Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Μελέτες και έρευνες υπέρ ή κατά του ηλεκτρονικού τσιγάρου

μελέτες μελέτη έρευνες έρευνα

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
151 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
«Το ηλεκτρονικό κάπνισμα δεν έχει αποδειχθεί ότι είναι αβλαβές, υπάρχουν ενδείξεις ότι είναι εξίσου βλαπτικό με το κάπνισμα και για αυτό εντάχθηκε στις απαγορεύσεις»

«Η πρωτοβουλία εφαρμογής του αντικαπνιστικού νόμου αποτελεί μονόδρομο για τη βελτίωση της ποιότητας ζωής των πολιτών και τη μείωση της συχνότητας συγκεκριμένων θανατηφόρων νοσημάτων» τόνισε, μιλώντας ο τέως πρόεδρος της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας Μιχάλης Τουμπής.

Αναφερόμενος, δε, στις αντικαπνιστικές διατάξεις και τις προηγούμενες νομοθετικές ρυθμίσεις, ο πρόεδρος της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας σημείωσε πως «ο νόμος δεν ήταν αποτυχία, απέτυχε η εφαρμογή στην ελληνική επικράτεια».

«Έχει αποδειχθεί πως το καλούμενο παθητικό κάπνισμα είναι βλαπτικό για την υγεία» επισήμανε ο κ. Τουμπής, χαιρετίζοντας, ταυτόχρονα, ως θετική εξέλιξη την ένταξη στη νέα διάταξη του ηλεκτρονικού καπνίσματος.

«Το ηλεκτρονικό κάπνισμα δεν έχει αποδειχθεί ότι είναι αβλαβές, υπάρχουν ενδείξεις ότι είναι εξίσου βλαπτικό με το κάπνισμα και για αυτό εντάχθηκε στις απαγορεύσεις» εξήγησε.

«Δεν μπορεί», πρόσθεσε, «να πωλείται ένα προϊόν διαφημιζόμενο ότι είναι αβλαβές. Δεν είναι καθόλου αβλαβές και για να αποδειχθεί κάτι τέτοιο θα χρειαστούν και άλλες μακροχρόνιες μελέτες, ένα νέο προϊόν που εισάγεται και διαφημίζεται ως αβλαβές πρέπει να το αποδείξει πρώτα και μετά να κυκλοφορήσει ότι είναι αβλαβές».

Ο πρόεδρος της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας μίλησε και για την ανάγκη να υλοποιηθεί μια νέα εκστρατεία ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του κόσμου «πέραν της αυστηροποίησης του νόμου και των προστίμων», με στόχο και την ενημέρωση για τις βλαπτικές δράσεις του καπνίσματος, ενεργητικού και παθητικού, ενώ τοποθετήθηκε θετικά και σε ό,τι αφορά την ένταξη του ηλεκτρονικού καπνίσματος μέσα στις απαγορεύσεις.

«Στόχος όλων αυτών των απαγορεύσεων όχι μόνο σε ελληνικό αλλά και παγκόσμιο επίπεδο είναι κυρίως οι νέοι» υπογράμμισε ο κ. Τουμπής, σημειώνοντας πως η απαγόρευση της χρήσης στους κλειστούς ιδιωτικούς και δημόσιους χώρους μαζί με την αύξηση της τιμής του τσιγάρου «συνέβαλε στο να μειωθεί η συχνότητα των νέων καπνιστών».

Είναι ένα μέτρο που «δούλεψε και δουλεύει στο εξωτερικό, πιστεύουμε πως θα δουλέψει και στην Ελλάδα» πρόσθεσε.

Επισήμανε πως αυξανόμενος είναι και ο αριθμός των νέων σε ηλικία καπνιστών που «προσφεύγουν στα ιατρεία διακοπής καπνίσματος προκειμένου να διακόψουν το κάπνισμα, ιατρεία στα οποία σήμερα υπάρχουν πολύ περισσότερα μέσα σήμερα από ό,τι πριν από δεκαπέντε με είκοσι χρόνια για να διακόψει κάποιος το κάπνισμα».

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Αυτός ποια κλινική διακοπής καπνίσματος είπαμε έχει; :lol:

Θα παραπέμψω στην τελευταία πρόταση του

Please Login or Register to see this Hidden Content

μου. ;)

• Μου αρέσει (+) x 6

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 909 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Μια εικόνα που έφτιαξα στο photoshop για τους vapefriends.gr,  τα λέει όλα.  :)

141,19K   5 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 9

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Ο καθε ανθρωπος επιζητα μια ποιοτητα χ στη ζωη του. Αναζητα τροπους στο να επιτυχει το στοχο του. Κανει τα παντα. Στο βωμο του "θελω" θυσιαζει τα παντα, κανει τα παντα. Κορυφαιοι διδασκαλοι καθε ειδους αναλογης τεχνικης για να επιτυχουν το σκοπο τους, ειναι οι γυναικες. 

Πολλοι ανθρωποι σχετιζουν τα χρηματα με τη ποιοτητα ζωης. Θεωρουν οτι οσα παραπανω χρηματα εχουν τοση καλυτερη ποιοτητα ζωης θα εχουν. Βαζουν ως πρωταγωνιστη στη ζωη τους το χρημα και μεθοθευουν τις ενεργειες τους, τις γνωριμιες τους, τις "φιλιες" τους γυρω απο αυτο. 

Οταν ο πατερας μου εβγαλε καρκινο στην ουροδοχο κυστη, μετα απο καποιες επεμβασεις, επρεπε να κανει καποιους χημικους καυστηριασμους με καποια πανακριβα φαρμακα. Η ποσοτητα που του χορηγουσε ο ιατρος ηταν χ. Οταν ο πατερας μου ενιωθε υπερβολικους πονους κτλπ απο τη δοσολογια το ειπε στον ιατρο και του ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και πως πρεπει να συνεχισει τη θεραπεια. Δεν αντεξε ο ανθρωπος (ουρλιαζε απο τους πονους, ουρουσε αιμα συνεχεια) και πηρε και μια δευτερη γνωμη απο καποιο αλλο ιατρο. Το πρωτο πραγμα που του ειπε ο ιατρος ειναι οτι η δοσολογια που σας εδωσε ο ιατρος Α ειναι τριπλη απο το κανονικο και πως δεν υπαρχει λογος να συνεχισετε κατι τετοιο. Οταν ρωτησε ο πατερας μου γιατι εγινε αυτο, τον παρεπεμψε στη γνωστη φραση απο τη ταινια με τον Καλογηρου. Επισης τον παρακαλεσε να μην ενημερωσει τον ιατρο Α για το ονομα του και για τις συμβουλες του. Ανελαβε λοιπον ο Β ιατρος τον πατερα μου και ειναι μια χαρα ο ανθρωπος εως και σημερα 10 ετη μετα. 

Οταν ο αδερφος μου σε ηλικια 40 ετων (πεθανε στα 47 με φρικτους πονους απο τις διαφορες "θεραπειες") εβγαλε καρκινο στο λαρυγγα (3 πακετα τσιγαρο την ημερα, ενιοτε 2+) περασε και αυτος τα διαφορα και απιστευτα που πλεον καταλαβε οτι ο ανθρωπινος πονος και ο φοβος του ανθρωπου ειναι απλα εμποριο για καποιους. Κορυφαια στιγμη οταν ο ιατρος Χ ζητησε 15.000 για να κανει την επεμβαση και οταν ρωτησε ο αδερφος μου γιατι τοσα πολλα (ειχε κανονικα ασφαλιση ΤΕΒΕ και μαλιστα σε πολυ υψηλο κλιμακιο καλυψης) του ειπε ο ιατρος ως απαντηση "για να μη τρεμει το χερι μου την ωρα της επεμβασης" και πως η καλη δουλεια πληρωνεται κτλπ κτλπ. Αυτα που ακολουθησαν μετα απο αυτο, μου κοστισαν σε δικαστηρια-δικηγορους κτλπ πολλαπλασια απο την αμοιβη που ζητησε αρχικα ο "ιατρος". Δεν εγινε τιποτα. Δεν ερχεται να καταθεσει στο δικαστηριο κανεις για κανεναν. Αν καποιος το κανει, απλα μενει εκτος κυκλωματος. Με απλα λογια, αν πας ως ιατρος να καταθεσεις εναντιον ενος αλλου ιατρου που ειναι μελος μιας ισχυρης κλικας που παραγει χρημα, θα βρεις τεραστιο μπελα στη ζωη σου και θα μεινεις και ανεργος μεσα σε ολα τα αλλα. 

Φανταστειτε τωρα τι γινεται με τη δικη μας περιπτωση οπου τα χρηματα που χανονται απο οσους ατμιζουμε και εχουμε διακοψει οριστικα το τσιγαρο ειναι τεραστια ποσα. 

Ενα απλο παραδειγμα. Εγω ας πουμε εκανα τη Χ μαρκα και κοστιζε 4,2 ευρω το πακετο. Δηλαδη ετησιως χανουν 1533 ευρω μονο απο εμενα. Αν εγω μεταδωσω αυτη τη νεα μου συνηθεια-σωτηρια σε αλλους 10 φιλους μου, τοτε χανουν 15330 ευρω. Αν ο καθενας απο αυτους κανει το ιδιο και ξανα και ξανα...τοτε σε βαθος ενος ετους θα εχουμε τουλαχιστον (αν δεν υπηρχε η τρομοκρατια και η φορολογια) 300.000 νεους ατμιστες και σε 5 ετη θα ειχαμε τουλαχιστον 1,500,000 νεους ατμιστες. Συνολικη χασουρα, 2.299.500.000 ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. 

Ευκολα καταλαβαινετε τι μπορει να συμβει σε παγκοσμιο επιπεδο. 

Δηλαδη απο 20 κρατη εντος ευρωπης το νουμερο αυτο θα ηταν 45.990.000.000 ΜΟΝΟ ΑΠΟ 20 ΚΡΑΤΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ. 

Το τι γινεται λοιπον, ειναι το εξης απλο. Κρατηστε αυτα τα νουμερα στο μυαλο σας και πηγαιντε ξανα στην αρχη του κειμενου. Καντε το παντρεμα.

Καλη συνεχεια και καλα ατμισματα. 

Μας βλεπω στο τελος να μας βαζουν εντος ΚΑΙ του τρομονομου και να ατμιζουμε στα χαρακωματα υπο διωγμο-καταδιωξη. :lotpot:  :mollie:  :hahaha:  :laugh1:

Επεξεργάσθηκε απο fobmove, 30 Μάρτιος 2018 - 21:47.

• Μου αρέσει (+) x 6
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Για να μη πω το γελοιο...παραδειγμα του μεγεθους του πολεμου που γινεται. 

Στελνει ο κυριος Χ το παιδι του στο περιπτερο να του παρει τσιγαρα. Ολα οκ.

Μπαινεις σε μια ιστοσελιδα ατμισματος και πρεπει να δηλωσεις οτι εισαι ανω των 18 ετων....λες και μπαινεις σε κανα αλλου ειδους σαιτ ή πας να κανεις κατι επικινδυνο. 

Δηλαδη ολα αυτα τα νεα παιδια που καπνιζουν ειναι καλο; Γιατι δεν βγαζουν εναν νομο (αφου ενδιαφερονται για τη δημοσια υγεια και το καλο του πολιτη) να δειχνεις ταυτοτητα οταν πας να αγορασεις τσιγαρα οτι εισαι ανω των 18;

Ευκολα παλι καταλαβαινετε το γιατι, Καλογηρου, ταινια κτλπ.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Υπάρχει μια παράμετρος που απλά αφορά τον αριθμό τσιγάρων που κάπνισε κάποιος μέχρι την διακοπή του. Υπάρχουν μη αναστρέψιμες βλάβες, όπως η χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια που από ένα σημείο και ύστερα απλά δεν θα επιδεινωθεί. Ο κίνδυνος εμφράγματος είναι αυξημένος μετά την απότομη μείωση της νικοτίνης, ενώ οι αποφράξεις που έχουν γίνει στις στεφανιαίες αρτηρίες δεν θα βελτιωθούν. Ο κίνδυνος καρκίνου και πάλι είναι σχετικός γιατί οι καρκινογόνες ουσίες που περιέχονται στον καπνό πυροδοτούν μία γονιδιακή προδιάθεση. Η μεγάλη πλειοψηφία των καπνιστών δεν θα πάθει καρκίνο, ενώ κάποιο ποσοστό θα πάθει χωρίς να έχει καπνίσει ποτέ. Ας κρατήσουμε το σίγουρο γιατί δεν ξέρουμε στο μέλλον τί θα προκύψει που είναι η βελτίωση της αναπνευστικής λειτουργίας και ίσως και της καρδιακής. Βάλτε σε αυτά την βελτίωση της όσφρησης, την έλλειψη βρώμας και του κίνδυνου ζημιάς σε ρούχα και έχετε αρκετούς λόγους για να γυρίσετε στο άτμισμα  :delicious2:

• Μου αρέσει (+) x 8

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Συμφωνώ σε πολλά με τα πιο πάνω με μια .διαφορετικη βιωματική εμπειρία. Η γιαγιά μου πέθανε στα 40 από καρκίνο των πνευμόνων.Δεν είχε καπνίσει ποτέ.Ο παππούς μου στα 93 απλά έσβησε σαν κεράκι καπνίζοντας 2 πακέτα έθνος την ημέρα. Θέλω να καταλήξω ότι παίζει ρόλο και τον" γραφτό σου" στην ζωή.
  • Μου αρέσει (+) x 5
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
@

Είναι λυπηρό αυτό που συνέβη στους ανθρώπους σου και τελείως ανήθικο αυτό που αναγκάστηκαν να υποβληθούν. Έχω ντραπεί πολλές φορές για τη ρετσινιά που έχει η ιδιότητά μου, αλλά δυστυχώς είναι κάτι που λίγοι γιατροί ή λίγοι ασθενείς δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν από μόνοι τους. Γύρω από τον ανθρώπινο πόνο πάντα είναι στημένο ένα ολόκληρο κύκλωμα που εμπλέκει και τα πλέον απίθανα επαγγέλματα γιατί όπως ειπώθηκε παραπάνω «πολλά τα λεφτά Άρη». Θυμάμαι έναν συνάδελφο πλαστικό χειρουργό που είχε πει σε κάποιον ασθενή που επέμενε να τον πληρώσει (!) ότι «λεφτά έχω από την οικογένειά μου δεν τα χρειάζομαι, ιατρική κάνω γιατί μου αρέσει». Σπάνιο; Σίγουρα. Πάντως υπάρχει. Καλό βράδυ και μακρυά από μας (επαγγελματικά εννοώ) :-)
  • Μου αρέσει (+) x 7
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Εργάζομαι στον χώρο της υγείας 25 χρόνια.Τα μάτια μου έχουν δει πάρα πολλά.Ενα πράγμα μόνο να σας πω.Η εταιρία που βρίσκομαι είναι η μεγαλύτερη στον χώρο.Καποτε η θέση που είχα ήταν αυτή του "Υπεύθυνου μίζας"...Μην το ανοίξω παραπάνω...
Όμως όπως λέει και ο Δημήτρης παραπάνω υπάρχουν εξαίρετοι άνθρωποι που λειτουργούν διαφορετικά. Ειδικά οι νέοι.Το θέμα είναι να είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση
  • Συμφωνώ! (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Καλημέρα παιδιά πολύ ωραία η συζήτηση που γίνεται και συμφωνώ και γω σε πολλά αν όχι σε όλα με όλους σας. SYMFONO!.png

Παντού και σε όλα τα επαγγέλματα - λειτουργήματα, υπάρχουν καλά και κακά παραδείγματα.

Σαν διαχειριστής όμως έχω την υποχρέωση να σας υπενθυμίσω ότι ο τίτλος του νήματος είναι

"Μελέτες και έρευνες υπέρ ή κατά του ηλεκτρονικού τσιγάρου"

και να σας επαναφέρω στον σωστό δρόμο, γιατί είμαστε λιγάκι εκτός θέματος, όχι πολύ, όσο πατάει ο ελέφαντας.  :laugh1: :elephant:

• Συμφωνώ! (+) x 6
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

No lung damage reported following long term daily vaping!!!! :yahoo:  :yahoo:  :ok:  :rockout: 

by:

Ολη η μελέτη του γιατρού σε άτομα που ατμιζουν 3-5 χρόνια

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Ενδιαφέρουσα εργασία με δύο παρατηρήσεις:

1. Αποτελέσματα 3-5 ετών θεωρούνται μεσοπρόθεσμα σαν μελέτη. Από 10 και πάνω συζητάμε. Το κ.τ. στην 5ετία δεν είχε φανεί να έχει προβλήματα.

2. Συνέπεια του πρώτου είναι η αναίρεση του τίτλου αφού δεν είναι γνωστό τί μπορεί να προκαλεί σε βάθος χρόνου (μόνο του ή σε συνδυασμό με άλλες άσχετες ουσίες που προσλαμβάνουμε από άλλες πηγές).

Πολύ επιστήμη έριξα σήμερα σε 2 νήματα και το κόβω. Θα ασχοληθώ με το βαράτε βιολιτζίδες  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 6

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Ενδιαφέρουσα εργασία με δύο παρατηρήσεις:

1. Αποτελέσματα 3-5 ετών θεωρούνται μεσοπρόθεσμα σαν μελέτη. Από 10 και πάνω συζητάμε. Το κ.τ. στην 5ετία δεν είχε φανεί να έχει προβλήματα.

2. Συνέπεια του πρώτου είναι η αναίρεση του τίτλου αφού δεν είναι γνωστό τί μπορεί να προκαλεί σε βάθος χρόνου (μόνο του ή σε συνδυασμό με άλλες άσχετες ουσίες που προσλαμβάνουμε από άλλες πηγές).

Πολύ επιστήμη έριξα σήμερα σε 2 νήματα και το κόβω. Θα ασχοληθώ με το βαράτε βιολιτζίδες  :laugh1:

συμφωνώ σε ολα εκτός απο ενα, στα 3-5 χρόνια χρησης  του τσιγάρου(στην αρχή του)  αποκλείεται να μην υπήρχε ένδειξη, αλλά τις τότε εποχές δεν υπήρχαν τα μέσα (και μάλιστα ιδιωτικά και ανεξάρτητα) ώστε να κυκλοφορήσει το κακό...

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

«Το ηλεκτρονικό κάπνισμα δεν έχει αποδειχθεί ότι είναι αβλαβές, υπάρχουν ενδείξεις ότι είναι εξίσου βλαπτικό με το κάπνισμα και για αυτό εντάχθηκε στις απαγορεύσεις»

Σημειώνω "..... ενδείξεις......" όχι αποδείξεις. Ακόμα ".....εξίσου βλαπτικό....." .

Η φρασεολογία και μόνο που χρησιμοποίησε με οδηγεί στο συμπέρασμα της μπουρδολογίας, παρά κάποιας σοβαρής έρευνας.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

@

Για να μη γίνει καμιά παρεξήγηση το έβαλα ενημερωτικά όχι ότι το ασπάζομαι, το αντίθετο μάλιστα.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Περίπου 1 εκατομμύριο οι καπνιστές και 158.000 οι ατμιστές στην Αττική

Τι δείχνει η πρώτη μεγάλη έρευνα για τους… «θεριακλήδες» στον πληθυσμιακά μεγαλύτερο νομό της χώρας

Το κάπνισμα συνεχίζει, πάρα την οικονομική κρίση και τη μείωση που έχει καταγραφεί τα τελευταία χρόνια στους καπνιστές, να αποτελεί σοβαρό πρόβλημα δημόσιας υγείας στη χώρα μας, όπως προκύπτει από μια νέα μελέτη που έγινε στην Αττική και δείχνει ότι το 32,7% του πληθυσμού, περίπου 1 εκατομμύριο άτομα στο νομό αυτό εξακολουθούν να είναι καπνιστές.

Όμως, από τη μελέτη αυτή προκύπτει και η πρώτη λεπτομερής καταγραφή χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου στην πιο πυκνοκατοικημένη περιοχή της χώρας.

Σύμφωνα με τα ευρήματα, στην Αττική το 5% του πληθυσμού χρησιμοποιεί πλέον ηλεκτρονικό τσιγάρο, ποσοστό που αντιστοιχεί σε περίπου 158.000 ατμιστές στο νομό. Το 98,5% από αυτούς είναι πρώην και νυν καπνιστές, ενώ ένα σημαντικά υψηλό ποσοστό, το 62,2%, δηλώνουν -σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας- ότι ατμίζουν μόνο ηλεκτρονικό τσιγάρο και έχουν διακόψει τη χρήση του κλασικού τσιγάρου.

Μικρό ποσοστό που αγγίζει το 1,5% των ατμιστών- χρηστών ηλεκτρονικού τσιγάρου δεν είχε καπνίσει ποτέ στο παρελθόν τσιγάρο, δηλαδή ξεκίνησε για πρώτη φορά την ατμιστική συνήθεια, με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Πολύ πιο βλαβερό, (3.1%) βλαβερό (7.8%) ή εξίσου βλαβερό με το κλασικό τσιγάρο (28.6% ), χαρακτήρισαν το ηλεκτρονικό τσιγάρο περίπου το 40% του συνόλου των καπνιστών, ενώ σχεδόν 35% από αυτούς απάντησε ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι λιγότερο (30.9%) ή πολύ λιγότερο βλαβερό (4.6%) ή καθόλου βλαβερό (0.7%) σε σχέση με το κλασικό τσιγάρο. Ενδιαφέρον έχει επίσης το στοιχείο ότι 20.5% των καπνιστών δεν είχε άποψη για το θέμα.

Η μελέτη πραγματοποιήθηκε από επιστημονικές ομάδες του Ωνάσειου Καρδιοχειρουργικού Κέντρου, της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας και των Πανεπιστήμια Πατρών και Μακεδονίας και ανέλυσε τη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου σε αντιπροσωπευτικό δείγμα 4058 ενηλίκων στο Νομό Αττικής.

Πρόκειται για την πρώτη μεγάλη πληθυσμιακή μελέτη που αφορά τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου στη χώρα μας, η οποία δημοσιεύτηκε πρόσφατα σε διεθνές επιστημονικό περιοδικό.

Οι υπογραμμίσεις είναι δικές μου και στέκομαι στα παρακάτω στοιχεία:
  • οι ατμιστές είναι γύρω στο 5% στην Αττική και άρα μάλλον λιγότεροι στο σύνολο της χώρας (φορολογικά λίγοι, αλλά τέτοιες εποχές όχι αμελητέοι)
  • 1,5% των ατμιστών δεν είχε καπνίσει ποτέ (μάλλον το άτμισμα δεν αποτελεί κίνδυνο για να αρχίσει κάποιος να καπνίζει, αν δεχτούμε ότι μπορεί να υπάρξει τέτοια εξέλιξη)
  • το 62,2% των ατμιστών δεν καπνίζει παράλληλα
  • το 40% των καπνιστών πιστεύει ότι το άτμισμα είναι πιό βλαβερό ενώ το 35% λιγότερο
  • το 20,5% των καπνιστών δεν έχει άποψη

Χωρίς να μπορώ να αναλύσω τα αποτελέσματα, τόσο τα ευρήματα όσο και η καθαρά στατιστική αποτύπωση χωρίς συμπεράσματα - αφορισμούς μου δείχνει μια μάλλον τίμια έρευνα υπολογίζοντας ότι έχει πάρει μέρος και το Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο.

• Χρήσιμο (+) x 5
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Το σημαντικότερο απο όλα είναι οτι στην ουσία, 1 στους 2 θεωρεί οτι το Η.Τ. είναι πιο βλαβερό απο το τσιγάρο.

Πόσο τους τσούζει...

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Κώστα δυστυχώς προβάλλονται πολύ περισσότερο οι αρνητικές "έρευνες" που έχουν κατά καιρούς εμφανιστεί και που πολλές απ αυτές έχουν καταπέσει.

Αντίθετα οι θετικές έρευνες του Η/Τ περνάνε στα ψιλά για να μη σου πω ότι κάποιες δεν εμφανίζονται καν.

Αυτό που ισχύει είναι το πες πες κάτι θα μείνει. 

Δυστυχώς η πληροφόρηση γύρω από το Η/Τ πάσχει πολύ και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την άγνοια και την παραπληροφόρηση και εν μέρει αυτό αποτυπώνεται και στην έρευνα.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

@

Το σωστό είναι ότι το 40% (των καπνιστών) του 32,7% (του συνόλου) πιστεύουν ότι το η.τ. είναι πιό βλαβερό από το κ.τ. ή το 13,1% του συνόλου. Από την στιγμή που το ερώτημα μπαίνει μόνο σε καπνιστές δεν εκφράζεται η συνολική τάση. Αυτό το 40% δεν ξέρουμε σε τί ερώτημα απαντά. Αν είναι απλά σε κλίμακα 1-10 χωρίς ερωτήσεις ελέγχου, μειώνεται η αξιοπιστία της απάντησης. Η ουσία είναι αυτό που λέει ο Δημήτρης, αν και η έρευνα είναι καθαρά στατιστική σε επίπεδο πληθυσμού και όχι επιστημονικών δεδομένων. Μπορεί σε μια ανάγνωση να σημαίνει έλλειμμα ενημέρωσης των καπνιστών. 

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Carnivorous Vulgaris

Carnivorous Vulgaris

Member

• VF Members
  • 86 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης
  • ΠεριοχήΝότιο Μπανανιστάν
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:P80 - άει στικ 100 - siren2 - κυρ φόντας f2 - χάνταλης
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:η παγκόσμια ειρήνη και η αποστήθιση της διδασκαλίας του Al Bundy

η πηγή της έρευνας υπάρχει;

Επίσης με ετικέτα μελέτες, μελέτη, έρευνες, έρευνα

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη