Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Απαγόρευση διασυνοριακών εξ αποστάσεως πωλήσεων

τελωνείο απαγόρευση κατάσχεση αγορές εξωτερικό νόμος ταχυδρομείο δασμοί 4419/2016

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
159 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Δεν εχεις κιαδικο.......υπαρχουν και τα pm αμα θελουμε καποιες πληροφοριες που "δεν ειναι απαραιτητο" να τις λεμε πολλες φορες γραπτως στο φορουμ.

Ας το κλεισουμε εδω.......

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   fwtoman

fwtoman

Member

• VF Members
  • 14 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΛΟΥΤΡΑΚΙ
Καλημέρα

Please Login or Register to see this Hidden Content

Τι ισχύει και τι θα γίνει στο μέλλον στα τελωνεία
  • Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Γιώργο κανείς δεν ξέρει τί θα εφαρμοστεί τελικά, ειδικά στο Ελλαδιστάν !!!

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Felderer-Homburg

Felderer-Homburg

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιάννης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:doggy, troll, ultimo, kayfun, wasp, leto, gear, intake

ενδιαφέρον και πρόσφατα ενημερωμένο άρθρο , προς το τέλος γίνεται αναφορά και στα "ηλεκτρονικά τσιγάρα"

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Γιάννη αφού ευχηθώ καλή χρονιά με υγεία να πω ότι είναι ένα άρθρο πλήρες που καλό θα ήταν να το διαβάσουν όλοι όσοι κάνουν αγορές από Κίνα.

Κάποια πράγματα έχουν ήδη αναφερθεί αλλά εδώ είναι όλα συγκεντρωμένα και αναλυτικά.

Μπράβο .  :goodpost:

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Στελιος

Στελιος

Newbie

• Members
  • 0 Δημοσιεύσεις

Και οπως εγραψα και αλλου...Ποιος μου διασφαλιζει οτι αυτα που με δικη μου ευθυνη παρηγγειλα, εχουν καταστραφει και δεν τα εφαγαν οι τελωνειακοι;; Ας το σπασουν αλλα να μου το στειλουν να το δω. Και δεν εχει ισχυ κανενα πρακτικο καταστροφης, υπογεγραμμενο απο τους ιδιους

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Συγνώμη, αλλά κάπου τα έχεις μπερδέψει. Έκανες προσπάθεια εισαγωγής απαγορευμένου αγαθού στην χώρα και κατασχέθηκε χωρίς να επιβληθεί το πρόστιμο που προβλέπεται. Κάπου εκεί σταματάς να ασχολείσαι γιατί ήδη είσαι εκτός διατάξεων του νόμου και έχεις αντιμετωπιστεί με την πλέον ευνοϊκή πρακτική. Μην προκαλείς την τύχη σου (και των άλλων που δεν σου φταίνε). Αν επιμένεις, με επίσημη αίτησή σου στις Τελωνειακές Αρχές ζήτα αυτό που γράφεις εδώ.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Θα μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη πληροφορία που διάβασα σε άλλο forum.

Περιμένουν τα τελωνεία μια απάντηση από το Υπουργείο Υγείας για το τι θα γίνεται ο ατμιστικός εξοπλισμός που κατάσχεται.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες μιας και ο συγκεκριμένος εξοπλισμός δεν θεωρείται επικίνδυνος πιθανόν να μην καταστρέφεται και έτσι πετιέται το μπαλάκι στα τελωνεία για το χειρισμό του.

Δεν το ενστερνίζομαι απλά το διάβασα και το μετέφερα. 

Όπως και να έχει σε λίγο καιρό θα γνωρίζουμε αν υπάρχει δόση αληθείας για το μέλλον των ατμιστικών που έχουν κατασχεθεί.

• Μου αρέσει (+) x 3

Guest_Athan_*

Guest_Athan_*
  • Guests

Προς το παρον διαβαστε κ

OFFLINE   yparxdos

yparxdos

Newbie

• Members
  • 0 Δημοσιεύσεις
Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς το παρακάτω ? Έρχονται από χώρα της ΕΕ αντιστάσεις για το ηλεκτρονικό τσιγάρο . Θα κατασχεθουν ?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Δυστυχώς ναι. Η χώρα προέλευσης δεν έχει σημασία γιατί δεν μπαίνει θέμα δασμού αλλά απαγόρευσης εισαγωγής από κατάστημα σε ιδιώτη. Κάποιοι αναφέρουν ότι περιστασιακά περνάνε κάποια, αλλά είναι δικό σου θέμα. Έχε πάντως υπόψη ότι προβλέπεται και αρκετά ψηλό πρόστιμο άσχετα αν δεν έχει μπει μέχρι στιγμής.
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   yparxdos

yparxdos

Newbie

• Members
  • 0 Δημοσιεύσεις
Δεκτό και σε ευχαριστώ . Όμως στην οδηγία που έχω διαβάσει αναφέρει ότι κατασχονται αν αποτελούν το 70% του μέρους του ηλεκτρονικού τσιγάρου . Επίσης αναφέρει για ατμοποιητες και υγρά αναπλήρωσης και όχι για τις αντιστάσεις . Όπως και να χει σε ευχαριστώ .

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Halooo! Ελλάδα ζεις! Και σε τελική, η.τ. χωρίς αντίσταση γίνεται; Άρα είναι σχεδόν 100%  :hahaha:  Χωρίς πλάκα, έχεις δίκιο αλλά έχουν φτάσει να "κόβουν" και αρώματα αν το όνομα της εταιρείας περιέχει κάτι σε cig. Ότι του φανεί του Λωλοστεφανή! Ζούμε μεγάλες στιγμές...

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Βασικά πλέον είναι τζόγος και θα σου πρότεινα να μην δοκιμάσεις.

Αν σου αρέσει όμως να τζογάρεις μπορείς να κάνεις παραγγελία κάτι φθηνό και στην περίπτωση που κατασχεθεί δεν θα κλάψεις τα χρήματά σου.

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 244 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019

@

, δυστυχώς τα πράγματα έχουν όπως τα λένε ο Δημήτρης και ο Μάκης. Ότι παραπέμπει σε e-cig κατάσχεται. Τώρα αν κάποια λίγα πράγματα περνάνε, πιθανότατα λόγω φόρτου εργασίας, είπαμε.... στη χώρα του παραλόγου ζούμε.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Ενημέρωση για όσους έχουν κατασχεμένα στο τελωνείο

Είναι από χρήστη σε άλλο forum

Copy Paste σε ότι αναφέρει

Καλησπέρα τα κατασχεμενα μικροδεματα βρίσκονται στα ΓΕΤΑ

(Γραφεια Εκτελωνισμου Ταχυδρομικων Αντικείμενων)

του αεροδρομιου την προπερασμενη εβδομαδα

από τη γεν.διευθ.τελωνειων και ειδικων φορων καταναλωσης μου ειπαν

ότι θα στειλουν ένα εγγραφο στα ΓΕΤΑ που θα περιγραφει τι ακριβως θα γινει αυτό το εγγραφο

δεν πηγε ακομη στα ΓΕΤΑ πιστευω ότι μεσα στην εβδομαδα που ερχεται να παει

ετσι ώστε να ενημερωθούμε και ολοι εμεις τα τηλεφωνα των ΓΕΤΑ

είναι 210-3538103 και 210-3538104

Απ ότι ο ίδιος φίλος γράφει

παντως το πιθανοτερο να τα στειλουν πισω για να παρουμε ένα μερος των χρηματων ετσι ειπαν από τη διευθ.τελωνειων θα δουμε

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Δλδ η διεύθυνση τελωνείου θα υποστεί έξοδα μεταφοράς για χιλιάδες δέματα να τα στείλει πίσω (αυτό θα πει οικονομικό μυαλό) αντί να βάλουν ένα φόρο βάση ποσού οποίος θέλει να τα παραλαβή και οποίος δεν επιθυμεί καταστροφή.
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

... και θα φέρει ο ταχυδρόμος την επιταγή με τα χρήματα της επιστροφής στο σπίτι :hahaha:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Επιτρέψτε μου φίλοι συνατμιστές να έχω τις αμφιβολίες μου για τα παραπάνω.

Δηλαδή ότι οι Ελληνικές αρχές που ασχολούνται με το θέμα θα επιστρέψουν τα εκατοντάδες χιλιάδες δέματα που βρίσκονται πεταμένα εδώ και ένα εξάμηνο σε σωρούς, στους αποστολείς εξ ανατολών για να πάρουμε εμείς οι πολίτες που ενεργήσαμε "παράνομα" μέρος των χρημάτων που δαπανήσαμε και να έχουμε την λιγότερη χασούρα;

Έχει μήπως να κερδίσει κάτι το κράτος από την επιστροφή των δεμάτων πίσω στους αποστολείς;

Λέτε να ζούμε στο "ιδανικό" κράτος που σκέφτεται μόνο το συμφέρον των πολιτών;

Εκτός των άλλων έχετε δει τις φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί στην περιοχή του τελωνείου με τα βουνά των δεμάτων που είναι εδώ και ένα εξάμηνο έρμαια των καιρικών συνθηκών;

Από τα περισσότερα έχουν χαλάσει οι συσκευασίες, έχουν μπάσει νερά και σίγουρα έχουν καταστραφεί ή υποστεί ζημιές.

Οι Κινέζοι βλέπετε δεν προέβλεψαν ότι τα πακέτα που στείλανε στην Ελλάδα θα μείνουν μέσα στις βροχές για ένα εξάμηνο έτσι ώστε να τα έχουν σε υδατοστεγή συσκευασία.

Σοβαρά τώρα, πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να ασχοληθούν με όλα αυτά τα εκατοντάδες χιλιάδες δέματα, να διαθέσουν δηλαδή όλη την δύναμη του προσωπικού τους;

Δεν λέω η ελπίδα πεθαίνει τελευταία αλλά όπως λέει και ο σοφός λαός μας "όταν ακούσεις για πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι". :laugh1:

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 244 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019

Και εγώ "χλωμό" το βλέπω να τα γυρίσουν πίσω. Πιο πιθανό μου ακούγεται να τα εκπληστηριάσουν ή να τα καταστρέψουν, Το ιδανικό θα ήταν αυτό που εγραψε ο Νίκος @

, αλλά όπως έγραψε ο @

, απέχουμε πολύ απο το "ιδανικό κράτος"...

• Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη