Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Καθαρισμός ατμοποιητη (επισκευάσιμοι και εργοστασιακοί).

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
47 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

:lol:  :lol:  :lol:

:parakalo:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

...με τί λιπαντικό;  :hahaha:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Με γράσο σιλικόνης  :mollie:  :mollie:  :mollie:

Please Login or Register to see this Hidden Content

174,28K   19 Αριθμός λήψεων

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   vagskarm

vagskarm

Member

• VF Members
  • 57 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγέλης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hussar clone, subtank mini with rba, η φωτο είναι με τον ijoy exo rta

Να ακουστεί και το άλλο άκρο, εγώ ρε παιδιά, όποτε πήρα καινούργιο ατμοποιητή, αμέσωςβγάλσιμο απο τη συσκευασια, στήσιμο, μέσα το αγνό παρθένο υγρό μου, και φουμάρισμα. Από το δεύτερο τανκ, αψογη γεύση

• Χμμμμμ !!! x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Γνήσιο ή κλώνο; Και σε κάποιες περιπτώσεις γνήσιων ο κατασκευαστής συνιστά πλύσιμο σε κάποια σημεία ή αντίθετα ότι είναι πλυμένος (όχι απλά καθαρός).

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   vagskarm

vagskarm

Member

• VF Members
  • 57 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγέλης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hussar clone, subtank mini with rba, η φωτο είναι με τον ijoy exo rta

σε όλους αδερφέ,  σε όλους, ακριβούς γνήσιους δεν έχω καταφέρει να αγοράσω, έτσι κι αλλιώς, κατά πλειοψηφία κινέζικους άτμο.

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Γνωριζω το οτι ειμαι λιγο offtopic.....αλλα με τα μπουκαλακια που εχουμε και ειδικα τα πλαστικα που κρατανε μυρωδιες...πως τα πλενουμε;Μιλαω για υγρα πολυ εντονα!Σημερα πεταξα ενα υγρο που ειχα σε μπουκαλι...πιο συγκεκριμενα μιλαω για λεμον ταρτ της flavorboss το οποιο ηταν σχεδον σκουρο μαυρο,το επλυνα και το αφησα για καποιες ωρες με σαπουναδα αλλα η μυρωδια υπαρχει!θα επιρεασει το νεο υγρο που θελω να φτιαξω;
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Γιώργο καλησπέρα

Όπως λες είναι αρκετά δύσκολο να καθαρίσεις από μυρωδιές αρωμάτων ένα μπουκάλι.

Αυτό που κάνω με αρκετή επιτυχία είναι το εξής.

Τα βάζω μέσα σε σαπουνάδα με αρκετό ξύδι και τα αφήνω μέσα για αρκετές ώρες.

Σε πολύ έντονα αρώματα έχει τύχει να τα αφήσω και 2 ημέρες μέσα στη σαπουνάδα.

Μετά έχει πολύ καλό ξέπλυμα με άφθονο νερό και τα αφήνω να στεγνώσουν και να ξεμυρίσουν άλλες 2 ημέρες.

Με αυτό τον τρόπο έχω πάντα πολύ καλά αποτελέσματα αλλά είναι όπως βλέπεις χρονοβόρος.

Όσο αφορά τη χρήση από μπουκαλάκια που έχουν πλυθεί αλλά έχει παραμείνει η οσμή του προηγούμενου αρώματος δεν μπορώ να σου πω πολλά πράγματα για το αν επηρεάζει ή όχι το νέο υγρό γιατί εφαρμόζω πάντα την παραπάνω μέθοδο.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Υπάρχουν πλαστικά που δεν συγκρατούν καθόλου μυρωδιές και χρησιμοποιούνται σε εργαστήρια. Δεν ξέρω αν θα βρεις σε μπουκαλάκια για τη χρήση που θέλεις, αλλά μπορείς να ρωτήσεις (Μάνης, Σύνδεσμος, Καλογερόπουλος). Ο πρώτος έχει αρκετές πιθανότητες να έχει κάτι που να σε βολέψει. Εναλλακτικά στο Vaza.gr
  • Χρήσιμο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Πρωινή μπουγάδα εβδομαδιαίας συντήρησης μετά από κατανάλωση πολλών ml υγρών.

- Λύσιμο ατμοποιητών στα βασικά μέρη.

- Γρήγορο ξέπλυμα με γάργαρο-καθαρό νερό ΕΥΔΑΠ.

- Ταμπλέτα Corega σε γυάλινο βαζάκι για 1-2 ωρίτσες με χλιαρό νερό.

- Καλό ξέπλυμα με γάργαρο-καθαρό νερό ΕΥΔΑΠ.

- Γρήγορο σαπούνισμα με υγρό πιάτων. 

- Ξανά ξέπλυμα με γάργαρο-καθαρό νερό ΕΥΔΑΠ.

- Τίναγμα κάθε μέρους των ατμοποιητών για απομάκρυνση μεγάλου όγκου νερού.

- Φύσημα εντός των οπών εισαγωγής αέρα στις βάσεις των ατμοποητών για την απομάκρυνση του εισερχόμενου κατά το ξέπλυμα γάργαρου νερού.

- Άπλωμα μερών ατμοποιητών πάνω σε χαρτί κουζίνας για μερικές ώρες μέχρι να στεγνώσουν πλήρως.

Photo-0001.jpg

Σε επόμενο μάθημα θα μάθουμε πως σιδερώνουμε κολλαριστά πουκάμισα. Ευχαριστώ που με παρακολουθήσατε. :geliooo:  :mollie:

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 05 Μάρτιος 2018 - 13:16.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Να πω και το δικό μου πλύσιμο;

1. λύσιμο (εννοείται) χωρίς να βγάλω τα o-rings (εκτός αν αλλάξω υγρό)

2. σε λεκανάκι με λίγο υγρό πιάτων για 30' με περιοδική ανάδευση (όποτε το θυμηθώ)

3. ξέπλυμα με νερό βρύσης

4. υπέρηχοι για 6'

5. σε λεκανάκι με νερό πλύσεων (σαν το wfi, αλλά για χρήση σε καθαρισμούς τραυμάτων - είναι φθηνότερο)  ή εναλλακτικά με απιονισμένο νερό) για 30'

6. στέγνωμα σε πετσέτα (όσο πάρει)

7. αν χρειάζεται στη συνέχεια, σκούπισμα με χαρτί κουζίνας που στρίβω τις γωνίες του για να γίνει πολύ λεπτό για τις μικρές τρύπες

8. επειδή όλη αυτή την ώρα ατμίζω άλλον ατμοποιητή και έχει λερωθεί, ξαναπάω στο 1  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 6
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Giorgos.K

Giorgos.K

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις

Χαιρετώ τους φίλους και καταθέτω την άποψη μου.  Παρόλο που ο makis66 με κάλυψε πλήρως  ειδικά στους καινούργιους ατμοποιητές, συμπληρώνω μερικά πραγματάκια όχι γιατί ξεχάστηκαν να αναφερθούν, αλλά γιατί εγώ δεν χρησιμοποιώ μπάνιο υπερήχων.

Ένα συστατικό που χρησιμοποιώ είναι η σόδα. Μετά το βράσιμο σε καθαρό νερό, βγάζω το μπρίκι από το μάτι και όπως είναι καυτό το νερό ρίχνω μια σταγόνα απορρυπαντικό πιάτων. Τα ανακατεύω να αφρίσει το σαπούνι και προσθέτω μισή κουταλιά του γλυκού σόδα. Αυτή με την σειρά της αφρίζει και αναγκάζει το νερό με το σαπούνι να εισχωρήσει και στα πιο δύσκολα σημεία του ατμοποιητή και τον αφήνω εκεί έως το νερό να κρυώσει.  Τέλος θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:

1. Τα σκεύη που χρησιμοποιούμε για τον καθαρισμό του ατμιστηκού εξοπλισμού μας να είναι ΜΟΝΟ για αυτό γιατί πάντα θα υπάρχουν κατάλοιπα.
  2. Το απορρυπαντικό πιάτων είναι άτιμο πράγμα και δεν ξεπλένεται τόσο ευκολά όσο εμείς νομίζουμε. (π.χ.) Ξεβγάλετε όσο καλά εσείς νομίζετε έναν ατμοποιητή και μετά ξανά βράστε τον. Θα δείτε στην επιφάνια του σκεύους σας πάλι σαπουνάδα.
  3. Η συχνή αλλαγή αντιστάσεων, βαμβακιών και ο καθαρισμός,  μεγιστοποιούν την απόλαυσή στο άτμισμα και είναι απαραίτητα για την υγεία μας.

Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους..  

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Αμεσως μετα την αγορα, πλυσιμο-σαπουναδες παντου. Στη χρηση, μετα απο καθε αλλαγη σε συρμα-βαμβακι, πλυσιμο στη βρυση απλα να φυγει το οποιο υγρο εχει κατσει. Το επιστομιο πολλες φορες μεσα στην ημερα.

Επεξεργάσθηκε απο fobmove, 15 Μάρτιος 2018 - 18:17.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

@

Αυτο που λες για συχνη αλλαγη σε βαμβακι-συρμα ειναι το πιο σημαντικο απο ολα και σε αυτο πρεπει να δωσουν μεγαλη προσοχη ολοι οι ατμιστες. Εχω ακουσει να εχει καποιος το ιδιο συρμα για 15 ημερες...και απλα να το καιει για να "καθαρισει"....ή να εχει το ιδιο βαμβακι για 4 ή και παραπανω ημερες. Πιστευω οτι δεν ειναι τοσο τραγικο το κοστος για καθημερινη ή εστω καθε δυο ημερες αλλαγη σε συρμα-βαμβακι. Ισα ισα που θα μας κανει και πιο εμπειρους με το αθλημα. :)  ;)

• Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Πολύ σωστά όλα όσα γράφετε παιδιά και να συμπληρώσω ότι το συχνό καθάρισμα του ατμιστικού μας εξοπλισμού αλλά και η συχνή αλλαγή της βαμβακοαντίστασης δεν είναι μόνο για να παίρνουμε καλύτερη γεύση αλλά περισσότερο για την υγεία μας. :yes:

Φύγαμε από το βρωμοτσίγαρο για να έχουμε καλύτερη υγεία, άρα πρέπει να προσέχουμε για να έχουμε. ;)

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Τί είναι βαμβάκι;  :lotpot:  :lotpot:  :lotpot:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Τί είναι βαμβάκι;  :lotpot:  :lotpot:  :lotpot:

Κάτι που δεν το λένε prime!!!!!!!!!! :WhatHeMeans:  :mollie:  :mollie:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   Giorgos.K

Giorgos.K

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις

@

Αυτο που λες για συχνη αλλαγη σε βαμβακι-συρμα ειναι το πιο σημαντικο απο ολα και σε αυτο πρεπει να δωσουν μεγαλη προσοχη ολοι οι ατμιστες. Εχω ακουσει να εχει καποιος το ιδιο συρμα για 15 ημερες...και απλα να το καιει για να "καθαρισει"....ή να εχει το ιδιο βαμβακι για 4 ή και παραπανω ημερες. Πιστευω οτι δεν ειναι τοσο τραγικο το κοστος για καθημερινη ή εστω καθε δυο ημερες αλλαγη σε συρμα-βαμβακι. Ισα ισα που θα μας κανει και πιο εμπειρους με το αθλημα. :)  ;)

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου και κινδυνεύοντας να ξεφύγω από το θέμα, μια και δεν είναι σύρματα, βαμβάκια θα πω τα εξής τα οποία δεν είναι καθόλου υποκειμενικά. Τα βαμβάκια χάνουν την απορροφητικότητα τους μετά από δύο ημέρες, συρρικνώνονται και παύουν να συμπεριφέρονται όπως πρέπει για την σωστή τροφοδοσία, για αυτόν τον λόγο έχουμε αυτήν την μάζα από ζελέ καμένου υγρού. Τα σύρματα οξειδώνονται  μόνο και μόνο από την έκθεσή τους στο περιβάλλον φανταστείτε τι παθαίνουν όταν τα καίμε και τα πλένουμε με νερό όπως δυστυχώς πολλοί( έμπειροι ) ατμιστές και περσόνες προβάλουν τέτοιου είδους τεχνικές στα γιουτιούμπια ανά τον κόσμο.                   

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Μα πιστευω το ατμισμα ειναι και χομπι.Η ολη μανουρα δλδ που για αλλους ειναι μπελάς,για εμας ειναι διασκεδαση.Εγω σχεδον καθε μερα,αντε το πολυ μερα παρα μερα τα αλλαζω ολα.Ετσι για να αλλαζω και τους ατμο που εχω.Ετσι και την πλακα μου κανω και εξασφαλίζω-κατα το δοκουν-καλύτερη υγεία

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

@

Δε διαφωνώ καθόλου με τα λεγόμενα των συχνών αλλαγών αντιστάσεων και βαμβακιού, αλλά νομίζω ο "ζελές" και το σκούριασμα είναι υπερβολές σε κάποια έκταση. Το βαμβάκι δεν χάνει κατ' ανάγκη την απορροφητικότητά του, αλλά μπορεί να καεί από λάθος τροφοδοσία ή να δίνει αλλοιωμένη γεύση λόγω χρήσης. Παράδειγμα επιστροφής βαμβακιού στην αρχική του κατάσταση (αν δεν έχει καεί) είναι η χρήση του με σύρμα ζιρκονίου όπου ξεπλένοντας το βαμβάκι με νερό γίνεται ξανά λευκό. Φυσικά εδώ παίζει κορυφαίο λόγο η ποιότητά του. Όσον αφορά το σκούριασμα (με εξαίρεση τελείως εκτός προδιαγραφών σύρματα) δεν είναι κάτι που θα το δεις εύκολα σε χρόνο 7-10 ημερών. Κορυφαία παραδείγματα είναι το SS (αν σκουριάζει το ανοξείδωτο υπάρχει θέμα του τί είναι) και το ζιρκόνιο. Πολλά καλής ποιότητας σύρματα που περιέχουν Fe έχουν υποστεί επεξεργασία (πχ dicodes Resistherm - NiFe30) και απλά δεν πρέπει να γίνεται dry burn. Η αλλαγή απλά βαμβακιού σε συνδυασμό με dry burn είναι κάτι που δε το συνιστά κανένας (το έχω κάνει σε ανάγκη κάποιες φορές που δεν είχα σύρμα). Σίγουρα πάντως το σύνολο σύρμα - βαμβάκι είναι καλό να αλλάζεται κάθε 5-10ml ή 2-3 μέρες και ο ατμοποιητής να πλένεται κάθε 15-20ml ή 7-10 μέρες. Για τους φανατικούς χομπίστες, αυτοί οι χρόνοι γίνονται οι μισοί.

• Συμφωνώ! (+) x 6
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη