Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Joyetech eVic Primo Mini

Joyetech; Primo mini; Manual

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
66 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Όποιο και αν είναι το πρόβλημα δεν χάνεις κάτι να πας και να το δει.

Θα σου πει αν επισκευάζεται ή όχι και θα σου πει και το κόστος.

Μετά αποφασίζεις για το τι θα κάνεις. :)

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Βασίλη αν το πιάσεις μόνος σου, όσο και να "πιάνουν" τα χέρια σου, το πιο πιθανό είναι να μην μπορέσεις να το φτιάξεις, γιατί θα θέλει κάποιο ανταλλακτικό.

Αν διαβάσεις πιο πάνω και άλλα παιδιά (Μάκης, Νικόλας) είχαν αυτό το πρόβλημα και δεν κατάφεραν να το επισκευάσουν.

Πιστεύω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που σου πρότεινε ο Δημήτρης @

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Πήρα τηλ την ecig, διευκρίνισα ότι είναι εκτός εγγύησης και μου είπαν ότι φυσικά και επισκευάζεται. Δευτέρα καρφί για ecig  :delicious2:

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Χθες με πήραν τηλ. από ecig και επιβεβαίωσαν ότι έχει χαλάσει το διακοπτάκι που θα κοστίσει 5€ και με ενημέρωσαν ότι μπορεί να φαίνεται το άνοιγμα του αυτοκόλλητου γιατί από κάτω του είναι μιά βίδα. Μου υποσχέθηκε ο υπάλληλος ότι θα προσπαθήσει να το ανοίξει όσο το δυνατό πιό "μαλακά" και αφού δεν κυκλοφοράει σαν ανταλλακτικό τί εναλλακτικές έχω. Θα ήταν στην Γλυφάδα σήμερα Σάββατο. Πολύ επαγγελματική συμπεριφορά, θα σας πω και τί δουλειά έγινε μόλις το πάρω.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Χθες το βράδυ το πήρα επισκευασμένο από την eCig (χαλασμένο fire) με κόστος 5€. Μου δίνει την αίσθηση ότι το διακοπτάκι έχει καλύτερη αίσθηση από το αρχικό. Να σημειώσω την πολύ προσεκτική αφαίρεση τμήματος του αυτοκόλλητου για την πρόσβαση στις βίδες  :)

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   fotisp

fotisp

Newbie

• Members
  • 9 Δημοσιεύσεις

Έτσι για την ιστορία απεβίωσε και το δικο μου. Πρώτα δεν αναγνώριζε την αντίσταση κατόπιν είχα και misfires. To άνοιξα έκανα την απαιτούμενη νεκροψία και τώρα RIP. 

Το αντικατέστησα βέβαια με το Warwolf της H cigar κι αυτό όμως κάνει κάποια misfire. Δε στενοχωριέμαι βέβαια μια και το είχα 5 μήνες, αγορασμένο 45 ευρώ, μου ήρθε λιγότερο απο 10 ευρώ το μήνα. Για υγρά χαλάμε περισσότερα χρήματα.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019

Από την περασμένη εβδομάδα έχω και εγώ πρόβλημα. Δεν αναγνωρίζει τον KF Prime. Με άλλους ατμο που δοκίμασα δεν έχει κανένα θέμα, αλλά τον Prime αρνείται πεισματικά να τον "δει". Σε άλλα mod και στο tab ο Prime είναι μιά χαρά.

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@

Πίεσε μαλακά 2-3 φορές τον πόλο του mod μήπως ανέβει ελαφρά και κάνει επαφή με ατμο/τη αρα

και τον διαβάσει

Για να διαβάζει άλλους ατμο/τες το mod μια χαρά είναι νομίζω

Στον ατμο/τη χαλάρωσε λίγο τη βίδα στον πόλο

Αν διαβάζει παρ όλο που η βίδα είναι χαλαρωμένη

Τότε ξέσφιξε ελαφρώς την πολύγωνη βίδα εσωτερικά και μετά πάτησε τον πόλο βιδώνοντας τον κανονικά

Όχι πάρα πολύ σφιχτά

Λογικά το όλο σύστημα θα έρθει ελαφρώς πιο κάτω άρα ίσως διαβάσει

Μπορεί και να βοήθησα :)

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝίκαια
Κώστα @

τον πόλο του mod τον έχω πιέσει ήδη, ενώ όταν ξέσφιξα τη βίδα έβγαλε atomizer short. Θα κοιτάξω και την πολύγωνη βίδα στη βάση.
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝίκαια

Μπορεί και να βοήθησα :)

Και με το παραπάνω Κώστα @

... :thumbup:

Ξεβίδωσα λίγο την πολύγωνη βίδα και επιτέλους......υπήρξε επαφή :laugh1:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@

Όλα τα kayfούνια έχουν βίτσιο τα κατσαβίδια

Μόλις τα κατσαβιδιάσεις παίζουν σφαίρα Νίκο :ok:

Για όσους αγαπούν πολύ το Joyetech eVic Primo Mini 80W το έχει Ευρωπαϊκή αποθήκη προσφορά

€34.52

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝίκαια

Μετά από πτώση σήμερα το πρωί, δεν βλέπει πλέον τον ατμοποιητή. Βρήκα ένα βιντεο του @

στο Youtube,  το άνοιξα, το καθάρισα λίγο, έπαιξα με τον πόλο, αλλά αποτέλεσμα "μηδέν". Μπορώ να κάνω τίποτα παιδιά, ή πάμε για άλλο? Και σε περίπτωση που πάμε για άλλο, τι λέτε για το Tesla WYE2?

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Νίκο καλησπέρα

Θα ξεκινήσω αντίστροφα. Για το Wye 2 πιστεύω ότι θα είναι ένα πολύ καλό mod αν κρίνω από το 1ο που έχω στην κατοχή μου και χρησιμοποιώ καθημερινά τον τελευταίο χρόνο.

Αν θέλεις στείλε ένα μήνυμα στο Γιώργο @

και ρώτησέ τον για πιθανό κόστος επισκευής,

Αν σε συμφέρει σου το επισκευάζει αν όχι προχωράς σε αγορά νέου. 

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Νίκο το Primo mini έχει μία ευαισθησία στον πόλο.

Το εξάρτημα συγκράτησης του ελατηρίου του πόλου είναι πλαστικό και δεν αντέχει στις καταπονήσεις με αποτέλεσμα αυτό να δημιουργεί μετά από κάποια περίοδο χρήσης ή πτώσης, θέματα.

Αν και δεν μπορώ να ξέρω τί συνέβη στο δικό σου μοντ, αυτή είναι η πιο πιθανή αιτία που αναφέρεται μέχρι στιγμής από τους χρήστες του και

Καλό θα ήταν αν θέλεις να επικοινωνήσεις με τον Γιώργο @

όπως έγραψε και ο Δημήτρης @

Είναι ένας από τους καλύτερους τεχνικούς (αν όχι ο καλύτερος) στον χώρο με μεγάλη εμπειρία στις επιδιορθώσεις.

Και κάποιες συμβουλές του Γιώργου @

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Κοκκίνησαν τα αυτιά μου βρε Μάκη @makis66  :lol:

Καταρχήν θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη @

. To WYE 2 είναι πανάλαφρο και πολύ εργονομικό. Χαίρεσαι να το χουφτώνεις. Από την άλλη όμως το Primo mini έχει πολύ καλύτερα ρεύματα. Πιο σταθερά και ακριβή.

Όσον αφορά τους πόλους... Σε όλα τα mod το ελατήριο του θετικού pin πατάει σε πλαστική βάση. Έτσι φυσικά είναι και στο Primo mini. Η βάση δεν θα μπορούσε να είναι μεταλλική καθώς θα βραχυκύκλωνε με το αρνητικό σώμα του κονέκτορα. Αυτή η βάση πολύ σπάνια θα σπάσει μόνη της. Σε περίπτωση βραχυκυκλώματος υπάρχει πιθανότητα να παραμορφωθεί από την υπερβολική θερμοκρασία και να μη μπορεί να συγκρατήσει πλέον το θετικό pin αλλά κι αυτό είναι σπάνιο ιδίως στα ηλεκτρονικά mods.

Στην περίπτωση του @

πιθανολογώ ότι λόγω της πτώσης δεν κάνει πλέον καλή επαφή ο κονέκτορας με το σώμα του mod. Ο κονέκτορας του Primo mini είναι πρεσαριστός. Το θετικό pin συνδέεται με καλώδιο στην πλακέτα. Δεν υπάρχει όμως αρνητικό καλώδιο από τον κονέκτορα προς την πλακέτα (όπως και άλλων mod). Η γείωση επιτυγχάνεται μέσω της επαφής του κονέκτορα με το σώμα του mod και στη συνέχεια οι βίδες που συγκρατούν την πλακέτα στο σώμα ολοκληρώνουν τη σύνδεση. Αν λοιπόν κάτι δεν κάνει καλή επαφή (χαλάρωσαν οι βίδες της πλακέτας ή ο κονέκτορας με το mod) τότε η πλακέτα δεν μπορεί να δει τον ατμοποιητή.

Τρεις είναι οι λύσεις γι αυτό το πρόβλημα:

1. Όπως είδε o @

στο βίντεο μπορεί να κολληθεί μόνιμα από μέσα ο κονέκτορας στο σώμα. Αυτή η λύση είναι η πιο σωστή καθώς ο πόλος κυριολεκτικά τσιμεντάρεται και δεν υπάρχει περίπτωση να παρουσιάσει ξανά πρόβλημα. Πρώτα θα λιώσει το mod! Χρειαζόμαστε όμως ειδικό flux για να πιάσει η κόλληση στο ατσάλι και ισχυρό κολλητήρι με μεγάλη θερμοκρασία.

2. Αφού ξεκολλήσουμε το καλώδιο του θετικού pin, βιδώνουμε έναν ατμοποιητή και τραβάμε τον κονέκτορα έξω από το mod. Καθαρίζουμε με ισοπροπυλική τόσο τον κονέκτορα όσο και την υποδοχή στο mod ώστε να φύγουν όλες οι βρωμιές. Ιδανικά τρίβουμε ελαφρά με ψιλό γυαλόχαρτο την υποδοχή του κονέκτορα. Με ένα σφυράκι ξαναβάζουμε τον κονέκτορα στη θέση του. Όσο πιο καλά καθαρίσουμε τις επιφάνειες τόσο πιο καλή επαφή θα κάνουν. Το μειονέκτημα αυτής της λύσης είναι ότι ξεπρεσάρουμε τον κονέκτορα και άρα αποκτάει ανοχές. Είναι δηλαδή πιο εύκολο στο μέλλον να παρουσιάσει ξανά πρόβλημα ή και να βγει από τη θέση του.

3. Βάζουμε μια χαρτοπετσέτα πάνω στο mod για να μη το γεμίσουμε σημάδια και με ένα σφυράκι χτυπάμε τον κονέκτορα ελπίζοντας ότι θα κάτσει καλύτερα στη θέση του και θα κάνει επαφή με το σώμα του mod. Αυτή η λύση είναι η πιο εύκολη αλλά και η πιο πρόχειρη. Αν λυθεί το πρόβλημα πιθανόν να παρουσιαστεί ξανά σύντομα.

Edit: To video με την επισκευή του κονέκτορα (στο 4:40 - περίπτωση 1)

Επεξεργάσθηκε απο camber, 02 Απρίλιος 2020 - 14:33.

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝίκαια
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά @

@

@

. Γιώργο σε αυτό το βίντεό σου αναφερόμουν αλλά δυστυχώς δεν το πάω καλά με τα κολλητήρια. Κατά διαστήματα το Primo κάνει επαφή και βλέπει τον ατμοποιητή αλλά για λίγο. Θα δοκιμάσω τη δεύτερη μέθοδο και ο Θεός βοηθός...
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιώργο μου ότι έγραψα το έγραψα τόσο από δική μου εμπειρία (αν θυμάσαι, πριν καιρό, μου είχες "αναστήσει" ένα Evic VTwo Mini), αλλά και από γνωστών μου που τους εξυπηρέτησες άψογα. :)

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝίκαια

Κατάφερα και έβγαλα τον κονεκτορα αλλά ψάχνοντας για ισοπροπυλική αλκοόλη, διαπίστωσα ότι βρίσκεται σε έλλειψη γιατί χρησιμοποιείται για την παρασκευή αντισηπτικού... :pullhair: Άτιμε Κορωνοϊέ, χτύπησες και εδώ... Καθαρό οινόπνευμα μπορώ να χρησιμοποιήσω?

Επεξεργάσθηκε απο Panick, 04 Απρίλιος 2020 - 16:49.

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Νίκο υπάρχουν και τα σπρέϊ επαφών που κάνουν καλή δουλειά, αλλά αν δεν έχεις (από το τίποτα) χρησιμοποίησε και καθαρό οινόπνευμα.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Μπορείς επίσης αν δεν έχεις ψιλό γυαλόχαρτο να ξύσεις ελαφρά την υποδοχή του κονέκτορα με ένα μαχαιράκι ή κατσαβιδάκι. Με μέτρο όμως, έτσι; Ίσα-ίσα να γυαλίσει το μέταλλο γιατί αν το φας πολύ θα κολυμπάει ο κονέκτορας.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη