Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Σύρματα για αντιστάσεις

σύρμα αντίσταση

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
186 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.810 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Σύρματα για αντιστάσεις

Στην αγορά κυκλοφορούν διάφορα σύρματα για την κατασκευή αντιστάσεων, όπως και έτοιμες αντιστάσεις για επισκευάσιμους ατμοποιητές. Θα κάνω μια προσπάθεια να τα μαζέψω όλα μαζί για τους συνατμιστές που μπαίνουν τώρα στον χώρο του diy ή γενικότερα των επισκευάσιμων ατμοποιητών και όχι μόνο.

Λέγοντας επισκευάσιμους εννοούμε τους ατμοποιητές που πέρα από την αντίσταση που θα πρέπει να τοποθετήσουμε, αποσυναρμολογούνται (άλλος λιγότερο κι άλλος περισσότερο) και μας δίνουν σε κάποιο (μικρότερο ή μεγαλύτερο) βαθμό δυνατότητα παραμετροποίησης. Η τοποθέτηση μιάς αντίστασης αφορά την κατασκευή της και την προσθήκη του υλικού που θα την τροφοδοτεί με υγρό (συνήθως βαμβάκι ειδικής επεξεργασίας).

Μια αντίσταση (πέρα από τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά της) ορίζεται από δύο παραμέτρους: το υλικό κατασκευής της και το σχήμα της.

Υλικό κατασκευής

Υπάρχουν πολλά κράματα κατασκευής αντιστάσεων, άλλα πιο δοκιμασμένα από κάποια άλλα όσον αφορά τις πιθανές επιπτώσεις στην υγεία. Όσον αφορά το τελευταίο, επειδή ο χρόνος που έχει περάσει από τη χρήση του η.τ. είναι μικρός για εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων, η κουβέντα και οι αναφορές είναι κύρια σε θεωρητική βάση.

Τα διάφορα υλικά χαρακτηρίζονται από την αντίσταση ανά μονάδα μήκους (Ω/m) και την μεταβλητότητα της αντίστασης με την θερμοκρασία (TCR: Temperature coefficient of resistance). Φυσικά μιλάμε για σταθερό στη σύνθεση και καθαρό κράμα, χαρακτηριστικά που διακρίνουν τις καλές εταιρίες από τις άλλες. Η μεταβλητότητα της αντίστασης με την θερμοκρασία (αύξηση με την άνοδο της θερμοκρασίας) αφορά όλα τα κράματα, αλλά σε άλλα είναι σημαντική και σε άλλα όχι.

Από πολλούς το υλικό κατασκευής της αντίστασης αποτελεί σημαντικό παράγοντα της γεύσης που παίρνουμε, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς μια πηγή θερμότητας μπορεί να την επιρρεάσει. Φυσικά δεν μιλάω για υλικά που απελευθερώνουν οξείδια ή άλλες ουσίες κατά την θέρμανση τα οποία όμως συνήθως και πάλι δε συμμετέχουν κατά κανόνα στην γεύση. Πιστεύω ότι όσον αφορά το σύνολο αντίσταση – βαμβάκι πιο πολύ συμμετέχει το βαμβάκι και όχι το σύρμα. Ιδανικά κανένα από αυτά δεν θα έπρεπε να επιρρεάζει την γεύση του υγρού.

Τα υλικά, που χρησιμοποιούνται πιο συχνά είναι το Kanthal, το ανοξείδωτο ατσάλι (SS), το νικέλιο (Ni), το τιτάνιο (Ti), το κράμα νικέλιου-χρώμιου (NiCr), το κράμα νικελίου-σιδήρου (NiFe) και σπανιότερα άλλα όπως το ζιρκόνιο, άλλη εκδοχή κράματος νικελίου-σιδήρου (NiFethal), το Νιόβιο (Nb), το Βολφράμιο (W) και πάει λέγοντας. Κάποια χρησιμοποιούνται μόνο με καθορισμό των Watt (Power Mode), κάποια μόνο με καθορισμό θερμοκρασίας (TC mode) και κάποια και με τους δύο τρόπους.

Η αντίσταση ανά μέτρο (R/m) και το πάχος του σύρματος θα μας καθορίσει την τελική αντίσταση αφού το μήκος σύρματος που θα χρησιμοποιήσουμε έχει ένα μέγιστο που καθορίζεται από τον διαθέσιμο χώρο του ατμοποιητή. Σε συνδυασμό με το TCR θα καθορίσει την ταχύτητα που ερυθροπυρώνεται η αντίσταση (Ramp time).

Δε θα επεκταθώ στο ηλεκτρολογικό κομμάτι των αντιστάσεων (watt, νόμος του Ohm) και άλλα γιατί ξεφεύγουν απ’ το θέμα.

Το πάχος (διάμετρος ή διατομή) του σύρματος ορίζεται είτε σε χιλιοστά (mm) είτε σε AWG (American wire gauge). Συνήθως χρησιμοποιούνται διάμετροι 0,5mm (AWG 24) έως 0,25mm (AWG 30). Το πάχος θα καθορίσει και την τελική αντίσταση, αφού μια μεγαλύτερη διατομή έχει μικρότερη αντίσταση. Επίσης όσο μεγαλύτερη είναι η διάμετρος ενός σύρματος, τόσο πιο πολύ αργεί να φτάσει τη θερμοκρασία λειτουργίας του. Ένας πίνακας αντιστοίχισης είναι ο παρακάτω: 

Please Login or Register to see this Hidden Content

14,92K   23 Αριθμός λήψεων

Συνήθως τα νούμερα AWG πωλούνται σε ζυγούς αριθμούς, αλλά κάποια κράματα ή εταιρίες διαθέτουν και μονούς ή ακόμα και ενδιάμεσους και γι’ αυτό είναι πιο ακριβής η μέτρηση με βάση τη διάμετρο. Να αναφέρω ότι πλην της κυκλικής διατομής υπάρχουν και επίπεδα σύρματα που σ’ αυτή την φάση δεν θα μας απασχολήσουν.

Η αντίσταση στα διαδεδομένα σύρματα (ίδιας διατομής – για παράδειγμα 0,3mm) ανά μέτρο φαίνεται στον παρακάτω πίνακα:

21,36K   21 Αριθμός λήψεων

Όσον αφορά το TCR (στους 20οC και τον τρόπο λειτουργίας (Power mode, TC mode ή και με τους δύο τρόπους, παραθέτω τον παρακάτω πίνακα:

34,43K   24 Αριθμός λήψεων

Το νούμερο που δίνουμε όταν ρυθμίζουμε το mod είναι τα 3 πρώτα ψηφία. Αν το TCR είναι τριψήφιο βάζουμε τα 2 πρώτα ψηφία. Για να μην μπερδευόσαστε, μετατρέψτε όλα τα νούμερα σε τετραψήφια βάζοντας αντίστοιχα μηδενικά μπροστά (πχ στο NiCr βάζετε 0178-0212*10-6) και στο mod βάζουμε 18-21.Το TCR πρακτικά σημαίνει το πόσο ανεβαίνει η αντίσταση όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία. Το πόσο φαίνεται σε καμπύλες που αφορούν κάθε μέταλλο και έχουν ιδιαίτερη αξία σε mod που χρησιμοποιούν κυκλώματα που πρέπει να εισάγεις με το χέρι τις μεταβολές (πχ DNA). Επίσης να έχετε υπόψη ότι ο βαθμός ανόδου της αντίστασης εξαρτάται από την ίδια την αρχική αντίσταση (όσο πιο μεγάλη είναι αρχικά, τόσο περισσότερο ανεβαίνει).

Κατά κανόνα τα σύρματα που λειτουργούν σε TC mode αφορούν αντιστάσεις λίγο ή πολύ κάτω απ’ το 1 Ohm (SubOhm vaping). Η μείωση της αντίστασης είναι δυνατή ακόμα περισσότερο συνδέοντας δύο ή περισσότερες αντιστάσεις παράλληλα.

Μερικά πρακτικά θέματα που αφορούν κάθε κράμα

1. Το Kanthal είναι κράμα σιδήρου – χρωμίου - αλουμινίου με καλή αντοχή στην οξείδωση και είναι από τα πλέον χρησιμοποιούμενα σε power mode. Είναι πολύ καλό για τον αρχάριο γιατί είναι τόσο σκληρό που να κρατάει το σχήμα του και τόσο μαλακό για να δουλεύεται εύκολα. Είναι φτηνό και είναι διαθέσιμο παντού.

+ Χρήση σε power mode ή μηχανικά mod

+ Εύκολο να δουλευτεί

+ Κρατάει το σχήμα του

+ Διαδεδομένο

+ Φτηνό

- Ασύμβατο για TC mode

2. Το Nichrome είναι κράμα νικελίου και χρωμίου (μπορεί να περιέχει και σίδηρο). Λειτουργεί σε Power mode. Μοιάζει με το Kanthal αλλά έχει μικρότερη αντίσταση και ζεσταίνεται πιο γρήγορα. Επειδή έχει χαμηλό σημείο τήξης, χρειάζεται προσοχή αν κάνετε dry burn (άναμμα χωρίς βαμβάκι). Πιθανό μειονέκτημα είναι το περιεχόμενο Νικέλιο, ειδικά σε άτομα με αλλεργία.

+ Ταχύτερη επίτευξη θερμοκρασίας λειτουργίας σε σχέση με το Kanthal

+ Εύκολο να δουλευτεί

+ Κρατάει το σχήμα του

- Περιέχει Νικέλιο

- Έχει χαμηλότερο σημείο τήξης

3. Το ατσάλι (SS) μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε power mode και σε TC mode. Το κράμα του αποτελείται από χρώμιο, νικέλιο και άνθρακα. Υπάρχουν διάφορες ποικιλίες (πχ 304, 316, 317) ανάλογα με τα ποσοστά των μετάλλων που περιέχονται. Το πιο διαδεδομένο είναι το 316L. Δουλεύεται εύκολα και φτάνει σε θερμοκρασία λειτουργίας ταχύτερα από το Kanthal.

+ Λειτουργεί και σε power και σε TC mode

+ Ταχύτερη επίτευξη θερμοκρασίας λειτουργίας σε σχέση με το Kanthal

+ Εύκολο να δουλευτεί

+ Κρατάει το σχήμα του

- Περιέχει Νικέλιο

4. Το Nickel που μπορεί να το βρείτε και σαν Ni200, είναι σχεδόν καθαρό νικέλιο. Είναι το πρώτο που χρησιμοποιήθηκε σε TC mode. Τα δύο κύρια μειονεκτήματά του είναι ότι είναι μαλακό και χάνει εύκολα το σχήμα του (ειδικά στο πέρασμα του βαμβακιού) και ότι είναι καθαρό νικέλιο (αλλεργίες, ερωτηματικά για την ασφάλειά του).

+ Λειτουργεί σε TC mode

+ Ευρέως διαθέσιμο

- Χάνει εύκολα το σχήμα του

- Δεν δουλεύεται εύκολα

- Περιέχει νικέλιο

5. Το Τιτάνιο είναι σύρμα που αποτελείται σχεδόν αποκλειστικά από αυτό το μέταλλο. Δουλεύεται εύκολα, αλλά υπάρχουν αμφιβολίες για θέματα υγείας (διοξείδιο του τιτανίου σε θερμοκρασία πάνω από 648℃) και αναφλέγεται εύκολα αν θερμανθεί υπερβολικά.

+ Λειτουργεί σε TC mode

+ Δουλεύεται εύκολα

+ Κρατάει το σχήμα του

- Μπορεί να είναι τοξικό

- Επικίνδυνο για ανάφλεξη

6. Το NiFe είναι σύρμα από κράμα νικελίου και σιδήρου, με μικρά ποσοστά αλουμίνιου, μαγνήσιου και χρώμιου και ακολουθείται από έναν αριθμό που υποδηλοί την περιεκτικότητα σε σίδηρο. Υπάρχουν μεγάλες διαφορές στο TCR γιατί με το ίδιο όνομα διάφορες εταιρίες χρησιμοποιούν άλλα κράματα. Γενικά δουλεύεται εύκολα και κρατάει το σχήμα του. Θεωρείται πιο ασφαλές από το Ni200 και λόγω αυξημένης σχετικά αντίστασης μπορεί να φτιάξει μεγαλύτερες αντιστάσεις σε μέγεθος.

Είδη αντιστάσεων

Όταν λέω είδη, εννοώ σχήματα. Μπορεί να αποτελούνται από δύο και παραπάνω σύρματα του ίδιου ή διαφορετικού υλικού με την ίδια ή διαφορετική διάμετρο ή ακόμα και συνδυασμούς επίπεδων και κυλινδρικών συρμάτων. Στόχος είναι η μικρότερη αντίσταση με την παράλληλη αύξηση της επιφάνειας.

Ενδεικτικά, τα πιο διαδεδομένα είδη αντιστάσεων είναι τα παρακάτω (τα περίπλοκα συνήθως πουλιούνται έτοιμα γιατί είναι πολύ δύσκολο ή αδύνατο να κατασκευαστούν.

1. Απλή αντίσταση: είναι η γνωστή σε όλους αντίσταση που τυλίγεται ένα σύρμα γύρω από έναν άξονα (συνήθως 2-2,5mm). Είναι πολύ εύκολη στην κατασκευή.

21,97K   19 Αριθμός λήψεων

2. Απλή αντίσταση με δύο ή περισσότερα σύρματα τυλιγμένα μεταξύ τους. Ισχύουν τα παραπάνω και πλεονεκτεί στην αύξηση της επιφάνειας με απλό τρόπο. Φτιάχνονται σχετικά εύκολα.

32,26K   22 Αριθμός λήψεων

3. Αντίσταση Clapton: διαδεδομένος τύπος με ένα ή περισσότερα κεντρικά σύρματα και τυλιγμένα απ’ έξω ένα σύρμα που περιελίσσεται αφήνοντας την απόσταση της διαμέτρου του κενή ανάμεσα στις σπείρες.

13,82K   19 Αριθμός λήψεων

4. Notch Coil: έτοιμες αντιστάσεις από SS που αποτελούνται από ένα κομμάτι με εγκοπές

16,86K   19 Αριθμός λήψεων

5. Παλαβές (κατά τη γνώμη μου) αντιστάσεις

29,55K   19 Αριθμός λήψεων

6. Παρανοϊκές (κατά τη γνώμη περισσότερων) αντιστάσεις

44,47K   19 Αριθμός λήψεων

Αυτά για αρχή, μπορεί αν βελτιωθεί και να εμπλουτισθεί με τις παρατηρήσεις και τις διορθώσεις σας.

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 01 Οκτώβριος 2017 - 21:55.

• Μου αρέσει (+) x 14
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   PanCivi

PanCivi

Member

• VF Members
  • 11 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης
  • ΠεριοχήΚάπου στην Αθήνα βολοδέρνω.
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:doggy sxk,Berserker,kf5 sxk.
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Αραλίκι μετά μουσικής και βιβλίου.Αγαπημένο σπορ τριαθλο σε φαγητό,μπύρες και ρακί για τη χώνεψη.

Ωραία παρουσίαση και χρειαζότανε.

Να ρωτήσω επειδή μου δώσανε σύρμα  ss317 να δοκιμάσω και αναρωτιέμαι εάν το βάλω σε Tc mode εάν με καλύπτει η επιλογή για το ss. Το ρωτάω γιατί μου είπαν να βάλω στο  Μ1 επιλογή 094.Γενικα είμαι αδαείς σε tc γιατί χρησιμοποιώ Kanthal.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων .

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.432 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Δημήτρη άψογη παρουσίαση και αναλυτική. :respect:

@Pan.Civitano 

Παναγιώτη το SS κυκλοφορεί σε πολλούς τύπους και από πολλές εταιρείες.

Κανένας δεν μπορεί να σου πει με ακρίβεια σε τί TCR θα δουλέψει καλά.

Εφόσον είσαι σίγουρος ότι είναι SS δοκίμασε το 094 που σου είπαν ή ξεκίνα από 088 έως 120 και όπου σου αρέσει.

Υπάρχουν πολλές παράμετροι που επηρεάζουν την λειτουργία σε TC (τύπος SS, εταιρεία, μοντάκι, ατμοποιητής κλπ)

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.810 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@Pan.Civitano

SS304: 101

SS316: 88

SS316L: 88

SS317L: 94

SS321: 92

SS430: 138

Πρακτικά βάλε κάτι μεταξύ 88 και 100 και είσαι μέσα. Άλλωστε το SS δεν αλλάζει και τόσο αντίσταση για να έχεις πρόβλημα.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
Μια προταση για αυτους που θελουν να κανουν το κατι παραπανω απο μονο συρμα στον επισκευασιμο τους. Υπαρχουν συρματα πολλα. Το πιο απλο διπλο συρμα μετα το μονο ειναι το twisted και το parallel. Μετα παμε σε klapton κτλ.
Ομως, οτιδηποτε αλλο μετα το parallel (που αποδιδει εξαιρετικα) ακομα και το twisted χρειαζεται πολυ περισσοτερη ισχυς για να εχουμε αποδοση.
Με το διπλο συρμα εχουμε ωμικη αντισταση περιπου στο μισο της μονης (παντα με το ιδιο συρμα).
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.810 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
@

Ξέχασα το παράλληλο, καλά που το έγραψες! Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί προτιμάω αντιστάσεις γύρω στο 0,8 Ohm, οπότε θέλω 2Χ1,6 Ohm σε 2,5mm πυρήνα οπότε μου βγαίνω λίγο στριμώκολο...
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
Δοκιμασε το με ποιο λιγες σπειρες κατα την γνωμη μου οτι καλυτερο
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.810 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Στα 0,32mm SS ήδη είναι αρκετές σπείρες τα 0,8 Ohm και δεν τρελαίνομαι για Kanthal!
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.810 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Ας δούμε ένα βίντεο κατασκευής παράλληλης αντίστασης (2 ή περισσότερα σύρματα που τυλίγονται παράλληλα το ένα με το άλλο) από RiP Trippers. Να σημειώσω ότι ρεύμα θα δώσετε στην αντίσταση όση πιό λίγη ώρα γίνεται για να δείτε τυχόν hot spot (υπερβολικό κοκκίνισμα έως και σχεδόν λευκό σε κάποιο τμήμα της αντίστασης) και για να πλησιάσετε τις σπείρες (με προσοχή γιατί εύκολα θα καβαλήσει το ένα σύρμα στο άλλο). Αν το κάνετε ενώ δίνετε ρεύμα θα χρειαστείτε κεραμική λαβίδα, αλλοιώς θα γίνει βραχυκύκλωμα. Το κοκκίνισμα της αντίστασης πρέπει να γίνεται από το κέντρο της προς τα έξω.

Επεξεργάσθηκε απο fantomas7, 23 Οκτώβριος 2017 - 20:43.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Georgechania

Georgechania

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
Μια βοήθεια παρακαλω.... Επειδη παρελαβα μολις κατι συρματα και παιζω πρωτη φορα με ss316l εφτιαξα αντισταση 6 σπειρες 2,5 πυρήνα 27ga και βγηκε 0,5ohm. Σε τι watt πρεπει να παιζω??? Το primo μολις επελεξα το ss συρμα εβγαλε 20watt 235c μονο του... Τραβαω τζουρες και γραφει συνεχεια protection τι παιζει γιατι δεν σκαμπαζω τιποτα περα απο κανθαλ???

Επεξεργάσθηκε απο Georgechania, 06 Δεκέμβριος 2017 - 21:44.

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Σε γύρισε σε ελέγχo θερμοκρασίας (TC)

Το SS μπορείς να το δουλέψεις όμως και σαν το Kanthal, για αρχή ξεκίνα απο 11-12W και ανέβα όσο σου αρέσει (σαν το Kanthal σε λογικά πλαίσια ;) )

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Georgechania

Georgechania

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
Ενταξει το βρηκα!!! Με ειχε βαλει μονο του σε TC.... Το γυρισα σε VW και παιζει μπαλα...
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   chris7jimny

chris7jimny

Member

• VF Members
  • 21 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρηστος
  • ΠεριοχήΚορινθος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:therion dna75,slider mech,doyble barel v2.1,taifun gsl, fev 4.5
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:off road,φωτογραφια

Ωραια παρουσιαση και κατατοπιστικη!

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   V2g

V2g

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγελης
  • ΠεριοχήΚυρα βρυση Κόρινθος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Pico i power primo mini primo 220 vtci Skyline fenomenon zest fodi f2 cloud one
Καλήσπερα μια ερώτηση για τους ποιο γνωστές έχω 2 κάνα 2 μέτρα ss του Γερμανού και έλεγα να παίξω λίγο με έλεγχο ξέρεις κανείς το tcr γιατί πάντα έπαιζα απλά με το που ss

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.432 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Ο Γερμανός νομίζω δίνει στο site του τα TCR για τα σύρματά του, εκτός αν θυμάμαι λάθος. :rolleyes:

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   V2g

V2g

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγελης
  • ΠεριοχήΚυρα βρυση Κόρινθος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Pico i power primo mini primo 220 vtci Skyline fenomenon zest fodi f2 cloud one
Makis 66 ευχαριστώ πολύ το βρήκα από το site!!
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Παρελαβα και εστησα με συρμα ζιρκονιο εκδοση soft,σε 0.35 και 0.40 χιλιοστα.Το συρμα αυτο εχει σταθερη αποδοση,ειναι αρκετα μαλακο και δινει γευση θα ελεγα σε υπερβολικο βαθμο.Εξαιρετικο υλικο.

• Χρήσιμο (+) x 5
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 592 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Παιζω με Kanthal - Φτιάχνω τις σπειρες που θελω  - Χωρις βαμβακι παταω μια γρηγορη στο mod με λιγα watt χωρις να προλαβει να πυρωσει η αντισταση

Βλεπω ποσα Ω ειμαι  - Αν ειναι σταθερα (Πατα καλα το συρμα) - και περναω βαμβακι

Δεν μου αρεσει το microcoil

Κανω σωστα η πρεπει να κοκκινιζει η αντισταση για να βλεπω αν αναβει απο το κεντρο προς τα εξω ?

Τελικα ειναι η δεν ειναι σωστο να πυρωνουμε την αντισταση ?

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.432 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Κώστα από ότι λένε γιατροί (βλέπε Φαρσαλινός) αλλά και πολλοί άλλοι "ειδικοί" στα μέταλλα καλό είναι να μην πυρώνουμε το σύρμα γιατί με την υπερβολική θερμοκρασία χάνει τις ιδιότητές του και ίσως μετά κατά το άτμισμα να απελευθερώνει κάποια πράγματα επιβλαβή για τον οργανισμό μας.

Στις αραιές σπείρες δεν χρειάζεται αυτή η δοκιμή γιατί δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχει hot spots (σημεία δηλαδή που θα ανάβουν περισσότερο από κάποια άλλα).

Στις κολλητές σπείρες όμως για να αποφύγεις τα λεγόμενα hot spots αναγκαστικά πρέπει να τις πυρώσεις έστω και λίγο για να ανάβουν από μέσα προς τα έξω.

Αν δεν ανάβουν τις "χαϊδεύεις" - πειράζεις με ένα κατσαβιδάκι μέχρι να ανάβουν όπως πρέπει.

Εγώ κάνω πάντα αντιστάσεις με ανοιχτές σπείρες και αυτό συστήνω, αλλά και πάλι πριν βαμβακώσω δίνω λίγο ρεύμα ίσα που να ζεσταθεί η αντίσταση (όχι να πυρώσει) και να κάψει ότι βρώμικο έχει πάνω της (ιδρώτας από τα χέρια, μηχανόλαδο κλπ).

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.810 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Το kanthal δεν μεταβάλει αντίσταση ούτε με την θερμοκρασία ούτε με το πώς είναι σφιγμένο. Για το θέμα του ελέγχου για hot spots υπάρχει διχογνωμία περί οξειδίων που δημιουργούνται. Προσωπικά μετράω αντίσταση χωρίς ρεύμα, βάζω βαμβάκι, το ποτίζω και βλέπω τότε με ρεύμα αν βγάζει ατμό σε όλη την έκταση του βαμβακιού. Δεν είναι τόσο ακριβές αλλά ειδικά αν κάνεις ανοικτές σπείρες δεν υπάρχει και περίπτωση hot spot.
  • Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 2

Επίσης με ετικέτα σύρμα, αντίσταση

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη