Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Οτι καλυτερο εχω δοκιμασει.

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
39 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Μακάρι να τα καταφέρεις. Από την άλλη εγώ είμαι σε άλλο mood, θέλω νικοτίνες θέλω γεύσεις και νομίζω ότι απέχω πολύ από το μονοδιάστατο...

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Καλη φαση αυτη, σκετη βαση με μηδεν νικοτινη. Μολις ατμισω τα τελευταια 40 ml που εχω ηδη φτιαξει, θα το δοκιμασω με μηδενικη να δω πως θα παει.

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
Την τελευταία φορά που το δοκίμασα έγιναν τα νεύρα μου κρόσσια από το στερητικό της νικοτίνης. Από τότε που ξεκίνησα είμαι με 6ρα.
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Ετσι και αλλιως και τωρα κροσσια ειναι λογω δουλειας

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Η νικοτίνη οφείλει το όνομά της στον Γάλλο 

Please Login or Register to see this Hidden Content

(Jean Nicot), στον οποίο οφείλει το όνομά του και το φυτό του καπνού (Nicotiana tabacum). O Νικό υπηρετούσε ως πρεσβευτής της 

στη 

και το 1560 έστειλε στη χώρα του φύλλα και σπόρους καπνού, συνιστώντας να μελετηθεί η χρήση τους ως θεραπευτικών μέσων.

Το αλκαλοειδές απομονώθηκε μόλις το 1828 από τους Γερμανούς χημικούς Πόσελτ (Posselt) και Ράιμαν (Reimann).

Είναι υγρό άχρωμο, λιπαρό και ισχυρά δηλητηριώδες, με έντονη οσμή και ιδιαίτερα πικρή γεύση. Διαλύεται στο 

, στην 

(οινόπνευμα) και στον 

. Με θέρμανση αναδίδει ατμούς ισχυρά δηλητηριώδεις και αναφλέξιμους, ενώ σε θερμοκρασίες άνω των 55οC μπορεί να σχηματίσει με τον αέρα εκρηκτικά μίγματα. Το γεγονός ότι η νικοτίνη καίγεται στον αέρα είναι αυτό που κάνει δυνατό το 

, καθώς από τα 20 mg περίπου που περιέχει ένα τσιγάρο μόνο το 1 mg περίπου εισπνέεται. Η νικοτίνη, όπως όλα τα αλκαλοειδή, είναι βάση και σχηματίζει άλατα με τα οξέα.

Η νικοτίνη, όταν εισέλθει στον ανθρώπινο οργανισμό μέσω του κυκλοφορικού συστήματος, απορροφάται ταχέως και υπερβαίνει τον 

. Η ημιπερίοδος ζωής της νικοτίνης στον οργανισμό είναι περίπου δύο ώρες. Από φυσιολογικής απόψεως είναι ένα από τα ισχυρότερα δηλητήρια και προσβάλλει τόσο το κεντρικό όσο και το περιφερειακό 

. Είναι, επίσης, ουσία η οποία προκαλεί ισχυρότατο 

. Σε πολύ μικρές ποσότητες αποτελεί ισχυρό διεγερτικό και συνεπώς προκαλεί αύξηση των καρδιακών παλμών και της αρτηριακής πίεσης. Προκαλεί, επίσης, ζάλη και ναυτία καθώς και ανορεξία. Ο εθισμός που προκαλεί στους καπνιστές είναι ιδιαίτερα ισχυρός, καθώς μόνο το 20% των συστηματικά καπνιστών καταφέρνουν να κόψουν το κάπνισμα με την πρώτη προσπάθεια. Η αποχή από το κάπνισμα συνήθως προκαλεί, εκτός των συμπτωμάτων στέρησης, ισχυρή αύξηση της όρεξης, με συνέπεια οι καπνιστές να εμφανίζουν έντονη αύξηση σωματικού βάρους ιδιαίτερα κατά τους πρώτους μήνες της διακοπής.

Σε περιπτώσεις δηλητηρίασης από νικοτίνη (έχει παρατηρηθεί σε υπερκατανάλωση καπνού από άτομα που δεν κάπνιζαν συστηματικά, αλλά και σε χρήστες της ουσίας ως 

), εμφανίζεται σιελόρροια, καυστική γεύση στο στόμα και στο λαιμό, ναυτία, εντερικοί πόνοι, έμετος και διάρροια. Εμφανίζεται, επίσης, και απώλεια νευρικού συντονισμού. Σε περιπτώσεις λήψης μεγάλων δόσεων εμφανίζεται λιποθυμία ή κώμα, δύσπνοια, κυάνωση και τελικά θάνατος.

Αν η είσοδος έχει γίνει μέσω του πεπτικού συστήματος, συνιστάται η πλύση στομάχου και η χορήγηση 

. Επειδή η είσοδός της είναι δυνατή και μέσω του δέρματος, συνιστάται στην περίπτωση αυτή η πλύση με άφθονο νερό. Σε περιπτώσεις εισπνοής της χορηγούνται 

ή 

.

Χρησιμεύει στη θεραπευτική, ως διεγερτικό του νευρικού συστήματος. Έχει, επίσης, χρησιμοποιηθεί στην παρασκευή εντομοκτόνων, θεωρούμενη αρχικά ως "οικολογικό" εντομοκτόνο προερχόμενο από το φυτικό βασίλειο. Μπορεί, όμως, να φονεύσει και άλλα ζώα, και κυρίως μικρά πτηνά, τα οποία θα εισπνεύσουν τους ατμούς της.

• Χρήσιμο (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις

Ρε τι βαζουμε μεσα μας και ας ειναι σε μικρη ποσοτητα...

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Fobmove

Αν καταφερεις να φτασεις να ατμιζεις σκετη βαση μηδενικης νικοτινης να ξερεις οτι εχεις κανει ενα μεγαλο δωρο στον εαυτο σου αλλα για να φτασεις σε αυτο το σημειο θελει να ριχνεις σταδιακα και σιγα σιγα το επιπεδο νικοτινης.

Και οταν λεω σιγα, απο προσωπικη εμπειρια παντα (το ειχα καταφερει παλιοτερα), εννοω καθε 2-3 μηνες να πεφτεις 1mg νικοτινης και ετσι θα ειναι ευκολοτερο για τον οργανισμο σου με την προυποθεση  βεβαια να ακολουθει και το μυαλο μαζι !!!  :yes:

• Συμφωνώ! (+) x 5
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Να συμπληρώσω και κάτι που δεν είναι και πολύ γνωστό σχετικά με την εξάρτηση στη νικοτίνη. Είναι οι γενετικοί παράγοντες που επηρεάζουν την εξάρτηση από τη νικοτίνη.

Τα γονίδια που κληρονομεί κάποιος  παίζουν ρόλο σε ορισμένες πτυχές της εξάρτησης από τη νικοτίνη. Έτσι:
  • η πιθανότητα ότι θα αρχίσουν το κάπνισμα και θα συνεχίσουν να καπνίζουν,  μπορεί να είναι εν μέρει κληρονομική.
  • μερικοί άνθρωποι πειραματίζονται  με το κάπνισμα,  δεν βιώνουν την ευχαρίστηση, και  έτσι δεν γίνονται ποτέ  καπνιστές.
  • άλλοι άνθρωποι αναπτύσσουν εξάρτηση πολύ γρήγορα.
  • μερικοί μπορεί να καπνίζουν τελείως περιστασιακά.
  • μια ομάδα  καπνιστών μπορεί να σταματήσει το κάπνισμα, χωρίς συμπτώματα στέρησης.

Οι διαφορές αυτές μπορούν να εξηγηθούν από γενετικούς παράγοντες που επηρεάζουν τον τρόπο με τον οποίο οι υποδοχείς στην επιφάνεια των νευρικών κυττάρων του εγκεφάλου  ανταποκρίνονται στη νικοτίνη.

• Χρήσιμο (+) x 6
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Απο τις 16-05-2018 που ξεκινησα σκετη βαση με νικοτινη συνεχιζω εως και σημερα. Επομενος στοχος να μειωσω και τη νικοτινη. Τωρα ειμαι στο 4αρι.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Ούτε μια σταγονίτσα άρωμα; Κάτι; Αν το κάνω κάποια στιγμή, θα πάρω βρωμιάρες βάσεις για να έχουν μια μυρωδιά ρε αδελφέ  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 6

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Και γω κάνω σκέτη βάση περιστασιακά περισσότερο για να ξεκουράζω τους γευστικούς μου κάλυκες, αλλά το αρωματάκι μου το θέλω καθημερινά.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Από τους 3-4 ατμοποιητές που κουβαλάω καθημερινά μαζί μου ο ένας έχει μόνιμα βάση.

Όπως και ο Μάκης @

ατμίζω βάση για να ξεκουράζω τους γευστικούς μου κάλυκες.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Εγώ κουβαλάω και ένα σετ καινούργιους κάλυκες  :lotpot:  :lotpot:  :lotpot:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 7
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Εμενα μου φτανει το ενα γευμα της εβδομαδος καθε σαββατο στην πεθερα μου !!!!

2 κουταλιες απο το τζατζικακι της (5 σκελιδες σκορδο  :pare: ) και εντελως reset οι γευστικοι καλυκες μου !!!!

Οποιος ψηνεται για ντελιβερι ας στειλει π.μ  :geliooo:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 8

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

ααα.... δεν αναφερω οταν εχει αμπελοφασουλα με σκορδαλια....

τεινουμε να γινουμε υποτασικοι !!!!! :sleepy:  :eleos:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 152 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:dionisios marinos
  • Περιοχήkesariani
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hcigar vt75 color doggystale, nautilus2, merlin mtl
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Pc gamer, βολτες με μηχανη, track day
Σκετη βαση ειναι απλά απόλαυση κακα τα ψέμματα στο nautilus2 απολάμβανα πολύ, τώρα πλακα πλακα στον μερλιν ή γενικά σε επισκευασιμο δεν εχω δοκιμάσει ευκαιρία γιατί εχω μπουχτίσει από τις γεύσεις που πλεον εχω περιοριστεί σε 3 μέγιστο 4 αρώματα
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Γιάννη @

αυτό δεν είναι reset, χημικό έγκαυμα είναι  :mollie:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
Μα ακόμα και η βάση σου βγάζει γεύση. Μάλιστα μια συνάδερφος μου που μύρισε την "μουλάρα μου" που είπε ότι στο χώρο μυρίζει νυχτολούλουδο!
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Μα τί λες τώρα; Έχουν γίνει εκθέσεις ολόκληρες και κόντρες σ' όλα τα φόρουμ για το πόσο άοσμη είναι η μουλάρα και πόσο βρωμερά μυρίζουν όλες οι υπόλοιπες (με σχέση τιμής 1/20) και της συναδέλφου σου της μυρίζει νυχτολούλουδο; Προσωπικά όποτε την έχω δοκιμάσει κρυωμένος δεν μου μύριζε καθόλου (αλλά δεν μύριζα και τίποτε άλλο)  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
Λες να της μύριζα εγώ,και να το έριξε στην βάση; Πολύ πιθανόν! ( Έχω πληροφορίες ότι γουστάρει γερομπισμπικηδες!)
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη