Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Γεύσεις υπο κίνδυνο

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Τους τα έχωσε καλά, αλλά ότι είναι να γίνει θα γίνει και δυστυχώς ότι ξεκινάει από τις ΗΠΑ, μετά εισάγεται και στην Ευρώπη.

Κάτι σα να ζηλεύουμε όλα τα στραβά τους.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

Ακριβώς αυτό, σύντομα κοντά μας...

Επόμενο βήμα η κατάργηση των DIY αρωμάτων (λόγω των "κινδύνων" που περιλαμβάνει η παρασκευή τους). Μόνο έτοιμα και Shake 'n' Vape. Σε 1-2 χρόνια θα το δούμε και αυτό.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Να φροντίσουμε σε 1-2 χρόνια να έχουμε κόψει και το άτμισμα ή τουλάχιστον τα αρώματα. Η κουβέντα για τα αρώματα έχει ξεκινήσει καιρό πριν από επιστημονικούς κύκλους άσχετους με το FDA.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

Να φροντίσουμε σε 1-2 χρόνια να έχουμε κόψει και το άτμισμα ή τουλάχιστον τα αρώματα. Η κουβέντα για τα αρώματα έχει ξεκινήσει καιρό πριν από επιστημονικούς κύκλους άσχετους με το FDA.

Τι εννοείς; Δεν χρησιμιμοποιούνται φυτικά αρώματα και βάσεις που είναι σύνηθες στην βιομηχανία τροφίμων εδώ και δεκαετίες;

Όσο αναφορά το άλλο, με τις επικίνδυνες ουσίες απο την θερμοκρασία που ατμίζετε το υγρό, το Αγγλικό Αντικαρκινικό Ινστιτούτο (με το περίφημο "Το άτμισμα είναι 95% λιγότερο επιβλαβές απο κάπνισμα") λέει οτι αυτό συμβαίνει όταν η τάση ξεπερνά το 6 Volt.

Δηλαδή μια αντίσταση 0,5 Ωμ να λειτουργεί πάνω απο τα 70 Βατ.

• Μου αρέσει (+) x 1

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Bασικά νομίζω ότι είναι δύσκολο να σταματήσουν την κυκλοφορία των αρωμάτων, ειδικά αυτά που προορίζονται και για τρόφιμα.

Στην ζαχαροπλαστική π.χ. χρησιμοποιούνται πάρα πολύ και δεν έχει γίνει κανένας λόγος.

Μπορεί να σταματήσουν την κυκλοφορία των έτοιμων αρωματισμένων υγρών, αλλά τα σκέτα αρώματα λίγο δύσκολο.

Είπαμε ότι η σκέτη βάση χωρίς αρώματα είναι καλύτερη και ο καθαρός αέρας του βουνού χίλιες φορές καλύτερος.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Αυτό που πρέπει να κάνουν είναι αναλύσεις των αρωμάτων και να θεσπίσουν κάποιους κανόνες για την κυκλοφορία τους.

Προ TPD είχαμε καμιά 10αριά εταιρείες και κατασκευαστές που είχαν αρώματα και με αυτά φτιάχναμε τα υγρά μας.

Μετά το TPD γέμισε ο κόσμος με SNV και εταιρείες από το πουθενά που μυρίστηκαν χρήμα και ξεπηδάνε σχεδόν κάθε μέρα.

Για ελέγχους δεν το συζητάω καν.

Ας ελέγξουν την αγορά αρωμάτων με κανόνες και όρους και ας υποχρεώσουν τους κατασκευαστές να συμμορφωθούν με αυτούς.

Καλό θα μας κάνουν κακό δεν θα μας κάνουν.

Το θέμα είναι όμως ότι θέλουν να χτυπήσουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο και βρίσκουν τις προφάσεις στα αρώματα.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Εχετε δοκιμασει να ατμισετε σκετη βαση με νικοτινη χωρις καθολου αρωμα; 

Το κανονικο τσιγαρο που καναμε πριν, δεν ειχε καποια ιδιαιτερη γευση. Θα δοκιμασω για καποιες μερες να κανω σκετη βαση με νικοτινη να δω πως θα παει.

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Μην ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια. Κανείς δεν ξέρει αν κάτι που τρώγεται μπορεί να εισπνευστεί εξίσου ασφαλώς. Μην τα εξηγώ, οι πιό πολύ τα ξέρετε. Απλά λέω το πιό στοιχειώδες: οι διάφορες ουσίες στο γαστρεντετερικό ή διασπώνται στα συστατικά τους με διάφορα ένζυμα και χρησιμοποιούνται από τον οργανισμό ή περνάνε χωρίς να μεταβολιστούν (πχ ίνες). Οι πνεύμονες ούτε ένζυμα έχουν, ούτε σωλήνας με δυό άκρες είναι. Αν κάτι ερεθίζει το γαστεντερικό σε μικρές ποσότητες αποβάλλεται αλλά σε μεγαλύτερες κάνει θεωρητικά πρόβλημα. Στους πνεύμονες απλά αθροίζεται η ποσότητα που δεν εκπνέεται και κανείς δεν ξέρει τί δράση έχει κάτι από μια συγκέντρωση και πάνω.

Η τάση. Άλλος μύθος. Από μόνη της δεν λέει κάτι, το λες και ο ίδιος δίνοντας στο παράδειγμά σου τιμή αντίστασης. Αλλά και πάλι, αυτό αφορά μηχανικά mod (που δεν μπορούν να πάνε στα 6V εκτός αν έχεις συστοιχία μπαταριών σε σειρά) αφού στα ηλεκτρονικά φτάνουμε και στα 250W. Το άρωμα όμως καταλαβαίνει από V & W; Μάλλον όχι. Από θερμοκρασία όμως καταλαβαίνει. Όλοι που ατμίζουν με TC χρησιμοποιούν θερμοκρασίες γύρω στους 200-220οC αφού σε ψηλότερες το βαμβάκι θα διαμαρτυρηθεί έντονα. Το τελευταίο θα συμβεί και στα mech. Σε αυτές τις θερμοκρασίες περίπου θα παίξει και σε Watt. Τα ψηλά Watt αφορούν κατά κανόνα drippers που με την υψηλή παροχή υγρού δεν αφήνουν την θερμοκρασία να ανέβει πολύ.

Τέλος, το άλλο πολυφορεμένο με τα ποσοστά ασφάλειας σε σχέση με το κάπνισμα. Να δεχτώ το 95%, δεν έχω στοιχεία ούτε υπέρ ούτε κατά. Το 5% όμως σε τί οφείλεται; Ο πολύς κόσμος συνδέει το κάπνισμα με τον καρκίνο. Δεν είναι τόσο ψηλό το ποσοστό καρκίνου, αλλά αυτό που είναι σχεδόν 100% είναι η χρόνια αναπνευστική πνευμονοπάθεια (ΧΑΠ) που οφείλεται στην πίσσα λόγω καύσης. Και μόνη η απουσία της στο η.τ. το κάνει πολύ λιγότερο βλαπτικό από το τσιγάρο. Φυσικά αν πάθω κάτι δεν θα είμαι 95% υγιής, θα είμαι 100% άρρωστος.

Γιατί τα γράφω όλα αυτά; Για να δείξω ότι δεν υπάρχουν γύρω μας μόνο σκοτεινοί κύκλοι που συνομοτούν εναντίον του η.τ. υποκινούμενοι από τις πολυεθνικές των τσιγάρων, αλλά και άλλοι κύκλοι που τους ενδιαφέρει να γίνει ασφαλέστερο. Μη τους βάζουμε όλους στο ίδιο καλάθι έτσι εύκολα.

EDIT: Οι αλλαγές που κάνω μετά την ανάρτηση είναι μόνο ορθογραφικές - συντακτικές. Αν υπάρξει αλλαγή περιεχομένου θα το κάνω με διακριτή διαγραφή  :)

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 03 Μάιος 2018 - 19:43.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Γιατί τα γράφω όλα αυτά; Για να δείξω ότι δεν υπάρχουν γύρω μας μόνο σκοτεινοί κύκλοι που συνωμοτούν εναντίον του η.τ. υποκινούμενοι από τις πολυεθνικές των τσιγάρων, αλλά και άλλοι κύκλοι που τους ενδιαφέρει να γίνει ασφαλέστερο. Μη τους βάζουμε όλους στο ίδιο καλάθι έτσι εύκολα.

Συμφωνώ απόλυτα.

@

Ναι και σχεδόν μόνιμα έχω τον ένα από τους ατμοποιητές που κουβαλάω με βάση.

Είναι ότι πιο καθαρό στο Η/Τ.

Δεν έχει γεύση αλλά μια ελαφριά γλυκάδα και βοηθά να επανέλθει η γεύση όταν έχουν υπερκορεστεί οι γευστικοί μας κάλυκες από το  άτμισμα αρωματικών υγρών. 

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

@

Αυτό με τα Volt δεν είναι μύθος. Εγώ παράδειγμα έφερα. Τα υψηλά Volt μπορεί να τα έχεις και με μια αντιστάση 2 Ωμ εαν της δώσεις 25 Βατ. Αυτό που προφανώς υπολόγισαν αυτοί είναι αναξαρτήτως της αντίστασης και των Βατ που δουλεύεις, εαν το φορτίο που θα περάσει στην μονάδα του χρόνου απο το σύρμα είναι πάνω απο τα 6 Volt, η θερμοκρασία είναι ικανή να εκλύσει  ουσίες.

Μια είναι η φορμαλδεύδη και η άλλη (μου διαφεύγει το όνομα) είναι η ίδια ουσία που περιέχεται π.χ. στις τηγανητές πατάτες. Έχετε παρατηρήσει μια έντονη μυρωδιά παρατηγανισμένου λαδιού/λίπους;

Για αυτή υπάρχει ημερήσιο όριο πρόσληψης πριν γίνει τοξική, και αποβάλλεται απο τον οργανισμό.

Εδώ βέβαια θα σύμφωνήσω στον τρόπο πρόσληψης. Άλλο το γαστρεντερολογικό, άλλο το αναπνευστικό.

Όσο αφορά τις καπνοβιομηχανίες δεν είναι θέμα "σκοτεινών κύκλων". Καπιταλισμό έχουμε, και εταιρείες μπορούν να πιέσουν πολιτικά. Τη δεκαετία του '70 στις ΗΠΑ, οι καπνοβιομηχανίες πλήρωναν γιατρούς να αρθογραφούν δημόσια για τα οφέλη του καπνίσματος στην υγεία των ανθρώπων. Ότι τονώνει το νευρικό σύστημα κλπ

Πρόσφατα μήνυσαν την Αυστραλία, γιατί εκτός απο τις φωτογραφίες στα πακέτα, προσπάθησαν να αφαιρέσουν και το λογότυπο της μάρκας. Και ευτυχώς για την Αυστραλία που είχε τα λεφτά για την δίκη και κέρδισε, γιατί η Ζιμπάμπουε που πήγε να κάνει το ίδιο, και την οδήγησαν και αυτή στα δικαστήρια, δεν είχε τα λεφτά και απλά απέσυραν το νόμο.

Για ποιό λόγο δεν έχουν απαγορέψει τα τσιγάρα σε καμία χώρα του κόσμου; Για να μην δημιουργηθεί μαύρη αγορά; Με αυτή τη λογική ας αρχίσουν να πουλάνε ηρωίνη τα περίπτερα.

Μόνο αυτό σκεφτείτε. Για ποιό λόγο δεν απαγορεύουν το κάπνισμα που περιέχει 200 ταυτοποιημένα καρκινογόνα, και επιβαρύνει με δις το σύστημα υγείας των κρατών;

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 175 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Oπως ειπε και ο @

σιγουρα εκτος απο απο τους κυκλους που ειναι εναντια στον ατμο σκοπιμα ή μη,

ισως να υπαρχουν και αυτοι που θελουν να το κανουν ασφαλεστερο.

Αλλα εκει θελω να προσθεσω πως υπαρχουν και εκεινοι που με προσχημα την επιπλεον ασφαλεια ειτε με θεμα στα ρωματα,μπαταριες,hardware θελουν περισσοτερο κερδος και μια μαντροποιηση οπως γινεται και με το τσιγαρο.

Δηλαδη ξεχνα την απολαυση στον ατμο(το ειδαμε ηδη να συμβαινει)παρε το Α και το Ω της εξαρτισης(νικοτινη) σε υψηλη τιμη(συμβαινει ηδη) και ολα καλα και ωραια.

Απλα και τυποποιημενα(pods).

Bεβαια το ατμισμα πιστευω οτι δεν θα πεσει μεινει στο ''κλειστου τυπου ατμισμα''αλλα θεωρω πως επειδη προλαβε στην παροδο των ετων και εγινε χομπι,θα συνεχιζουν να υπαρχουν στην αγορα και να βγαινουν ολα τα καλουδια που εχουμε και στα υγρα φυσικα,αλλα οχι τοσο απολαυστικα.

Και εγω θα ηθελα ελεγχους αλλα ειδα οτι προσχυμα ηταν και αυτο για να  βγει περισσοτερο χρημα,μιας και βλεπω να συνεχιζει να βγαινει ενας χαμος απο snv,αρωματα και υγρα.

Αλλα θελω το παλιο καλιο CL,Tribeca,Grandmaster,Lemon Tart σαν τρελος :lol:

Εβαλαν τα tpd και σουξουμουξου εφυγε η νοστιμια και ολα τωρα μοιαζουν ιδια γιατι θα παθαιναμε καρδια..

Το οτι το boοsterακι των 10ml φτανει τα 5 ευρω δεν μας πιανει καρδια :lol:

Εχω ξαναπει πως για μενα θεωρω πως το χειροτερο πληγμα ηταν με την νικοτινη,εφοσον πετυχαν αυτο και πηγε εκει η κατασταση ολα τα αλλα τι να τα κανω..

Προσωπικα ατμιζω βαση καθημερινα απο τοτε σχεδον που αρχισα το ατμισμα και δεν την αλλαζω με τιποτα για πολλους λογους.

Και πιστευω οτι εαν συνηθισει ο ατμιστης τη βαση και του ταιριαξει φυσικα,

παει πολυ καλα σε διαφορους τομεις που εχουν να κανουν με το ατμισμα.

Βεβαια τωρα αυτο ισως να παυει να ισχυει,εφοσον η τιμη της βασης πλησιαζει ενα 10μελο της five pawns.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

@

Αυτό με τα Volt δεν είναι μύθος. Εγώ παράδειγμα έφερα. Τα υψηλά Volt μπορεί να τα έχεις και με μια αντιστάση 2 Ωμ εαν της δώσεις 25 Βατ. Αυτό που προφανώς υπολόγισαν αυτοί είναι αναξαρτήτως της αντίστασης και των Βατ που δουλεύεις, εαν το φορτίο που θα περάσει στην μονάδα του χρόνου απο το σύρμα είναι πάνω απο τα 6 Volt, η θερμοκρασία είναι ικανή να εκλύσει  ουσίες.

Τα volt είναι μύθος. Το ότι είναι κάποιος γιατρός ή ερευνητής δεν συνεπάγεται ότι ξέρει και από ηλεκτρισμό.

H ποσότητα της θερμότητας μετράται σε τζάουλ. Όσο περισσότερα joule τόσο μεγαλύτερη θερμοκρασία έχεις.

1 Joule = 1 Watt * 1 sec

Δηλαδή είτε δώσουμε ισχύ 20W * 1sec είτε 5W * 4 sec θα έχουμε ίδια ποσότητα θερμότητας.

Η ισχύς P = V2 / R

Άρα αν δώσεις 8V σε αντίσταση 2Ω θα έχεις 32W.

Αν δώσεις 4V σε αντίσταση 0.5Ω θα έχεις και πάλι 32W.

Επειδή όπως είπαμε Joule = Watt * sec θα έχεις ίδια ποσότητα θερμότητας είτε με 8V είτε με 4V.

• Χρήσιμο (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

@

Συμφωνώ απόλυτα, και ούτε χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση όπως coil lag κλπ

Πρέπει να το δούμε απο άλλη προοπτική. Ότι αντίσταση και να έχεις, ρύθμισε τα Watt έτσι ώστε να μην φτάνεις τα 6 Volt.

2Ω αντίσταση; Δούλεψε το απο 3 - 5 Volt max.

0.7Ω αντίσταση; Το ίδιο.

Επι την ευκαιρία το παρακάτω είναι αποτελέσματα τούτου:(διάφορες μάρκες, άγνωστο το ύγρο)

zWNxvzP.jpg

Αποτελέσματα (acrolein είναι η ουσία που περιέχεται όπως είπα και στις τηγανητές πατάτες)

Toxicants_emitted_by_tobacco_cigarettes_

Και απο εδώ

στην σελίδα 80 παραθέτω:

S0SNFbV.png

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

@

Συμφωνώ απόλυτα, και ούτε χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση όπως coil lag κλπ

Πρέπει να το δούμε απο άλλη προοπτική. Ότι αντίσταση και να έχεις, ρύθμισε τα Watt έτσι ώστε να μην φτάνεις τα 6 Volt.

2Ω αντίσταση; Δούλεψε το απο 3 - 5 Volt max.

0.7Ω αντίσταση; Το ίδιο.

Με μπέρδεψες  :WhatHeMeans:

Αν συμφωνείς μαζί μου, γιατί επιμένεις στις "δεισιδαιμονίες" των 6V (άλλοι λένε και για 4V) που δεν στηρίζονται πουθενά;

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

@

Δεν κατάλαβα πώς συμφωνείς με τον Γιώργο @

αφού λέτε άλλο πράγμα;

Να το πάω λίγο παρακάτω; Αφού το ζητούμενο είναι η παραγωγή θερμότητας (αυτή είναι που θα προκαλέσει την εξάτμιση του υγρού) αν βάλουμε στην εξίσωση και το heat flux με μέση τιμή τα 200mW/mm2 θα πάρουμε τα Watt που χρειάζονται τα οποία θα αντιστοιχούν σε κάποια Volt. Δηλαδή η λογική είναι ότι αφού θέλω παραγωγή συγκεκριμένης θερμότητας από την μπαταρία θα το προσεγγίσω από την θερμοκρασία που θέλω και όχι από την τάση που θα παράγει ότι θερμοκρασία θέλει.

Στην πράξη στα ηλεκτρονικά mod οι τάσεις που χρησιμοποιούνται δεν φτάνουν ποτέ "επικίνδυνες" τιμές όπως τις θεωρείς γιατί η θερμότητα επηρεάζεται κατά πολύ όχι μόνο από την αντίσταση αλλά και από το είδος του σύρματος που θα καθορίσει το χρησιμοποιούμενο μήκος του (σπείρες-διάμετρος) σε συνδυασμό με το μέγεθος του deck, την καμπάνα και άλλα στοιχεία του ατμοποιητή. Ο νόμος του Ohm εξακολουθεί να ισχύει αλλά όχι με την απολυτότητα των mech.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

@

@

Σε καμία περίπτωση δεν επικαλούμαι οτι είμαι ειδικός στα ρεύματα, αλλά παρακάτω δείχνω 2 παραδείγματα (στο τελευταίο το heat flux τερματίζει στα 500):

25gvuw4.jpg

2ahulmr.jpg

Εαν έφτανε τα 7.9 Volt το δεύτερο παράδειγμα, το ηεατ φλθχ θα πήγαινε 900.

Επεξεργάσθηκε απο kostasapo, 04 Μάιος 2018 - 13:26.

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Στο 2ο παράδειγμα που δίνεις, αν έδινες 7.9V θα είχες 62.41W οπότε είναι φυσιολογικό να ανέβαινε η θερμοκρασία στα ύψη.

Τα volt από μόνα τους δεν λένε τίποτα. Η αντίσταση είναι αυτή που καθορίζει πόση ενέργεια θα παράγουν. Ο συνδυασμός των δύο (volt, ohm) μας δίνει την ισχύ (watt).

Τα watt πρέπει να κοιτάμε και μόνο αυτά. Τα volt έχουν σημασία μόνο αν μιλάμε για συγκεκριμένη αντίσταση.

Edit:

Για να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα, σκέψου τις θερμάστρες.

Μια θερμάστρα λέει ότι δίνει 2400W και κάποια άλλη 1200W. Αυτή που δίνει την περισσότερη ισχύ θα ζεσταίνει και περισσότερο. Και οι δύο όμως λειτουργούν με 220V.

Άλλο παράδειγμα: Μία θερμάστρα 2400W που δουλεύει με αμερικάνικο ρεύμα 120V και το ίδιο μοντέλο πάλι 2400W για την ευρωπαϊκή αγορά 220V. Θα ζεσταίνουν ακριβώς το ίδιο άσχετα που δουλεύουν με διαφορετικά volt.

Επεξεργάσθηκε απο camber, 04 Μάιος 2018 - 16:30.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Γιώργο @

θα υπάρξουν διαφωνίες στο παράδειγμά σου γιατί 1. Μιλάς για εναλλασσόμενο ρεύμα και 2. Μιλάς για διαφορετικής συχνότητας ρεύμα  :lotpot:  :lotpot:  :lotpot:

Πού θα πάει, όλο κι από κάπου θα το ακούσεις  :tongue_updown:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 60 Δημοσιεύσεις

@

Μην ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια. Κανείς δεν ξέρει αν κάτι που τρώγεται μπορεί να εισπνευστεί εξίσου ασφαλώς. Μην τα εξηγώ, οι πιό πολύ τα ξέρετε. Απλά λέω το πιό στοιχειώδες: οι διάφορες ουσίες στο γαστρεντετερικό ή διασπώνται στα συστατικά τους με διάφορα ένζυμα και χρησιμοποιούνται από τον οργανισμό ή περνάνε χωρίς να μεταβολιστούν (πχ ίνες). Οι πνεύμονες ούτε ένζυμα έχουν, ούτε σωλήνας με δυό άκρες είναι. Αν κάτι ερεθίζει το γαστεντερικό σε μικρές ποσότητες αποβάλλεται αλλά σε μεγαλύτερες κάνει θεωρητικά πρόβλημα. Στους πνεύμονες απλά αθροίζεται η ποσότητα που δεν εκπνέεται και κανείς δεν ξέρει τί δράση έχει κάτι από μια συγκέντρωση και πάνω.

Η τάση. Άλλος μύθος. Από μόνη της δεν λέει κάτι, το λες και ο ίδιος δίνοντας στο παράδειγμά σου τιμή αντίστασης. Αλλά και πάλι, αυτό αφορά μηχανικά mod (που δεν μπορούν να πάνε στα 6V εκτός αν έχεις συστοιχία μπαταριών σε σειρά) αφού στα ηλεκτρονικά φτάνουμε και στα 250W. Το άρωμα όμως καταλαβαίνει από V & W; Μάλλον όχι. Από θερμοκρασία όμως καταλαβαίνει. Όλοι που ατμίζουν με TC χρησιμοποιούν θερμοκρασίες γύρω στους 200-220οC αφού σε ψηλότερες το βαμβάκι θα διαμαρτυρηθεί έντονα. Το τελευταίο θα συμβεί και στα mech. Σε αυτές τις θερμοκρασίες περίπου θα παίξει και σε Watt. Τα ψηλά Watt αφορούν κατά κανόνα drippers που με την υψηλή παροχή υγρού δεν αφήνουν την θερμοκρασία να ανέβει πολύ.

Τέλος, το άλλο πολυφορεμένο με τα ποσοστά ασφάλειας σε σχέση με το κάπνισμα. Να δεχτώ το 95%, δεν έχω στοιχεία ούτε υπέρ ούτε κατά. Το 5% όμως σε τί οφείλεται; Ο πολύς κόσμος συνδέει το κάπνισμα με τον καρκίνο. Δεν είναι τόσο ψηλό το ποσοστό καρκίνου, αλλά αυτό που είναι σχεδόν 100% είναι η χρόνια αναπνευστική πνευμονοπάθεια (ΧΑΠ) που οφείλεται στην πίσσα λόγω καύσης. Και μόνη η απουσία της στο η.τ. το κάνει πολύ λιγότερο βλαπτικό από το τσιγάρο. Φυσικά αν πάθω κάτι δεν θα είμαι 95% υγιής, θα είμαι 100% άρρωστος.

Γιατί τα γράφω όλα αυτά; Για να δείξω ότι δεν υπάρχουν γύρω μας μόνο σκοτεινοί κύκλοι που συνομοτούν εναντίον του η.τ. υποκινούμενοι από τις πολυεθνικές των τσιγάρων, αλλά και άλλοι κύκλοι που τους ενδιαφέρει να γίνει ασφαλέστερο. Μη τους βάζουμε όλους στο ίδιο καλάθι έτσι εύκολα.

EDIT: Οι αλλαγές που κάνω μετά την ανάρτηση είναι μόνο ορθογραφικές - συντακτικές. Αν υπάρξει αλλαγή περιεχομένου θα το κάνω με διακριτή διαγραφή  :)

δεν διαφωνώ... αλλά γενικότερα για οποιαδήποτε κυβέρνηση και οργανισμούς είναι εύκολο να δείχνουν και καλά "έργο" ασχολούμενοι με κάτι τέτοια παρά με τα ουσιαστικά θέματα γενικότερα...  γενικά όμως το πως γίνονται οι "ερεύνες" και πως τις μεταφράζει κανείς κάθε φορά επίσης είναι άλλο θέμα... π.χ. τον πρώτο καιρό που δήθεν φώναζαν για την Φορμαλδεΰδη  θυμάμαι πως έβαζαν τα υποκείμενα να ατμίζουν με καμένες αντιστάσεις γιατί δεν ήξεραν καν πως να τις συντηρούν και πως πρέπει να αλλάζονται.. σε άλλη έρευνα έγινε σάλος για τους drippers και τους νεαρούς που κάνουν dripping... πέρα από το οτι η δειγματοληψία  αποδείχτηκε πως ήταν ότι να 'ναι, ούτε καν οι ερευνητές ήξεραν τι στο γεροδιάολο είναι το "dripping" και παρόλα αυτά έκαναν έρευνα και μάλιστα το βρήκαν και τέζα κέφι ανθυγιεινό  και άκρως επικίνδυνο... 
επίσης γενικότερα να πω πως οι έρευνες πολλές φορές είναι ότι να 'ναι... ακόμα και στο επιστημονικό κόσμο ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος αυτό κρατήστε το λίγο...πληρώνονται για να κάνουν έρευνα, πληρώνονται και παίρνουν κύρος για να δημοσιεύουν επίσης άρθα σε διάφορα επιστημονικά περιοδικά και πάει λέγοντας... και αυτό κρατήστε το λίγο στο πίσω μέρος του μυαλού σας.
οι έρευνες πολλές φορές γίνονται με βάση κάτι τρελές παραμέτρους και μια στατιστική που είναι σχεδόν αδύνατον να μην βρεθεί κάτι και πολλές φορές τα ευρήματα είναι ότι να 'ναι...  για αυτό βλέπουμε την μία φορά για το πόσο καλά είναι τα καρότα για την υγεία μας, την άλλη πως πρέπει να τα αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι (τελείως τυχαίο και φανταστικό παράδειγμα αλλά όλοι έχουμε πέσει σε αντικρουόμενες θεωρίες και αποτελέσματα ερευνών οι οποίες κιόλας δημοσιεύονται και σε πολύ κοντινά χρονικά διαστήματα)... αυτό ουσιαστικά καταλαβαίνω πως γίνεται γιατί ο κάθε επιστήμονας που πληρώνεται μαζί με πόσους παρατρεχάμενους δεν μπορεί να κάνει δημοσιεύσεις του στυλ 
"ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΛΕΤΗ ΤΙ ΒΡΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΡΟΤΑ?" 
και το άθρο 
"δεν βρήκαμε τίποτα που να καθιστά τα καρότα είτε ως υγιεινή διατροφή ούτε ως ανθυγιεινή" 
αυτομάτως χάνει την καριέρα του ... οπότε θα πρέπει να βρει κάτι να γράψει...  από την άλλη υπάρχουν και οι καθοδηγούμενες έρευνες (έχουν γίνει κάποια τέτοια κυρίως στην Αμερική) οι οποίες είχαν ελλείψεις κλπ, ήταν αδιαφανείς κλπ.  
και χωρίς να θέλω να μειώσω ούτε γιατρούς ούτε επιστημονικό προσωπικό γιατί υπάρχουν πάρα πολλοί αξιόλογοι, στο γενικότερο πλαίσιο επειδή επικρατεί ένα μπάχαλο απλώς καταλήγω στο "ο καθένας εμπιστεύεται την υγεία του και την ζωή του όπου νομίζει και πιστεύει πως θα είναι καλύτερα" 

@

το θέμα με τα Volt είναι αστικός μύθος και το να μην ξεπέρασουν τα 4.2 κλπ κλπ... αν φτιάξω μία μονή αντίσταση από kanthal 22ga (0.644mm)  στα 64W (που συνεπάγεται με 6.7V) θα έχω πιο κρύο ατμό   από ότι ένας τύπος με έναν Nautilus 2 με μία 0.7 στα 20...  αν μιλάμε για την ίδια αντίσταση σε ένα μηχανικό μοντ (tube) θα δίνει κάπου 25W και δεν πρόκειται καν η αντίσταση να ανάψει... ειδικά στα ηλεκτρονικά μοντς που υποτίθεται πως έχουμε έλεγχο στα Watt, γενικώς αυτά ρυθμίζονται σύμφωνα και με την μάζα του σύρματος και όχι απλώς  με το πως παιζει η αντίσταση μιας και ο ίδιος αριθμός αντίστασης μπορεί να προκύψει από 10.000 διαφορετικά σύρματα με 100.000 διαφορετικούς τρόπους.  τα μηχανικά mods γενικότερα είναι μια πιο ιδιαίτερη κατάσταση, δεν θα μπω σε αυτήν την διαδικασία αυτήν την στιγμή...  μία αντίσταση από 22ga kanthal  sta 2 ohms που ανέφερες πέρα από το οτι θα ήθελε 33 σπείρες με 3άρι πυρήνα (και θα κυκλοφορούσες με ένα βαρέλι στα χέρια για να το χωρέσει αυτό το πράγμα)  για έναν κρύο ατμό θα ήθελες να ξεκινήσεις κάπου στα 180W  και 19.1V πράγμα αδύνατο για να το σηκώσει ένα μοντ με τις μπαταρίες που έχουμε ως τώρα στο εμπόριο  :lol:  

• Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη