Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Siren 2 by Digiflavor 22 & 24mm

* * * * * 3 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
329 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Υπάρχουν αναφορές διαρροών από τις εισαγωγές αέρα και στον 22άρη και στον 24άρη. Αν δεν αποδίδουν άλλα στησίματα ή νέα o-rings, υπάρχει ενδεχόμενο να είναι κατεστραμένος / φθαρμένος ο μονωτήρας - αποστάτης του πόλου που δυστυχώς επειδή η βάση είναι πρεσσαριστή δεν μπορεί να αλλαχθεί. Επιστρέψτε τον και καλή τύχη...

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης
Οπως και στην προηγούμενη εκδοση δηλ

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

ένα ακόμη που πρέπει να θυμάται ο κάτοχος είναι να μην γεμίζει μέχρι το χείλος, με την πίεση που ασκεί  το καπάκι όταν  βεντουζάρει σπρώχνει τα υγρά προς τα κάτω ( το είδα 2 φορές με τα μάτια μου σε δικά μου γεμίσματα,.)κατά τ'αλλα διαρροή δεν υπάρχει ούτε με 2/2,5/3mm πυρήνα...( αναφέρομαι και στον 22 και στον 24 που παίζουν στο Ρεθύμνο)

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 909 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Πολλά προβλήματα διαρροών διαβάζω σε διπλανό φόρουμ ! Όντως έχει θέμα με διαρροές ?

Εμένα προσωπικά από την πρώτη μέρα που τον έστησα, δεν έχω δει ούτε δάκρυ από το airflow. Φτου-φτου σκόρδα !  :hahahaha:

Αν και όταν πήγα να τον λύσω για να βγάλω τα orings, είχα θέμα μέχρι να ξεκολλήσει, αλλά τελικά το κατάφερα και δεν καταστράφηκε το oring. :P

Έχω επάνω τα διάφανα και πάει τρένο ! :lol:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Αν έχεις δύο αριστερά χέρια  :mollie:  ή ελαττωματικό κομμάτι ναι μπορεί να υπάρξουν διαρροές.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Στο πάνω καπάκι υπάρχει μια σιλικονένια τάπα για στεγανοποίηση η οποία αν το υγρό είναι τίγκα μέχρι τα χείλια με την πίεση που θα ασκήσουμε κλείνοντας το καπάκι θα σπρώξει το υγρό όπου μπορεί αυτό να βρει διέξοδο και στην προκειμένη περίπτωση στα βαμβάκια με κίνδυνο υπερτροφοδοσίας - διαρροής.

Αφήνουμε λοιπόν λίγο κενό δεν γεμίζουμε μέχρι τέρμα.

Το κάτω ορινγκάκι του γυάλινου τανκ δεν είναι τελείως στρόγγυλο, έχει πατούρα.

Προσοχή μήπως δεν πατάει καλά το γυαλί πάνω του.

Το πάνω ορινγκ του γυάλινου τανκ σε πολλά κομμάτια έρχεται κολλημένο πάνω στο γυαλί και προσπαθώντας να το αποκολλήσουμε φθείρεται. (Ντέμη τυχερός ήσουνα  :rolleyes:  )

Αν αλλάξουμε το πάνω ορινγκ γιατί ήταν κολλημένο, θέλει καλό καθάρισμα το γυαλί γιατί πάνω του μένουν κολλημένα υπολείμματα σιλικόνης από το παλιό ορινγκ που στην ουσία δημιουργούν θέμα στεγανοποίησης με το νέο ορινγκ.

Σ' αυτόν τον ατμοποιητή δεν υπάρχουν και πολλά που να φταίνε για διαρροές, συγχωρεί ακόμη και πολύ βιαστικά και χάλια στησίματα.

Ένα τελευταίο, πάντα τον στήνω με αντίσταση σε 3 mm πυρήνα γιατί έχω δει ότι εκεί είναι η ιδανική ποσότητα βαμβακιού που ταιριάζει στις υποδοχές που έχει για το βαμβάκι που είναι αρκετά μεγάλες (5 mm).

Kαι με 2,5 mm βέβαια δεν έχω δει ούτε καν σταγόνα αλλά νάχαμε να λέγαμε.

Τα παραπάνω ισχύουν για τον 24άρη που έχω, αλλά και ο 22άρης ακριβώς το ίδιο ντεκ έχει. ;)

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 909 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΠειραιάς

Μάκη, το βαμβάκι σε ποιο ύψος το κόβεις ?

Εγώ το έχω και ίσα-ίσα ακουμπάει την βάση, αφρατεμένο και όσο πρέπει για τον 3άρι πυρήνα. Αντίσταση το 1/3 να εξέχει πάνω από τους πόλους. :P

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.323 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Διαρροές μέχρι τώρα σε όσα γεμίσματα και αν έκανα ούτε κατά διάνοια.

Στήνω με 2,5 πυρήνα και αρκετούτσικο βαμβάκι καλά αφρατεμένο που να γεμίζει τους υποδοχείς του.

Στο πρώτο στήσιμο τα βαμβάκια ακουμπούσαν το deck, στο δεύτερο είναι πιο κοντά και δεν ακουμπούν.

Στο πρώτο, στα 3 γεμίσματα δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Στο δεύτερο είμαι στο τελείωμα του πρώτου τανκ και δεν έχω διαπιστώσει κάτι περίεργο.

Έπεται και συνέχεια.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Μάκη, το βαμβάκι σε ποιο ύψος το κόβεις ?

Εγώ το έχω και ίσα-ίσα ακουμπάει την βάση, αφρατεμένο και όσο πρέπει για τον 3άρι πυρήνα. Αντίσταση το 1/3 να εξέχει πάνω από τους πόλους. :P

Ακριβώς έτσι τον στήνω και γώ Ντέμη. :ok:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Carnivorous Vulgaris

Carnivorous Vulgaris

Member

• VF Members
  • 86 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης
  • ΠεριοχήΝότιο Μπανανιστάν
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:P80 - άει στικ 100 - siren2 - κυρ φόντας f2 - χάνταλης
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:η παγκόσμια ειρήνη και η αποστήθιση της διδασκαλίας του Al Bundy

Αγοράσαμε και εμείς...

Please Login or Register to see this Hidden Content

60,91K   16 Αριθμός λήψεων

Από καιρό είχα σκοπό να πάρω ατμοποιητή καθότι είμανε με τον doggy ο οποίος μου έσπαγε τα νεύρα.
(πάει αυτός...γλύτωσε την τανάλια σε μια κρίση καλής θέλησης)

Στο μάτι είχα βάλει τον Hussar...πλαστικό τανκ με fixed επιστόμιο; Δεν νομίζω...

Διάβαζα, διάβαζα, διάβαζα για τον siren
και λέω νταξ', πάλι hype παίζει.

Μου έδωσε όμως ο fantomas τον δικό του και επιβαιβεώθηκε ότι είχα διαβάσει.

Το μοντελάκι του Νίκου είχε κάποια ανεπαίσθητη υγρασία στην εισαγωγή, τίποτα το συνταρακτικό. Επίσης από την χρήση

το drip tip μπαινόβγαινε εύκολα και καλά. Σε αυτό το κομμάτι που έχω τώρα και είναι φρεσκαδούρα, το drip tip ζορίζεται για να μπεί ακόμα.
Όχι ότι δεν μπαίνει, αλλά το άλλο ήταν ... υπέροχο. Όπως υπέροχο βρίσκω και το drip tip.
Μετά από πολύ καιρό φαίνεται ότι θα μείνει στην άκρη το σπειροειδές drip tip του AIO.

Γεύση νορμάλ, χτύπημα δεν ξέρω γιατί έχω κατέβει σε νικοτίνη όπως επίσης τα κάνω αραιωμένα τα υγρά.

(όπως έχω ξαναγράψει...όταν θέλω να πέσει σφυριά κουμπώνω fodi f2)

Ακόμα να γράψω κάτι που μου έκανε εντύπωση ότι δεν το είχα διαβάσει κάπου...(ή δεν το πρόσεξα πιο πρίν)

η κατανάλωση του είναι κάπως τσιμπημένη για mtl (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω)

Κατεβάζει το υγρό πολύ -πολύ όμως- γρηγορότερα από όσο περίμενα.

Όσοι πάρουν την έκδοση των 2ml θα έχουν πρόβλημα.

Κλείνω λέγοντας ότι μετά το πλύσιμο -svelto με νερό-

τον άφησα να στεγνώσει γιατί δεν πρόλαβα να ασχοληθώ. Την επόμενη μέρα που τον έπιασα τα orings αφαιρέθηκαν σχετικά άνετα

χωρίς ιδιαίτερη προσοχή δεν βεντούζαραν πάνω στο τζάμι του tank.

Δοκίμασα και λίγο pg/vg στο σπείρωμα του ντεκ και βιδώνει...βελούδινα.

Πρέπει να σας αφήσω όμως τώρα γιατί πρέπει να τον ξαναγεμίσω. :P

Επεξεργάσθηκε απο Carnivorous Vulgaris, 16 Νοέμβριος 2017 - 01:03.

• Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.323 Δημοσιεύσεις

@

Καλοάτμιστος Αντώνη :ok:

Είμαι σίγουρος ότι θα τον ευχαριστηθείς.

Είναι στην ουσία ένας απροβλημάτιστος ατμοποιητής με πολύ καλή γεύση ,ειδικά στα γλυκά και πολυσύνθετα και σε πολύ καλή τιμή.

Απ ότι κατάλαβα πήρες τον 22αρη.

Υγρασία στις εισαγωγές αέρα δεν έχω παρατηρήσει στα 5 και πλέον γεμίσματα που του έχω κάνει.

Θα έλεγα με βεβαιότητα ότι είναι ένας στεγανός ατμοποιητής.

Αυτό που θέλει λίγη προσοχή είναι η ποσότητα του βαμβακιού.

Πρέπει να είναι αρκετούτσικο, καλά αφρατεμένο και να γεμίζει τα λούκια υποδοχής.

Όσο για την κατανάλωση δεν θα την έλεγα υπερβολική.

Σε σχέση με το skyline την θεωρώ μικρότερη.

Φυσικά δεν έχει σχέση με τον Doggy ο οποίος έχει από τις χαμηλότερες καταναλώσεις στους MTL.

Καλά ατμίσματα :delicious2: :smoking_51:

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Μήπως έχει συσχετίσει κανείς την κατανάλωση με το πόσο αεράτος είναι ένας mtl; Τί εννοώ. Στον doggy με την πολύ σφικτή τζούρα που έχει, κάποια στιγμή βαρυέσαι και σταματάς να ρουφάς. Σε ποιό αεράτους τραβάς πιό εύκολα πιό μεγάλη τζούρα. Άρα μήπως στους πιό αεράτους κάνουμε πιό μεγάλες τζούρες και κατά συνέπεια καταναλώνουμε πιό πολύ υγρό;

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.323 Δημοσιεύσεις

Δημήτρη δεν έχει να κάνει μόνο με το πόσο αεράτος είναι ένας ατμοποιητής.

Έχει σχέση και με την ποσότητα ατμού που βγάζεις σε κάθε εκπνοή όταν τον ατμίζεις.

Πιο πλούσια τροφοδοσία πιο πλούσιος ατμός.

Όσο πιο πολύς ο ατμός τόσο μεγαλύτερη η κατανάλωση.

Χωρίς όπως είπα και πριν να την θεωρώ υπερβολική.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Δημήτρη ουσιαστικά λέμε το ίδιο. Πιο πολύς ατμός = πιό πολλή κατανάλωση και προσθέτω: πιό εύκολη (στην υποπίεση) τζούρα = πιό πολύς αέρας απ' την αντίσταση = πιό πολύς ατμός = πιό πολλή κατανάλωση.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
Καλόατμιστος, Αντώνη, 24αρη πήρε Δημήτρη.
Από τους πιο vfm ατμοποιητές . Υγρασία αν όλα είναι οκ.μονο με έναν τρόπο μπορεί να δείτε, να το ξεχειλίσετε, άλλος τρόπος δεν υπάρχει,από κατανάλωση είναι στα ίδια πλαίσια με skyline. Σίγουρα παραπάνω από ντογκυ,αλλά δεν γίνονται έτσι οι συγκρίσεις. (Και ας βγάζει και ντουμαναρες ο ντογκυς με πνευμονικό άτμισμα.....)
Επίσης πολύ μου αρέσει που δεν έχει επιστροφή υγρών από την αντίσταση,
  • Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Για να κάνεις DTL άτμισμα στον Doggy πρέπει να παίζεις τρομπόνι σε μπάντα! :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

Για να κάνεις DTL άτμισμα στον Doggy πρέπει να παίζεις τρομπόνι σε μπάντα! :lol:

και σε sxk doggy  παρακαλώ :P :P ...τους ντουμανιάζω συχνά στο skype με τον σκυλακο.,,....... :smoke:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Μόλις είχα ένα ατύχημα  :wallbash:

Προσπάθησα να ρυθμίσω τον αέρα και κάποια στιγμή τον έπιασα από πάνω γυρνώντας την βάση και ξεβίδωσε (ευτυχώς δεν ήταν πάνω στο mod)  :wallbash:

Να τον κρατάτε απ' το τζάμι, είναι πιο ασφαλές!

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Ο doggy δεν θεωρείται και πολύ σφιχτός ατμοποιητής.

Από αυτούς ο SXK είναι ελάχιστα πιο σφιχτός από SJMY και ST.

Επίσης δεν έχει σχεδόν καθόλου εύρος ρύθμισης αέρα σε αντίθεση με τον siren2 ο οποίος κάνει από πολύ πιο σφιχτή τζούρα μέχρι πολύ πιο αεράτη.

Για μένα δεν τίθεται κανένα θέμα σύγκρισης.

Όπως είπαν οι προλαλήσαντες όσο περισσότερος ατμός παράγεται τόσο μεγαλύτερη κατανάλωση υπάρχει και αυτό είναι λογικό.

Η μόνη διαφορά που ίσως να υπάρχει σε δύο ίσες ποσότητες ατμού είναι η πυκνότητά τους (το ποσοστό υγρασίας που έχουν).

Οπότε για να δημιουργηθεί πιο πυκνός ατμός έχει καταναλωθεί περισσότερο υγρό.

Βασικά αυτό το θέμα θα μπορούσε να συζητηθεί εκτενέστερα σε ένα νέο νήμα που να αφορά τις καταναλώσεις γιατί είμαστε :offtopic2:

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   xaroulaskoutin

xaroulaskoutin

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΗράκλειο

Καλησπέρα σας,

Ο 24mm σε Pico 75w και vtc mini ειναι ΟΚ;

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 909 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΠειραιάς

O 24άρης σε Vtwo mini εξέχει ελάχιστα, αλλά είναι οκ. 

Δες εδώ > 

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη