Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Σύρματα για αντιστάσεις

σύρμα αντίσταση

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
200 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Απο οτι γραφουν καποιοι ιατροι που εχουν κανει μελετες πανω στο θεμα, δεν ειναι σωστο να κανουμε dry burn διοτι αλλαζει η μοριακη δομη του μεταλλου και ειναι πλεον μετα επικινδυνο για την υγεια μας. Ετσι ειπαν, λογικο ακουγεται ομως. Αν φτιαξεις αντισταση με ανοιχτες σπειρες, δεν χρειαζεται να κανεις dry burn, δουλευει μια χαρα. Εγω αυτο κανω και δεν ειχα ποτε προβλημα. Επισης αφου βαλεις βαμβακι πανω και τη βρεξεις καλα με το υγρο, πατα μερικες διαδοχικα με διαρκεια 2-3 δευτερολεπτα η καθε μια και μετα κλεισε τον ατμο. Αυτο για να μην ρουφας τις πρωτες τζουρες σε κανουριο μεταλλο, η αντισταση δεν κοκκινιζει επειδη ειναι βρεγμενη, ζεστενεται καλα ομως και οτι ειναι να φυγει, φευγει. 

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Στον KFV5 φτιαχνω αντισταση π.χ 1,3Ω και παταω τα βιδακια καλα (Οχι σφιχτα πολυ)

Παταω fire 1,3Ω  ξανα fire 1,29 ξανα fire 1,27 ξανα fire 1,3

Σφιχτα πολυ τα βιδακια 1,3 για παντα

Mod asmodus - hcigar vt250

Ποσο πραγματικα στον πυρινα πχ 3 των εργαλειων η αντισταση τυλιγεται 3 ?

Τι στιγμη που αφου προσεκτικα τυλιξω 6 σπειρες οταν τραβιξω την ακρη ερχεται αρκετα χιλιοστα εξω

Τοτε γινετε πραγματικα 3 Οταν ομως αφισω λασκα την ακρη παλι μεγαλωνει ελαχιστα η εσωτερικη διαμετρος

Διαστολη συστολη ?

Ολα αυτα δεν παιζουν ρολο στην τελικη τιμη της αντιστασης ?

Dry burn δεν κανω ποτε

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Κώστα μην την ψειρίζεις την μαϊμού.

Στα ηλεκτρονικά μοντάκια δεν παίζει ρόλο η τιμή της αντίστασης αρκεί να είναι μέσα στα όρια λειτουργίας της πλακέτας.

Εκεί που θέλει μεγάλη προσοχή είναι στα μηχανικά και ειδικά αν αυτά δεν έχουν προστασίες από βραχυκύκλωμα.

Με βάση τον νόμο του Ohm υπολογίζουμε ακριβώς την τιμή της αντίστασης ανάλογα την ένταση που θέλουμε να έχει το ρεύμα που δίνουμε στον ατμοποιητή μας.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Celme

Celme

Member

• VF Members
  • 48 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μενελαος
  • ΠεριοχήΑθηνα

Μπορεί κάποιος, παρακαλώ,  να εξηγήσει ποια είναι η διάφορα αντιστάσεων με ανοιχτές σπείρες?

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Αυτο ειναι ενα θεμα προς μεγαλη συζητηση, καλο θα ειναι να γραψουν κιαλλοι τις εμπειριες-γνωσεις τους.

Προσωπικα θα σου πω τα εξης.

Παλαιοτερα ξεκινησαμε ολοι με κολλητες σπειρες για δυο λογους :

α. μικροτερος χωρος δημιουργιας της αντιστασης

β. λογω του οτι οι κολλητες σπειρες ανεβαζουν θερμοκρασια πιο γρηγορα και επειδη κατα βαση δουλευαμε με μηχανικα μοντ , σαν αποτελεσμα ηταν χαμηλοτερα βολτ/watt  και επειδη δουλευαμε με αντιστασεις απο 1,2Ω και πανω μας  βοηθαγε να εχουμε πιο γρηγορα παραγωγη ατμου (με τα τοτε δεδομενα)

Βεβαια ενα "κακο" ηταν οτι επρεπε να κανουμε dry burn για να βλεπουμε οτι οι σπειρες κοκκινιζουν σωστα (απο το κεντρο της αντιστασης προς τα ακρα) και ομοιομορφα

Οσο περναγε ο καιρος σιγα-σιγα ο χωρος δημιουργιας αντιστασης μεγαλωνε , να φανταστεις ξεκινησαμε με ατμοποιητης διαμετρου 15mm και εχουμε φτασει τα 25mm και πανω σημερα.

Τα μοντακια αρχισαν να γινονται περισσοτερα τα ηλεκτρονικα με πλακετες που boosταρανε (πολλαπλασιαζαν τα βολτ της μπαταριας) και γενικως την ισχυ που μπορουσαμε να δωσουμε στην αντισταση.

Το υλικο που εκανε τη μεταφορα του υγρου απο το τανκ προς την αντισταση αλλαξε απο φυτιλι σε βαμβακι που εχει πολυ καλυτερη ικανοτητα στο λεγομενο capilary action ,δηλ. ικανοτητα μεταφορας του υγρου.

Τοτε ξεκινησε η λογικη της ανοιχτης σπειρας 

Η ανοιχτη σπειρα παραγει ατμο σε ολο το μηκος της αντιστασης και πιο "ομοιομορφα", ενω στις κολλητες η μεγαλυτερη παραγωγη ατμου γινεται στις ακρες της αντιστασης  (βλεπεις τον ατμο να πεταγεται απο τις ακρες) ενω στο κεντρο ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια στεγνωνοντας πιο γρηγορα και πιο ανομοιομορφα το βαμβακι.

Επειδη οι συγχρονες τακτικες μας λενε οτι το dryburn δεν ειναι καλο (θεματα υγειας) και επειδη ειναι και πιο ευκολο οι περισσοτεροι ακολουθουν αυτην την τακτικη.

Τωρα αν εχει διαφορα στη γευση θα σου πω (προσωπικη αποψη) οτι πιστευω πως αν τον στησεις σωστα τον ατμοποιητη και βαση των οδηγιων του κατασκευαστη θα παρεις καλυτερο συνολικο αποτελεσμα.(με ανοιχτες σπειρες)

Καλυτερο συνολικο αποτελεσμα εννοω γευση,χτυπημα,ατμος.

Βεβαια σου μιλαω για τους περισσοτερους tank ατμοποιητες και ΟΧΙ για τους DRIP.....εκει ισχυουν αλλα πραγματα και θελει (για μενα) αρκετη εμπειρια για να πας εκει.

Επισης πιστευω οτι οι ανοιχτες σπειρες βοηθαν στην μεγιστη διαρκεια της αντιστασης , αρα και της συνολικης απολαυσης που θα εχεις απο μια αντισταση.

Φυσικα και εννοειται οτι υπαρχουν ατμοποιητες που κανω κολλητες σπειρες αλλα το κανω γιατι ατμιζω απο το 2011 και εχω αρκετους απο τους παλιους με το πολυ μικρο χωρο δημιουργιας αντιστασης ατμοποιητες.

Απο ενα σημειο και μετα ο καθε ατμιστης βρισκει τον προσωπικο του δρομο στο τι και πως ατμιζει

ΑΛΛΑ  θα συνιστουσα παντα τις ανοιχτες σπειρες σαν καλυτερο συνολικο αποτελεσμα.

Υπενθυμιζω οτι θα ηθελα να ακουσω και αλλες αποψεις-γνωμες 

Ελπιζω να βοηθησα και να μην κουρασα  ;)

• Μου αρέσει (+) x 11
  • Χρήσιμο (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Τα είπε όλα ο "γίγαντας".......... τί άλλο να προσθέσουμε; :respect:

Καλά, καλά μην βαράτε... :whistling:

Φεύγω για δουλειά και με το καλό όταν γυρίσω θα γράψω και γω την άποψή μου. :yes:

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

να προσθέσω οτι το στήσιμο με κλειστές είναι πιο απαιτητικό καθώς θέλει άψογη τροφοδοσία ( στα όρια της υπερτροφοδοσίας),προσωπικά στήνω με κλειστές κι ανοιχτές χωρίς να καταλαβαίνω κάποια ιδιαίτερη διαφορά,ενώ ξεκίνησα με ανοιχτές κάποια στιγμή το γύρισα στις κλειστές, τώρα πια στρίβω ανάλογα τα κέφια μου.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Εγώ στήνω εδώ και τρία χρόνια περίπου τις αντιστάσεις μου μόνο με ελάχιστα ανοιχτές σπείρες.

Λέω ελάχιστα γιατί κατά κανόνα φροντίζω τα κενά που έχουν οι σπείρες μεταξύ τους να είναι όσο και το πάχος του σύρματος.

Δηλαδή αν στήνω με σύρμα 0,40mm (26AWG) οι αποστάσεις ανάμεσα στις σπείρες φροντίζω να είναι 0,40mm.

Eντάξει δεν τις μετράω και με παχύμετρο αλλά αυτόν τον μπούσουλα ακολουθώ.

Παλιότερα ασχολήθηκα και με κολλητές σπείρες αλλά το παράτησα αυτό το σπορ γιατί :

1. Χρειαζόταν dry burn για να εξασφαλίσω ότι ανάβει η αντίσταση από μέσα προς τα έξω και ότι δεν έχει hot spots, πράγμα που δεν είναι και τόσο καλό για την υγεία μας, από ότι έχουν πει κατά καιρούς αξιότιμοι γιατροί με μελέτες πάνω στο άτμισμα (βλέπε Φαρσαλινός).

2. Γιατί εκτός του ότι δεν έπαιρνα καλύτερη γεύση, πολλές φορές έπαιρνα και ας πούμε αλλοιωμένη γεύση.

Σαν τελικό συμπέρασμα μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος με τις ανοιχτές σπείρες και πράγμα που δουλεύει ρολόι δεν το αλλάζεις. :)

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Χρησιμοποιώ μόνο ανοιχτές σπείρες γιατί έτσι δεν χρειάζεται να κάνεις dry burn για την αποφυγή των hot spots.

Δεν θα πω περισσότερα μιας και τα είπε όλα ο @

,αλλά θα υπερθεματίσω στο γεγονός ότι λόγω της ατμοποίησης σε όλο το μήκος της αντίστασης ,με ανοιχτές σπείρες, η γεύση είναι ένα κλικ καλύτερη.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   johnnik1992

johnnik1992

Newbie

• Members
  • 7 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιαννης Νικολουδακης
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Eleaf Pico + Taifun GT III
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Gaming

εγώ προσωπικά στήνω και ανοικτές και κλειστές σπείρες δεν έχω δει καμια διαφορα σε χτύπημα/γεύση απλά για ευκολία στήνω ποιο πολύ μικροκολι !!

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Τις κλειστές σπείρες και τα microcoils τα σταμάτησα από τότε που έσπασα 3 κεραμικές λαβίδες. Δηλώνω ότι αρνούμαι να σπάσω κι άλλη, όπως και να τα φτιάξω με πένσες, αμόνια ή σφυριά  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Για οποιον θελει ss317L και ss430 εχει το καταστημα vapexperts   ;)

Επεξεργάσθηκε απο Διηνεκης, 21 Φεβρουάριος 2018 - 20:42.

• Χρήσιμο (+) x 5

OFFLINE   V2g

V2g

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγελης
  • ΠεριοχήΚυρα βρυση Κόρινθος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Pico i power primo mini primo 220 vtci Skyline fenomenon zest fodi f2 cloud one
Καλημέρα θέλω να κάνω ερώτηση μπορεί να σας φανεί γελοία αλλά θέλω να την κάνω έχω αγοράσει πρόσφατα ένα καρούλι ni80 αλλά επειδή πάντα μα πάντα κάνω αντίσταση με κολλημένες σπειρες είναι αναγκαίο το κακό tou Dry burn θέλω να ρωτήσω μήπως υπάρχει περισσότερο πρόβλημα στο ni80 από τα υπόλοιπα σύρματα πχ κανθαλ ss! Βέβαια το Dry burn το κάνω με 6-7 βαττ και ίσα ίσα να ανάψουν οι αντιστασεις να δω και το αφήνω! Με τις ανοιχτές σπειρες πιτσιλαει υγρό πράγμα που με ενοχλεί υπερβολικά για αυτό δεν το προτιμώ
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Βαγγέλη κάτι κάνεις λάθος για να σου "πιτσιλάει" εδώ τους dripper τους έχουμε με ανοιχτές και δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα.

Όσο για dry burn πέρα απο το kanthal, που και αυτό δεν είναι ότι καλύτερο, στα άλλα δεν κάνουμε άσχετα ότι τα ατμίζουμε και σε W.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Βαγγέλη εγώ προσωπικά δεν θα πρότεινα dry burn και ειδικά σε σύρμα ni80.

Το συγκεκριμένο περιέχει 80% νικέλιο.

Γενικά είμαι κατά σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω και έχω διαβάσει.

Εξ αυτού συνεπάγεται ότι προτιμώ τα πιθανά σκασίματα όπως λες από την πιθανότητα να εισπνέω κάτι που μπορεί να είναι επιβλαβές.

Δυστυχώς έρευνες για σύρματα και την επίπτωσή τους στην υγεία δεν υπάρχουν ακόμη οπότε λειτουργούμε με προσοχή με τα ήδη υπάρχοντα. 

• Συμφωνώ! (+) x 5

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Βαγγέλη όπως σου είπαν και οι αγαπητοί προλαλήσαντες το Ni80 περιέχει 80% ποσοστό σε Νικέλιο και 20% σε Χρώμιο και γι αυτό τον λόγο το Dry burn είναι απαγορευτικό.

Θα παρατηρήσεις ότι το Ni80 ή NiChrome ανάβει πολύ πιο γρήγορα και εύκολα από ότι το Kanthal και το SS.

Αυτό το κάνει πιο ευαίσθητο στις υψηλές θερμοκρασίες του πυρώματος και αλλάζει την δομή του σύρματος με ότι αυτό συνεπάγεται.

• Συμφωνώ! (+) x 5

OFFLINE   V2g

V2g

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγελης
  • ΠεριοχήΚυρα βρυση Κόρινθος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Pico i power primo mini primo 220 vtci Skyline fenomenon zest fodi f2 cloud one
Έγινε παιδιά το έπιασα!! Πάω κάνω αλλαγή αμέσως!και όμως σε mtl δεν γίνεται πάντα θα πιτσιλαει σε κάνα 2 driper pou έχω είναι μια χαρά!

Επεξεργάσθηκε απο V2g, 23 Φεβρουάριος 2018 - 13:00.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Για όσους χρησιμοποιούν (ή σκέφτονται να χρησιμοποιήσουν) το SS304L της Inowire (αυτό με την τρύπα στο κέντρο σαν μακαρόνι) βάζουν στο steam-engine τα πάντα ως συνήθως, αλλά για σύρμα επιλέγουν το Ν80.

• Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   Giorgos.K

Giorgos.K

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις

Γεια σε όλους.. Πολύ καλό το θέμα και λεπτομερής η παράθεση του φίλου redortho . Τα σύρματα κατά την γνώμη μου είναι κάτι που πρέπει να απασχολεί την ατμιστηκή κοινότητα, μια και οι μελέτες πάνω σε αυτά είναι λίγες και σε πολλές περιπτώσεις αμφιλεγόμενες όσο αναφορά, όχι τόσο την συμπεριφορά των μετάλλων αλλά την επικινδυνότητα των ουσιών που απελευθερώνουν ανάλογα με την χρήση τους. Ατμίζω συνήθως Mtl   και ακούω πολλούς συνατμιστές να χρησιμοποιούν Ni 80. Σκέφτομαι να το δοκιμάσω τόσο αυτό, όσο και το SS 316 μιας και το μόνο που έχω δουλέψει είναι το Kanthal. Οποιαδήποτε συμβουλή ή γνώμη πάνω στο θέμα από πιο έμπειρους στην χρήση αυτών των συρμάτων θα ήταν χρήσιμη. Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!               

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης
Δοκιμασε και τα 2 να εχεις να αξιολογησεις. Στην γευση δεν θα διαπιστωσεις τεραστιες διαφορες. Διαφορα θα δεις στην σταθερότητα στο μοντακι σου, το ss316 ειναι πιο ασταθες ενω το ni80 ειναι σταθερο.
Το ni80 αρπαζει σαφως πιο γρήγορα από το ss.
Καλυτερη γευση για μενα δινει το ni80.
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

Επίσης με ετικέτα σύρμα, αντίσταση

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη