Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Σύρματα για αντιστάσεις

σύρμα αντίσταση

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
200 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Χμμμ........το εχετε δοκιμασει αυτο το συρμα? :cheeky-046:

NAI, πολύ καλό και αρπάζει γρήγορα,δίνει αρκετή γεύση παραπάνω από το κανθαλάκι. χωρίς να θέλει πολλά watt. πριν τον βαμβακώσεις να ελέγξεις για hot spot με ελαφρύ πύρωμα (οχι κάψιμο, ισα ισα να ανάψει με λίγα watt)

• Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Τη γνώμη σας παρακαλώ για επιλογή ισχύος σε

OBS Nano με  Demon Killer Clapton 26/32

5 Σπείρες  -  0,84Ω Spaced (Ελαφρως)

Πόσα Watt ?

Πάω πάνω κάτω τα watt ζαλίστηκα  :WhatHeMeans:

Ξέρω ότι στον καθένα μας τα watt μπορεί να είναι διαφορετικά

Ρωτάω να μου πείτε μέσο όρο

Αν ανέβω σε Watt πειραματιζόμενος για τη γεύση μήπως χαλάσει το σύρμα ?

Τώρα είμαι στα 22W

Απορία

Στο steam-engine για όλα τα σύρματα λέει τα Watt που περίπου θα παίξω το κάθε σύρμα

Για Clapton έχει ?

Επεξεργάσθηκε απο Scorpion, 09 Απρίλιος 2018 - 01:04.

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Εγω ειμαι στα 30—32 watt αλλα με 4 σπειρες

Επεξεργάσθηκε απο Διηνεκης, 09 Απρίλιος 2018 - 06:55.

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Το steam engine σου βγάζει κάποια δεδομένα, αλλά δεν βρήκα τρόπο να τα συνδυάσω για να μου βγάλει W. Λίγο ψάξιμο που έκανα δεν μου έδειξε κάτι σχετικό. Θα δοκίμαζα με σταθερή αντίσταση (0,85Ω) και διάμετρο (αυτήν που έχεις) παίζοντας με το πάχος του σύρματος στις επιλογές (άσχετο με το τί έχω) να μου βγάλει τις 5 σπείρες. Στα W που θα μου δώσει θα έκανα μιά πρώτη χαλαρή δοκιμή. Στην χειρότερη να φας καμένο  :toohot:

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

3αρι πυρήνα έχω

Βρήκα αυτό αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα

Please Login or Register to see this Hidden Content

Spaced σε clapton ειναι κατι που γίνεται ? Η πάντα κολλητές ?

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Βεβαια και γινεται, αυτο εχω στημενο τωρα

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

@

σε αυτό που έβαλες (wire wizard) βάζεις τα δεδομένα σου και παίρνεις τα αποτελέσματα,

τα δικά σου με 3αρη πυρήνα ,σου δίνει amper ανά volt οπότε με τον νόμο βγάζεις μια πρώτη εκτίμηση..από εκεί και πέρα επειδή από ενα σημείο και μετά ο νόμος του ωμ δεν παίζει κανένα ρόλο καθώς ατμίζουμε με watt πλέον ρυθμίζεις το μοντακι σου εκεί ακριβώς που  σε ικανοποιεί,ξεκινάς από τα 20 watt ( το στήσιμο που έχεις κάνει,) και ανεβάζεις ανα 3watt μέχρι να σου αρέσει το αποτέλεσμα (θερμοκρασία ατμού. γεύση. ντουμάνι). κολητές ή μη είναι δική σου επιλογή. παίζουν κανονικά όλες οι εκδοχές!

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

ni80

το σωστό πύρωμα...

είναι  γνωστό οτι στην Ελλάδα έχουμε πολύ καλούς builder αντιστάσεων, ένας από αυτούς είναι και ο Σπανογιαννακης (

) , σωστό 1° dry burn λοιπόν και για ποιο λόγο..

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   V2g

V2g

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγελης
  • ΠεριοχήΚυρα βρυση Κόρινθος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Pico i power primo mini primo 220 vtci Skyline fenomenon zest fodi f2 cloud one
Καλησπέρα στην παρέα μια ερώτηση θέλω να κάνω! Μου έπεσε στα χέρια ss 317l από grazy wire μήπως γνωρίζει κάποιος tcr?

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Δοκίμασε 88-94

OFFLINE   V2g

V2g

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Pico i power primo mini primo 220 vtci Skyline fenomenon zest fodi f2 cloud one
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη πάντως στα ταπεινά βαττακια μια χαρά παίζει το 317

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Αν δεν κάνω λάθος με τα άπειρα ss που έχουν βγει, παίζουν και σε W και σε TC γιατί η αντίσταση δεν μεταβάλλεται πάρα πολύ.

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   V2g

V2g

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
Ναι το γνωρίζω αλλά μιας και έχω το Dani λέω να παίζω μια φορά τον μήνα με έλεγχο έτσι να έχουμε να λέμε.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Πάρε NiFe30

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
@

Βαγγέλη, έχεις καθόλου πρόβλημα με το καλιμπράρισμα της θερμοκρασίας;

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

@

σε αυτό που έβαλες (wire wizard) βάζεις τα δεδομένα σου και παίρνεις τα αποτελέσματα,

τα δικά σου με 3αρη πυρήνα ,σου δίνει amper ανά volt οπότε με τον νόμο βγάζεις μια πρώτη εκτίμηση..από εκεί και πέρα επειδή από ενα σημείο και μετά ο νόμος του ωμ δεν παίζει κανένα ρόλο καθώς ατμίζουμε με watt πλέον ρυθμίζεις το μοντακι σου εκεί ακριβώς που  σε ικανοποιεί,ξεκινάς από τα 20 watt ( το στήσιμο που έχεις κάνει,) και ανεβάζεις ανα 3watt μέχρι να σου αρέσει το αποτέλεσμα (θερμοκρασία ατμού. γεύση. ντουμάνι). κολητές ή μη είναι δική σου επιλογή. παίζουν κανονικά όλες οι εκδοχές!

Χρήσιμη απάντηση Το wire wizard δεν βοηθά και πολυ Παρκάρισα στα 22W Τα κοκκινα είναι αυτά που με βοηθούν :thanks:

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Παιδιά, επειδή μου έχει σπάσει τα νεύρα, πείτε πρόταση για απλή μονή αντίσταση 5-7 σπείρες σε 2-2,5mm πυρήνα 0,3-0,5Ω εκτός Kanthal για mech μονομπάταρο με 18650 SONY VTC5. Η πρόταση να είναι σε συγκεκριμένη μάρκα γιατί οι κατασκευαστές δίνουν ότι να ‘ναι για Ω/m, διαμέτρους στο περίπου, το steam engine δίνει κάποιες σπείρες και το ωμόμετρο δείχνει κάτι άλλο, συνήθως περισσότερο :-(
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mfk

mfk

Member

• VF Members
  • 62 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:MARIOS KARSANIDIS
  • ΠεριοχήATHENS
Δοκιμασμενες κλασσικες συνταγες για εμενα σε μηχανικα και με τον τροπο που μου αρεσει να ατμιζω, ητοι χαλαρα με σχετικα χλυαρο ατμο, νορμαλ ντουμανια και μικρη σχετικα καταναλωση μπαταριων
1) ni80 (της kendo μου αρεσει ειναι πολυ καθαρο) 26ga σε 2.5 πυρηνα 5 σπειρες και αντισταση κοντα στα 0.53 ohm.
2) inowire 26 ga ιδιες σπειρες και πυρηνα περιπου στα ιδια ohm.
3) κανθαλ 26ga 4 σπειρες σε 2.5 πυρηνα βγαινει κοντα στα 0.6ohm και ο ατμος ειναι ελαχιστα πιο κρυος απο τα παραπανω στησιματα.
τελος 4) 316l (χρησιμοποιω της stealthvape) 26ga 7 σπειρες σε 2.5 πυρηνα περιπου στα 0.5ohm.

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
@

Ευχαριστώ για την απάντηση, είναι αυτή που φοβόμουνα, δεν έχω 26άρι ;-) Θα δοκιμάσω της Ino και βλέπουμε!
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   V2g

V2g

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
Δημήτρη σκέτικα πάω καλά όχι δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Έχω πάρει και nife 30 ζόρικο σύρμα πήρα κάνα 5 μέτρα να υπάρχουν. Τώρα θέλω αυτές τις μέρες να δω και το ss 317l. Πάντως το Dani είναι εργαλείο ότι και να λένε! Βγήκε και το Dani μίνι άμα το λέω καλά αλλά στην ίδια τιμή
  • Μου αρέσει (+) x 1

Επίσης με ετικέτα σύρμα, αντίσταση

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη