Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Siren 2 by Digiflavor 22 & 24mm

* * * * * 3 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
329 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.335 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Καλοάτμιστοι Μάκη και Γιώργο @

Please Login or Register to see this Hidden Content

.

Απ ότι κατάλαβα από τις πρώτες εντυπώσεις σας είσαστε ενθουσιασμένοι από τον ατμοποιητή.

Περιμένω τα τελικά σας συμπεράσματα αν και είμαι σίγουρος ότι δεν θα διαφέρουν από τα αρχικά και μιας και ο Γιώργος (@camber)  έχει την ίδια άποψη τείνω να πιστέψω ότι μιλάμε για έναν ατμοποιητή VFM με πολύ καλή γεύση, ευκολία στο στήσιμο και την αναπλήρωση.

Πάλι στην πρίζα θα με βάλετε. :P

Keep vaping my friends :ok:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Αν δε κάνω λάθος με ανοδίωση γίνεται η ανθεκτική βαφή (ηλεκτρόλυση με το ένα ηλεκτροδιο να έχει την βαφή και το άλλο να είναι το μέταλλο του ατμοποιητή). Το υπόστρωμα (SS ή οτιδήποτε άλλο) γίνεται σε «αγριεμένη» επιφάνεια και δεν έχει σημασία με ποιόν τρόπο έχει γίνει.
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Epsilon

Epsilon

Newbie

• Members
  • 3 Δημοσιεύσεις

Ειμαι υπερ ευχαριστημένος απο τον Siren.

Γευση θα έλεγα ιδια με τον Berseker με μόνη διαφορά ότι ο Siren δίνει το υγρό ποιο ολοκληρωμένο σαν γευστικό σύνολο καταλαβαίνω περισσότερες νότες.

Η δοκιμή έγινε εννοείτε με 3 υγρά που ατμίζω ενα μήνα.

Το γέμισμα απλά πανεύκολο ούτε γύρνα τούμπα ούτε κλείσε αεραγωγούς ούτε τίποτα.

Ένα μεγάλο συν για εμένα, είναι λόγου του ότι στο στήσιμο το βαμβάκι είναι μπόλικο με τα ποδαράκια σχεδόν να ακουμπάνε την βάση του τανκ

κάνεις μέχρι και 20 τζούρες όταν αδειάσει.

Ευχαριστούμε το Vape Bar για την άμεση εξυπηρέτηση και διαθεσιμότητα του Siren 24mm

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 246 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019

@

και @

καλοάτμοστοι. Απ' ότι βλέπω πρέπει να πήρατε τους τελευταίους, γιατί το προϊόν έχει εξαντήθεί :lol: . Παρότι δεν μου αρέσουν οι σκουρόχρωμοι ατμοποιητές, ο Gun metal φαίνεται πολύ ωραίος :twothumbs:

Μια απορία έχω. Στις φωτογραφίες του site έχει τους μονόχρωμους και έχει και κάποιους δίχρωμους με διαφορετικό drip tip. Είναι όντως έτσι ή έχει γίνει κάποιο λάθος?

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Epsilon

Epsilon

Newbie

• Members
  • 3 Δημοσιεύσεις

Οι φωτό στο site ειναι απο το beta version

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.594 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Ακριβώς έτσι, όπως έγραψε ο Γιώργος.

Mερικές φωτό που στο Vape Bar ο Siren 2  είναι σε διχρωμία είναι από την Beta έκδοση που δόθηκε στους reviewers προκειμένου να κάνουν τις προτάσεις τους για την τελική έκδοση που βγήκε στην παραγωγή.

Αυτή είναι η τελική έκδοση που κυκλοφορεί σε 4 χρωματισμούς (Gun metal, SS, Blue και Black):

Digiflavor-Siren-2-colors-1-370x370.jpg

Και η Beta έκδοση που δεν κυκλοφορεί:

digiflavor_siren_2_gta_tank_jh-370x370.j

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 246 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019

Κρίμα για τη beta. Εμφανισιακά φαίνεται όμορφη.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.594 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Νίκο ο Παναγιώτης είπε ότι θα ξαναφέρει τον 24άρη.

Περιμένει νέα παραλαβή. :ok:

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Στην σελίδα του Vape Bar δεν υπάρχει ο μπλε, αλλά δίνει έναν Gunmetal - Gold. Τί είναι αυτό;;;

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.594 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Δημήτρη είναι από την Beta έκδοση. Δεν υπάρχει πουθενά. Από λάθος έχει γραφτεί.

Δες τις φωτό που έβαλα πιο πάνω. Τα εξηγώ όλα. ;)

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Σε μπελάδες μας βάλατε  :P Για να μη βγάλω στο σαλόνι την 2η 10άρα βάση, πρέπει να πάει ντουλάπι ένας άτμο. Είμαι μεταξύ KL+ (που αν τον σφίξεις λίγο και δεν προσέξεις όταν τον ξεβιδώνεις απ' το mod, μένεις με τα υγρά στο χέρι) και τον SQ X[dream] (που για να γυρίσω το δακτυλίδι ροής του υγρού θέλω εργαλείο)  :wtf:

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.594 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Έχεις χρόνο να το σκεφτείς γιατρέ.

Προς το παρόν έχουν εξαντληθεί και περιμένουν νέα παραλαβή, οπότε έχεις το χρόνο σου. :hahaha:

Στα θετικά του και αφού τις δύο ημέρες που τον έχω στην κατοχή μου άτμισα σχεδόν 3 τανκάκια με διαφορετικά υγρά διαπίστωσα τα παρακάτω:

• Δεν υπάρχει ίχνος διαρροής κατά τη διάρκεια επαναπλήρωσης, μεταφερόμενος στο τσαντάκι και ξαπλωμένος στα πλάγια (όλο το βράδυ).
  • Η τροφοδοσία του είναι υποδειγματική.
  • Από κατανάλωση είναι σε νορμάλ επίπεδα.
  • Η ανάλυση των γεύσεων αποδίδεται πολύ καλά και συγκρινόμενος με άλλους πολύ καλούς ατμοποιητές δυσκολεύομαι να τον κατατάξω πριν ή μετά από αυτούς.

Η μάχη είναι αμφίρροπη. :hahaha:

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 909 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Πάμε για siren 2 δηλαδή ? Θα τον χτυπήσω όταν έρθει ο SS για να μην καταλάβει η γυναίκα ότι είναι καινούργια μεταγραφή !  :mollie:

Μάκη, περιμένω να μου πείς συμπεράσματα ανάλυσης γεύσεων σε γλυκά και σε καπνικά.  :)

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.335 Δημοσιεύσεις

Ντέμη ο Μάκης θα σου πει εντυπώσεις από γλυκά γιατί τα "καπνικά" που ατμίζει είναι καραμελομπισκότα με βανίλια. :P

Όταν μου τον δώσει για δοκιμή B) :hahaha: τότε θα μάθεις για τη συμπεριφορά του σε καπνικά.

Μας κατέστρεψε η ΓΕΤΑ :wallbash:

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 103 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

• Χρήσιμο (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

μια εξηγηση παρακαλω στο τι λεει ο ποιητης?στην αρχη του βιντεο με τα πιν?

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Αν λες για το κεντρικο πιν....δηλαδη απο κατω το βιδακι που "παταει" στο μοντ στον θετικο πολο....λεει οτι προεξεχει αρκετα και ισως σε καποια μοντ  να μην παταει τερμα κατω ο ατμοποιητης πανω στο μοντ.

Επισης λεει οτι δεν ειναι ρυθμιστικο...πρεπει παντα να ειναι βιδωμενο τερμα.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 103 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Δεν έχει δίκιο όμως, ο πόλος είναι ρυθμιζόμενος. Υπάρχει εσωτερική βίδα που κρατάει το θετικό πόλο και το 510 pin βιδώνει πάνω σ' αυτή. Προφανώς στο Busardo ήταν γερά σφιγμένες μεταξύ τους οι 2 βίδες και ξεσφίγγοντας το pin είδε να χαλαρώνει και από μέσα ο πόλος.

Στην πράξη πάντως ο 510 είναι fix γιατί ακόμη και τέρμα βιδωμένος εξέχει αρκετά. Δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί κάποιος να τον βγάλει ακόμη πιο έξω.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Digiflavor SIREN 2 GTA (24mm version, 4,5ml)

Χθές μου έφτασε ο SIREN 2 των 24mm και είπα να σας κάνω μια παρουσίαση. Δεν ανοίγω άλλο θέμα γιατί πρακτικά είναι ο ίδιος ατμοποιητής. Τον παράγγειλα από το

σε Silver και ταιριάζει καλά με τον dicodes no 6 στο χρώμα όπως φαίνεται στο τέλος της παρουσίασης.

Η συσκευασία είναι πλήρως σφραγισμένη με ζελατίνα απ’ έξω και δύο ιριδίζοντα αυτοκόλλητα ασφαλείας στο κουτί.

1.jpg 2.jpg

Το κουτί στο πάνω μέρος περιέχει τον ατμοποιητή κι ένα ανταλλακτικό δοχείο, ενώ στο κάτω μέρος περιέχει τις οδηγίες χρήσης (όχι και τόσο χρήσιμες), ένα σετάκι ανταλλακτικά με 2 σετ δακτυλίδια, βιδάκια για τους πόλους (δυστυχώς δεν έχει διαφανή δακτυλίδια σιλικόνης, αλλά κάτι άλλα χρωματιστά) και ένα τριπλό κατσαβίδι. Το αισθητικό του σκέλος προσωπικά μου άρεσε με τις μικρές λεπτομέρειες στο πάνω δακτυλίδι, αλλά ο καθένας έχει τα γούστα του.

3.jpg 4.jpg

Το ύψος του μετρήθηκε στα 63,62mm, το πλάτος στα 24,00mm και το βάρος του στα 69gr. Ο πόλος προεξέχει γύρω στα 2mm, αλλά δε νομίζω να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

7.jpg 8.jpg

9.jpg

Ο ατμοποιητής λύθηκε στα τμήματα που είναι δυνατό. Τα σπειρώματα ήταν πολύ καλά και δεν υπήρχε κανένα σκουπιδάκι. Θέλει πολύ προσοχή το δακτυλίδι στο πάνω μέρος του τζαμιού γιατί η σιλικόνη είχε βεντουζώσει και ήταν πανεύκολο να κοπεί. Το δακτυλίδι της βάσης αντίθετα δεν είχε κανένα πρόβλημα. Η βάση δεν λύνεται τελείως και το δακτυλίδι του αέρα είναι σταθερό. Δεν ξέρω αν θα μαλακώσει αργότερα, αλλά στο δέσιμο χρειάστηκε να του βάλω λιπαντικό σπειρωμάτων (noalox) για να μπορεί να περιστρέφεται με λογική δύναμη. Δεν έβαλα VG γιατί θα έφευγε εύκολα. Η καμπάνα είναι ένα κομμάτι με το πάνω μέρος, αν και η διαφορετική βαφή σε κάνει να πιστεύεις ότι λύνεται. Τέλος, λόγω κατασκευής ο θετικός πόλος αφήνει ένα κενό στη βάση του, με αποτέλεσμα όσο κι αν τον σφίξεις να έχει έναν τζόγο. Να σημειώσω ότι η βίδα που κρατάει τον πόλο είναι εσωτερική και πάνω της βιδώνεται δεύτερη βίδα που ακουμπάει στο mod. Το drip tip έχει ένα άσπρο πλαστικό πάνω μέρος (όπως του Kayfun 5) που δεν αφαιρείται και είναι λίγο πιο φαρδύ από το μεταλλικό κάτω μέρος.

5.jpg

Πάντως ήταν πεντακάθαρος και από συνήθεια τον σαπούνισα, τον ξέπλυνα και τον πέρασα και 6 λεπτά υπέρηχους. Ακολούθησε στέγνωμα που με ταλαιπώρησε λίγο στη βάση και η λίπανση που είπα προηγουμένως.

6.jpg

Το στήσιμο έγινε με σύρμα resistherm (NiFe30 της dicodes – 0,28mm), 6 σπείρες σε 2,5mm πυρήνα, 0,39Ω. Οι βίδες που κρατάνε την αντίσταση έχουν πλατιά βάση για να μην κόβουν εύκολα τα λεπτά σύρματα, ενώ υπάρχει και ένα αυλάκι για να κρατήσεις την αντίσταση όσο την σφίγγεις. Η αντίσταση ήταν τόσο ανοικτή, όσο να καλύπτει τις 3 εισαγωγές αέρα και περίπου 3mm ψηλά ή περίπου η μισή πάνω από τους πόλους.

10.jpg

Το βαμβάκι ήταν cotton bacon, αφράτο που ίσα να ακουμπάει στο ντεκ όταν ποτιστεί με υγρό.

11.jpg 12.jpg

Ολοκλήρωση του δεσίματος (παρά το ότι όλα τα δακτυλίδια είναι από σιλικόνη, λίγη VG από συνήθεια την έβαλα) και γέμισμα με Cornflake Tart (Dinner Lady). Το γέμισμα γίνεται πανεύκολα περιστρέφοντας το πάνω μεταλλικό δακτυλίδι 90ο και αφαιρώντας το πάνω μέρος μαζί με το drip tip χωρίς να χρειάζεται να κλείσεις τον αέρα. Με το ίδιο δακτυλίδι μπορείς να ξεκινήσεις το λύσιμο του ατμοποιητή. Το συγκεκριμένο υγρό το προτίμησα γιατί ενώ είναι σχετικά σύνθετο άρωμα, τα επιμέρους συστατικά του φαίνονται οριακά.

13.jpg

Η αρχική δοκιμή έγινε με TC και TCR 320 (προρύθμιση του mod για NiFe)  στους 250οC με 25W μέγιστη ισχύ και το αέρα στην προτελευταία τρύπα. Να σημειώσω ότι υπάρχουν 9 ρυθμίσεις για τον αέρα στο κάτω δακτυλίδι.  Έβγαλε πολύ ικανοποιητική ποσότητα ατμού και μετά από 1ml υγρό έδωσε μια πολύ καλή ανάλυση γεύσης, ενώ το ανέβασμα της καμπάνας φαίνεται να την κάνει και πιο έντονη. Δυστυχώς (για μένα) φαίνεται για το συγκεκριμένο υγρό ανώτερος του SQuape [Dream] X που κοστίζει πολύ παραπάνω.

14.jpg 15.jpg

Συμπερασματικά, είναι ένας εξαιρετικός ατμοποιητής και αν υπολογίσει κανείς και την τιμή πώλησής του, τον συνιστώ ανεπιφύλακτα για όσους θέλουν τσιγαρίσιες τζούρες, από αρκετά σφικτές έως αρκετά χαλαρές, αλλά σε καμία περίπτωση πνευμονικές.

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 09 Νοέμβριος 2017 - 09:23.

• Μου αρέσει (+) x 9
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.335 Δημοσιεύσεις

@

Πολύ ωραία παρουσίαση Δημήτρη :urock: :D_clap_20:

Χθες παρέλαβα και το δικό μου.

Δυστυχώς το πάνω σιλικονένιο oring παρ όλη την προσπάθειά μου να το βγάλω με προσοχή κόπηκε.

Είχε κολλήσει τόσο πολύ στο τζάμι που και μετά την αφαίρεσή του παρέμειναν υπολείμματα στο τζάμι τα οποία αφαιρέθηκαν με σχετική δυσκολία. 

Τα συμπεράσματα που έβγαλα είναι πάνω κάτω ίδια με τα δικά σου αλλά θέλω να κάνω μερικές δοκιμές ακόμη για να καταλήξω σε πιο ολοκληρωμένο συμπέρασμα.

Καλοάτμιστος και να τον χαρείς. :ok:

• Μου αρέσει (+) x 6

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη