Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

GG RDA

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
34 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Imeo

Imeo

Member

• Constructor
  • 122 Δημοσιεύσεις

μαλλον μου διεφυγε το Τι! Μαζι με τον ανοξειδωτο δημητρη

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Ο Φώτης θα τα έχει ταυτόχρονα;

OFFLINE   Imeo

Imeo

Member

• Constructor
  • 122 Δημοσιεύσεις

εννοειται, οπως και ολα τα υπολοιπα μαγαζια δημητρη

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Και μια γρήγορη παρουσίαση στην Vapexpo 2018 στο Oneshot TV του καινούργιου Amadeus & Cybrillion από τον ΙΜΕΟ

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Imeo

Imeo

Member

• Constructor
  • 122 Δημοσιεύσεις

σε ευχαριστω δημητρη μου!

το νεο cybrillion απλουστευτηκε εντελως αν και ηταν πολυ απλο ετσι και αλλιως, εχει καλυτερη ακομη αγωγιμοτητα, ευκολοτερο για τον χρηστη σε ολα τα σημεια, και ελπιζω ομορφοτερο

OFFLINE   Imeo

Imeo

Member

• Constructor
  • 122 Δημοσιεύσεις

η διαθεση του amadeus ηδη ξεκινησε παιδια

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Θανάση σου εύχομαι κάθε επιτυχία. Θα τον παρουσιάσω κι εδώ όταν τον δουλέψω λίγο. Δύο μόνο αρχικές παρατηρήσεις:

1. Συσκευασία του πρόσθετου τανκ για μετατροπή σε RDA. Άλλαξέ το, είναι ακριβώς σαν τους κινεζοκλώνους και δεν γράφει ούτε την μάρκα - μοντέλο! Ένα σκέτο πλαστικό  :(

2. Φοβερά πολύπλοκη κατασκευή μιάς εξαιρετικής ιδέας (ή πολλών ιδεών). Άψογο εξωτερικό φινίρισμα, αλλά το εσωτερικό υστερεί λίγο με σπειρώματα που θέλουν ιδιαίτερη προσοχή μην πιάσουν στραβά γιατί θέλουν σχετική δύναμη για να σφίξουν.

Και δύο ερωτήσεις:

1. Αν μπει η αντίσταση στην κάτω θέση των post θέλει προσοχή και ανύψωση για να μην βραχυκυκλώσει με την κάτω εισαγωγή αέρα. Να ανέβει στο μισό της απόστασης του πάνω και του κάτω post; Έτσι αν μπει διπλή αντίσταση από την άλλη πλευρά θα κατέβει το ίδιο και θα είναι στο ίδιο επίπεδο. Σωστά;

2. Στις οδηγίες λέει το βαμβάκι να κοπεί 10mm πάνω από τα κανάλια του υγρού. Ποιά είναι τα κανάλια; Ακόμα κι αν θεωρήσω ότι εννοείς την βάση, 1cm πάνω ούτε ακουμπάει στο υγρό (για bf) και μόλις βγαίνει από την αντίσταση. Τί εννοείς ακριβώς; Προσωπικά θα το βάλω ν' ακουμπάει στην βάση.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Imeo

Imeo

Member

• Constructor
  • 122 Δημοσιεύσεις

χαιρομαι που σου αρεσει και σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια δημητρη μου!

Τα πλαστικα τα αγορασα απο Κινα γιατι ηταν σχεδον τζαμπα. Δεν μπορουσα να αυξησω το κοστος του τανκ μετα το λαθος που εκανα με την τρυπα του αερα

Με τα σπειρωματα τι ακριβως ειδες? Γιατι εμενα μου φαινονται καλυτερα ακομη και αυτα που εφτιαξα για τον eagle. 

1. Εγω την αντισταση την σηκωνω ενα χιλιοστο απο την εισαγωγη αερα. Λιγοτερο θα φρεναρει τον αερα, περισσοτερο θα ειναι πολυ ψηλα. Επισης, 1 χιλιοστο νομιζω οτι ειναι ιδανικο διοτι οι πλαινες τρυπες θα χτυπανε την αντισταση ακριβως εκει που θελουμε

Οταν λεω να κοπει 10 χιλιοστα απο τα καναλια, εννοω 10 χιλιοστα απο το ντεκ. Εγω επειδη τον ατμιζω συνηθως με το τανκ, τα κοβω 15 χιλιοστα ετσι ωστε να εχω αρκετο βαμβακι να βαλω μεσα στο ντεκ για να καλυψω καλα τις τρυπες τροφοδοσιας

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Καλημέρα Θανάση.

Λοιπόν ύψος αντίστασης και βαμβάκι ok!

Σπειρώματα άγρια, δεν βιδώνουν μαλακά. Δεν μπορώ να στο περιγράψω αλλιώς, ας πούμε ότι δεν σφίγγουν χωρίς δύναμη με τα δύο δάχτυλα (δεν μιλάω για το τελικό σφίξιμο).

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   Imeo

Imeo

Member

• Constructor
  • 122 Δημοσιεύσεις
επισης να ποσταρω ενα βιντεακι με οτι αναφερω παρακατω. Μιας και τα αναφερω και γραπτως, ισως το αγγλικο βιντεο δεν ειναι πλεον ακαταλαβιστικο για τα παιδια που δεν μιλανε αγγλικα. Το βιντεο ειναι για τους ανθρωπους που ηδη εχουν τον amadeus και πιθανον να τους λυσει αποριες και να τους διευκολυνει πριν ρωτησουν 

1. Μην βιδωνετε με εργαλείο το πάνω μεταλλικο μέρος του γυαλινου κορμου. Απλως βιδώστε το πολύ καλά
2. Μην βιδωνετε μεχρι τερμα το καπακι πλήρωσης. Σταματήστε να βιδώνετε όταν αισθάνεστε μια μικρη αντισταση
3. Κρατήστε τα post από το κατωτερο μέρος τους όταν τα κλείνετε για mtl ατμισμα
4. Εάν η ρύθμιση του υγρού γυρναει δύσκολα, αφαιρέστε ένα από τα 3 ο-ring
5. Εάν διαχωρίσετε το ντεκ από τη βάση τροφοδοσίας, φροντίστε να το τοποθετήσετε πάλι σωστά
6. Όταν ξεβιδώνετε λίγο το center post extension για να μετακινησετε τα post, βεβαιωθείτε ότι το ξεβιδώσατε πιέζοντας λίγο ταυτόχρονα, έτσι ώστε το ντεκ να παραμείνει στη θέση του
7.Με την παραλαβη της συσκευης σας, αφαιρέστε πλήρως το o-ring από τον ρυθμιζόμενο κεντρικό pin
8. Αν θέλετε να αλλάξετε τις ακίδες αέρα στη λειτουργία δεξαμενής, απλώς πιέστε και γυρίστε το γυαλινο σώμα. Αν το σώμα αρχίσει να γυρίζει ελεύθερα χωρις να ξεβιδωνει απο τη βαση, βγαλτε το τραβωντας το, τοποθετήστε το σώμα του dripper και ξεβιδώστε λίγο. Ξανατοποθετειστε το γυάλινο σώμα και ξεβιδώστε μέχρι να εμφανιστούν οι οπές αέρα κάτω από αυτό.
9. Για να αφαιρέσετε τον amadeus από το mod σας, κρατήστε τον από την κάτω βάση
10. Mην βιδωνετε καθολου σφιχτα την βαση. Θα βιδωθει μονη της καθως βιδωνετε τον amadeus πανω στο mod σας
11. Tοποθετειστε το βαμβακι με τετοιο τροπο ετσι ωστε να καλυψετε εντελως τις τρυπες τροφοδοσιας οταν ειστε σε λειτουργια τανκ
12. Πριν επαναγεμισετε με υγρο το τανκ, κλειστε το ελεγχο ροης υγρων

Επεξεργάσθηκε απο Imeo, 14 Νοέμβριος 2018 - 00:48.

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Μάλλον θα τον στήσω σήμερα και τυχαία θα χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά και το Θανασοβαμβάκι αφού τώρα μου τέλειωσε το CB Prime. Οι 13 οδηγίες - συμβουλές φαίνονται τρομακτικές, τα πράγματα είναι πιό απλά γιατί εν πολλοίς ισχύουν σε πολλούς ατμοποιητές (μην σφίγγετε σαν να μην υπάρχει αύριο, λίπανση, αλλαγή o-rings ή αφαίρεση σε σφιχτές καταστάσεις, κ.α.). Λίγες μόνο ιδιαιτερότητες που δεν είναι όλες άγνωστες στους ήδη κατόχους του ΤΑ ή ΤΑΕ.

Ερώτηση (αν και θ' απαντήσεις και τα δύο): για πρώτη δοκιμή σαν RDA, καπνικό ή όχι;

ΥΓ Καλά που είπες για την διαφορά του παλιού με το καινούργιο MTL δαχτυλίδι γιατί αναρωτιόμουνα γιατί κοιτάει το post και όχι την αντίσταση!

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Imeo

Imeo

Member

• Constructor
  • 122 Δημοσιεύσεις

σε ευχαριστω δημητρη μου

Στη ερωτηση σου δεν εχω απαντηση lol. Οτι νομιζεις εσυ

αχαχαχαχαχα, ηταν κολπο για να σας μπερδεψω η λαθος τρυπα 

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Βαρέθηκα να τον παρουσιάσω, μέχρι στιγμής παίζει σαν RDA με SS316L στα 0,3Ω 35W και το Hada (SteamPunk) πάνω σ' ένα Therion bf DNA75c. Αποτέλεσμα πάρα πολύ καλό  :delicious2: Μες το ΣΚ θα του βάλω και το τανκ με το ίδιο υγρό και το καπάκι του κανονικού Therion (χωρίς άνοιγμα) να δω τί θα βγάλει!

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Imeo

Imeo

Member

• Constructor
  • 122 Δημοσιεύσεις

τον εχεις ηδη παρουσιασει δημητρη! Σε ευχαριστω αδερφε και χαιρομαι που σου αρεσει!

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Imeo

Imeo

Member

• Constructor
  • 122 Δημοσιεύσεις

• Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη