Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Siren 2 by Digiflavor 22 & 24mm

* * * * * 3 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
329 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Ψαχνοντας τα ιδανικα βατ-βολτ βρηκα αυτο το αρθρο. Με βοηθησε αρκετα και πιστευω οτι θα σας φανει και εσας χρησιμο. 

Καλα ατμισματα σε ολους μας. :)

Please Login or Register to see this Hidden Content

ohm-volt-safe.jpg

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Φιλε μου καλησπερα!αυτοι οι πινακες που κοιτας οπως εκανα και γω στην αρχη που ξεκινησα ειτε με εργοστασιακο ειτε με επισκευασιμο ναι μεν ειναι χρησιμοι αλλα αλλο τοσο και αχρηστοι για τον εξης λογω.Πλεον στους εργοστασιακους οι αντιστασεις σου γραφουν ακριβως το ευρος του ρευματος που κατα τη γνωμη του κατασκευαστη αξιζει να τη λειτουργησεις.Στους επισκευασιμους δεν υπαρχει κατι στανταρ ως αναφορα τα βατ και βολτ που θα παιξεις γιατι εξαρταται και παλι απ την αντισταση που θα φτιαξεις και ενοω το ειδος συρματος.Ενας καλος μπουσουλας να ξεκινας να δουλευεις τα νορμαλ συρματα ειναι τα 3.5 βολτ και να ανεβαινεις σταδιακα μεχρι εκει που σαρεσει σε λογικα πλαισια αναλογα το ποσο ψιλο η χοντρο ειναι το συρμα σου.Τωρα σε κατι αλλα συρματα πιο εξωτικα ας το πουμε και ετσι τυπου κλαπτον και αλλα πιο παραξενα ξεκινας και καταληγεις σε πολυ περισσοτερα βολτ λογω το οτι ειναι πολλα συρματα μαζι και χρειαζονται πολυ περισσοτερα βατ και θερμοκρασια για να πυρωσουν.Ξεκινα να κανεις τις δοκιμες με απλα συρματα οπως το κανθαλακι το 26αρι που εγραψες πιο πανω και ξεκινα να πειραματιζεσαι απο τα 3.5 μεχρι 4.3 βολτ που θεωρω πως ειναι και αρκετα και καπου εκει ενδιαμεσα θα βρεις ακριβως τι σου αρεσει και ετσι σιγα σιγα θα αρχισεις να καταλαβαινεις απο μονος χωρις να σκας τοσο πολυ για αμπερ και βολτ..
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

Συνήθως πάει καλύτερα γιατί αυξάνει την επιφάνεια περισσότερο από το μονό ισοδύναμο σε πάχος. Αν δεν σου αρέσει, βάλε ένα 0,4 και φτιάξε Clapton (ευκαιρία να μάθεις πώς φτιάχνεται αν δεν έχεις φτιάξει). Το πρόβλημα είναι να είναι παράλληλες σε όλο το μήκος τους και συνήθως "κολλάει" στο βίδωμα στον πόλο που καβαλάει το ένα το άλλο. Έχεις σκεφτεί να φτιάξεις twisted;

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 24 Ιανουάριος 2018 - 06:53.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@xkabamarux @

Οι πίνακες αυτοί αφορούν πλέον μόνο τα μηχανικά μοντ (και πάλι όχι απόλυτα) αφού τα ηλεκτρονικά έχουν συστήματα προστασίας. Απ' ότι βλέπεις δεν ασχολείται με subohm αντιστάσεις, ενώ προγράμματα όπως το steam engine σου δίνουν τα ιδανικά watt (sweet spot) για την κάθε αντίσταση ώστε να έχεις ένα σημείο αναφοράς. Παλιά υπήρχε η άποψη να μην ανέβεις τα 3,5V για λόγους ασφαλείας (δικιάς σου και του μοντ) πράγμα που πλέον δεν ισχύει. Φυσικά όλα αυτά δεν έχουν νόημα άμα ατμίζεις με έλεγχο θερμοκρασίας. Είναι μεγάλο θέμα που μπορείς να γράφεις σελίδες αλλά σε περίληψη σε έλεγχο θερμοκρασίας ρυθμίζεις την θερμοκρασία (που εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το είδος του σύρματος) και σε έλεγχο watt ξεκινάς με την υπόδειξη του steam engine και ψάχνεσαι λίγο πάνω - λίγο κάτω μέχρι να βρεις τί σου αρέσει  :)

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Anonym0ust

Anonym0ust

Member

• VF Members
  • 12 Δημοσιεύσεις
Το θεμα με το "καμμενο" μετα απο γεμισμα το εχω και εγω.Αν το αφησεις 2-3 λεπτακια πριν ατμισεις ειναι μια χαρα.Πιστευω πως με το ανοιγμα και την πληρωση καποια πιεση δημιουργειται και στεγνωνει το βαμβακι.Επισης αν μια φορα γεμισω παραπανω και μου σταξει απο την εισαγωγη αερα μια φορα μετα μεχρι να τον πλυνω εχω συνεχως σταγωνιτσες στον πολο.Ισως ειναι μαζεμενο υγρο στο δαχτυλιδι του αερα και φευγει μονο με το πλυσιμο.
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Μερικές φορές συμβαίνει να παίρνεις καμμένο από τον συνδυασμό βαμβακιού - υγρού. Ακόμα και καλά βαμβάκια (πχ VCC) δεν τα πάνε καλά με υψηλές περιεκτικότητες VG. Προσωπικά έχω καταλήξει σε Cotton Bacon που έχει πολύ καλή απορροφητικότητα ανεξαρτήτως περιεκτικότητας VG.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   vagskarm

vagskarm

Member

• VF Members
  • 57 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγέλης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hussar clone, subtank mini with rba, η φωτο είναι με τον ijoy exo rta

Συνάδελφος που τον έχει τώρα μαζί του, μου είπε ότι δημιουργείται πίεση όταν κλείνει το καπάκι, βλέπει τα βαμβάκια να κουνιούνται προς τα επάνω, στο κλείσιμο.

Εγώ του πρότεινα να μην το κλείνει το καπάκι σε οριζόντια θέση και κατέβασμα προς τα κάτω, αλλά λιγάκι πλάγια, και αφού ακουμπήσει η μία πλευρά, μετά να το κατεβάζει πλήρως, ίσως έτσι μέρος της πίεσης να εκτονώνεται έξω από το τανκ, θα ενημερώσω, αν το κάνει έτσι, να δούμε πως θα πάει. Α, τον 22άρι έχει.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@xkabamarux

Καταλαβαίνεις πόσο παλιός είναι ο πίνακας από τις τιμές των αντιστάσεων που έχει.

Τους πίνακες αυτούς πολλά χρόνια πριν τους είχαν για μπούσουλα όταν τα σύρματα ήταν λεπτά και φτιάχνονταν αντιστάσεις συνήθως πάνω από 1,5 Ohm.

Επίσης τότε υπήρχαν μόνο μηχανικά μοντάκια και αργότερα εμφανίστηκαν και κάποια υποτυπώδη ηλεκτρονικά στα οποία ρύθμιζες τα Volt.

Πλέον δεν ισχύει αυτός ο πίνακας γιατί ως επί το πλείστον φτιάχνουμε αντιστάσεις κάτω του 1,5 Ohm και όλα σχεδόν τα μοντάκια είναι ηλεκτρονικά και τα περισσότερα πλέον αν όχι όλα με έλεγχο θερμοκρασίας.

Συμφωνώ με όσα έγραψαν ο Δημήτρης @

και ο Γιώργος @

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Αυτη τη στιγμη εχω το εξης στησιμο: 3αρη πυρηνα, 13 σπειρες κολλητες, 26ga kanthal a1 το συρμα της vandyvape, βαμβακι pad της ud, 2,12 ωμ βγηκε, 14 βατ στα 5,45 βολτ το δουλευω με 2,5 αμπερ. Εχουν σταματησει ΟΛΑ τα προβληματα. Ουτε σταζει, ουτε καμμενο μετα απο γεμισμα και πανω απο ολα διατηρει τη γευση και την επομενη ημερα. Στα 3,7 -  4,5 βολτ που δοκιμασα δεν ατμοποιει ουτε δουλευει σωστα σε θεμα γευσης. Στα 5,45 βολτ ειναι μια χαρα και δεν εχει κανενα προβλημα δευτερη ημερα σημερα.

Στις φωτογραφιες δεν ειχα βρεξει ακομα το βαμβακι, το εβγαλα στεγνο ωστε να καταλαβετε καλυτερα τη ποσοτητα. Στο κατω μερος που ακουμπησε βραχηκε λιγο απο μονο του.

Επεξεργάσθηκε απο xkabamarux, 24 Ιανουάριος 2018 - 12:12.

• Χμμμμμ !!! x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   vagskarm

vagskarm

Member

• VF Members
  • 57 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hussar clone, subtank mini with rba, η φωτο είναι με τον ijoy exo rta

Εκανε ο συνάδελφος αυτό που του είπα, είχε λιγότερα έντονο το φαινόμενο, υπήρχε όμως, άρα θέλει και να το κλείνουμε αργά για να το μειώσουμε όσο γίνεται, γιατί να εξαληφθεί εντελώς μάλλον δεν γίνεται.

Παιδιά, κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις, κερδίζεις γιατί δεν έχεις το βίδωνε - ξεβίδωνε, αλλά έχεις αυτήν την πιεσούλα. Με το βίδωνε ξεβίδωνε επειδή αργεί να κλείσει εντελώς έχουμε την μέγιστη δυνατή εκτόνωση από τα κενά στα σπειρώματα, και στο τέλος μένει τόσο λίγη πίεση που δεν είναι και τόσο ορατή (εξαρτάται πάλι και από την ποσότητα του βαμβακιού και το στήσιμο).

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
@xkabamarux Καιιιιιιι......boooooommmmm...! :D

Επεξεργάσθηκε απο Γιώργος, 24 Ιανουάριος 2018 - 12:14.

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Γιατι μπουμ Γιωργο;

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
Πλακα κανω,αρχικα να πω οτι η αντισταση αν την εστριψες εσυ εισαι καλλιτεχναρα!2.12 ωμ για να τα δουλεψεις με τετοιο συρμα και μαλιστα με 13 σπειρες θες πανω απο 35 βατ,κανε οτι σου λενε απο πανω.Φτιαξε μια αντισταση με 6 σπειρες ανοιχτες σε 3αρι πυρηνα και δουλεψε το στα 18 βατ να βρεις την υγεια σου......5.45 βολτ με τετοιο συρμα ειδικα αν εχεις και μονομπαταρο μοντακι την ξελιγωσες την μπαταρια.
  • Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Την αντισταση την εφτιαξα μονος μου, εχω παρει το coil master. Στα 14 βατ, μια χαρα δουλευει. Αν μενεις Αθηνα και θελεις, μπορουμε να βρεθουμε να ατμισουμε παρεα να το δεις απο κοντα το πως δουλευει. Και στα 15 βατ και στα 16 παει μια χαρα αλλα οσο ανεβαινουν τα βατ αρχισουν οι θορυβοι μετα και δεν μου αρεσει και η γευση που βγαζει. Στα 14 αν δοκιμασεις αυτο ακριβως το στησιμο θα δεις οτι ειναι και το ιδανικο.

• Χμμμμμ !!! x 1

OFFLINE   Georgechania

Georgechania

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις

Την αντισταση την εφτιαξα μονος μου, εχω παρει το coil master. Στα 14 βατ, μια χαρα δουλευει. Αν μενεις Αθηνα και θελεις, μπορουμε να βρεθουμε να ατμισουμε παρεα να το δεις απο κοντα το πως δουλευει. Και στα 15 βατ και στα 16 παει μια χαρα αλλα οσο ανεβαινουν τα βατ αρχισουν οι θορυβοι μετα και δεν μου αρεσει και η γευση που βγαζει. Στα 14 αν δοκιμασεις αυτο ακριβως το στησιμο θα δεις οτι ειναι και το ιδανικο.

Δες αυτο το στησιμο.... Εγω ετσι τον δουλευω και δεν εχω ουτε καμενο ουτε τιποτα 26ga kanthal 3mm πυρηνα 0,95ohm στα  14-15watt....

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Επεξεργάσθηκε απο Georgechania, 24 Ιανουάριος 2018 - 16:08.

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Τί βαμβάκι είναι αυτό;;; Δε ντρέπεσαι να ακουμπάει στο ντεκ; Εδώ (και αλλού) μετά από χιλιάδες αναλύσεις ειδικών με μεταπτυχιακά στο στήσιμο έχει καταλήξει η ατμιστική κοινότητα ότι το βαμβάκι πρέπει να είναι 2,34415mm ΠΑΝΩ από το ντεκ με ανοχή +/- 0,0001%. Μη ξαναδώ τέτοιο στήσιμο ξανά ή μην ανεβάζεις τέτοιες παραπλανητικές φωτογραφίες (εκτός από το νήμα "βαράτε βιολιτζήδες")  :mollie:  :mollie:  :mollie:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@xkabamarux

Πω πω ρε φίλε σαρανταποδαρούσα η αντίσταση :laugh1:

13 σπείρες δεν έχω κάνει ποτέ μου και ειδικά με σύρμα 0,40mm.

Απορώ πώς ατμίζεις στα 14 Watt με τόσες σπείρες.

Έκανα για πλάκα 8 σπείρες με 0,40mm και στα 16 watt ούτε ζεσταινόταν που λέει ο λόγος.

Αφού εσύ είσαι ευχαριστημένος με 13 σπείρες και 14 Watt η γνώμη μας είναι περιττή. :whistling:

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Georgechania

Georgechania

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις

Τί βαμβάκι είναι αυτό;;; Δε ντρέπεσαι να ακουμπάει στο ντεκ; Εδώ (και αλλού) μετά από χιλιάδες αναλύσεις ειδικών με μεταπτυχιακά στο στήσιμο έχει καταλήξει η ατμιστική κοινότητα ότι το βαμβάκι πρέπει να είναι 2,34415mm ΠΑΝΩ από το ντεκ με ανοχή +/- 0,0001%. Μη ξαναδώ τέτοιο στήσιμο ξανά ή μην ανεβάζεις τέτοιες παραπλανητικές φωτογραφίες (εκτός από το νήμα "βαράτε βιολιτζήδες")  :mollie:  :mollie:  :mollie:

Εισαι ΛΑΘΟΣ!!!! Το βαμβακι μου δεν ακουμπαει το ντεκ το ΓΛΥΦΕΙ.... Και μολις πεσουν μεσα τα υγρα σηκωνετε 2,34415mm ΠΑΝΩ από το ντεκ.... :hahaha:  :hahaha:  :hahaha:

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Πες την αλήθεια, το κόντυνες!
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   vagskarm

vagskarm

Member

• VF Members
  • 57 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑθήνα

Λάθος παιδιά, μετά από ενδελεχείς υπολογισμούς, δεν είναι 2,34415mm, αλλά 2,34411mm. Παρακαλώ να είμαστε ακριβείς, χρησιμοποιούμε πανάκριβα όργανα μέτρησης και δεν υπάρχει περιθώριο λάθους. O πύραυλος θα πάει κατά Πλούτωνα ενώ πρέπει να πάει Δία, θα μας κράξει η NASA...

Επεξεργάσθηκε απο vagskarm, 25 Ιανουάριος 2018 - 11:09.

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη