Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Οτι καλυτερο εχω δοκιμασει.

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
39 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Εδω και λιγες ημερες κανω σκετη βαση σε αναλογια 70/30 και νικοτινη 5mg. Χωρις κανενα αρωμα-γευση μεσα.

Οτι καλυτερο εχω κανει ποτε. Αλλωστε το παλιοτσιγαρο που εκανα πριν δεν ειχε καμια γευση. Η βαση ειναι και λιγο "γλυκια". Θα συνεχισω ετσι. 

Αξιζει να αναφερω και τη τεραστια διαφορα στα βαμβακια απο θεμα βρωμας-μακας. Καμια σχεση με πριν. Πολυ καλυτερα τωρα.

• Συμφωνώ! (+) x 5
  • Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασιλης
  • ΠεριοχήΣαμος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:DID NextGen genesis TNS genesis Somnium Hybrid V2,Ares,Tilemachos v2 plus,Gini

Εδώ και χρόνια έχει αναφερθεί από πολλούς ότι γευστικά η σκέτη βάση είναι ότι πιο "κοντινό" στο τσιγάρο.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

To 50% της ημερήσιας κατανάλωσης μου είναι εδώ και 2 χρόνια σκέτη νικοτούχα βάση,

στην αρχή που το άκουγα μου έκανε εντύπωση ποιος ο λόγος να κάνω κάτι που είναι 

άγευστο αλλά δεν ανέφεραν την γλυκάδα που αυτή και μόνο μου έφτανε ;) 

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Εννοειται οτι η σκετη βαση ειναι μερα με την νυχτα σε θεματα μακας και αναλωσιμων.

Οταω επιτρεποταν η εισαγωγη νικοτινουχας βασης επερνα την κοκκινη μουλαρα και την ατμιζα μονη της!!! :cigar:  . Ηταν λες και της ειχα βαλει cootn candy και γλυκιζε με αποτελεσμα να μην ηθελα επιπροσθετο αρωμα .

Παντως στο θεμα του νηματος 'οτι καλυτερο εχω δοκιμασει' μιας και το εκλαμβανω γευστικα αμφιταλαντευομαι μεταξυ του παλιου castle long απο five pawns  :smoking_58: και του boss reserve απο cuttwood:delicious2:  :delicious2:  :delicious2:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Βεβαια παντα ενα τανκακι εχω παντα μαζι μου με σκετη βαση ωστε να μην υπαρχει κορεσμος στην γευση μου και βαρεθω το αρωμα που κανω.

Ετσι για αλλαγη!!!!

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   Carnivorous Vulgaris

Carnivorous Vulgaris

Member

• VF Members
  • 86 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης
  • ΠεριοχήΝότιο Μπανανιστάν
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:P80 - άει στικ 100 - siren2 - κυρ φόντας f2 - χάνταλης
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:η παγκόσμια ειρήνη και η αποστήθιση της διδασκαλίας του Al Bundy

Οταω επιτρεποταν η εισαγωγη νικοτινουχας βασης επερνα την κοκκινη μουλαρα και την ατμιζα μονη της!!! :cigar: . Ηταν λες και της ειχα βαλει cootn candy και γλυκιζε με αποτελεσμα να μην ηθελα επιπροσθετο αρωμα .

μα η κόκκινη είχε cotton candy!

Επεξεργάσθηκε απο Carnivorous Vulgaris, 17 Μάιος 2018 - 10:31.

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Σωστα ειχε εγω το διατυπωσα λάθος .  :WhatHeMeans:  :unsure:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

θεωρητικά η βάση ειναι ''οτι καλύτερο απο υγρά'' στο ατμισμα.Και λεω θεωρητικά γιατι ως γνωστόν το να ατμιζουμε καλο δεν κανει,απλα συγκρίνουμε παντα με το να καπνίζουμε .Το κακο ειναι οι πειρασμοί .Δλδ μας εχουν ''φλομώσει'' με διάφορες γεύσεις οι εταιρίες,που πρέπει να εχεις μεγαλη εγκράτεια για να μείνεις μονο στην γλυκάδα της βάσης.

• Συμφωνώ! (+) x 6
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Κυριακο πιστευω οτι αν το ατμισμα γινεται με απλη ατμικη βαση χωρις αρωμα , καλης-καθαρης ποιοτητας υλικων κατασκευης (pg-vg) , αν γινεται καλη και συχνη καθαριοτητα του ατμοποιητη και αλλαζεται πολυ συχνα το σετ αντισταση-βαμβακι καθως και η καταναλωση των ml ειναι μικρη ή εστω λογικη, σε χαμηλα watt , τοτε δεν ασπαζομαι την αποψη 'το να ατμιζουμε δεν κανει καλο' . 

Ξαναλεω κατ' εμε και να τηρουνται αυστηρα τα παραπανω που ανεφερα.

Γιατρο-επιστημονας και ερευνητης επι του θεματος δεν ειμαι αλλα αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη. :hi-there-smiley:

• Συμφωνώ! (+) x 5

OFFLINE   petr@n

petr@n

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΠΕΤΡΟΣ
  • ΠεριοχήΠΑΤΡΑ

Απλά ελαχιστοποιούμε τις όποιες παρενέργειες....Παν μέτρον άριστον....

• Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Αν καταφερουμε να ελαχιστοποιησουμε ως και εξαλειψουμε την περιεκτικοτητα νικοτινης στα υγρα μας τοτε ειμαστε σε πολυ καλο δρομο!!!!!  :Laie_41mini:  :says_hello:

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Περα απο το θεμα της υγειας, μου αρεσει πιο πολυ σκετη χωρις γευσεις-αρωματα. Η απλοτητα πολλες φορες ειναι καλυτερη απο τη πολυπλοκοτητα.

Σχετικα με το θεμα της υγειας, μπορουμε να ρωτησουμε καποιον ειδικο επι του θεματος. Η λογικη ομως ειναι απλη. Οσο πιο απλο, τοσο καλυτερο και για την υγεια μας. Αλλωστε, μπορει να φτιαχνουμε με τα χερακια μας ολες αυτες τις συνταγες, δεν φτιαχνουμε ομως με τα χερακια μας τα αρωματα που βαζουμε σε αυτες τις συνταγες. 

Οπως εχω ηδη αναφερει, το παλιοτσιγαρο που καναμε πριν δεν ειχε καμια γευση. Ειδικα απο ενα σημειο και μετα ηταν απλα η εξαρτηση της νικοτινης και του ρουφαω-εκπνεω κατι. Αυτο ακριβως μας δινει και το ατμισμα με σκετη βαση και νικοτινη. Ρουφας, εκπνεεις, λαμβανεις τη δοση σου σε νικοτινη. 

Υπαρχει και μια λιστα στο steam-engine αν θυμαμαι καλα που αναγραφει ποια αρωματα εχουν μεσα βλαβερες ουσιες. Αυτη η λιστα ειναι ενα μικρο δειγμα για το τι γινεται. Θα πει καποιος υπαρχει ελεγχος κτλπ για το τι εμπεριεχουν μεσα τα αρωματα κτλπ. Θα συμφωνησω αλλα θα δωσω ενα απλο παραδειγμα. Γνωριζετε τι εμπεριεχουν διαφορα τροφιμα, φαρμακα, ποτα που εχουν παρει εγκριση; Παραδειγμα: Ασπαρταμη, σουκραλοζη, υδρογονωμενα λιπαρα κτλπ κτλπ. Θα μπορουσα να γραφω σεντονια ολοκληρα μονο και μονο με τα ονοματα απο τα διαφορα υλικα που εχουν εγκριση στο να κυκλοφορουν. 

Φτιαχνω μια εταιρια και δηλωνω οτι τα προιοντα μου εχουν αυτη τη συσταση. Στελνω και μερικα δειγματα και λαμβανω την εγκριση. Ποιος με ελεγχει μετα για το τι βαζω τους επομενους μηνες μεσα; Υπαρχει καποιος αρμοδιος φορεας και κανει ελεγχους καθε μηνα σε ολα αυτα τα προιοντα που υπαρχουν στην αγορα; 

Δεν υπαρχουν ουτε καν οι ανθρωποι για κατι τετοιο. Δεν υπαρχουν τα απαραιτητα κεφαλαια στο να πληρωνει το κρατος ολους αυτους τους ανθρωπους-εργαστηρια-επιστημονες.

Εδω ανθρωποι που αγαπουν το ατμισμα και ειναι επιστημονες και παλευουν στο τομεα της ερευνας, παλευουν μονοι τους και βοηθεια απο πουθενα για το πολυτιμο εργο τους. Το κρατος θα κατσει να ασχοληθει τωρα με το καθε μπουκαλακι που υπαρχει στην αγορα; Οι τυποι απλα φορολογησαν και τσεπωνουν και απο αυτο πλεον. Τι σας κανει να νομιζετε οτι τους απασχολει για την υγεια μας;

Το κρατος δεν το απασχολει οι χιλιαδες καρκινοπαθεις που δεν εχουν να παρουν τα φαρμακα τους και τους αφηνουν απλα στο ελεος. Οπως αλλωστε και το καθε αρρωστο ανθρωπο που απλα δεν εχει χρηματα για να ταισει το συστημα τους. 

Τωρα ο καθενας μεγαλο παιδι ειναι, ας κατσει και ας σκεφτει μονος του τι ειναι καλυτερο για τον ιδιο. 

Δεν εχω το χρονο ουτε τη διαθεση να πεισω το καθενα για πραγματα που ειναι αυτονοητα. Τη γνωμη μας γραφουμε εδω και ο καθενας κανει τις επιλογες του. 

Καλα ατμισματα σε ολους μας.

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Αν καταφερουμε να ελαχιστοποιησουμε ως και εξαλειψουμε την περιεκτικοτητα νικοτινης στα υγρα μας τοτε ειμαστε σε πολυ καλο δρομο!!!!!  :Laie_41mini:  :says_hello:

Συμφωνα με τα λεγομενα ιατρων που εχουν ασχοληθει με το θεμα και αγαπουν αυτο που κανουν η νικοτινη δεν βλαπτει σε αυτες τις αναλογιες που εχουμε στα υγρα μας. 

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Fobmove

Δεν χρειαζεται να αφιερωσεις χρονο και διαθεση να πεισεις κανενα , τουλαχιστον απο αυτους που συμμετεχουν στο υπαρχον νημα , διοτι ολοι συμφωνουμε μαζι σου οτι σκετη βαση ειναι το καλυτερο . 

Για τι ποσοτητα νικοτινης μιλας οτι δεν βλαπτει?

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Fobmove

Ανατρεχοντας πισω στο νημα βλεπω οτι μιλας για 5mg νικοτινης . 

Ποσα ml την ημερα κανεις?

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Υπαρχουν σχετικα βιντεο με ανθρωπους επιστημονες πανω στο θεμα. Σιγουρα παντως 5mg ή ακομα και 10mg θεωρω οτι δεν θα μας βλαψει. 

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Απο 5 εως 6 το πολυ. Πολλες φορες πεφτω και κατω απο τα 5ml την ημερα. 

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Οκ. :bow:  

Σε μια συζητηση με εναν αγγειοχειρουργο (λογω επεμβασης της μητερας μου) που ειχα πριν 2 χρονια , ο οποιος ατμιζε σε χαλαρους ρυθμους , ειχαμε μια συζητηση περι επιπτωσεων της νικοτινης.

Μου ανεφερε,τουλαχιστον περι του τομεα του , οτι η νικοτινη ειναι αγγειοσυσπαστικη (αν το θυμαμαι καλα) ουσια και οταν κανουμε προσληψη της (ανεξαρτητου τροπου) η διαμετρος των αγγειων μειωνεται ενω οταν μειωνουμε την ποσοτητα προσληψης αυξανεται γι'αυτο εχουμε ζαλαδες οταν σταματαμε πχ το καπνισμα .

Οσον αφορα μονο την νικοτινη , ενα τσιγαρο περιεχει περιπου 1mg νικοτινης οποτε ενα πακετο 20 τσιγαρων αντιστοιχα 20mg νικοτινης , ποσοτητα που στον οργανισμο μπορει να προκαλεσει διαφορες παρενεργειες , μερικες που θυμαμαι ειναι στους πνευμονες , μυικο ιστο και αν θυμαμαι και στο ενδροκρινικο συστημα.

Στο διαταυτα αν λοιπον εγω που ατμιζω 10ml υγρου με 2,5mg νικοτινης ειμαι στα συνολικα 25mg την ημερα που σημαινει : περαστικα μου  :mellow: πρεπει να μειωσω ποσοστα αν θελω να λεω οτι δεν θα με βλαψει μακροχρονια (ελπιζω να μην ατμιζω ακομη χρονια)

Αυτοι οι επιστημονες που λες οτι με 5mg ή ακομη και 10mg δεν ειναι επιβλαβη ισως να ατμιζουν λιγα ml ωστε να το θεωρουν ασφαλη ατμισμα.

Βεβαια απο την νικοτινη δεν εχει αναφερθει καποια σοβαρη ακομη επιπλοκη σε ατμισμα αλλα καλο ειναι να υπαρχει και ενα μετρο συγκρισης οποτε οπως ανεφερες και εσυ παραπανω 

μεγαλα παιδια ειμαστε και ας αποφασισουμε μονοι μας

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Γιαννη εχει γινει και αλλου τετοια συζήτηση σχετικά με την αντιστοιχία νικοτινης τσιγαρου και υγρου και ακρη δεν βρεθηκε.Συγουρα το να συγκρίνουμε δεν ειναι σωστο,πχ μπορει το τσιγαρο να εχει 1 mg νικοτίνη,αλλα παιζει ρολο και ο τροπος που το καπνιζαμε,ακομα και το ποσοστο πίσσας,που ειχεως συνδιασμος.

Η νικοτίνη-μην ξεχναμε- ειναι εθιστική ουσια αρα και επικίνδυνη Το ποιο ιδανικό θα ηταν να εισπνεαμε μηδενικη και φυσικα το ακομα ιδανικότερο ο καθαρος αερας και δη,αυτός της εξοχής...

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Μαζι σου απλα αναφερομασταν παραπανω για ποσοστα νικοτινης οποτε ειτε μεσω τσιγαρου ειτε μεσω ατμισματος τα ποσοστα παραμενουν.

Anyway επαυξανω για σκετη βαση χωρις αρωμα σε ποσοστα χαμηλα μιας και αυτος ειναι ο τελικος μου στοχος :

ΝΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗΝ ΣΚΕΤΗ ΜΗΔΕΝΙΚΗ !!!!! :yes:  :jumping-06:

• Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη