Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Τύποι βαμβακιού και άλλων υλικών

βαμβάκι τύποι εμπότιση υλικά φυτίλι πλέγμα συνθετικό γιαπωνέζικο οργανικό

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
213 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Υπαρχει περιπτωση οργανικο βαμβακι να εχει χασει την αποδοση γευσης του απο την εκθεση σου στην ατμοσφαιρα (εννοω να μεινει καποιες ωρες εκτος συσκευασιας)?

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω διαβάσει πως υπάρχει περίπτωση αν μείνει εκτός συσκευασίας να απορροφήσει μυρωδιές από τον περιβάλλοντα χώρο. 

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Δεν παρατηρω αναμειξη με αλλη γευση ή αλλοιωσης της αλλα την καταλαβαινω στους γευστικους μου καλυκες υποτονικη την γευση . Και να σκεφτεις οτι αλλαξα συρμα-βαμβακι την δευτερα, εχω κανει γυρω στα 10 ml υγρου και παιζω σε 12-13watt το πολυ . Δε το στησιμο υποδειγματικο (δεν το συνηθιζω βεβαια) .Το μονο αρνητικο οτι κανω ψιλοβρωμικο υγρο (relax) αλλα δεν παρατηρω οπως προειπα αλλοιωση αλλα υποτονικοτητα απο το πρωτο tank και μετα .  :WhatHeMeans:

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Όχι, εκτός αν το βάλεις σε δοχείο με ροκφόρ (γνήσιο όχι κλώνο).
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης
Το μονο που παρατηρω ειναι η υποψια οτι απορροφα ελάχιστα πιο δυσκολα

Στάλθηκε από το Lenovo TB-X304F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Μια και το φερνει η κουβεντα,και διυλίζοντας τον κώνωπα,παρατηρώ σχετικη υγρασία αφήνοντας το έκθετο εξω απο την συσκευασία του.

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Εγώ το χρησιμοποιώ για να τραβάει την υγρασία αντί για σιλικόνη  :idiot1:

:offtopic2:  :offtopic2:  :offtopic2:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασίλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vandyvape pulse bf kit voopoo drag vgod rdta

Σχετικά με το βαμβάκι και άλλα υλικά

Στην αγορά πλέον κυκλοφορούν διάφορα υλικά για να απορροφούν υγρό για άτμιση και έχει περάσει ο καιρός που απλά υπήρχε μια μπάλα βαμβάκι ή ένα συνθετικό φυτίλι. Θα δούμε ποια υλικά είναι τα καλύτερα για τις διάφορες συσκευές.

Μην βράζετε τα πάντα!

Δεν πρέπει να βράζετε τα βαμβάκια που κυκλοφοράνε πριν την χρήση. Η φιλοσοφία περί βρασίματος στηρίχθηκε σε τρεις άξονες:

• Αποστείρωση
  • Απομάκρυνση χημικών
  • Αύξηση της απορροφητικότητας
Όσον αφορά την αποστείρωση, όλα τα επώνυμα βαμβάκια έχουν αποστειρωθεί χωρίς νερό πριν την συσκευασία τους. Το βράσιμο προσθέτει νερό στο βαμβάκι και μέχρι να στεγνώσει αποτελεί καλό θρεπτικό υλικό για μικρόβια. Επιπλέον, λίγα μικρόβια σκοτώνονται στις θερμοκρασίες βρασμού. Η θερμοκρασία που αναπτύσσεται από την αντίσταση είναι υπεραρκετή για να κάνει αυτό που πιστεύεται ότι κάνει ο βρασμός. Σκεφτείτε επίσης ότι το υγρό άτμισης δεν είναι αποστειρωμένο και η VG είναι θρεπτικό υλικό μικροβίων υπό όρους.

Όσον αφορά την απομάκρυνση των χημικών, ιδίως αυτών που αφορούν την λεύκανση – δεν χρησιμοποιείται χλωρίνη – αφενός θεωρούνται ασφαλή, αφετέρου δεν απομακρύνονται με τον βρασμό. Αντίθετα με το βράσιμο με νερό βρύσης, προσθέτουμε μέταλλα και άλατα που μπορεί ν’ αλλοιώσουν την γεύση.

Το τρίτο απλά δεν ισχύει.

Να σημειώσω ότι πολλά από αυτά στηρίχθηκαν στα πρώτα χρόνια των επισκευάσιμων και πιθανά να είχαν κάποιο νόημα για το βαμβάκι που αγοραζόταν από το Super Market, αν και αρκετοί εξακολουθούν τη διαδικασία του βρασίματος.

Δύο στοιχεία επιπλέον:
· Το οργανικό (βιολογικό) βαμβάκι αφορά τον τρόπο καλλιέργειας και όχι επεξεργασίας που γίνεται στη συνέχεια
· Το λεγόμενο Ιαπωνικό βαμβάκι είναι απλά ένα βαμβάκι με τις ίνες του διατεταγμένες σε ευθείες και όχι τυχαία (οπότε αυξάνεται η απορροφητικότητα) αλλά πλέον δεν είναι το μόνο με αυτή την ιδιότητα

Silica Wick (Φυτίλι)
Αν και δεν χρησιμοποιείται πλέον συχνά, ήταν το στάνταρ για τους RDA. Σήμερα θεωρείται ότι δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, αντίθετα μπορεί να μειώσει την διάκριση των γεύσεων σε σχέση με το βαμβάκι. Για όσους δεν το ξέρουν, ο όρος Silica αφορά ίνες άμορφου πυριτίου που πλέκονται σε μορφή σκοινιού. Κυκλοφοράει με την παραδοσιακή μορφή που γράφω παραπάνω και σαν Ekowool που είναι silica με πυρήνα που μπορεί να περιέχει βαμβάκι.

Μπάλες οργανικού (βιολογικού) βαμβακιού
Για πολλά χρόνια ήταν το υλικό που έδινε την καλύτερη γεύση. Απλό στην χρήση για όλες τις συσκευές, με μειονέκτημα την χαμηλή αντοχή στην θερμότητα. Είναι πολύ απορροφητικό και φτηνό.

Μπάλες συνθετικής ή όχι κυτταρίνης (Cellucotton Rayon Fibers)
Μπορεί να το συναντήσετε σαν rayon που σημαίνει ανασυντεθείσα φυτική κυτταρίνη από ξύλο ή σαν Cellucotton που είναι πλήρως συνθετική κυτταρίνη. Υπάρχουν ερωτηματικά για την ασφάλειά της και την ποιότητά της. Δίνει πολύ καλή γεύση, αλλά αν στεγνώσει απλά λειώνει ή χειρότερα παίρνει φωτιά!

Πλέγμα από ανοξείδωτο ατσάλι
Χρήσιμο σε ατμοποιητές με λίγο χώρο για κανονική αντίσταση, δίνει πολύ καλή γεύση αλλά θέλει υπομονή για να κατασκευαστεί. Χρησιμοποιήθηκε πολύ στους ατμοποιητές τύπου Genesis. Δεν πολυχρησιμοποιείται πλέον και θέλει ιδιαίτερη προσοχή για βραχυκύκλωμα, ειδικά σε μηχανικά mods.

Γιαπωνέζικο οργανικό βαμβάκι
Είναι το πλέον συχνά χρησιμοποιούμενο και συνήθως κυκλοφοράει σε τετράγωνα κομμάτια. Έχει καλή γεύση, δουλεύεται εύκολα και συγχωράει το στέγνωμα. Έχει ευθείες παράλληλες ίνες και μεγάλη απορροφητικότητα σε λίγο χρόνο. Αν εντοπίσετε το sweet spot του στησίματός σας, η ποσότητα του βαμβακιού που χρειάζεται σας γίνεται τόσο στάνταρ που σχεδόν δε χρειάζεται να βλέπετε το κομμάτι που κόβετε.

Βαμβάκι από ειδικές ποικιλίες
Είναι ακριβά βαμβάκια που προέρχονται από σπόρους που το βαμβάκι που παράγουν έχει ιδιαίτερη απορροφητικότητα. Οι εταιρείες που τα παράγουν ισχυρίζονται ότι η επεξεργασία τους δεν περιλαμβάνει κανένα χημικό. Τα πλέον διαδεδομένα είναι τα Vapers Choice Cotton (VCC), Cotton Bacon V2 και Kendo Vape Cotton.

Ρολό βαμβακιού Pima
Είναι το πρώτο γενετικά τροποποιημένο βαμβάκι και φτιάχνεται στις ΗΠΑ. Είναι συνδυασμός της απορροφητικότητας του Γιαπωνέζικου βαμβακιού με την γεύση της κυτταρίνης (rayon). Κατασκευάζεται από δύο βιομηχανίες την F5 και την Native Wicks. Είναι πολύ απλό την χρήση, οικονομικό γιατί χρησιμοποιείς ακριβώς όσο χρειάζεσαι και είναι πολύ ανθεκτικό στην θερμότητα.

Φυτίλι από ίνες κάνναβης
Μην αγριεύεστε, δεν έχει περίεργες ιδιότητες, με αυτές τις ίνες φτιάχνονται ρούχα. Θεωρείται ιδιαίτερα καλό σε καπνικές και γενικά έντονες γεύσεις, αν και κάποιοι θεωρούν ότι προσθέτει μια μυρωδιά κάνναβης.

Άλλα
Άλλα υλικά που είτε δεν πολυκυκλοφορούν, είτε έχουν περιορισμένη εφαρμογή είναι οι ίνες μπαμπού, τα κεραμικά και συμπληρώστε ότι έχω ξεχάσει!

Συμπεράσματα
Το καλύτερο υλικό είναι αυτό που ικανοποιεί περισσότερο τον καθένα. Το ποιο είναι, μοιάζει με το να πεις ποιος είναι ο καλύτερος ατμοποιητής. Δοκιμάστε και βρείτε τί σας ταιριάζει περισσότερο.
Γιατρέ το βαμβάκι που χρεισιμοποιουν στα χειρουργεία γνωρίζεις τι επεξεργασία έχει υποστεί,κάνει για το ατμισμα?

Επεξεργάσθηκε απο Billygrante, 25 Απρίλιος 2018 - 20:34.

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Οι προδιαγραφές του είναι αυτές που θα βρεις και στα φαρμακεία (και τα SM). Δεν έχει λόγο να είναι βιολογικό ή να μην έχει υποστεί λεύκανση και φυσικά όπως όλα τα βαμβάκια αυτής της χρήσης έχουν τις ίνες σε τυχαίες κατευθύνσεις και όχι παράλληλες.

• Χρήσιμο (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Επεξεργάσθηκε απο kostasapo, 01 Μάιος 2018 - 18:31.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Κώστα το VCC είναι όντως πολύ καλό "βαμβάκι".

Το βάζω σε εισαγωγικά γιατί είναι ειδική ποικιλία (Supima cotton) και έχει υποστεί ειδική επεξεργασία.

Αν δεις το post #6 του νήματος θα δεις ότι είναι ένα από τα βαμβάκια που έχω και έχω δοκιμάσει.

Λειτουργεί πολύ καλά σε ατμοποιητές με πολλά watt και σε dripers.

Προσωπική άποψη ότι δεν αξίζει η δαπάνη των 12€ περίπου που κοστίζει.

Σε mtl ατμοποιητές και με λίγα watt δεν μου έδωσε κάτι παραπάνω σε σχέση με το organic που χρησιμοποιώ, ούτε σε γεύση, ούτε σε απορροφητικότητα.

Μια διόρθωση στο βίντεο, το KGD δεν είναι κινέζικο αλλά γιαπωνέζικο οργανικό βαμβάκι.

Το δια ταύτα για μένα, πολύς λόγος χωρίς αντίστοιχο όφελος.  

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

τζιτζιβάμβακο......

Νέο άνοιγμα σε ενα ακόμα βασικό κομμάτι του ατμισματος κάνει ο @

, σε λίγες μέρες θα κυκλοφορήσει βαμβάκι με την δική του φίρμα και όπως ήδη έχει ανακοινώσει προχώρησε σε αυτή την κίνηση μετά από αρκετό ψάξιμο στο συγκεκριμένο είδος..

η ανακοίνωση του.

149,74K   10 Αριθμός λήψεων

130,27K   10 Αριθμός λήψεων

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Αφού το έγραψα στο fb και άλλο forum, το γράφω και εδώ σχετικά με τις προειδοποιήσεις που έχει:

• κανένα βαμβάκι δεν τρώγεται
  • όλα τα απορροφητικά βαμβάκια κάνουν για ιατρική χρήση (μειονεκτεί από το κλασικό στο ότι θέλει λίγο παραπάνω για να υγρανθεί και ότι είναι πολύ ακριβότερο και πλεονεκτεί ότι συγκρατεί περισσότερο υγρό - πχ οινόπνευμα, οξυζενέ, betadine - και ότι δεν αφήνει νήματα. Και τα δύο αποστειρώνονται.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 175 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Βαμβακι Εγυπτιακο(καλο υποθετω εφοσον εχω ακουσει οτι το draggo cotton ηταν πολυ καλο,δεν προλαβα να το δοκιμασω ποτε),

αλλα Εγυπτιακο βαμβακι με εδρα τη Μαλτα και παρασκευαζεται στο Hong Kong,τι σου ειναι η παγκοσμιοποιηση :lol:

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
Η Αίγυπτος βγάζει το καλύτερο βαμβάκι παγκοσμίως; Έχει πάει από κάμπο μεριά να κανει δοκιμή;
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 6

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@

Organic Cotton Pleat

To συγκεκριμένο βαμβάκι είναι παραγωγή Τουρκία

Ο έλεγχος γίνεται και οι προδιαγραφές ορίζονται και το προϊόν παρακολουθείται μέχρι την τελική συσκευασία από την

Macdonald & Taylor Ltd – U.K.

Η Τουρκία χρησιμοποιείτε ως τόπος παραγωγής και μόνο

Δεν μπορώ να ξέρω για οποιοδήποτε βαμβάκι αν είναι αυτό που δηλώνει σε πιστοποιήσεις (Είμαι άπιστος - Δύσπιστος) :pop:

Μπορεί οι πιστοποιήσεις τους να είναι σαν το αυτοκίνητο που όταν το τιμόνι ήταν ακίνητο οι ρίποι ήταν τζάμι (Και ΔΕΝ ήταν Κινέζικο) :smileycar67:

Το μόνο που μπορώ να δω (Όπως όλοι μας άλλωστε) είναι Γεύση – Απορροφητικότητα - Προειδοποίηση καμένου – Υφή

Η γνώμη μου είναι ότι το Cotton Bacon είναι μέτριο βαμβάκι με τρομερή φήμη

Το Νative Wicks (Προσωπική άποψη) 1000 φορές καλύτερο

Αν και όπως έχω ξαναγράψει κατέληξα εδώ και καιρό στο Organic Cotton Pleat  :thumbup:

simply-gentle-pleat-2.jpg

Επεξεργάσθηκε απο Scorpion, 27 Μάιος 2018 - 16:21.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 175 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Eιμαι λιγο καιρο σε αναζητηση βαμβακιου μιας και μου τελειωνει το CB2 αλλα και το Cotton Cndy.

Kατεληξα οτι το CB2 δεν το θεωρω τοσο ουαου οσω διαβαζω,εχει το χαρακτηριστικο οτι φουσκωνει και σε μικρους χωρους ατμοποιησης θελει προσοχη,ενω σε μεγαλους χωρους καλυπτει πολλα σημεια και ειναι ιδανικο ισως.

Το Candy καλο αλλα το δικο μου βλεπω οτι θελει λιγο break in μεχρι να δωσει αλλα εχει σωστη γευση.

Mην τα πολυλογω τα εχουμε ξαναπει νομιζω,εν τελη ειμαι αναμεσα σε τρια:

Royal Wick,TFB και Prime που λενε πολυ καλα λογια.

Τωρα μπηκε και του Ιmeo στο παιχνιδι αλλα θελω να περιμενω να δω γιατι εαν ειναι σαν το Draggon θελω πολυ να δοκιμασω.

Οποιος εχει δοκιμασει τα δυο πρωτα που αναφερω ας ριξει εαν μπορει ενημερωση.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
Ήμουν καιρό με το cotton bacon μέχρι που είδα μπροστά μου το prime.Ο λόγος που ήθελα να το δοκιμάσω ήταν το χρυσό στο prime! τα γράμματα στην συσκευασία εννοώ! Μου κάτσε που λένε.Απο τότε δεν το αλλάζω γεύση στο φουλ, δεν φουσκώνει και γενικά με έχει βολεψει πολύ.Μεχρι το επόμενο βεβαιως- βεβαίως.
  • Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Σίγουρα δεν φουσκώνει το Prime;

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Ναι γιατρε το prime  δεν φουσκώνει,εμένα ενω με ενθουσίασε η απορροφητικότητα του και η τροφοδοσία του δεν μου απέδωσε ένταση στην γεύση.

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη