Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Kayfun 5 clone by SXK

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
51 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

καλησπερα παιδια καλως σας βρηκα..... σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας  δεν εχω διαρροη στην βαση  και  ευτυχως που δεν  εχω  δηλαδη    ειχα βαρεθει απο τον lemo drop τις διαρροες..... και γι'αυτο πηρα τον v5    ανεβαινει το υγρο στο επιστομιο με αποτελεσμα στο στομα αυτο που δεν ανεφερα ειναι πως η αντισταση βγαινει στα 0,6 και την δουλευω στα 20 watt  αν ανεβω στα 22 η και 25 ειναι σαν να πινω το υγρο κατευθειαν απο το μπουκαλι  αυτο δεν το καταλαβαινω οσο ανεβαζω  watt  να πινω πιο πολυ υγρο ενω κανονικα θα πρεπε γινετε καλυτερα η ατμοποιηση αφου τα watt ανεβαινουν   αν ειναι θα κανω ενα στησιμο επιτηδες και να ανεβασω φωτο με τι πυρηνα θα ειναι καλυτερα 2mm 2.5mm 3mm ? 

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Αυτό που περιγράφεις για πρόβλημα σε βαμβάκι το βλέπω

2mm πυρήνα (Προσωπική άποψη) μην χρησιμοποιείς

Είναι άδικος κόπος 2,5 + 3 είναι μια χαρά

Προσωπικά στήνω 3 + 3,5 με 26AWG και Kanthal

Το βαμβάκι σου φθάνει να ακουμπά τις τρύπες τροφοδοσίας ?

Πολύ κοντό θα έχεις διαρροή

Πολύ και στουμπωμένο τα ίδια

Το βαμβάκι πρέπει να είναι αφράτο στις άκρες

Για να πάει κάθετα μέσα το ‘χτενίζω’ μαλακά από πάνω προς τα κάτω με ένα κατσαβιδάκι

Και από την εμπρός μεριά και από την μεριά μεταξύ αντίστασης και βαμβακιού

Δεν το αφήνω να προεξέχει από την σχισμή που έχει στα πλάγια η θήκη του deck όπου παίρνει

το βαμβάκι

Μόλις βραχεί δεν το πειράζεις ξανά

Όταν κλείνεις τα υγρά τον κρατάς όρθιο (Drip tip πάνω) γυρνά ομαλά η κομπιάζει όταν τον περιστρέφεις ?

Αυτό στο λέω γιατί έτσι μπορείς να τσεκάρεις αν το oring που εφαρμόζει το δαχτυλίδι αέρα είναι σε

καλή κατάσταση

Αν δεν είναι κάποιες φορές δημιουργεί διαρρροές

Όταν ανοίγεις τα υγρά τον κρατάς ανάποδα ? (Drip tip κάτω)

Δοκίμασε λιγότερο άνοιγμα καμπάνας

Αν ΠΧ ανοίγεις με 2 πλήρης περιστροφές κάνε 1.5 η 1

Ο KFV5 στις αρχές μου έδινε πολλές διαρροές

Όταν έκανα αυτά που σου γράφω τα πιο πάνω οι διαρροές σταμάτησαν

Επίσης σταμάτησα να βγάζω τα oring στα πλυσίματα

Τον λύνω και τον πλένω όλο όταν αλλάζω γεύση στα υγρά (Κάθε 100 ml) 1 φορά τον μήνα περίπου

Λύνω όλα τα μέρη εκτός από oring + Το δαχτυλίδι αέρα (Μένει στη θέση του)

Αν βγάλεις το δαχτυλίδι και βάλεις το δάχτυλο σου στις γωνίες που υπάρχουν στις σχισμές του

αέρα θα δείς γιατί όποιος το βάζει και το βγάζει συχνά κόβει το ανάλογο oring

Το χειρότερο στην όλη ιστορία όμως δεν είναι ένα κομμένο oring (Το βλέπεις το αλλάζεις)

Το χειρότερο είναι ότι τις πιο πολλές φορές βγάζει μια μικρή φλοίδα από αυτό που δεν φαίνεται εύκολα  

Κάθε φορά που αλλάζω αντίσταση όλο το Deck πλένετε

Δεν τον στεγνώνω με πιστολάκι

Τον δουλεύω διαρκώς εδώ και 1.5 χρόνο και δεν κάνει κιχ

Τα πιο πάνω είναι προσωπικές εμπειρίες και απόψεις

Αφορούν KFV5 original

Που δεν έχει πέσει – στραβώσει και βρίσκετε σε καλή κατάσταση

Αυτά περί διαρροών

Ελπίζω να βοήθησα  :default_bye:

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.573 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Στους δύο V5 που χρησιμοποιώ (έναν γνήσιο και ένας SXK) κάνω στήσιμο με Kanthal A διάστασης 0,40mm (26AWG), 5 σπείρες ελάχιστα αραιές, σε 2,5mm πυρήνα.

Το άνοιγμα των υγρών να γίνεται πάντα με ανάποδα τον ατμοποιητή όπως σου γράφει και ο Κώστας.

2 πλήρεις στροφές είναι αρκετές.

Τους δουλεύω στα 15 με 16 Watt.

Σ' αυτό το στήσιμο έφτασα μετά από πολλές δοκιμές και δεν μου έρχεται καθόλου υγρό στο στόμα.

Βέβαια στην βάση του επιστομίου βλέπω λίγο υγρό κάθε φορά που γεμίζω το τανκ και βγάζω το επιστόμιο για πλύσιμο, αλλά είναι ελάχιστο και με λίγο σκούπισμα με χαρτί είναι ΟΚ.

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

.6 Ω εισαι στο όριο του kfv5 Μέχρι ,5Ω μπορεί να δουλέψει

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.573 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

0,65 Ohm βγαίνει η αντίσταση και είναι perfect. :ok:

Με 3mm πυρήνα και ακόμη περισσότερο με 3,5 η αντίσταση θέλει αρκετό βαμβάκι οπότε και θέλει πολύ καλό "χτένισμα - αφράτεμα" και μείωση της ποσότητας για να μπει στις υποδοχές και να μην στουμπώσει.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

χαχαχαχα με επιασες......που το καταλαβες οτι στεγνωσα τον ατμοποιητη με πιστολακι?????  η αληθεια ειναι οτι το εκανα γιατι αλλιως τα νερα μεσα στην βαση πως θα φυγουν αλλα ετσι κι'αλλιως το υγρο στο στομα ηρθε απο την πρωτη μερα που τον αγορασα πριν το πλυσιμο  τα υγρα τα  ανοιγω  με το drip tip απο πανω θα δοκιμασω κ το αναποδο αλλα μιας κ λεμε για το ανοιγμα υγρων οταν γυριζω το tank δυσκολευετε να γυρισει σαν να τριβετε κ οταν τα κλεινω τα ιδια 2 στροφες τα ανοιγω τα υγρα τωρα θα κανω ενα στησιμο με 2,5  συνηθως κανω με 3  αλλα λεω επειδη ειναι πολυ το βαμβακι να δημιουργει υπερ τροφοδοσια  καλυτερα θα με βοηθουσε μια φωτο απο εσας για το πως πρεπει να ειναι τα βαμβακια  σε τι παχος υψος  ποσοτητα  αν σας ειναι ευκολο βεβαια  γιατι το να σας στειλω πως τα βαζω  που θα ανεβασω φωτο εννοειτε τωρα που θα κανω στησιμο αν βρω πως ανεβαζεις φωτο εδω.....παλι δεν λυνετε το προβλημα αν δεν δω μια εικονα  φτιαχνω την αντισταση με το curo coiler εχει σημασια αν ειναι ανοιχτες η κλειστες η σπειρες στην διαρροη?

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

ανοιγμα με drip tip πάνω λάθος

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Τα 2 oring του deck πριν βιδώσεις λίπανση με VG ΕΛΑΦΡΩΣ

O-Ringe.png

Επεξεργάσθηκε απο Scorpion, 10 Σεπτέμβριος 2018 - 13:06.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Εδω δες για φωτο με στησίματα και παρουσίαση του Μάκη @

Please Login or Register to see this Hidden Content

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.573 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Κώστα με πρόλαβες, έβαλες εσύ το λινκ της παρουσίασης.  :thumbup:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Εκείνο που δεν έχω καταλάβει είναι αν τελικά έχεις η Δεν έχεις διαρροές κάτω

Στο 1ο post γράφεις ότι έχεις στο άλλο ότι δεν έχεις

Πάντως αν ανοίγεις υγρά με drip tip πάνω λογικά θα έχεις μια πλημύρα κάτω

Δές τις αντιστάσεις και τα στησίματα στην παρουσίαση του original

Όμως και μια δική σου φώτο αν μπορείς θα ήταν χρήσιμη

Και μια περιγραφή ΠΧ πόσα ml έχει καταναλώσει η αντίσταση στη φώτο

Τι υγρά έχεις κλπ

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

δεν εχω διαρροη στην βαση στον v5 στις εισαγωγες του αερα εχει  λιγο    μαλλον μπερδευτηκες που ανεφερα τον lemo drop οτι ειχα διαρροες στην βαση οπως και να χει σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις απαντησεις σας να ειστε καλα και σορρυ αν σας εβαλα σε φασαρια να απαντατε θα προσπαθησω να βγαλω καθαρη φωτο γιατι οσες βγαζω βγαινουν σκοτεινες κ θαμπες ειναι μαπα η καμερα θα δοκιμασω κ ολους τους τροπους που μου ειπατε με λιγο βαμβακι κ πιο πολυ και βλεπω τι θα γινει

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.573 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Κώστα δεν μας κουράζεις, εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

Αν κάποιος είναι από Θεσσαλονίκη και έχει κάποιο θέμα ή δυσκολεύεται θα χαρώ να τον βοηθήσω κι από κοντά. :)

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

σας ευχαριστω κ παλι  α αλλη μια ερωτηση η καμπανα γιατι σφιγγει τοσο πολυ κ δεν ανοιγει με τιποτα ολο λεω να παρω πενσα αλλα μετα τον λυνω ολο για να ανοιξει αλλα δεν ειναι λυση συνεχεια να τον κανω βιδες  ειδικα αν εχω φτιαξει την αντισταση  να την χαλαω κ παλι απο την αρχη  φταινε τα ορινγκς η θελει συνεχεια να ριχνω υγρο καθε φορα πριν τον κλεισω  α  ρε  μακη  να μην ειμαστε κοντα να τον φτιαξεις μονο εχω πιει πιο πολυ υγρο κ απο τον lemo  για πιο καλα τον αγορασα αλλα χαιροτερα μου βγηκε  αλλα κρητη με θεσσαλόνικη ειναι λιγο κοντα.....μονο αν στον στειλω με κουριερ να τον φτιαξεις κ να τον στειλεις πισω.....:)

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

@

Κώστα με την καμπάνα να μην ξεβιδώνει το είχα πάθει κι εγώ στις αρχές

Όταν την κλείνεις δεν θέλει σφίξιμο για να ανοίξει πάλι χαλαρά

Μόλις νιώσεις οτι πάτησε τέλος Μην τι σφίγγεις άλλο

Λίπανση με VG και τα 2 oring θέλει μόνο όταν ξεβιδώσεις το deck όλο για το σχετικό πλύσιμο

και αλλαγή αντίστασης - Δες φώτο πιο πάνω

Αν το παρακάνεις με τη λίπανση εκεί θα δείς λίγα υγρά σαν διαρροή αλλά σκούπισε τα

Και το πρόβλημα πααααάει  :D

Αν βάλεις πένσα θα τον καταστρέψεις εγγυημένα

Ο KFV5 για μένα είναι φοβερός ατμ/της

Απλά έχει το χούι να θέλει να σου πάρει τον αέρα στην αρχή

Δείξε του ποιος είναι τα αφεντικό και μετά θα σε υπηρετήσει

Κάτι σαν τα λυκόσκυλα 1 πράμα  :blink:  :hahaha: 

Δεν με κουράζεις με τις ερωτήσεις να νομίζω και κανέναν άλλον από εμάς

Για μένα προσωπικά είναι χρήσιμο να διαβάζω και το τι έγινε τελικά

Μετά απ όλα όσα ρώτησες και γράψαμε

Διορθώθηκε το πρόβλημα σου ?

Κι αν ναι τι έφταιγε ?

Αυτά που θα γράψεις ίσως βοηθήσουν και άλλους χρήστες ΗΤ εντός και εκτός forum :hi-there-smiley:

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

αυτος ηταν κ ο λογος που μετα απο 3 χρονια με τον lemo drop  αποφασισα να αλλαξω ατμοποιητη  γιατι απο το 2015 που ξεκινησα το ατμισμα  τα καλυτερα λογια τα ακουγα για τους kayfun  οτι δεν εχουν διαρροες  οτι στησιμο κ να κανεις οπως κ να το κανεις  βεβαια αυτο που βλεπω με τον v5 ειναι οτι δεν ισχυει αυτο  γιατι αν του βαλεις λιγο βαβμακι εχεις υποτροφοδοσια  αν βαλεις πολυ εχεις υπερτροφοδοσια ενω με τον lite plus  δεν ειχες τετοιο θεμα κ καθολου βαμβακι να μην εβαζες  ο ατμο δουλευε κανονικα  σε αυτο ειχα μεινει κ νομιζα πως ολοι οι kayfun θα εχουν την ιδια φιλοσοφια  δηλαδη το να δουλευουν απροβληματιστα οπως κ να χει  τελος παντων εδω την παλεψα με ενα lemo   να εχει διαρροες κ απο την βαση  να χανει το υγρο απο το tank  να εχω κατσαβιδι για να γεμισω  θα με πτοησει  ο kayfun.... δεν νομιζω  απλα ειπα να γραψω εδω περα μηπως κ βρω τι λαθος κανω γιατι απο τα βιντεο μεχρι τωρα ακρη δεν βγαζω κ ευτυχως ετυχα σε αστερια παιδια εδω μεσα κ μου δωσατε καποιες λυσεις να ειστε καλα κ παλι ολοι παιδια κ σας ευχαριστω για την βοηθεια   εκανα κ αλλο στησιμο μετα που καταφερα να τον ανοιξω με 3mm πυρηνα αλλα συνεχιζει τα ιδια υγρο στο στομα   εννοειτε πως αν καταφερω να ατμιζει χωρις υγρο στο στομα θα ενημερωσω εδω κ για εσας που μπηκατε σε τοσο κοπο να απαντατε αλλα κ σε οποιον αλλο χρειαστει κ αν την λυση την βρω απο καποιο video που κανουν στησιματα θα δωσω το link    η λιπανση στα ορινγκς αν γινει με το υγρο που ατμιζω δεν ειναι το ιδιο η θελει vg? 

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.573 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Το ίδιο είναι Κώστα αλλά λέμε για VG για να μην χαλάς υγρό.

Όλα τα ορινγκς θέλουν λίπανση πριν δέσεις τον ατμοποιητή.

Την ρύθμιση υγρών μην την σφίγγεις καθόλου. Μόλις βιδώσει και νιώσεις ότι τερμάτισε σταματάς.

Με κλειστή την τροφοδοσία των υγρών ανοίγεις το πάνω καπάκι, γεμίζεις (όχι μέχρι να ξεχειλίσει - βασικό αυτό), κλείνεις το καπάκι γυρνάς ανάποδα τον ατμοποιητή και ξεβιδώνεις το τανκ για 2 στροφές (σαν σημάδι βάζεις το λογότυπο της καμπάνας).

Αυτό ήταν.

Στην Κρήτη έχουμε τον Νικόλα @

που είναι ο συντονιστής μας, καλό παιδί από καλή οικογένεια  :D και με πολλές γνώσεις στο αντικείμενο.

Σίγουρα αν είστε κοντά μπορεί να βοηθήσει.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

ολα αυτα τα κανω  ριχνω υγρο στα ορινγκ  α μιας κ λεμε για ορινγκ   κ οταν ειναι κλειστο για να γεμισω αλλα κ οταν ανοιγω τα υγρα γυρνα με δυσκολια σαν να τριβετε το γυαλι πανω στο ορινγκ  ενω εχουν βραχχει με υγρο οπως ειπα αυτο γιατι συμβαινει   το εσφιγγα πολυ για μην μην μεινει χαλαρο το γυαλι  κ χυθουνε τα υγρα ετσι μου κολησει   αλλα θα το βρω ποσο να το σφιγγο εννοειτε αν καποια στιγμη μιλησουμε με το νικολα να τα πουμε κ εννοειτε κ οποιος ερθει προς κρητη μερια θα χαρω να βρεθουμε αν ξερει κ  ο νικολας  απο τον v5 να κανει  κανα στησιμο απο κοντα να δω ποσο βαμβακι μπαινει κ πως μπορει να γλυτωνα κ απο το υγρο στο στομα που αυτο παραμενει αλυτο για μενα

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 295 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Πόσες τρύπες έχεις ανοιχτό τον αέρα απο κάτω;

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

μονιμα στις 4 ειναι στις 3 σφυριζει παρα πολυ στις 2 κ στην μια δεν μπορω να ατμισω καθολου ειναι πολυ σφιχτες

• Χρήσιμο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη