Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Καθαρισμός ατμοποιητη (επισκευάσιμοι και εργοστασιακοί).

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
47 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις

Με την λογική ότι δεν θα φόραγα ένα καινούργιο  φανελάκι ή πολύ περισσότερο ένα εσώρουχο χωρίς να το πλύνω, κάνω το ίδιο και με τους ατμοποιητές ανεξάρτητα από το εάν είναι από εταιρία με μεγάλο όνομα στην αγορά ή όχι.

Για αρχή μια πολύ ελαφριά σαπουνάδα με την βοήθεια μιας οδοντόβουρτσας και μετά ένα καλό μούλιασμα & ξέπλυμα το θεωρώ απαραίτητο. Ακόμα και εάν είναι καθαρός χωρίς να υπάρχουν μηχανόλαδα βοηθάει να απομακρυνθεί αυτή η οσμή από κλεισούρα πλαστικούτρα από την συσκευασία.

Από την άλλη έχω πέσει και σε δύσκολες περιπτώσεις κλώνου όπου μια ξένη γεύση να επιμένει παρά το πολύ καλό σαπούνισμα. Εκεί το λύσιμο και της πιο μικρής βίδας και το βράσιμο όλων εκτός των o ring με τα καθαριστικά της φύσης (ξύδι, σόδα) και μούλιασμα σε βότκα κάνει την διαφορά.

Στις ενδιάμεσες συντηρήσεις δεν είμαι τόσο σχολαστικός εκτός εάν είναι να χρησιμοποιηθεί πολύ κόντρα γεύση.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Συμφωνώ με όσα έγραψες και να προσθέσω ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων που συνεχίζει ένας ατμοποιητής να μας δίνει χάλια ή παράξενη γεύση μετά από πολύ καλό - σχολαστικό αρχικό πλύσιμο ο συνήθης ύποπτος είναι τα κινέζικα ορινγκς που φοράνε.

Γι αυτό όταν υπάρχει δυνατότητα εγώ τα αλλάζω το δυνατόν γρηγορότερα με γνήσια.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Ετσι ακριβως Μακη, Και εγω το ιδιο εκανα με το πηρα στα χερια μου τον κλωνο. Ευχαριστω και παλι για τη πολυτιμη βοηθεια σου. :)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Για την συντήρηση των oring που ΔΕΝ χρησιμοποιώ αλλά κάθονται ως ανταλλακτικά

Βάζω γράσο σιλικόνης σε ένα zip close σακουλάκι (Πασαλείβω τα τοιχώματα του)

Γράσο σιλικόνης στα oring στο καθένα ξεχωριστά και όλα μέσα στο σακουλάκι

Πατάω να φύγει ο αέρας και να κολλήσουν τα nylon τοιχώματα με τα oring και το γράσο σιλικόνης

Ένα σώμα μια ψυχή όλα :D

Έτσι συντηρώ oring και για άλλες χρήσεις εκτός άτμο χρόνια άνευ προβλημάτων

Γράσα σιλικόνης υπάρχουν πολλά και πάστες σιλικόνης με η χωρίς κερασάκι :D

Επειδή όμως δεν είναι να κάνουμε ανάλυση στα είδη γράσων εδώ προτιμήστε την ειδική

πάστα σιλικόνης που μπαίνει στις μπουκάλες καταδύσεων

Εννοείτε πως πρίν την τοποθέτηση και χρήση πλένονται καλά

Το ελαιόλαδο που λέει ο Μάκης @

Please Login or Register to see this Hidden Content

δεν το έχω δοκιμάσει σε μακροχρόνια αποθήκευση

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Κακά τα ψέματα και με την πάστα υπάρχει φθορά, απλώς επιβραδύνεται. Η βασική χρήση της πάστας που λες είναι να κρατάει τους συνδέσμους στεγανούς για ευνόητους λόγους. Προσωπικά αλλάζω τα o-rings κάθε 3-6μηνο και δεν προλαβαίνουν να ξεραθούν. Επίσης στα o-rings που έρχονται σε επαφή με το υγρό μένει μυρωδιά όσο κι αν τα πλύνεις, οπότε αν αλλάξεις το υγρό που βάζεις μπορεί να σου έρθει αλλοιωμένη γεύση. Το ζητούμενο είναι τί να βάλεις στα ήδη φορεμένα o-rings για μακροχρόνια αποθήκευση του ατμοποιητή. Η μόνη λύση που έχω βρει είναι κάποιο άοσμο μηχανικό λιπαντικό με περιοδικό πλύσιμο (3μηνο) και νέο πέρασμα με λιπαντικό.

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης
Γρασσο σιλικονης ειναι μια καλη λυση
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Ακόμα και τα ειδικά αυτά γράσα με προδιαγραφές για βιομηχανίες τροφίμων (Γραμμές παραγωγής)

χωρίς σιλικόνη έχουν κινδύνους

Κατασκευασμένα απο κόκαλα (Όχι ανθρώπου) :lol:

Και η σιλικόνη που έχουν τα oring απο κατασκευής δέν είναι οτι καλύτερο

Γενικότερα η σιλικόνη νομίζω είναι καρκινογόνος ουσία

Ακόμα χειρότερα τα λιπαντικά μηχανών

Υπάρχουν oring που εργάζονται βυθισμένα χρόνια ολόκληρα σε πχ βενζίνη χωρίς φθορά

Μόλις βγούν κι έρθουν σε επαφή με την ατμόσφαιρα γίνονται για κλάματα  :pare:

Επίσης και η βαζελίνη έχει  πετρελαϊκά πρόσθετα

Το ιδανικό αλλά για μένα ανέφικτο και ισως για άλλους εφικτό είναι

Αποθήκευση σε δοχείο με κενό αέρος πασαλιμένα με κάποιο ουδέτερο γαλάκτωμα

για ανθρώπινο δέρμα :idiot1: Για τα καινούργια

Για τα είδη τοποθετημένα σε άτμο που είναι παρκαρισμένοι δεν ξέρω

Τους λίγους άτμο που έχω παρκαρισμένους τους έχω χωρίς oring

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Μία λύση θα ήταν να τους έχεις λυμένους χωρίς τα o-rings και όταν χρειαστεί να πάρεις καινούργια. Το πρόβλημα είναι αν θέλει κανένα περίεργο λαστιχάκι που δε το βρίσκεις.
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη