Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Smoant Cylon TC 218 W

smoant cylon

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 909 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Smoant Cylon TC 218W

smoant_cylon_tc_218w_box.jpg

Ένα διμπάταρο mod (2x18650)  με ένα εντυπωσιακό σχέδιο, φέροντας το ανανεωμένο τσιπ Ant218 στην Version v2 με πιο γρήγορη ανταπόκριση στο fire και μια υπέροχη οθόνη TFT 1,3 ιντσών. 

Πάμε να δούμε τα κύρια χαρακτηριστικά του.

Κύρια χαρακτηριστικά:

1. Διαστάσεις: 47mm(L) X 32mm(W) X90mm(H)
2. Λειτουργεί με 2X 18650 μπαταρίες
3. Οθόνη: 1.35 inch TFT έγχρωμο display
4. Output range: 1 – 218 W
5. Output modes: VW / VW Curves / Temp (Ni, Ti, SS) / TCR / TC Curves
6. Resistance range: 0.05 – 2.0 Ohm for Temp / TCR mode / TC Curves
   0.1-5.0 Ohm for VW / VW Curves
7. Temperature control: 100 – 315°C / 200 – 600°F
8. Δύο διαφορετικά θέματα οθόνης για επιλογή.
9. Αναβαθμίσιμο Firmware (Download 

Please Login or Register to see this Hidden Content

)
10. Προστασίες : Reverse protection/ Over-heating protection/ Low voltage protection/ Overload/Short-circuit protection/ Over-time protection
11. Χρώμα: Black, Tarnish 

Περιεχόμενα συσκευασίας:

• 1X Smoant Cylon Mod
  • 1X Καλώδιο Usb για φόρτιση και αναβάθμιση (charge & Update)
  • 1X Οδηγίες χρήσης
  • 1X Warning card

Μια ματιά στα περιεχόμενα

Το Smoant Cylon έρχεται σε ένα λευκό κουτί από χαρτόνι με μια μεγάλη εικόνα στροφόμετρου στο μπροστινό μέρος και μια λίστα με τα περιεχόμενα, τις πληροφορίες της εταιρείας και ένα αυτοκόλλητο αυθεντικότητας.

smoant-cylon-218-by-demisgr.jpg

smoant-cylon-218-by-demisgr-02.jpg

Μέσα στο κουτί, έχουμε :

• το Cylon 218 mod
  • ένα καλώδιο micro-USB για αναβάθμιση λογισμικού και φόρτισης
  • ένα φυλλάδιο οδηγιών με έγχρωμες εικόνες.
  • μια κάρτα εγγύησης της συσκευής.
  • μια κάρτα πληροφοριών για την ασφάλεια χρήσης των μπαταριών στο Mod.
  • μια κάρτα ποιοτικού ελέγχου της συσκευής.

smoant-cylon-218-by-demisgr-03.jpg

Σχεδιασμός και ποιότητα κατασκευής

Το Smoant Cylon 218 είναι ένα από τα mods που είτε πρόκειται να το ερωτευτείς με την πρώτη ματιά, είτε να το μισήσεις (μπορεί για το μέγεθός του ή για το βάρος του)

Το Cylon 218 δείχνει μια πολύ στερεή συσκευή.

Διαθέτει σώμα από κράμα ψευδαργύρου, με πλαστικές επιφάνειες από δέρμα και από τις δύο πλευρές, για βελτιωμένη πρόσφυση και πραγματικά βελτιώνει τη λαβή αρκετά.

Το τετράγωνο display 1,3 ιντσών βρίσκεται ακριβώς στη μέση του mod.

Αντί να είναι η επιφάνεια του display, πρόσωπο με την επιφάνεια του mod, βρίσκεται μερικά χιλιοστά πιο μέσα , γεγονός που φαντάζομαι ότι πρέπει να προσφέρει κάποια επιπλέον προστασία σε περίπτωση που πέσει ή χτυπήσει το mod σε σκληρή επιφάνεια.

Η TFT έγχρωμη οθόνη είναι πολύ φωτεινή. 

Τα γραφικά έχουν καλή ανάλυση και η εικόνα του background που αν θέλετε, μπορείτε να φτιάξετε και να την αποθηκεύσετε στο mod, είναι 240χ240 px σε μορφή .bmp

Τα χρώματα είναι ζωντανά και η ανάλυση είναι πολύ υψηλή για το μέγεθός της, οπότε όλα φαίνονται ωραία.

Προσφέρει μια σειρά από ωραίες ταπετσαρίες (backgrounds) για να προσθέσετε στην οθόνη.

Το Cylon mod έχει έναν από τους ωραιότερους κονέκτορες 510 με ελατήριο.

Βρίσκεται στη μέση μιας πλάκας ανοξείδωτου χάλυβα που βιδώνεται στην κορυφή της συσκευής και φιλοξενεί ατμοποιητές μέχρι 30 mm.

Το μακρύ, ορθογώνιο κουμπί fire είναι κατασκευασμένο από πλαστικό και λειτουργεί πολύ καλά.

Ένα πράγμα που πρέπει να γνωρίζουμε είναι ότι ενώ το κουμπί μπορεί να πιεστεί σε όλη την επιφάνειά του, είναι πολύ πιο εύκολο να το πιέσουμε στην πάνω μεριά του, με το κάτω μισό να απαιτεί λίγο περισσότερη πίεση.

Τα κουμπιά ρύθμισης βρίσκονται κάτω από την οθόνη, μαζί με τη θύρα μικρο-USB.

Η πόρτα της μπαταρίας είναι αρθρωτή και εύκολη στη λειτουργία της.

Στο πίσω μέρος, το Smoant Cylon διαθέτει ένα στρογγυλό διακοσμητικό λογότυπο (logo), χρώματος λευκό και μπλε.

smoant-cylon-218-by-demisgr-09.jpg

Η οθόνη είναι εκπληκτική, όπως ο κεντρικός κονέκτορας 510, αλλά και το πλευρικό δέρμα που δίνει μια ωραία υφή στο σύνολο.

smoant-cylon-218-by-demisgr-06.jpg

Στην ζυγαριά 193 gr χωρίς τις 2 μπαταρίες: :rolleyes:

smoant-cylon-218-by-demisgr-04.jpg

Σύστημα μενού και πλοήγηση

Η είσοδος στο μενού του Smoant Cylon 218 είναι τόσο εύκολη, πατώντας τρεις φορές το button fire γρήγορα.

Μπαίνοντας στο μενού, έχουμε τέσσερα υπομενού για να επιλέξουμε:

1. Mode VW
  2. Λειτουργία TC
  3. Ρύθμιση
  4. Ταπετσαρία.

Στη λειτουργία VW, μπορoύμε να επιλέξουμε ανάμεσα σε τρεις τυπικές επιλογές προθέρμανσης,  Min, Standard και Max - καθώς και τις Custom Curves, που μας επιτρέπουν να ορίσουμε την ισχύ για τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα.

Ρυθμίζουμε κάθε μία από τις 10 μπάρες στην οθόνη πατώντας σύντομα το μπουτόν fire και στη συνέχεια, τα κουμπιά "+" και "-" για να ρυθμίσουμε την ισχύ.

Μόλις τελειώσουμε με μία μπάρα, πατάμε ξανά το μπουτόν fire για επιβεβαίωση.

Όταν τελειώσουμε, πατάμε το κουμπί "+" και μετά πατάμε ξανά το μπουτόν fire.

Στη λειτουργία TC μπορούμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε τρία διαφορετικά υλικά:

1. Νικέλιο
  2. Τιτάνιο
  3. Aνοξείδωτο ατσάλι

καθώς επίσης και τη λειτουργία TCR και τις καμπύλες TC.

Στην ρύθμιση, μπορούμε να ρυθμίσουμε:

• Tη φωτεινότητα της οθόνης
  • Nα επιλέξουμε ανάμεσα σε δύο θέματα απεικόνισης (ένα κλασικό και αυτό με το στροφόμετρο που είναι και το ομορφότερο για μένα).
  • Να ρυθμίσουμε το χρονικό όριο της οθόνης και να επιλέξουμε μεταξύ στρογγυλού ρολογιού και ταπετσαρίας ως προφύλαξη οθόνης.
  • Τέλος, στην Ταπετσαρία μπορούμε να διαλέξουμε μία από τις διαφορετικές ταπετσαρίες (backgrounds) που μας παρέχει η συσκευή είτε ως φόντο της κλασικής εμφάνισης είτε ως προφύλαξη οθόνης.

Η περιήγηση στο μενού είναι πολύ εύκολη, αρκεί να θυμόμαστε ότι ένα μακρύ πάτημα του μπουτόν fire λειτουργεί ως κουμπί "πίσω" (back).

Η ρύθμιση της εξόδου ισχύος και της θερμοκρασίας πραγματοποιείται στην αρχική οθόνη, χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα "+" και "-", όπως και το κλείδωμα αντίστασης, πατώντας ταυτόχρονα "+" και "-".

Αν πιέσουμε το μπουτόν fire και το πλήκτρο "-" ταυτόχρονα ενώ βρισκόμαστε σε λειτουργία ελέγχου θερμοκρασίας, μπορούμε να ρυθμίσουμε την ισχύ.

Συμπέρασμα

Το Smoant Cylon 218 είναι μια εντυπωσιακή συσκευή που με ώθησε να την αγοράσω.

Μου αρέσει τόσο ο σχεδιασμός όσο και ο τρόπος που την αισθάνομαι στο χέρι, χάρη στα υλικά ποιότητας που χρησιμοποιούνται.

Η έγχρωμη οθόνη και ο κεντρικός κοννέκτορας 510 είναι ένα άλλο μεγάλο (+) για την συσκευή, όπως και όλες οι ενσωματωμένες λειτουργίες.

smoant-cylon-218-by-demisgr-08.jpg

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

•  Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής
  •  Eλκυστικό σχέδιο
  •  Πανέμορφη έγχρωμη οθόνη
  •  Κεντρικός κονέκτορας 510 με πλατφόρμα για υποδοχή ατμοποιητή μέχρι 30mm.
  •  Απλό μενού και πλοήγηση

ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

•  Μεγαλούτσικο και λίγο ογκώδες, αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου.
  • 193 gr χωρίς τις 2 μπαταρίες 18650, δεν είναι και ελαφρύ !
  •  Απουσία κλειδώματος κουμπιών.

Αυτή είναι η πρώτη μου παρουσίαση σε συσκευή ατμίσματος και συγκεκριμένα σε ηλεκτρονικό mod. :)

Παρακαλώ να είσαστε επιεικείς στην κριτική σας. :rolleyes:

Και μια φώτο με το Logo του φόρουμ ως screensaver !

smoant-cylon-218-by-demisgr-10.jpg

Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε ! 

:ilovevapefriends:

• Μου αρέσει (+) x 9

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Το 'χεις λέμε  :respect: Αναλυτικότατη παρουσίαση.

:kaloatmistos:  

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης
Πολυ καλη παρουσιαση!
Ηταν μεσα στις πιθανες επιλογες μου, αλλα δεν το παρηγγειλα και ο αποτρεπτικος λογος ηταν οι δερματινες λαβες του.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.548 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Μπράβο βρε Ντέμη, εκπληκτική παρουσίαση :respect: :urock: 

Και το μοντ πανέμορφο. :thumbup:

Σου εύχομαι να το χαρείς.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το καταλαβαίνεις όταν θα το κρατάς στο χέρι σου.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Μπράβο Ντέμη για την πολύ αναλυτική παρουσίασή σου. :goodpost:  :thankyouyellow:

Δεν χρειάζεται καμία επιείκεια γιατί δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτε σε σχέση με τις παρουσιάσεις πιο έμπειρων reviewers.

Πολύ όμορφο το modακι σου και σου εύχομαι να είναι καλοάτμιστο και να το χαρείς.

Το μόνο μείον για μένα αυτό που ανέφερε και ο Μάκης πιο πάνω, το βάρος.   

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   manolis40

manolis40

Newbie

• Members
  • 4 Δημοσιεύσεις

Το έχω και εγώ, είναι πολύ καλό, το πρώτο μου είναι μετά το pico. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία ειμαι νέος στο ατμισμα. Νομίζω είναι πολύ καλό και η μπαταρίες κρατάνε. Ενα μήνα και που το έχω δεν είχα κανένα πρόβλημα!

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Paspartou88

Paspartou88

Member

• VF Members
  • 12 Δημοσιεύσεις
Κατοχος του εδω και 4 μηνες. Υπερ-ευχαριστημενος απο αποψη αυτονομιας και ρευματων. Το προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον σκεφτεται ενα 2μπαταρο μοντακι σε αυτα τα χρηματα!
  • Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη