Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Banky Vapestation

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

elcigart-vape-banky-02-900x400.jpg

elcigart-vape-banky-03-1000x600.jpg

A few years after the launch of the Vapebank, a one-of-kind product by elcigart for vape shops, people's demand for a similar machine for home use have been herd.

Based on the Vapebank, the re-designed Vapestation by elcigart, comes the Banky, a Vapestation for personal use. Banky has a simple but futuristic appearance and it can be placed anywhere you like. Leave your mods, your batteries and your chargers aside, because the only thing you will need besides your atomizer is a wall plug.

Banky comes with two box mod handles which feature mosfet transistors for amplified electronic signals and protection against over-voltage, overload and short circuit. Soldering by hand and 6.65mm thick wire used to ensure zero voltage drop and continuous power. The connection cables are now built into the handles, making them easier to hold, stand, or hang.

All cables are detachable and in combination with it's small size, makes it easy to carry around when traveling, or meeting with vape-buddies.

Specifications :

• 300 Watt powered by Meanwell PSU
  • Input Voltage 110-220 V AC
  • Output Voltage Range 4.3 V up to 5.5 V (Customer Preference)
  • Working Temperature -10°C to 50°C
  • Current Range 0-60 Amps
  • Total Resistance (Ω) Load > 0.30 Ohm
  • Protection Overvoltage, Overload & Short Circuit
  • Weight 3.0 Kg (Handles Included)
  • Handles : 2 x Box mod style with SS Buttons & Connectors, Mosfet protected, Adjustable SS 510, Powder coated electrostatic paint
  • Detachable Cables and power cord (included)

Μια συσκευή που με παραξένεψε στο κατάστημα που προτιμώ για τις αγορές μου

Ίσως μερικοί από τους + forumites να την ξέρουν Άλλοι (Όπως κι εγώ) όχι

:twothumbs:

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Τώρα αν σας πω ότι δεν κατάλαβα σε τί χρησιμεύει, θα με πιστέψετε;

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Δημήτρη αυτό να φανταστείς είναι το μικρό του.

Απευθύνετε βασικά για καταστήματα για το δοκιμαστήριο τους, αντι να έχει 2,4,6 mod έχει ένα τέτοια.

Αλλά μπορείς να πάρεις και εσύ και όταν θα ερχόμαστε επίσκεψη θα το έχεις στο τραπέζι με τους αντίστοιχους Armed 

και με κανένα υγρό του κουταλιού και θα μας κερνάς χαχαχαχαχαχ

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

USB έχει; Bluetooth, WiFi, 4G έχει; Φλασάκι παίρνει; Καφέ φτιάχνει; Ψιλομάπα το κόβω  :laugh1:  :laugh1:  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Η χρήση της συσκευής Δημήτρη @

είναι ακριβώς αυτό που λέει ο Χρήστος @

Πωλείται απ ότι είδα στο κατάστημα και σε ιδιώτες

Απ ότι κατάλαβα (Αν πω κάτι λάθος διορθώστε) είναι ένα τροφοδοτικό σε κουτί 1U όπου αντικαθιστά

τις μπαταρίες και δίνει συγχρόνως και στα 2 ψευδο-mod ότι ζητήσει ο ατμο/της (Ανάλογα το στήσιμο του)

ψευδο-mod τα λέω διότι νομίζω ότι μέσα δεν έχουν πλακέτα Μόνο Fire (Ισως μικρό κύκλωμα προστασίας)

Απορίες

1 Αν ο Α ατμίζει με Α Watt και ο Β με Β Watt πως παίρνουν ξεχωριστά αυτό που θέλει ο καθένας σε ρεύμα

Ρύθμιση δεν βλέπω πουθενά στο κουτί (Εκτός αν έχει από πίσω)

Ούτε στα ψευδο-mod

Πάντως γράφει Output Voltage Range 4.3 V up to 5.5 V (Customer Preference)

2 Ρυθμίσεις σε Watt εδώ τις ξεχνάμε ? Πρέπει να ξέρουμε τα Volt που θέλουμε μάλλον

3 Έχω ένα τροφοδοτικό εργαστηριακό πάγκου 40A (Πραγματικά) 0-30V για να δοκιμάζω διάφορα πράγματα

και είναι 4 φορές σε όγκο παραπάνω από το κουτάκι της φώτο που λέει 60A

60A δεν είναι ούτε παίξε ούτε γέλασε

Μπορεί και κακώς να κάνω αυτή τη σύγκριση :WhatHeMeans:

Ο Δημήτρης δεν μας θέλει σπίτι του και ως πρόφαση έβγαλε μάπα το εργαλείο  :mollie: :hahaha: :tongue_fingersear:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Κώστα αν πιάνουν τα χέρια σου τότε είναι εύκολο (είχαμε την συζήτηση αυτήν προάλλες με τον master @shadockan)

Κάνεις ένα κύκλωμα το οποίο παίρνει ρεύμα απο την πρίζα και μέσα μέσο κάποιον κυκλωμάτων ακόμα και με ρύθμιση να φτάνει σε V 

εκί που θές, το ψυδο-mod είναι απλός για να έχεις κάτι στο χέρι να κρατάς και να μπορείς να τοποθετείς και τον άτμο.

(όλα αυτά απο την πλευρά ενός άσχετου απο ηλεκτρονικά, αλλά σαν τρόπος είναι απλός) 

βρε άσε, δεν μας θέλει γιατί δεν έχει άρωμα γλυκό του κουταλιού χαχαχαχαχαχ

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

@

Για τυχόν επισκέψεις μοδ έχομεν. Μβαταρίας έχομεν. Πφορτιστάς έχομεν. Μβαλανδέζας έχομεν. Καλώδια Γιουεσβί έχομεν. Ατμοποιητάς θα έχετε. Βάνκυ δεν αγοράζομεν καθότι μάπα  :hahaha:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Πάντως το κατάστημα που πουλάει το Banky Vapestation είναι από τα κορυφαία

Δεν ξέρω αν όντως αξίζει η όχι Δεν είμαι ειδικός

Μου έκανε τρομερή εντύπωση πάντως ως ιδέα

Βασικά πολλά μου έχουν κάνει εντύπωση εκεί μέσα γι αυτό κι αποφεύγω να πηγαίνω συχνά :D

Λίγο Off topic για να δέξω 1 από αυτά

Που θα το αγοράσω όταν κερδίσω το Loto που δεν παίζω :pare:

dpm-casper-030-001-900x400.jpg

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Felderer-Homburg

Felderer-Homburg

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιάννης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:doggy, troll, ultimo, kayfun, wasp, leto, gear, intake

Μου φαίνεται πολύ απλή και καλή ιδέα και ενδιαφέρουσα υλοποίηση, δηλαδή αντί να μπλέκεις με μπαταρίες , φορτιστές , μοντάκια , να παίρνεις ρεύμα από την πρίζα και να έχεις μονίμως όσα watt χρειάζεσαι , τουλάχιστον για όσο χρόνο είσαι σπίτι.

Μάλιστα στο YouTube έχουν ανεβάσει και ιδιοκατασκευές όπως αυτή για παράδειγμα:

Όσο για την τιμή , δεν μου φαίνεται εξωπραγματική, από τη στιγμή που πωλούνται διάφορα "high end" μοντάκια και ατμοποιητές , που 1-2 αν αγοράσεις, βγαίνει πάνω κάτω στα ίδια.

Επεξεργάσθηκε απο Felderer-Homburg, 03 Δεκέμβριος 2018 - 11:26.

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Γιάννη η άποψή μου είναι ότι δεν βολεύει καθόλου να ατμίζεις με ένα καλώδιο συνεχώς συνδεδεμένο στην μεγάλου σχετικά όγκου συσκευή, η οποία με τη σειρά της είναι συδεδεμένη στο ρεύμα.

Αν και το ρεύμα που θα τροφοδοτεί τον ατμοποιητή θα είναι 12Volt, δεν μου αρέσει η ιδέα του καλωδίου που θα είναι συνεχώς συνδεδεμένο στην πρίζα των 220Volt άσχετα αν παρεμβάλεται ο μετατροπέας - σταθεροποιητής τάσης .

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Προσωπικα πιστευω οτι ελειπε μια τετοια συσκευη απο την αγορα. Υπαρχει κοσμος που θελοντας και μη ειναι καθηλωμενος σε μια καρεκλα αρκετες ωρες ημερησιως και αντι να εχει το "αγχος" της μπαταριας να ειναι 

καλυμενος απο μια τετοια συσκευη....το οτι μπορεις να την κανεις και DIY εφοσον κατεχεις καποια βασικα ηλεκτρονικα ειναι μια ωραια λυση......τωρα που ειναι και χειμωνας και κλεινομαστε πιο πολυ μεσα

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Η εν λόγο συσκευή που αναφέρει ο @

υπάρχει ήδη , την είδα στην ατμιστική έκθεση , την δούλευαν 2-3 περίπτερα δοκιμών απευθείας σε ρεύμα. Τα mod διέθεταν μόνο μπουτόν «πυροδότησης» , δεν γνωρίζω εάν υπήρχε καντράν ρύθμισης way στην κονσόλα γιατί ήταν κάτω από το πάγκο και δεν είχα εικόνα. Ήταν πανάλαφρα.

Επεξεργάσθηκε απο Nikoss rocket, 03 Δεκέμβριος 2018 - 16:18.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Το τροφοδοτικό στο video γράφει 5A δηλαδή μπορεί και 4 η πιο κάτω

Η καλωδίωση για κλάματα

Και ο τύπος έχει στήσιμο με 2 αντιστάσεις

Αν για κάποιους είναι χρήσιμη μια τέτοια κατασκευή θέλει υπολογισμό και καλής ποιότητας εξαρτήματα

Αυτό που έχει φτιάξει ο τύπος στο βίδεο είναι απελπισία κατά την γνώμη μου

Στραντζαριστό αλουμίνιο (Τετράγωνη δοκός με πλαστική τάπα κάτω και αλουμινένια κολλημένη

βάση στο δοκό για το 510 - Του τραβάς και μιά βαφή κεραμιδοκοραλοκόκκινη και γίνεται υαλοπίναξ) :D

Τροφοδοτικό τουλάχιστον 20A (Πραγματικά) για ασφάλεια με ανεμιστήρα που θα λειτουργεί μόνο στα δύσκολα

Μια DNA στην έξοδο της τάσης του τροφοδοτικού για να ρυθμίζω ακριβώς όπως στο mod

Καλώδια επάργυρα με προδιαγραφές για να αντέχουν τα A που θέλουμε

Αν το έφτιαχνα δεν θα χρησιμοποιούσα καθόλου βύσματα (Και στις 2 άκρες τα καλώδια κολλημένα)

Θεωρώ ότι να σε κάποιον είναι χρήσιμο κάτι τέτοιο αξίζει να το φτιάξει σωστά για να το

χαίρεται να το βλέπει και να ατμίζει με ασφάλεια

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Μια χαρούλα ....Τροφοδοτικό απο P/C και κατασκευή της προκοπής

Κι εδώ η κατασκευή του mod

Επεξεργάσθηκε απο Scorpion, 04 Δεκέμβριος 2018 - 00:18.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη