Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Σύρματα για αντιστάσεις

σύρμα αντίσταση

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
200 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Το N80 (και όχι Ni80) είναι χρωμονικέλιο ενώ το Ni200 είναι νικέλιο. Το διευκρινίζω για να μην γίνεται μπέρδεμα, είναι τελείως διαφορετικά σύρματα.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Δημήτρη έχω έναν προβληματισμό σε σχέση με το Ν80.

Παρ όλο που διαφημίζεται ως ατμιστικό σύρμα και πολλοί το εκθειάζουν ως προς την απόδοσή του, περιέχει νικέλιο σε ποσοστό 80%.

Δεν γνωρίζω αν και κατά πόσο το συγκεκριμένο σύρμα επιδρά αρνητικά ή όχι στην υγεία μας κατά το άτμισμα.

Έχω αγοράσει το συγκεκριμένο σύρμα σε διαστάσεις 0,32 και 0,40 mm.

Η τόσο υψηλή περιεκτικότητα σε νικέλιο δεν επηρεάζει σε τίποτε κατά τη διάρκεια του ατμίσματος;

Προβληματισμό καταθέτω και όχι άποψη. 

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Δημήτρη δε θα διαφωνήσω καθόλου με τον προβληματισμό σου. Χρησιμοποιούμε στο άτμισμα Fe, Ni, Cr, Mo, Al, Zr, Ti για να πω τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό. Με τόσο λίγα χρόνια χρήσης του η.τ. πρέπει να δεχθούμε ότι είμαστε τα ατμιστικά πειραματόζωα και μετά από 100 χρόνια να μας αναφέρουν κάπως (πρωτοπόρους ή χαϊβάνια). Να μη μπερδεύουμε επίσης ότι η ασφαλής χρήση κάποιου συστατικού σε επαφή με το δέρμα ή το ότι κάτι μπορεί να φαγωθεί (για τα αρώματα ισχύει το δεύτερο) σημαίνει ότι μπορεί και να εισπνευσθεί. Δεν ξέρουμε επίσης τί μεταβολές γίνονται με την θερμοκρασία ούτε στα επιμέρους τμήματα αλλά ούτε και στο σύνολο (σύρμα, βαμβάκι, άρωμα) και μάλιστα στο εύρος της θερμοκρασίας που χρησιμοποιούνται. Το ότι η έλλειψη πίσσας μας βελτιώνει την αναπνοή και εν γένει την φυσική κατάσταση είναι αναμφισβήτητο, αλλά είναι μόνο το ένα σκέλος. Το τί κάνει το άτμισμα είναι το άλλο (άγνωστο) σκέλος.. Συμπέρασμα: κάντε ότι σας φωτίσει ο Θεός (αν δεν έχει να ασχοληθεί με κάτι σοβαρότερο).

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Kanthal ακι λοιπον οσο γινεται καλυτερης ποιοτητας (Μακη περιμενουμε POST για το e-shop που εχει φερει καλης ποιοτητας kanthal απο σουηδια) , καλο καθαρισμα καθε αντιστασης με καθαρο (οχι φωτιστικο) οι οινοπνευμα , οσο μπορουμε κ ειναι εφικτο χαμηλα watt ωστε να μην τερματιζουμε σε θερμοκρασιες και αν γινεται οχι κολλητες σπειρες ωστε να αποφευγετε το dry burn για hotspot αλλιως στον ελεγχο τους ριχτε το μοντ στα 3-4 watt πατηστε ελαχιστα το fire μεχρι να εξατμιστουν τα λαδακια και υπολοιματα ή εστω μεχρι εκει που παει να παρει πορτοκαλι χρωμα η αντισταση και ΟΧΙ να πυρωσει και να γινει κιτρινη. Η ταπεινη μου γνωμη για οσο τον δυνατον λιγοτερη φθορα μας βαση αυτων που ακουγονται κατα καιρους απο επιστημονες και ιατρους αν και υπευθυνες ερευνες (και οχι προπαγανδες) απο ατμιστικους κυκλους και ανθρωπους του 'αθληματος' δεν υπαρχουν ακομη μιας και χρειαζονται κονδυλια και μερες ερευνων.

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Το N80 (και όχι Ni80) είναι χρωμονικέλιο ενώ το Ni200 είναι νικέλιο. Το διευκρινίζω για να μην γίνεται μπέρδεμα, είναι τελείως διαφορετικά σύρματα.

@

δεν ξερω που το διάβασες αυτό άλλα είναι λάθος, αυτοί που το γράφουν n80 επίσης κάνουν λάθος.η σωστή συμβολογραφία είναι ni80,επίσης προσοχή γιατί το ni90 απαγορεύτηκε (βασικά οι αγγλοι το σουταρανε και οδεύει εδώ και καιρό προς απαγόρευση αν δεν έχει γίνει ήδη. στην θέση του βγήκε το ni85 )

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

@

Δημήτρη έχω έναν προβληματισμό σε σχέση με το Ν80.

Παρ όλο που διαφημίζεται ως ατμιστικό σύρμα και πολλοί το εκθειάζουν ως προς την απόδοσή του, περιέχει νικέλιο σε ποσοστό 80%.

Δεν γνωρίζω αν και κατά πόσο το συγκεκριμένο σύρμα επιδρά αρνητικά ή όχι στην υγεία μας κατά το άτμισμα.

Έχω αγοράσει το συγκεκριμένο σύρμα σε διαστάσεις 0,32 και 0,40 mm.

Η τόσο υψηλή περιεκτικότητα σε νικέλιο δεν επηρεάζει σε τίποτε κατά τη διάρκεια του ατμίσματος;

Προβληματισμό καταθέτω και όχι άποψη. 

το κακο ειναι οτι και το stainless το 316 και 316l περιέχουν και αυτά νικέλιο,όπως και να εχει συμφωνώ οτι είμαστε πειραματόζωα και σε αυτό φταίμε εμείς...αν είχαν υπάρξει οι κατάλληλες πιέσεις θα είχαν βγει αποτελέσματα, 

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις

@

δεν ξερω που το διάβασες αυτό άλλα είναι λάθος, αυτοί που το γράφουν n80 επίσης κάνουν λάθος.η σωστή συμβολογραφία είναι ni80,επίσης προσοχή γιατί το ni90 απαγορεύτηκε (βασικά οι αγγλοι το σουταρανε και οδεύει εδώ και καιρό προς απαγόρευση αν δεν έχει γίνει ήδη. στην θέση του βγήκε το ni85 )

@

Νικόλα και στο

σαν Ν80 το έχουν.

Τώρα αν είναι Ν80 ή Νi80 λίγη σημασία έχει για μένα καθώς η ουσία είναι η σύστασή του και η πιθανή επίδραση που μπορεί να έχει κατά τη διάρκεια του ατμίσματος.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

@

Νικόλα και στο

σαν Ν80 το έχουν.

Τώρα αν είναι Ν80 ή Νi80 λίγη σημασία έχει για μένα καθώς η ουσία είναι η σύστασή του και η πιθανή επίδραση που μπορεί να έχει κατά τη διάρκεια του ατμίσματος.

το μυαλό τους και μια λίρα (steam engine).από την στιγμή που μιλάμε για νικελοχρωμιο ( κράμα νικελίου) είναι ni, τωρα θεωρείται απο τα καθαρά σύρματα αλλά άγνωστη η καταλληλότητα του στο ατμισμα ( όπως και όλων των άλλων)

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις

Και το σύρμα της Vapor Shark που αγόρασα Ν80 γράφει.

Αν έχεις κάτι που να αποδεικνύει τα λεγόμενά σου θα ήθελα να το γνωρίζω.

Αν όχι θα παραμείνω σε αυτά που γνωρίζω.

Καλό είναι να μην επιμένουμε σε κάτι που δεν μπορούμε να αποδείξουμε κάνοντας λογικά άλματα. 

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

Και το σύρμα της Vapor Shark που αγόρασα Ν80 γράφει.

Αν έχεις κάτι που να αποδεικνύει τα λεγόμενά σου θα ήθελα να το γνωρίζω.

Αν όχι θα παραμείνω σε αυτά που γνωρίζω.

Καλό είναι να μην επιμένουμε σε κάτι που δεν μπορούμε να αποδείξουμε κάνοντας λογικά άλματα. 

δες σε όποιον κατασκευαστή συρμάτων θέλεις ή μεγάλη εταιρεία που εμπορεύεται τέτοια σύρματα, από την στιγμή που περιεχέι νικέλιο, μπροστά μπαίνει το ni .( μπορει να ειναι το ιδιο πράγμα και να γίνεται για συντομογραφια ή οτι άλλο θέλει ο καθένας, αλλά το νικελοχρωμιο με 80% περιεκτικοτητα νικελίου είναι ni80.αυτα, σαν n80 το βρίσκεις μόνο στα ατμιστικα.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

H κανονική ονομασία είναι NiCr80/20 (NiChrome 80/20), όλα τα άλλα (Ν80, Νi80) είναι συντομογραφίες και η κάθε εταιρεία ονομάζει το σύρμα όπως θέλει.

163,12K   6 Αριθμός λήψεων

• Χρήσιμο (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

Αν παρόλα αυτά θέλουμε να κρατήσουμε τους τύπους, η πλήρη αναφορά σε σύμβολα του NiChrome είναι αυτή στην παρένθεση στην περιγραφή της crazy wire

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

N80 = NiCr (80% Ni)

Ni200 = Ni 100%

Δεν θα "τσακωθούμε" για το Ν ή Ni, αλλά με την ορολογία να συμφωνήσουμε ότι στο Ν(Ni)80 έχω 80% νικέλιο (και 20% χρώμιο). Στο Ni200 τί έχω, 200%; Είναι απλά τελείως άλλα σύρματα και μπορεί εύκολα να μπερδευτεί κάποιος σε αντίθεση με την ορολογία των NiFe που ο αριθμός εκφράζει το ποσοστό σιδήρου στο ίδιο κράμα 30, 48, 52 (δεν ξέρω αν υπάρχει κι άλλο).

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

N80 = NiCr (80% Ni)

Ni200 = Ni 100%

Δεν θα "τσακωθούμε" για το Ν ή Ni, αλλά με την ορολογία να συμφωνήσουμε ότι στο Ν(Ni)80 έχω 80% νικέλιο (και 20% χρώμιο). Στο Ni200 τί έχω, 200%; Είναι απλά τελείως άλλα σύρματα και μπορεί εύκολα να μπερδευτεί κάποιος σε αντίθεση με την ορολογία των NiFe που ο αριθμός εκφράζει το ποσοστό σιδήρου στο ίδιο κράμα 30, 48, 52 (δεν ξέρω αν υπάρχει κι άλλο).

δεν υπάρχει θέμα τσακωμού, ενήλικες είμαστε και συζητάμε, στο Ni80 προσδιορίζει όντως την ποσότητα νικελίου,(εξου  και το ni) , το ni 200 ( καθώς υπάρχουν σύρματα ni100-Ni270-ni500-ni1000) ίσως έχει να κάνει με καθαρότητα ή σημείο τήξης, ισως με την σκληρότητα,δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το συγκεκριμένο (όπως και με το τιτάνιο) και δεν έχω καθόλου άποψη στο τι διάφορες έχει από τα άλλα όμοια του.

στοιχεια του Νι 200 και του ni270

ανάμεσα σε αυτά τα 2 σύρματα με μια πρώτη ματιά που έριξα το 270 είναι πιο καθαρό. (99% καθαρότητα στο ni200 έναντι του 99,9% στο Ni270

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

@

Νίκο, λίγα λόγια για τα νικέλια! Δε θα μας πεις ποιό δεν θα χρησιμοποιήσουμε! Εγώ δεν θα χρησιμοποιήσω κανένα για να σου την σπάσω. Ά μα πιά  :lotpot:  :lotpot:  :lotpot:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

αχα!!!

σε τσάκωσα , εσύ κλέβεις το πλέγμα από τα κοτέτσια!!!!

V4My2mc.png

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 6

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Ξερει κανεις οι αντιστασεις που περιλαμβανει το πακετο αγορας του berseker τι ειναι?

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
@

Ni80 super fine Clapton (και στον ντριπερ το ίδιο βάζει)

68,83K   7 Αριθμός λήψεων
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Χμμμ........το εχετε δοκιμασει αυτο το συρμα? :cheeky-046:

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Γιάννη η γνώμη μου είναι ότι είναι χοντρό για MTL άτμισμα.

Αν και ο Berserker είχε μέσα αντιστάσεις με τέτοιο σύρμα δεν το δοκίμασα.

Προτιμώ το Kανθαλάκι 0,40mm

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

Επίσης με ετικέτα σύρμα, αντίσταση

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη