Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Siren 2 by Digiflavor 22 & 24mm

* * * * * 3 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
329 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο

Νίκο @

Please Login or Register to see this Hidden Content

, καλοάτμιστη η σειρήνα σου ! :) :default_bye:
Τα πάει πολύ καλά με φρουτένιες και γλυκιές γεύσεις.
Δοκίμασε με 3άρι πυρήνα και θα με θυμηθείς. :D

Μου έβαλες φωτιές τώρα, θα είναι το επόμενο στήσιμο.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο

Καλοατμιστος. Δοκιμασε με 3αρη πυρηνα 6 σπειρες ανοιχτες με 27ga kanthal.

Δεν έχω 27ρι, θα γίνει όμως δοκιμή με το 26ρι που έχω
  • Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   perelevas

perelevas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Περικλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονκη

Παντως και σε 2.5 πυρηνα αν αφρατεψετε καλα το βαμβακι δεν θα δειτε ιχνος διαροης.Ουτε καν υγρασια στο airflow.

Ο ατμο τα σπαει.Μετανοιωσα μονο γιατι πηρα τον 22αρι και οχι τον 24αρι.

Γι αυτο αν ειναι κανεις απο θεσσαλονικη με 24αρι και θελει 22αρι,εγω ειμαι μεσα.

Τον ασημι σε αριστη κατασταση ,οπως και ο δικος μου ;) ;)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Simon35

Simon35

Member

• VF Members
  • 49 Δημοσιεύσεις
Καλησπέρα...έχω λίγες μέρες τον siren2 με μοντακι μονομπαταρο tesla 85watt ...πρώην ατμιστης Ναυτίλου 2 κ Ναυτίλου 4χρονια κ μοντ piko. Λοιπόν..Τα ορινκ τα άλλαξα σχετικά εύκολα με την τσιμπίδα του Κιτ μου το κάτω κ με το χέρι το επάνω...απλά απ ότι διαβάζω εδώ τα άλλαξα χωριάτικα...χωρίς καθαρισμό κ στέγνωμα 😂😂😂...με 26ga a1 kanthal και 0.70ωμ ..7σπειρες θυμάμαι ..είχα πολλές διαρροές ..ακόμη κ με διάφορα στησίματα βαμβακιού ..βαμβάκι cotton baccon prime. Έπειτα αγόρασα σύρμα 26ga a1 kanthal και εστησα όπως μου πε ένα παιδί...δλδ ποιο ανοιχτές τις σπείρες σε 3αρη πυρήνα κ βαμβάκι να μην ακουμπάει κάτω κ όσο μπορώ αφράτο κ ούτε πολύ ούτε λίγο με τη μικρή μου εμπειρία...μου βγήκε αντίσταση 0.93ωμ στα 16.5 watt k 3.93volt...ατμιζει μια χαρά ..τέλεια γεύση ...ακόμη και υγρό που με αναγουλιαζε το λάτρεψα ..όμως κάποιες στιγμές έχω ακόμη διαρροές ...και θα μιλήσω συγκεκριμένα..κατά 70 της 100 δε χάνει ...όταν γεμίζω και αναιβει έστω κ λίγο απ' την καμπάνα ,έχω διαρροή από τις τρύπες αέρα στα πρώτα 2 λεπτά...μετά στρώνει ..2ον όταν τον έχω πιπίλα μπορεί πάλι να φτύσει υγρό κ 3ον ...δεν υπάρχει περίπτωση να τον βάλω στο τσαντάκι κ να μην έχει διαρροή.. ατμιζω 50/50 κ 6αρα νικοτίνη . Θα δοκιμάσω να τον πλύνω κ να βάλω νέα ορινκ στεγνά μήπως κ φταίνε και αυτά κάπως. Αυτά από μένα κ ελπίζω να μην κούρασα...τον 24αρι siren έχω.
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Simon35

Simon35

Member

• VF Members
  • 49 Δημοσιεύσεις
Επίσης τις τρύπες τις έχω σχεδόν όλες ανοιχτές πλην μισής..
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Σίμο οι διαρροές που έχεις οφείλονται βασικά σε δύο πράγματα:

Πρώτον και κύριο τα 2 ορινγκάκια του γυάλινου τανκ. Όταν αγόρασες τον ατμοποιητή θα πρέπει ένα από τα δύο ορινγκάκια ή και τα δύο να ήταν κολλημένα πάνω στο γυαλί. Αν δεν καθάρισες καλά το γυαλί όταν έβαλες καινούργια ορινγκάκια υπάρχει περίπτωση να έμειναν υπολείμματα από το παλιό ορινγκάκι επάνω στο γυαλί και να μην στεγανοποιεί σωστά το νέο ορινγκάκι.

Δεύτερον στο στήσιμο, πρέπει το βαμβάκι να καλύπτει καλά τις δύο υποδοχές και όταν γεμίζεις τον ατμοποιητή να μην τον φουλάρεις μέχρι επάνω. Θα πρέπει να έχει λίγο χώρο κενό με αέρα. Όταν γεμίζεις να κλείνεις τις τρύπες εισαγωγής του αέρα γυρνώντας το δαχτυλίδι ώστε να μην φαίνονται.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Simon35

Simon35

Member

• VF Members
  • 49 Δημοσιεύσεις

@

Σίμο οι διαρροές που έχεις οφείλονται βασικά σε δύο πράγματα:

Πρώτον και κύριο τα 2 ορινγκάκια του γυάλινου τανκ. Όταν αγόρασες τον ατμοποιητή θα πρέπει ένα από τα δύο ορινγκάκια ή και τα δύο να ήταν κολλημένα πάνω στο γυαλί. Αν δεν καθάρισες καλά το γυαλί όταν έβαλες καινούργια ορινγκάκια υπάρχει περίπτωση να έμειναν υπολείμματα από το παλιό ορινγκάκι επάνω στο γυαλί και να μην στεγανοποιεί σωστά το νέο ορινγκάκι.

Δεύτερον στο στήσιμο, πρέπει το βαμβάκι να καλύπτει καλά τις δύο υποδοχές και όταν γεμίζεις τον ατμοποιητή να μην τον φουλάρεις μέχρι επάνω. Θα πρέπει να έχει λίγο χώρο κενό με αέρα. Όταν γεμίζεις να κλείνεις τις τρύπες εισαγωγής του αέρα γυρνώντας το δαχτυλίδι ώστε να μην φαίνονται.

Μάκη το δουλεύω το θέμα με το βαμβάκι ..εδώ ακόμη δεν έχω μάθει να βάζω φώτο ... Σκέφτηκα να βάλω το καινούριο τζαμακι που είναι ανέπαφο από ορινκ κ καινούρια ορινκ..θα το βρω που θα πάει..

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Για το πως ανεβάζεις φωτό διάβασε

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Simon35

Simon35

Member

• VF Members
  • 49 Δημοσιεύσεις

Για το πως ανεβάζεις φωτό διάβασε

με κινητό δε γίνεται; Δε χρησιμοποιώ καθόλου υπολογιστή.

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 192 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο

Γινεται  και απο κινητο Σιμο 

Και καλως ηρθες  :vfriends:  :hellored:

OFFLINE   Simon35

Simon35

Member

• VF Members
  • 49 Δημοσιεύσεις

Γινεται και απο κινητο Σιμο
Και καλως ηρθες :vfriends: :hellored:

μέχρι να τα μάθω θα σας σκάσω..αν δε χάσω το γκρουπ ....😂😂

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 192 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο

Μην αγχώνεσαι ρωτάς ελεύθερα ότι θες Σιμο , εδω ήμαστε μια παρεα
 off topic ** Το νήμα ειναι για siren 2

Επεξεργάσθηκε απο Hraklis, 10 Ιούλιος 2018 - 07:42.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Simon35

Simon35

Member

• VF Members
  • 49 Δημοσιεύσεις
Το έλυσα ...τα έπλυνα...τα στέγνωσα και από τη γκαντεμια μου έσπασα το καινούριο τζαμί..😅... Τώρα καλό καθάρισμα αυτό που είχε,καινούρια ορινκ κ ξανά στήσιμο.

OFFLINE   Simon35

Simon35

Member

• VF Members
  • 49 Δημοσιεύσεις
Πάνω από δέκα ώρες χωρίς να χάσει σταγόνα ...στο τρίτο γέμισμα ...μετά από κανένα δεκάλεπτο έφτυσε λίγο..και μειώθηκε ο αέρας της τζουράς ....δλδ το έχω τέρμα ανοιχτό κ είναι σα να έχω δύο τρύπες κλειστές ...από τι λέτε να είναι; Κατά τα άλλα μια χαρά..

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Σίμο στα πλυσίματα και στα σκουπίσματα θέλει πολύ προσοχή.

Πάντα ακολούθα τα εξής:

Όταν τα ξεπλένεις να προσέχεις μην σου πέσει καμιά βίδα στο σιφόνι, γι αυτό ξέπλυμα - στράγγισμα μέσα σε σουρωτήρι

Επίσης το σκούπισμα πάντα πάνω σε τραπέζι με μαλακή πετσέτα, γιατί αν πέσει κάτω στο πάτωμα π.χ. το γυάλινο τανκ θα σπάσει τα δε μεταλλικά κομμάτια θα στραβώσουν.

Επίσης κάθε τρίτο γέμισμα το πολύ να αλλάζεις βαμβάκι, γιατί το βαμβάκι μουλιάζει, χάνει την απορροφητικότητά του με αποτέλεσμα να έχεις αυτές τις μικροδιαρροές.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Simon35

Simon35

Member

• VF Members
  • 49 Δημοσιεύσεις
Α δλδ λογικό είναι να μου χάνει μετά το τρίτο γέμισμα; Τότε τα στήνω οκ πλέον..το ένα το τζαμακι πάει...πειράζει που τα στεγνώνω και με πιστολάκι μαλλιών; Γιατί αυτός που το αγόρασα μου χε πει μετά από 5 με 7 μέρες αλλάζεις βαμβάκι .

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Δεν χρειάζεται να στεγνώνεις τον ατμοποιητή με το πιστολάκι.

Με τον ζεστό αέρα χαλάνε τα ορινγκάκια.

Αυτός ο έξυπνος που σου είπε κάθε 5 με 7 μέρες αλλάζεις βαμβάκι σε ρώτησε πόσα ml ατμίζεις την μέρα;

Γιατί άλλο να ατμίζεις 2 ml την ημέρα και άλλο 10 ml.

Σε γενικές γραμμές αλλάζουμε βαμβάκι κάθε 2 τανκάκια και αντίσταση κάθε 4 τανκάκια αν θέλουμε να έχουμε ποιοτικό άτμισμα χωρίς διαρροές.

Φυσικά μεγάλο ρόλο παίζουν και πολλά άλλα όπως π.χ. στα πόσα watt ατμίζουμε, τί υγρό ατμίζουμε ("βρώμικο" - σκούρο ή "καθαρό" - διαφανές)

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Simon35

Simon35

Member

• VF Members
  • 49 Δημοσιεύσεις
Έτσι τότε φίλε βγαίνει άκρη...λέω και γω..πως γίνεται να το φτιάχνω μια χαρά και στο τρίτο γέμισμα να αλλάζει εντελώς συμπεριφορά...πορτοκαλί χρώμα ανοιχτό το χρώμα του υγρού..γλυκά ως συνήθως...με το πιστολάκι μόνο τη βάση στέγνωσα έχοντας βγάλει το οριγκ ... ευχαριστώ πολύ πάντως .
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Εδώ Σίμο είμαστε μία παρέα και βοηθάμε ο ένας τον άλλο, γι αυτό υπάρχει το φόρουμ.

Να μην τα βγάζεις συνέχεια τα ορινγκάκια σε κάθε καθάρισμα, γιατί βάλε - βγάλε κάπου χαλάνε σε ένα σημείο (που δεν φαίνεται με γυμνό μάτι) και μετά χάνει την στεγανότητα ο ατμοποιητής, παίρνει αέρα και αρχίζουν οι διαρροές.

Τα ορινγκάκια τα ταλαιπωρούμε όσο γίνεται λιγότερο.

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   iak

iak

Member

• VF Members
  • 15 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ιάκωβος
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren v2, doggy, dead rabbit
Ωραίος και τίμιος για τα λεφτά του!! 👌
  • Μου αρέσει (+) x 2