωρούνται ατμιστικός εξοπλισμός και περνάνε ελεύθερα.

Το πρόβλημα είναι τα ατμιστικά που τα έχουν στο κυνήγι.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 141 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήkesariani
@

Δημητρη καλημερα και ομως πήρα και ατμοποιητη τον μερλιν για να δώσω στην γυναικα να την παω σε επισκευασιμο που εχω τον ιδιο.
Πέρασε δεν τον κατασχεσανε, μπορεί τύχη δεν ξέρω παντος δεν ειχα βαλει ταχυδρομείο ολλανδιας μιας που το ξέρουν εδω οι δικοι μας.
Ειχα βάλει απο κινα και οχι register.
Υγ ακομα κλαίω το hicigar vt75 color που τοτε δεν ημουν γραμμένος σε φορουμ που να ηξερα οτι ειχανε βγαλει τον νομο και το κατασχεσανε αστα να πανε.
Μετα τα εσκασα σε ελληνικο μαγαζι τοτε 120 ευρω

Επεξεργάσθηκε απο mparaxir, Χθές, 10:41 .

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.492 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Διονύση οι περισσότεροι λίγο - πολύ την έχουμε πατήσει στο παρελθόν με διάφορες αγορές μας. :rolleyes:

Μην σκας, μικρό το κακό, υγεία να έχουμε.  :) 

Για αυτό υπάρχει και το φόρουμ, για να αλληλοενημερωνόμαστε. :ok: 

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 23 Δημοσιεύσεις
@

Pote peripu egine i praksi me ton merlin ?!
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 141 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήkesariani
Πριν ενα μηνα το πήρα τον δεύτερο
  • Μου αρέσει (+) x 1