Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Απαγόρευση διασυνοριακών εξ αποστάσεως πωλήσεων

τελωνείο απαγόρευση κατάσχεση αγορές εξωτερικό νόμος ταχυδρομείο δασμοί 4419/2016

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
159 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Επί του θέματος

Τέλος του 2017 αρχές του 2018 μου κατασχέθηκε δέμα από FT που μέσα είχε

2 Demon Killer Clapton 5 βάσεις αλουμινίου για άτμο Κάμποσα μπουκαλάκια 120ml

Και ένα εργαλείο για στρίψιμο αντιστάσεων

Δεν είχε ούτε αντιστάσεις εργοστασιακές ούτε άτμο ούτε mod

Αυτό το γράφω διότι απλά πράγματα όπως αυτά στην παραγγελία μου δεν είναι σίγουρο ότι θα περάσουν

Ήταν με Singapore και Tracking

• Χρήσιμο (+) x 4

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Πάντως κάτι τζαμακια για sky μου ήρθαν.Επισεις παρήγγειλα και ένα ντριπ τιπ και αναμένω.Αν μου έρθει και αυτό θα βάλω και ένα ατμό που έχω στο μάτι.
Ελπίζω μόνο να μην μου φέρνετε υγρά στην φυλακή μετά
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Υπαρχουν και μερικα sites οπως η Hotecig και η 2FDeal  που εχουν καποια προιοντα σε  Γερμανικες αποθηκες (το αναφερουν ως German Warehouse) και ερχονται τα προιοντα απο την Γερμανια.......χωρις τελωνειο 

Please Login or Register to see this Hidden Content

• Χρήσιμο (+) x 5

OFFLINE   sergor

sergor

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Σεργιος
  • ΠεριοχήΚΟΖΑΝΗ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:λίγο απ'ολα

δεν απαγορεύεται  η εισαγωγή ατμιστικων απ'οπουδηποτε ?

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Σε περίληψη:

Απαγορεύεται η εισαγωγή στην χώρα από ιδιώτες (έμπορος προς ιδιώτη) με διασυνοριακή εξ αποστάσεως πώληση (e-shopping) ατμοποιητών, μοντ, υγρών και εξαρτημάτων που αποτελούν άνω του 70% ενός ατμοποιητή.

Επιπλέον στα έτοιμα υγρά υπάρχει και Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης και όχι σκέτος ΦΠΑ.

Δεν αναφέρεται απαγόρευση σε παρελκόμενα του ηλεκτρονικού τσιγάρου όπως σύρματα, βαμβάκι, φορτιστές, εργαλεία ή ανταλλακτικά στα οποία όμως μπορεί να υπάρξει δασμολόγηση, κόστος εκτελωνισμού, αποθήκευσης και ΦΠΑ αν περάσουν τελωνείο. Αν η τιμή αγοράς είναι ιδιαίτερα χαμηλή και δεν υπόκειται σε ΦΠΑ ή δεν έχει δασμούς, μπορεί να σας ζητηθεί η απόδειξη ή η συναλλαγή αγοράς (πχ PayPal ή πιστωτική κάρτα).

Για τα αρώματα δεν υπάρχει απαγόρευση, ενώ οι μπαταρίες (γενικά) εντάσσονται σε άλλο καθεστώς και υπό όρους επιτρέπονται.

Η απαγόρευση αφορά την εισαγωγή από οποιαδήποτε χώρα, εντός ή εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Στην πράξη μπορεί να περάσουν ατμοποιητές και μοντ και να κατασχεθούν ακόμα και σύρματα ή φορτιστές ακόμα κι αν είναι αποστολή από ιδιώτη προς ιδιώτη.

Αυτοπρόσωπη εισαγωγή (τα φέρνετε από ταξίδι) επιτρέπεται αν οι ποσότητες δεν πιθανολογούν εμπορία, ενώ για τα υγρά (λόγω ΕΦΚ) ισχύουν οι περιορισμοί ποσότητας (δεν ξέρω ποιά είναι αυτή) που ισχύει για αλκοόλ ή καπνό (δεν ξέρω αν ισχύουν και σε αυτή την περίπτωση οι περιορισμοί της TPD, πχ περιορισμός περιεκτικότητας νικοτίνης σε 20mg/ml).

Ελπίζω να βοήθησα, αν ξεχνάω κάτι συμπληρώστε το  :)

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 296 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Μέχρι σήμερα νόμιζα οτι ήταν ελληνική πατέντα, και έλεγα να βρώ την "τροπολογία" για να στείλω ενα ωραίο mail στην επιτροπή ανταγωνισμού της ΕΕ, να τους κόψουν κανά πρόστιμο εκατομμυρίων να συνέλθουν...

Αλλά απο οτι βλέπω είναι γενικό το κακό... Είναι απο αυτά που σε κάνουν απο καταναλωτή προβατίνα!

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Έτσι είναι η ελεύθερη οικονομία. Μέχρι να μη συμφέρει οπότε μπαίνει σε φάση προστατευτισμού, απλά εδώ (στην ΕΕ) έχει ξεφύγει τελείως!
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Vagand

Vagand

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ανδρέας
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Σύμφωνα με τα γραφόμενα απαγορέυεται η ΑΓΟΡΑ κ συσκεκριμενα απο έμπορο όπως λεει. Δεν αναφέρεται πουθενά η συναλαγή μεταξυ ιδιωτών σωστα? Άν το έχει αγοράσει η αδερφή μου π.χ. στην Ολλανδία και μου το στείλει δώρο τυπικά έχουν δικαίωμα να το κατάσχεσουν η' όχι ? 

OFFLINE   Vagand

Vagand

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Μέχρι σήμερα νόμιζα οτι ήταν ελληνική πατέντα, και έλεγα να βρώ την "τροπολογία" για να στείλω ενα ωραίο mail στην επιτροπή ανταγωνισμού της ΕΕ, να τους κόψουν κανά πρόστιμο εκατομμυρίων να συνέλθουν...

Αλλά απο οτι βλέπω είναι γενικό το κακό... Είναι απο αυτά που σε κάνουν απο καταναλωτή προβατίνα!

Τι εννοείς ? ισχύει κ σε άλλες χώρες ? Και βασικά πιστεύω καλύτερο θα ήταν να σταλεί στους αντίστοιχους ΣΕΗΗΤ των άλλων ευρωπαϊκων χωρών μιας κ αυτοί κυρίως θιγονται απο το νομοσχέδιο 

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 296 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

@

Ναι, Ευρωπαική νομοθεσία που έκανε όλα τα κράτη μέλη να την υιοθετήσουν.

Μεγάλα τα συμφερόντα, κάτι οι καπνοβιομηχανίες, κάτι ο ανταγωνισμός με την Κίνα, κάτι το εγχώριο ΦΠΑ...

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Θα σταματήσετε την μουρμούρα; Με τα έσοδα από φόρους, ΕΦΚ, ΦΠΑ, κλπ χτίζονται Νοσοκομεία, σχολεία, γίνονται δρόμοι και έργα υποδομής και γενικά βελτιώνεται η ζωή μας. Καλά ντε, λέμε και καμιά μλκ να περνάει η ώρα :D :D :D
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Vagand

Vagand

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

@

Ναι, Ευρωπαική νομοθεσία που έκανε όλα τα κράτη μέλη να την υιοθετήσουν.

Μεγάλα τα συμφερόντα, κάτι οι καπνοβιομηχανίες, κάτι ο ανταγωνισμός με την Κίνα, κάτι το εγχώριο ΦΠΑ...

Για τα υγρά λόγω ύπαρξης ειδικού φόρου το καταλαβαίνω. Για τα Mod  κ τα παρεμφερή δεν το ήξερα. Η οδηγία αναφέρεται σε προδιαγραφές απο όσο ξέρω. Η απαγόρευση διασυνοριακών πωλήσεων εντός ΕΕ ηλεκτρονικού εξοπλισμού ήταν

Made In Greece νόμιζα.

Αν κ πάλι όταν μιλάμε για Modakia είναι αδύνατον να σταθει νομίζω μιάς κ το Mod  μπορεί να βαπτιστεί ώς μετατροπέας τάσης ή power bank η' χίλιες 2 χρήσεις που μπορεί να έχει εκτός απο μέσο ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Ένα led  κολλημένο σε σπείρωμα 510 κ είναι φακός με ανταλλακτικές κεφαλες..... Ή θα πούν μετά οτι απαγορεύονται κ οι φακοί ??? :D  :D  :D  :D

Επεξεργάσθηκε απο Vagand, 18 Απρίλιος 2018 - 19:28.

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
Μια διευκρίνιση. Η ευρωπαϊκή οδηγία επέβαλε στα κρατη-μελη κάποιους υποχρεωτικους περιορισμούς όπως τα μπουκαλάκια έως 10ml ή ατμοποιητες έως 2ml.
Όμως άφηνε το ελεύθερο στα κράτη να αποφασίσουν αν θα το φορολογησουν, αν θα επιτρέπονται οι διασυνοριακές πωλήσεις, το ατμισμα σε δημόσιους χωρους, η διαφήμιση κλπ.
Η Ελλάδα επειδή είναι πολύ μπροστά αποφάσισε να απαγορεύσει τα πάντα και να το φορολογησει. Δεν της το επέβαλε η ΕΕ, μόνη της το αποφάσισε αφού της έδινε το ελεύθερο η Ευρώπη. Τον ίδιο δρόμο ακολούθησαν κι άλλες ευρωπαϊκές χώρες, αλλά κάποιες άλλες όπως η Γερμανία, Βουλγαρία κλπ επιτρέπουν τις διασυνοριακές πωλήσεις.
  • Συμφωνώ! (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   stefparm

stefparm

Newbie

• Members
  • 0 Δημοσιεύσεις

να σας πω και εγω την γνωμη μου σαν νεος ατμιστης που ειμαι εδω και 4 μηνες, εχω παραγγείλει πολλα συρματα απο gearbest,drip tip,cotton bacon,ετοιμες αντιστασεις και υγρο και ολα περάσαν κανονικα απο κινα...πριν 2 εβδομάδες πηρα 2 zeus απο την ευρωπαϊκή αποθηκη του με dhl και ηρθε κανονικα.

και μια ερωτηση,εχει παρει καποιος υγρο απο κινα και περασε η μονο εγω ειμαι κολ...ρδος?(να σημειώσω οτι το υγρο ηταν σε αυτην την συσκευασια για αυτο και πηρα το ρισκο)

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Η προσφορά σου στο έργο των τελωνειακών αρχών ανεκτίμητη

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

να σας πω και εγω την γνωμη μου σαν νεος ατμιστης που ειμαι εδω και 4 μηνες, εχω παραγγείλει πολλα συρματα απο gearbest,drip tip,cotton bacon,ετοιμες αντιστασεις και υγρο και ολα περάσαν κανονικα απο κινα...πριν 2 εβδομάδες πηρα 2 zeus απο την ευρωπαϊκή αποθηκη του με dhl και ηρθε κανονικα.

και μια ερωτηση,εχει παρει καποιος υγρο απο κινα και περασε η μονο εγω ειμαι κολ...ρδος?(να σημειώσω οτι το υγρο ηταν σε αυτην την συσκευασια για αυτο και πηρα το ρισκο)

τυχερος ησουν σιγουρα......

υποψην οτι δεν ειναι απο ευρωπαικες αποθηκες η δεν ειναι τυπου europe express και κατι παρομοιες επιλογες που εχουν μερικα site ...οχι ολα

εχει αμμεσο κιδυνο να περασει τελωνειο......ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ......και ειτε να στο κατασχεσουν αμα ειναι ατμιστικο προιον.... η να στο "εκτελωνισουν" με καποιο κοστος.....ΑΡΚΕΤΟ

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Μαλλον κολ...ρδος ησουν αλλα μην βγαζεις μονο σου τα ματακια σου!!!!  :ok:

Και ισως και των υπολοιπων :whistling:

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 296 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

Ο μόνος τρόπος, είναι πλέον εαν έχεις φίλο μαγαζάτορα, ή καλές σχέσεις με τον μαγαζάτορα της γειτονιάς σου, να σου παραγγείλει αυτός με το εταιρικό ΑΦΜ και να του δώσεις 5 ευρώ extra για το "κόπο" του.

Εκτός και εαν αυτοί είναι δεμένοι να αγοράζουν χονδρική μόνο απο συγκεκριμένο εισαγωγέα...

Καλά αυτοί οι μαμάκες οι Κινέζοι, δεν μπορούν να βρούν μια αποθήκη, να τα φέρνουν με το τόνο, και να κάνουν τη διανομή τοπικά;

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Το κακό είναι ότι ο μαγαζάτορας για να το φέρει νόμιμα θα πρέπει και να το εκτελωνίσει οπότε ξεχνάς το +5€ (γιατί κάνα 50€ θα του κοστίσει)

και αν είναι να το στο φέρει απο EU τότε το πιο πιθανό είναι να έχει την ίδια τιμή με εδώ.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Μου έστειλε ένας φίλος κάτι συμπληρώματα διατροφής από ΗΠΑ (αποστολή ιδιώτη προς ιδιώτη). Είχε βάλει (υποχρεωτικά από τα Αμερικάνικα ταχυδρομεία) ένα κόστος 50$. Σταμάτησαν στο Τελωνείο και μας έστειλαν τα ΕΛΤΑ ειδοποίηση να δηλώσουμε το κόστος των περιεχομένων του κουτιού. Επειδή δεν ξέρουμε τί ακριβώς έχει μέσα (είχε πάρει και για εκείνον και δεν είναι σίγουρος ακριβώς) τους είπαμε με e-mail σήμερα ότι δεν ξέρουμε ακριβώς τί έχει και σαν δώρο δεν ξέρουμε ούτε την τιμή. Και ζητάμε ότι θέλουμε να εκτελωνιστούν με την διαδικασία που προβλέπουν (και να μη μας τα σπάνε). Σχεδόν στο καπάκι έρχεται απάντηση από το Τελωνείο να στείλουμε υπεύθυνη δήλωση ότι είναι ιδιωτική - δωρεάν αποστολή της οποίας δεν γνωρίζουμε το κόστος αφού δεν το έχουμε πληρώσει εμείς. Το στείλαμε κι αυτό. Είμαι περίεργος να δω πού θα καταλήξουν!

Παρατήρηση: αυτά τα συμπληρώματα είναι στο πλαίσιο μιας υποβοηθητικής αγωγής που μεταβάλλεται με ειδικούς αιματολογικούς δείκτες για καρκίνο του πνεύμονα (ευτυχώς όχι δικού μου) που αναπτύχθηκε στην Νορβηγία και δεν τα βρίσκουμε όλα στην ΕΕ.
  • Χρήσιμο (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη