Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

GETCOTN ετοιμα βαμβακια για επισκευασιμους

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Ενα νεο προιον που θα ευκολυνει το φτιαξιμο της αντιστασης απο Αμερικη μερια.

Το συστηνει και ο DJSL vapes , ο γνωστος reviewer

Το επισημο site

Please Login or Register to see this Hidden Content

• Μου αρέσει (+) x 7
  • Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Εξυπνο.Αν και βλεπω να σε περιορίζει σε συγκεκριμενου διαμετρηματος αντιστάσεις.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Σε τιμη σιγουρα θα τσουζει και πιστευω λιγα θα δωσει παραπανω σε σχεση με την τιμη.

Δοκιμαστε (δηλ ξηλωθειτε :lotpot: ) και πειτε

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Εγώ θα εστιάσω στα δύο βασικά αρνητικά εκτός των όποιων θετικών έχει:

1. Η τιμή του είναι σίγουρα τσουχτερή, δεδομένου ότι στο εξωτερικό κοστίζει 6 ευρώ + μεταφορικά το πακετάκι των 20 τεμαχίων. Βαμβάκι είναι δεν είναι μετάξι.

2. Όπως προανέφερε και ο Κυριάκος @

αντί να σε διευκολύνει θα σε παιδέψει γιατί θα πρέπει να προσαρμόσεις εσύ την ποσότητα του βαμβακιού ανάλογα την διάμετρο της αντίστασής σου. Αυτό θα σου "φάει" χρόνο έτσι όπως είναι σε στυλ κορδόνι. Είδα σε βίντεο ότι σε αντίσταση με διάμετρο 3mm περνάει αρκετά σφιχτά.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Για κάποιον που ξεκινά τώρα το άτμισμα ίσως να είναι χρήσιμο

Έτσι για την πρώτη του επαφή με το βαμβάκι

Αν και πιο δύσκολο για μένα ήταν η κατασκευή αντίστασης (Δεν είχα και εργαλείο)

Το ίδιο σημαντικό όπως όλοι ξέρετε είναι και το πώς τοποθετείς τις άκρες από το βαμβάκι για να έχεις καλή τροφοδοσία,

Που θα κοπεί , Αφράτεμα κλπ

Και η τοποθέτηση διαφέρει από άτμο σε άτμο

Άρα στο μόνο που θα βοηθήσει το παραπάνω βαμβάκι είναι στο πέρασμα

Πάντως αν όπως λέει ο Μάκης @

μπαίνει σφιχτά σε 3αρι (Άρα με τίποτα σε 2.5)

Και με τη λογική ότι ο νέος ατμιστής σε 2,5 η 3 θα παίξει τότε ίσως αντί να βοηθηθεί

μπερδευτεί χειρότερα

Γνώμη μου (Και αυτό έκανα)

Φτιάξε αντιστάσεις Πέρνα βαμβάκι Φτιάξε υγρά ΜΟΝΟΣ

Κι όπου κολλήσεις τα forum είναι εδώ

Τα υπόλοιπα είναι αφορμές για υψηλό κόστος και αμάθεια

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Βρες πόσο βαμβάκι θέλει μια πχ 2,5mm αντίσταση (ξεκινάς από παραπάνω και σταδιακά αφαιρείς). Κοίτα πόσο πάχος έχει και χρησιμοποίησέ το σαν πατρόν να κόψεις με ψαλίδι κι άλλα κομμάτια. Αφράτεψέ το όσο παίρνει. Τύλιξε τις 2 άκρες με 2-3 γύρες σελοτέιπ. Έτοιμος ;)  Κάνε το ίδιο και στις άλλες διαμέτρους που χρησιμοποιείς. Προσοχή μόνο οι ίνες να είναι παράλληλες κατά μήκος.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@

Εγώ πάντως Δημήτρη τα έχω βρει με το βαμβάκι Ευτυχώς Παναγία μου :pop:

Στον 3αρι επειδή στήνω συνέχεια το πετάω και μπαίνει μόνο του

Στον 2,5αρι πάντα σφιχτό μου βγαίνει γμτ :pullhair:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Υποτίθεται ότι βγήκε για την ευκολία.Αλλα οποίος ξεκινά και ασχολείται με επισκευασιμους δεν νομίζω ότι θα του αποφέρει κάτι.Μαλλον θα του στερήσει.( Κόστος)
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   rakiracer

rakiracer

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:vasilis
  • Περιοχήcreta
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:berserker mini-doggystyle sxk-berserker mtl rda-sxk kf prime-phenomenon zest2.2

ετοιμα βαμβακια και ετοιμες αντιστασεις  για επισκευασιμους που η ουσια ειναι να βρεις  αυτο που εσυ προσωπικα ζητας...

Αν το συγκεκριμενο προιον ειναι για συγκεκριμενες αντιστασεις ισως βωηθησει αλλιως δεν το βλεπω!!

Λιγο ζορι στην αρχη και μετα θα μαθουμε τις ποσοτητες που χρειαζωμαστε  σε καθε αντισταση και ατμο!!

Υπομονη  και καποιος ειπε  πως τα λαθη ειναι το λιπασμα του σωστου!!

Επεξεργάσθηκε απο rakiracer, 19 Ιανουάριος 2019 - 20:00.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Βασίλη έχω γνωστό που χρησιμοποιεί σε επισκευάσιμο έτοιμες αντιστάσεις και βαμβάκια.

Είναι μια ευκολία για κάποιον που ξεκινάει τώρα τους επισκευάσιμους και ελαχιστοποιεί τον "κίνδυνο" της αποτυχίας και απογοήτευσης.

Για τους πιο πολλούς είναι ένα παιχνίδι η εύρεση σύρματος και βαμβακιού που να ταιριάζει στα γούστα και τα υγρά που ατμίζουν.   

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   rakiracer

rakiracer

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήcreta
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:berserker mini-doggystyle sxk-berserker mtl rda-sxk kf prime-phenomenon zest2.2

@

δεν ειχα σκοπο να μειωσω κανενα και το σιγουρο ειναι ο καθενας να ατμιζει οπως  τον βολευει αρκει να ειναι ασφαλες.

ο σκοπος μας ειναι να ειμαστε μακρια απ το κτ και οχι να κρινουμε.Απο συρματα τα ετοιμα (μονα) που θελει ενας απειρος  εχουν πολλες σπειρες και δεν ειναιspacesed.

Tα βαμβακια πιστευω πως μονο με εμπειρια και λαθη θα μαθουμε ποσο χρειαζωμαστε...αλλα νομιζω πως μας αρεσει και το DIY

υγ.στην αρχη ο berserker μετα το βαμβακωμα φλερταρε  ασυστολα με τον κουβα!!!!

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Βασίλη σε κανένα σημείο του προηγούμενου μηνύματός μου δεν υπαινίχθηκα ότι υπήρξε προσπάθεια μείωσης από τη μεριά σου του τρόπου ατμίσματος που αφορά τις έτοιμες αντιστάσεις και βαμβάκια.

Η απάντησή μου είναι διαπιστωτικού χαρακτήρα και έχει να κάνει με την τις ατμιστικές συνήθειες διάφορων ατμιστών.

Φυσικά και θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ο σκοπός είναι να ξεφύγουμε από το τσιγάρο και τις αποδεδειγμένα βλαπτικές συνέπειες που το ακολουθούν.

Ο τρόπος ατμίσματος δεν είναι προϊόν κριτικής και δεν αφορά αφορά κανέναν εφόσον γίνεται μέσα σε πλαίσια ασφάλειας.

Διευκρινίζω κάποια πράγματα γιατί καμιά φορά ο γραπτός λόγος παρεξηγείται και καλό είναι να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους. :)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   rakiracer

rakiracer

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήcreta

@

κανενας λογος για παρεξηγηση Δημητρη.Απλα ειναι τοσοι πολλοι οι παραγοντες και γουστα που πρεπει να υπολογισουμε που μονο με δοκιμες θα το βρουμε,

Κατι που σε  σενα βγαινει τελειο σε καποιον αλλο μπορει να  αποτυχει.

το αστειο ειναι οτι αν καπου το βρουμε ειναι πολυ πιθανον να συνεχισουμε να πειραματιζομαστε....ετσι για το ταξιδι

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Με την κουβέντα που γίνεται θυμήθηκα στην παρουσίαση του πρώτου Calix που ο Leo τον έστησε με σύρμα που τύλιξε γύρω από το βαμβάκι και έφτιαξε και 4πλή (!) αντίσταση με συνεχόμενο σύρμα. Τότε λέγαμε ουάου! Τώρα αν οι σπείρες δεν ισαπέχουν, τα τελειώματα δεν είναι ομοιόμορφα, το βαμβάκι δεν είναι 100% όσο πρέπει και δεν ακουμπάει ιδανικά στο ντεκ λέμε ότι είναι μάπα το στήσιμο και αυτό φταίει για όλες τις διαρροές και την απώλεια γεύσης. Υπερβολές και τα δύο. Κάπου υπάρχει και η μέση οδός με αξιοπρεπείς αντιστάσεις και ανεκτό βαμβάκωμα. Οι φωτογραφίες που ανεβαίνουν κατά κανόνα είναι από πολύ έμπειρους χομπίστες που έχουν χαλάσει χιλιόμετρα σύρμα και κιλά βαμβακιού για να φτάσουν σ' αυτό το σημείο. Έχει τελικά κάποια διαφορά το απλά καλό από το τέλειο; Ίσως, αλλά όχι απαραίτητα σημαντική.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Ένα σύρμα μπορείς να το στρίψεις τέλεια , πιστεύω όμως ότι στο βαμβακομα πάντα θα χάνεις για τον απλό λόγο ότι ποτέ δεν μπορείς πάντα να κόβεις πάντα την ίδια ποσότητα (άντε και το καταφέρνεις) στο αφρατεμα μπορεί να σου φύγει λίγο παραπάνω από την προηγούμενη φορά.
Όλα είναι θέμα γούστου του καθενός . Όταν πήρα τον εβιβα 2 και ρώτησα το μαγαζί να μου πει στήσιμο για τον κεραμικό (σαν και ήταν οι ίδιοι οι κατασκευαστές) μου πρότειναν 0,28μμ σύρμα 2 πύρινα 6 στροφές (ψιλά το στήσιμο) και ατμισμα από 15w+.
Για εμένα τα watt ήταν πολλά και τελικά τα βρήκα μαζί του με 30μμ σύρμα.

Ξεφύγαμε μου φαίνεται :)
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη