Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Siren 2 by Digiflavor 22 & 24mm

* * * * * 3 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
329 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

οχι, δεν ασχολήθηκα καθόλου,γιατρε,σε επόμενο στήσιμο θα το δοκιμάσω(λυνει? ή θα κάνω τον μασιστα?)

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Φοβάμαι ότι κουμπώνει και δεν ξαναβγαίνει (χωρίς ζημιά τουλάχιστον). Ο λόγος που θα ήθελα ν΄ανοίγει είναι για λίπανση του δακτυλιδιού αέρα. Ελπίζω να μην έχει o-ring γιατί αν κοπεί, πάπαλα  :angry: Πιθανά να είναι μέταλλο σε μέταλλο. Η VG δεν αρκεί και βάζω noalox (είναι ανθεντικό μέχρι τους 220-240οC και όταν διασπάται δίνει CO2). Ούτως ή άλλως εκεί δεν αναπτύσσονται υψηλές θερμοκρασίες και επιπλέον είναι άοσμο. Όταν τελειώσει (δεν βρίσκω άλλο) θα βάλω κάποιο Γερμανικό που είναι για κάτι ντίζες ποδηλάτων με παραπλήσιες ιδιότητες.

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Τον πηρα σημερα.....εχω τον SIREN 1.....και ελεγα....σιγα τη διαφορα.....ΕΜΕΙΝΑ ΧΑΖΟΣ.....απιστευτα smooth τζουρα, γλυκο χτυπημα , γευστικοτατος....αυτα ειναι update.

1,1Ω , 15W, 3 τρυπουλες αερα με kanthal 40αρι σε 3mm πυρηνα....οπως φαινεται στη φωτο....πολυ μακρυα απο τον SIREN V.1

sUswNfh.jpg

• Μου αρέσει (+) x 6
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

spam on

πότε πήρες το vt color??? :delicious2: :twothumbs: :shake:

spam off

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Μάκη χαίρομαι που σου άρεσε. :rockout:

Το στήσιμο που του έκανες είναι :ok:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Κι ένα παλαβό που είδα σήμερα: στο τέλειωμα υγρού PG/VG 30/70 χωρίς νερό, μαζεύτηκε υγρασία σ’ όλη την έκταση του τανκ!!!
  • Χμμμμμ !!! x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Δημήτρη δεν το έχω δει ποτέ σε άδειασμα τανκ ακόμη και όταν σχεδόν στράγγισα τα βαμβάκια. :WhatHeMeans:

Χρησιμοποιώ υγρό 50/50 χωρίς προσθήκη wfi.

Μάλλον τυχαίο γεγονός ή υγροποιημένος ατμός που επέστρεψε στο τανκ.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Δημήτρη @

υδρατμοί είναι, είναι φυσιολογικό, όταν αφήνεις το υγρό να τελειώσει μέχρι την τελευταία σταγόνα.

Το έχω δει και σε άλλους ατμοποιητές.

Δεν ξέρω τί VG χρησιμοποιείς αλλά οι περισσότερες VG έχουν και λίγο WFI.

Όχι ότι απαραίτητα οι υδρατμοί αυτοί είναι μόνο και μόνο από το WFI.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Carnivorous Vulgaris

Carnivorous Vulgaris

Member

• VF Members
  • 86 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης
  • ΠεριοχήΝότιο Μπανανιστάν
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:P80 - άει στικ 100 - siren2 - κυρ φόντας f2 - χάνταλης
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:η παγκόσμια ειρήνη και η αποστήθιση της διδασκαλίας του Al Bundy

@

το φέρνω από δω για να μην πάμε off topic

Λίγο off topic αλλά πιό πολλά ατυχήματα έχω από τον Siren γιατί από απροσεξία είναι πολύ εύκολο να γυρίσεις το δακτυλίδι αναπλήρωσης και να γίνεις μούσκεμα (μαζί με ότι είναι από κάτω). Αν δεν το σφίξεις με λίγο μίσος και φυσάει αρκετός αέρας κόντρα, μπορεί να ξεβιδώσει :lol:

ο δικός ο siren, πεταμένος μέσα στην τσάντα ή στην τσέπη του μπουφάν
δεν έχει κάνει την παραμικρή υποψία να ξεβιδώσει. Μήπως είναι το κομμάτι;

update: κατέβηκα σε πυρήνα 2.5 - νομίζω πως μου αρέσει καλύτερα-

το βαμβάκι δεν γεμίζει τα λούκια, παρόλλα αυτά δεν κάνει διαρροή.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

κι εγω κανένα παράπονο απο το καπάκι,γιατρε @

βγάλε την λευκή φλάντζα του καπακιού και πρόσθεσε ενα ορινγκ απο ντριπ τιπ στον κεντρικό σωλήνα,μετά ξανά κουμπουσε την φλάντζα....θα είναι σουπερ ντουπερ σφιχτο οσο πρέπει!!!(στον 22αρι υπάρχει απο την μαμά εταιρεία το συγκεκριμένο ορινγκ)

συμφωνώ με τον αντωνη @

και εγω μονο 2,5αρι πυρηνα ( με τους 3αρρηδες εχω αλεργια..) μια χαρα κλείνει αντωνη με το σχετικο πειραγμα...Μην ξεχνάμε οτι ο βάμβαξ με το βρέξιμο διογκώνεται....

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

@

Αντώνη το γράφω ότι είναι από δικό μου λάθος. Συγκεκριμένα όταν γυριζω το δακτυλίδι αέρα (μαλακό δεν το λές) κάποιες φορές από απροσεξία αντί να κρατάω απ' το τανκ κρατάω από πάνω οπότε ανοίγει (μόνο αν ήταν βιδωτό θα άντεχε).

@

Νίκο δεν το πειράζω όσο δε μου βγάζει πρόβλημα.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

@

Αντώνη το γράφω ότι είναι από δικό μου λάθος. Συγκεκριμένα όταν γυριζω το δακτυλίδι αέρα (μαλακό δεν το λές) κάποιες φορές από απροσεξία αντί να κρατάω απ' το τανκ κρατάω από πάνω οπότε ανοίγει (μόνο αν ήταν βιδωτό θα άντεχε).

@

Νίκο δεν το πειράζω όσο δε μου βγάζει πρόβλημα.

ναι αν είναι απο δικό σου λάθος μην το πειράξεις, κατάλαβα οτι εχει χαλαρώσει,

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   nikos73

nikos73

Member

• VF Members
  • 21 Δημοσιεύσεις
Οντως το δαχτυλιδι αερα και σε μενα οταν παρει υγρο σφιγγει Εχει τυχει να κολησει και να μη γυρισει καθολου. Παντως για μενα ,δεν ειναι καθαρος mtl,εκτος αν σ αρεσει η υγρη τζουρα ,harsh vape που λει κ ο πουσαρντο,και το γουργουρητο!Σαν γευση τα παει καλυτερα με τα καπνικα.Δεν ειναι ομως και κατι που λες οτι ξεχωριζει,γευστικα ειναι μετριοςεμενα δε με κερδισε σαν γευση,οσο εχει πραγματικα σμουθ και αθορυβη τζουρα! Εμενα μου κανε διαροες οταν το γεμιζαλιγο πανω απο την αρχη της καμιναδας.Το γεμιζω στο σημειο που αρχιζει,η καμιναδα,και δε εχω διαροες.Επισης οταν "στεγνωνει" μπορει να βγαλει.Το σπαστικο ειναι οτι βλεπω υγροποιηση στο πιν,σαν μια κυκλικη λιμνουλα,γυρω απο το 510 σπειρωμα.Εχωτο pulse με το κανινικο πιν,και παρολο που τον εχω πλυμηρισει,απο κει δε χανει!Μαλον κακη στεγανοποιηση εχει ο σειρηνας στο σημειο αυτο

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Η εμπειρία μου με τον ατμοποιητή είναι αρκετά διαφορετική από τη δική σου και εξηγώ.

Δεν μου έχει σφίξει το δαχτυλίδι του αέρα ποτέ.

Όταν λες καθαρόαιμος MTL τι εννοείς;

Προσωπικά τον θεωρώ καθαρόαιμο MTL από τη στιγμή που σου δίνει τζούρα από σφιχτή "τσιγαρίσια" μέχρι αεράτη "τσιγαρίσια" στα όρια της ημιπνευμονικής.

Αεράτος δεν μπορεί να γίνει με τίποτε.

Προσωπική επίσης εκτίμηση και το έχω ξαναγράψει, είναι ότι παίζει πολύ καλά τα γλυκά και σύνθετα αρώματα,αλλά υστερεί στα καπνικά.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι έχει πυκνή και αθόρυβη τζούρα.

Όσο αφορά τις διαρροές, μου έκανε και μένα όταν πειραματιζόμουν με λιγότερο βαμβάκι από όσο έπρεπε να βάλω.

Όποτε του έβαλα το σωστό βαμβάκι δεν υπήρξε διαρροή ούτε για αστείο.

Αυτό που θα σου πρότεινα, από τη στιγμή που το βαμβάκι είναι σωστό από ποσότητα, μήκος και αφράτεμα, να δεις τα orings και αν μπορείς κάνε μια δοκιμή με τα ανταλλακτικά που έχει extra. 

Από τη στιγμή που βαμβάκι και orings είναι εντάξει υπάρχει μια πιθανότητα να έχεις πέσει σε ελαττωματικό κομμάτι.  

Αν μπορείς ανέβασε και μια φωτογραφία από το στήσιμο σου μήπως και μπορέσουμε να δούμε τι δεν πάει καλά.

Όσο αφορά το ότι απ ότι φαίνεται δεν σου άρεσε, δεν το βρίσκω περίεργο γιατί δεν κάνουν όλοι οι ατμοποιητές για όλους.

Φυσικά και δεν υπάρχει το Άγιο Δισκοπότηρο των ατμοποιητών και δεν νομίζω να βγει ποτέ.

Έτσι λοιπόν βρισκόμαστε σε ένα ατέρμονο "παιχνίδι" του κυνηγιού της γεύσης.  

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   nikos73

nikos73

Member

• VF Members
  • 21 Δημοσιεύσεις
Τα ορινκς τα εχω αλαξει με τα χρωμστιστα Αντιστασεις εχω βαλει τις δικες του,μ φαινονται οτι ειναι καλες.

40,12K   10 Αριθμός λήψεων

Μια φωτο απο διαροη στο 510,αυριο φωτο απο στησιμο

Επεξεργάσθηκε απο nikos73, 18 Δεκέμβριος 2017 - 01:55.

• Χμμμμμ !!! x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Νίκο απ' ότι βλέπω η διαρροή γίνεται περιφερειακά από το δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα.

Το κακό με την σειρήνα είναι ότι έχει ένα θεματάκι με τα δύο ορινγκς που στεγανοποιούν το γυάλινο τανκ όπως έρχεται από το εργοστάσιο.

Είναι πολύ μαλακά και στις περισσότερες των περιπτώσεων αυτά είναι κολλημένα πάνω στο γυαλί.

Πολλά ορινγκς επίσης στην προσπάθεια αποκόλλησης για το πρώτο πλύσιμο "τραυματίζονται" και αφήνουν υπολείμματα πάνω στο γυάλινο τανκ.

Κατόπιν όταν βάζεις καινούργιο ρινγκ και δεν έχει καθαριστεί καλά το γυάλινο τανκ από τα υπολείμματα του προηγούμενου δεν κάνει καλή στεγανοποίηση με αποτέλεσμα μικροδιαρροές.

Μήπως συνέβη κάτι τέτοιο;

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

1. αποσυναρμολόγησέ τον (και τα o-rings)

2. πλύνε τον με ότι τρόπο συνηθίζεις

3. τρίψε με κάτι ήπιο τα τελειώματα του γυάλινου τανκ (σφουγγαράκι για τα πιάτα)

4. πέρασέ τα και τριψε τα με λίγο βαμβάκι καθαρισμού προσώπου με λίγο οινόπνευμα (βότκα, τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο, καθαρό) ή βάλε καινούργια

5. καθάρισε τις βάσεις των o-rings με μια μπατονέτα με οινόπνευμα

6. βάλε όλη την βάση σε οινόπνευμα για 2-3 ώρες και άσε την να στεγνώσει μόνη της

7. συναρμολόγησέ τον βάζοντας VG στα o-rings, κάνε το συνηθισμένο σου στήσιμο και γέμισέ τον με σκέτη PG

8. χωρίς να τον χρησιμοποιήσεις πέρα από 2-3 ρουφήγματα χωρίς mod, βάλε τον κάποιες ώρες όρθιο και κάποιες στο πλάι

Αν σου χάνει, υπάρχει πρόβλημα στην κατασκευή. Αν όχι, άδειασε την PG, βάλε άλλο βαμβάκι, βάλε το υγρό που θέλεις και άτμισε κανονικά. Στην δεύτερη περίπτωση όλα καλά!

Καλή επιτυχία.

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   nikos73

nikos73

Member

• VF Members
  • 21 Δημοσιεύσεις
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις @

αν τα κανω ολα αυτα με τη σειρα που λες μετα πρεπει να αυτομαστιγωθω!
Βαζω φωτο και απο στησιμο

54,1K   15 Αριθμός λήψεων

53,01K   12 Αριθμός λήψεων

45,01K   15 Αριθμός λήψεων
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Αν είναι να αυτομαστιγωθείς, κάνε τα με άλλη σειρά  :lol:

Το βαμβάκι θα προτιμούσα να κατέβαινε με όλο του το πάχος μέχρι το τέλος γιατί φαίνεται στην 2η φωτογραφία ότι το εσωτερικό είναι πιό μακρύ από το εξωτερικό. Αν ντε και καλά το θέλεις ασύμμετρο κάνε το ανάποδα. Θα το ανεβάσω αν υπάρχει λόγος μέχρι τότε σε φωτογραφίες αλλά αργεί ακόμα να χρειαστεί νέο στήσιμο.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   aks7

aks7

Member

• VF Members
  • 78 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Άκης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Leto, Pharaoh mini, Ares, Rose gold ed.,Drop dead...

Είμαι και εγώ  κάτοχος τoυ siren 24mm (μάλιστα είχα και τον 22 αλλά τον έδωσα σε φίλο ) πολύ καλός ατμοποιητης αλλά και σε εμένα μου έκανε ξαφνικά κάποιες διαρροές όπως αναφέρει και ο φίλος ποιο πάνω (όλη μέρα στεγνός και ξαφνικά μια δυο σταγόνες και μετά πάλι στεγνός) άλλα δεν είναι τραγικό.  Αυτό που είναι τραγικό είναι οτι δυο είχα και στους  δυο με το καλήμερα έχασα το πάνω  oring. και καλά την πρώτη φορά , αλλά την δεύτερη που ήμουν ψηλιασμένος  :angry: τι σε νερό το έβαλα μήπως ξεκολληση ,τι βάση του έβαλα στο τέλος το έκοψα. ξέρετε αν υπάρχει πουθενά σαν ανταλλακτικό το διάφανο oring; 

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη