Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Tesla nano 120 watt Steampunk

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Tesla nano 120 watt Steampunk

IMG_20170809_142537.jpg

Eίναι ένα μοντάκι που όταν το δεις το ερωτεύεσαι.

Το έχω στην κατοχή μου μερικούς μήνες και επειδή το δουλεύω καθημερινά νομίζω ότι μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Το συγκεκριμένο μοντ έρχεται σε ένα όμορφο πακέτο με ανάγλυφη εκτύπωση που σε προδιαθέτει θετικά για το τί θα συναντήσεις στο εσωτερικό του.

Tesla-Nano-120w-2.jpg

Tesla-Nano-120w-3.jpg

Στο όμορφο κουτί του περιέχονται τα παρακάτω:

Tesla-Nano-120w-4.jpg

Έρχεται σε 4 χρώματα:

Antique Brass (ορείχαλκος αντικέ)

Antique Copper (χαλκός αντικέ)

Black (μαύρο που στην ουσία είναι ανοξείδωτο με μαύρες σκιές στο εσωτερικό του ανάγλυφου)

Stainless (ανοξείδωτο ατσάλι γυαλισμένο)

HTB1sqr_RPp_XXXXXcap_XXq6x_XFXXXA.jpg

Το Tesla nano 120 δέχεται 2 μπαταρίες 18650 και φτάνει τα 120W.

Το σώμα του είναι κατασκευασμένο από zinc alloy (κράμα ψευδαργύρου) με έναν πανέμορφο, ανάγλυφο σχεδιασμό χτυπημένο σε CNC.

Διαθέτει κλείδωμα με φυσικό κουμπί On/Off που το κάνει ακόμη πιο ασφαλές αλλά και ιδιαίτερο.

Το μεγάλο κουμπί Fire βρίσκεται εργονομικά τοποθετημένο στην καμπύλη του πάνω μέρους του mod και ομολογουμένως είναι στην καλύτερη δυνατή θέση.

Οι διαστάσεις του είναι 89,5mm Χ 55mm Χ 25mm και παίρνει άνετα ατμοποιητές μέχρι και 25mm διάμετρο.

Tο βάρος του είναι 250gr ενώ με τις δύο μπαταρίες 18650 που παίρνει είναι 341,7gr.

Αυτό είναι δικαιολογημένο γιατί το σώμα του μοντ έχει κατασκευαστεί ολόκληρο από ένα κομμάτι κράματος ψευδαργύρου.

Δεν υπάρχει πουθενά ραφή ή βίδα στο εξωτερικό του.

Είναι πολύ στιβαρό και η κατασκευή του πολύ ποιοτική.

To πορτάκι εισαγωγής μπαταριών είναι πολύ πρακτικό και κλείνει πολύ καλά χωρίς να έχει τζόγο

Tesla-Nano-120w-7.jpg

Οι μπαταρίες τοποθετούνται με σύνδεση σε σειρά

Tesla-Nano-120w-8.jpg

Ο κονέκτορας 510 είναι αυτορυθμιζόμενος και από τους καλύτερους που έχω συναντήσει με πολύ μεγάλη διαδρομή και ελαστικότητα.

Έτσι ακόμα και ατμοποιητές με μακρύ 510 πόλο βιδώνουν τέλεια, χωρίς να αφήνουν το παραμικρό κενό.

Tesla-Nano-120w-6.jpg

Η οθόνη του OLED 0,91" είναι πολύ φωτεινή με όλες τις απαραίτητες ενδείξεις και όμορφη γραμματοσειρά που ταιριάζει απόλυτα με το ύφος του μοντ.

Ακόμη και στο φως της ημέρας με δυνατό ήλιο βλέπεις όλες τις ενδείξεις τέλεια.

Tesla-Nano-120w-9.jpg

Το εύρος λειτουργίας σε power mode είναι από 7 έως 120W ενώ σε TC λειτουργία από 100 έως 300 βαθμούς Κελσίου ενώ δέχεται αντιστάσεις από 0,1 έως 3 Ohm

Οι παρεχόμενες λειτουργίες είναι Kanthal (power mode), SS316, Ni200, Ti, TCR (όπου ρυθμίζεις χειροκίνητα το TCR) και μνήμες

Επίσης μπορούμε να ρυθμίσουμε την ένταση των ρευμάτων με default ρυθμίσεις ή με τη ρύθμιση USER, όπου ρυθμίζουμε ανά δευτερόλεπτο.

Το μενού του είναι πολύ φιλικό και εύκολο

Tesla-Nano-120w-10.jpg

Το μοντ τίθεται σε λειτουργία γυρνώντας τον διακόπτη στην θέση on.

Πατώντας 3 κλικ μπαίνουμε στο μενού και με τα πλήκτρα + και - βολτάρουμε στις διάφορες επιλογές.

Πατώντας το Fire μπαίνουμε στο υπομενού και πάλι με τα πλήκτρα + και - διαλέγουμε όποια ρύθμιση θέλουμε.

Πατώντας το fire ολοκληρώνουμε την επιλογή.

Το μόνο αρνητικό που του βρήκα όλο αυτό τον καιρό που το έχω είναι ότι δεν έχει θύρα USB, έτσι για να φορτίσουμε τις μπαταρίες χρειαζόμαστε εξωτερικό φορτιστή.

Επίσης δεν μπορεί να συνδεθεί με υπολογιστή οπότε δεν παίρνει αναβάθμιση, αν και κατά τη γνώμη μου δουλεύει τόσο καλά που δεν χρειάζεται.

Κατά τη λειτουργία του παρατήρησα ότι η απόκριση απόδοσης ρεύματος με το πάτημα του κουμπιού fire είναι αμεσότατη.

Μηδενική υστέρηση. Πυροβολάει αστραπιαία.

Η ποιότητα κατασκευής είναι δεδομένη και το ανάγλυφο σχέδιο υπέροχο.

Μέχρι στιγμής στην λειτουργία του έχει αποδειχθεί αξιόπιστο.

Το κουμπί ON/OFF είναι "όλα τα λεφτά", πολύ πρακτικό και απορώ πώς δεν το έχουν υιοθετήσει άλλες εταιρίες, αλλά έχουν μείνει στα 5 κλικς.

Το μοντ είναι λίγο πιο βαρύ από άλλα διμπάταρα αλλά αυτό το εξισορροπεί το γεγονός ότι το νιώθεις πολύ βολικό στο χέρι σου, είναι πανέμορφο και αποπνέει μία αίσθηση πολυτέλειας.

Στην ερώτηση αν θα το αγόραζα ξανά, θα απαντήσω ναι μετά βεβαιότητος για όλα τα παραπάνω.

Το μόνο που θα πρόσεχα είναι το παντελόνι μου να έχει καλοραμμένες τσέπες ή να το έχω μέσα σε τσαντάκι. :hahaha:

Επίσης ενδείκνυται για άτομα βάρους κάτω των 60 κιλών, όταν βγαίνουν εκτός σπιτιού με δυνατούς ανέμους. :mollie:

IMG_20170916_160553.jpg

IMG_20171003_190547.jpg

Μία συγκριτική μεγέθους με το Pico:

IMG_20170626_152157.jpg

Και ένα βιντεάκι από τον Daniel - DJLsb Vapes

• Μου αρέσει (+) x 6

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Πολύ ωραία παρουσίαση Μάκη. :D_clap_20: :thankyouyellow:

Όντως προσεγμένο mod και με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Στα αποτρεπτικά για μένα το βάρος και η διπλή μπαταρία που με τα watt που ατμίζω είναι στην ουσία άχρηστη.

Θα το σκεφτόμουν σοβαρά αν το έβγαζε σε μονομπάταρο.

Ένα επίσης σημείο στο οποίο έχει "φάουλ" η εταιρεία, είναι στην έλλειψη θύρας usb.

Όχι για φόρτιση, που κατά την άποψή μου πρέπει να αποφεύγεται, όσο για μελλοντική αναβάθμιση.

Δεν αμφιβάλλω ότι λειτουργεί άψογα αλλά, πάντα οι εταιρείες δίνουν κάτι στις αναβαθμίσεις τους.

Αυτό όμως είναι προσωπικό μου γούστο και δεν επηρεάζει τη σωστή λειτουργία του.

Ξέρω επίσης ότι ο Μάκης το δοκίμασε αρκετά και επειδή έχει αρκετή εμπειρία με modακια εμπιστεύομαι την άποψή του για τη λειτουργία του.

Να το χαίρεσαι φίλε και καλά ατμίσματα. :twothumbs:

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Πολύ ωραία παρουσίαση, ευτυχώς δεν έχει θύρα usb γιατί άρχισε να με γαργαλάει  :lol:  Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη για την ανάγκη ύπαρξής της, αλλά πάλι οι dicodes δεν έχουν και δε μου έχει λείψει. Απλά μια δικαιολογία για να σταματήσει το γαργάλημα  :P

Χωρίς πλάκα, είναι πολύ όμορφος και τον σκέφτομαι σε μπρούτζινο χρώμα με άτμο που έχουν μπρούτζινα τμήματα (πχ Tilemahos)  :twothumbs:

Μια πληροφορία Μάκη, αν έχεις παρατηρήσει: από ξέβαμα πώς πάει;

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Το δικό μου είναι SS και δεν έχει καμμία φθορά εδώ και 3 μήνες που το δουλεύω καθημερινά.

Γυαλίζει σαν καινούργιο και είναι πολύ ανθεκτικό σε μικροχτυπήματα.

Είπαμε η ποιότητα κατασκευής είναι κορυφαία.

Η έλλειψη USB θύρας δεν με προβλημάτισε γιατί το μοντάκι δουλεύει υποδειγματικά χωρίς το παραμικρό θέμα.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο
Καλοατμιστο Μακη πολύ καλή παρουσίαση , πανέμορφο μοντ για το γούστο το δικό μου αλλα πολύ βαρύ ρε γμτ , πριν μήνες που το είδα απο τον Μηχαλη ( τον Γερμανό ) πήγα σε γνωστή αλυσίδα να το δω αλλα όταν το έπιασα στα χέρια μου αλάξα γνώμη , πέρα που η τιμή του ....... " 100 € " σε σύγκριση με Κίνα !!!
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Γιώργο έχεις δίκιο είναι κομματάκι βαρύ (καθότι μασίφ μέταλλο) αλλά το άτιμο είναι πανέμορφο με τόσα θετικά που κατά την προσωπική μου άποψη ξεπερνάει τα λίγα αρνητικά του.

Δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή για την αγορά του.

Άσε που όταν θέλω να κάνω γυμναστική κάνω μαζί του βαράκια. :mollie:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη