Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Siren 2 by Digiflavor 22 & 24mm

* * * * * 3 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
329 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Τελικα εκατσα και το γεμισα τωρα. Ο Γιωργος ειχε δικιο.  Εκλεισα τον αερα, γεμισα απο πανω, σφραγισα. Το γυρισα αναποδα και ανοιξα τον αερα, μετρησα μερικα δευτερα. Ατμισα και αυτο ηταν. Γιωργο σε ευχαριστω. Τωρα μενει μονο να δω αν λυθηκε και το προβλημα με τις διαρροες απο κατω, αυτο το κυκλακι που αφηνει πανω στο μοντ. Καμμενο παντως δεν εδωσε.\

Κατι αναλογο μου φαινεται κανουν και οσοι εχουν παρει τον berserker για να λυσουν το προβλημα των διαρροων.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Χαίρομαι που έλυσες το πρόβλημα με το κλείσιμο του αέρα.

Συνήθως κλείνουμε τον αέρα όταν έχουμε πρόβλημα υπερτοφοδοσίας.

Προσωπικά δεν κλείνω τον αέρα και δεν έχω πρόβλημα.

Αφού όμως σε σένα λειτουργεί δούλεψε τον έτσι.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Μετα απο ατμισμα πιπιλα, τον ξεβιδωσα απο το μοντ για να τσεκαρω αν λυθηκε το θεμα με το γνωστο στρογγυλο υγρο δαχτυλιδι πανω στο μοντ. Τελικα λυθηκε και αυτο μαζι με το θεμα με τα καμμενα.

Γιωργο και παλι ευχαριστω. Ακολουθησα τη συμβουλη σου και λυθηκαν και τα 2 προβληματα που ειχα.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Georgechania

Georgechania

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
Καλημερα! Γιαυτο ειμαστε εδω για να βοηθαμε φιλε μου...

Επεξεργάσθηκε απο Georgechania, 16 Ιανουάριος 2018 - 20:27.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Καλημερα σε ολους μας.

Τελικα το προβλημα συνεχιζει και υπαρχει και δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει. Εχω αλλαξει ποσα βαμβακια, στησιματα κτλπ...οταν γεμιζω οι πρωτες τζουρες ειναι καμμενο. Επισης συνεχιζει και το θεμα με τη διαρροη στο κατω μερος, το γνωστο δαχτυλιδι πανω στο μοντ μολις ξεβιδωνεις τον ατμοποιητη. Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει.

Το τωρα στησιμο ειναι σε 3αρη πυρηνα με 26αρι συρμα, 1,25ΩΜ και το δουλευω στα 12.5 βατ και 3,95 βολτ με αμπερ 3.2. Βαμβακι της UD σε pad.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@xkabamarux

Όταν λες 26άρι σύρμα εννοείς 26AWG (0,40mm) ή 0,26mm (και μάλλον εννοείς 0,25mm).

Aν το σύρμα σου είναι 0,40mm

1. για να σου βγαίνει 1,25 Ohm θα πρέπει να έχεις κάνει πολλές σπείρες

2. οπότε τα 12,5 Watt είναι πολύ λίγα.

Για να παίρνεις καμένο με τόσο λίγα Watt είναι πολύ δύσκολο, εκτός αν κάνεις συνεχόμενες τζούρες των 5 δευτερολέπτων.

Aυτό που γράφεις για την διαρροή πάνω στο μοντ, δεν μου έχεις συμβεί ποτέ με την Σειρήνα και απ' ότι καταλαβαίνω είναι από υπερτροφοδοσία και υγρό το οποίο αφού κατέβει κάτω στο εσωτερικό της βάσης του ατμοποιητή βρίσκει διέξοδο από το μέσα μέρος του δαχτυλιδιού και καταλήγει πάνω στο μοντ.

Αλλά το παράξενο είναι ότι από την μία παίρνεις καμένο κι από την άλλη έχεις υπερτροφοδοσία, πράγματα που δεν συμβαδίζουν.

Κάτι άλλο γίνεται και μας το κρύβεις για να μας παιδεύεις... :lotpot: :lotpot: :lotpot:

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Μάκη δεν πιστεύω ότι παίρνει καμένο αλλά μάλλον έχει μπερδέψει την υπερτροφοδοσία και την λέει καμένο. 

Όπως το είπες αν χρησιμοποιεί 40άρι σύρμα (26AWG), θα πρέπει να έχει κάνει 9 σπείρες σε 3άρι πυρήνα για να του δώσει το 1,25Ohm.

Αυτό το σύρμα για να δουλέψει καλά χρειάζεται κάπου 28Watt,οπότε στα 12,5 που το δουλεύει δεν ατμοποιεί σχεδόν καθόλου πόσο μάλλον να μιλάμε για καμένο.  

Καλό είναι να ξεκαθαρίσει ο φίλος τι ακριβώς σύρμα χρησιμοποιεί και ακόμη καλύτερα να ανεβάσει μια φωτογραφία όπως του είχα πει σε παλιότερο μήνυμα, έτσι ώστε να μπορέσουμε να τον βοηθήσουμε ουσιαστικά.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Δημήτρη σε όλα. :ok:

Την λέξη "καμένο" όμως την λέει ο φίλος μας μάλλον γιατί έχει νιώσει αλλοίωση της γεύσης του υγρού.

Αυτό δεν μπορεί να γίνει σίγουρα από υπερτροφοδοσία αλλά από υποτροφοδοσία.

Ας μας διευκρινήσει ο ίδιος τί εννοεί γιατί είναι παράξενο.

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Δινει καμμενο μετα απο γεμισμα, οι πρωτες τζουρες ειναι καμμενο. ξεκαθαρα. Αναγκαζομαι και αλλαζω βαμβακι καθημερινα και βγαινει μαυρο-καμμενο. Το υγρο που βαζω ειναι 60 vg 40 pg. Πριν λιγο εφτιαξα νεα αντισταση σε 3αρη πυρηνα 1,41ωμ  13,5 βατ 4,36 βολτ 3 αμπερ με 26ga vandyvape kanthal a1 συρμα. Η αντισταση καλυπτει σε μηκος και τις 3 τρυπες. Δεν ειναι ουτε τερμα κολλητες ουτε εχουν ορατο κενο. Δεν εχω κανει dry burn ουτε τις εχω σφιξει μεταξυ τους. Η αντισταση αναβει κανονικα απο μεσα προς τα εξω. Σε υψος η αντισταση εξεχει κατα το 1/3 της διαμετρου του πυρηνα προς τα πανω σε συγκριση με το υψος των πολων. Βαμβακι της ud pad ουτε πολυ σφιχτο ουτε χαλαρο. Το βαμβακι ακουμπα ελαχιστα στο κατω μερος του ντεκ και το εχω ξεφτισει με τη λαβιδα ελαχιστα. Εχω δοκιμασει και με σχημα βενταλια και απλο. Με βαμβακι cotton bacon v2 σταματησα διοτι απλα δεν κραταει καθολου, ουτε μια μερα δεν βγαζει.  Μολις γεμισω ξανα απο πανω θα ενημερωσω. 

Σε ξενα φορουμ που εκανα μια αναζητηση ειναι πολυ συχνο αυτο το προβλημα αλλα ακομα ψαχνονται και αυτοι, δεν διαβασα πουθενα καμια τελικη λυση.

Επεξεργάσθηκε απο xkabamarux, 23 Ιανουάριος 2018 - 14:40.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Το ποτίζεις καλά αρχικά το βαμβάκι πριν κλείσεις τον ατμοποιητή

Με τα στοιχεία που δίνεις κανονικά δεν θα έπρεπε να παίρνεις ατμό στα 13,5 watt, όχι να παίρνεις καμένο.

Κάτι άλλο συμβαίνει, που δεν μπορώ να καταλάβω.

Αν τα δεδομένα που γράφεις είναι σωστά και δεν το αμφισβητώ τότε θα έπρεπε με 10 σπείρες 26 AWG Kanthal  σε 3mm πυρήνα, για να πάρεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα σε παραγωγή ατμού να το δουλεύεις στα 32 Watt.

Δες τί αποτελέσματα βγάζει το steam engine.

Άντε και να ξεφεύγει λίγο, αλλά τόσο πολύ;

Please Login or Register to see this Hidden Content

82,81K   12 Αριθμός λήψεων

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Και εμένα κάτι δεν μου κάθετε καλά παντός με τα δεδομένα που δίνεις @xkabamarux

Όχι καμένο αλλά ούτε ατμό δεν θα έπρεπε να παίρνεις με 13,5W.

Το  mod σίγουρα το έχεις σε power?

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Ατμο βγαζει κανονικα. Εχω παρατηρησει οτι οσο ανεβαινω σε βατ πανω απο τα 13 σε αυτο το στησιμο χανει σε γευση. Δεν εχει τη γευση του υγρου που εχω φτιαξει. Μεινωνεται το φαινομενο του σταξιματος-διαρροης απο κατω αλλα χανει σε γευση. 

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Δοκιμασες και με λιγοτερες σπειρες να δεις αν εχεις το ιδιο θεμα;5 ας πουμε σε 3αρι πυρηνα να σου βγει καπου στα 0,7κατι ωμ;το λεω επειδη και αρπαζει πιο γρηγορα το συρμα λογω παχους σε σχεση με 7..9 σπειρες και για το λογω το τι κατι μπορει να μην σ αρεσει σε αυτα τα ωμ οπως και σε μενα.Σε αλλους αρεσει να παιζουν στο 1,2 1,6....εμενα δεν μαρεσει πχ γτ νιωθω οτι μου αλλαζει τη γευση ως προς το χειροτερο.Για μενα μιλαω παντα.Εγω ενα ψιλοκαμενο τρωω οταν περασω λιγο βαμβακι και δεν καλυπτει καλα την αντισταση...και αυτο σε πιο μακροσυρτη τζουρα.Στη τελικη πηγαινε σε ενα μαγαζι και αστον σε εναν ανθρωπο εμπειρο να στον στησει και αν δεις τα ιδια βαλτον στην ακρη,το θεμα ειναι να μας ευχαριστει κατι και οχι να μας βγαζει την πιστη...
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Και η δική μου γνώμη είναι να τον στήσεις σε 3άρι πυρήνα με 6 σπείρες και να τον δουλέψεις στα 18 Watt

81,33K   11 Αριθμός λήψεων

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Kαι όπως βλέπεις στην φωτό πιο κάτω, έχω ακριβώς το παραπάνω στήσιμο (Kanthal A1, 26 AWG, 6 σπείρες σε 3 mm πυρήνα, 0,80 Ohm) και τον δουλεύω στα 18Watt.

Άψογη η λειτουργία του και πολύ καλή γεύση.

387,08K   11 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Εγώ ακριβώς το ίδιο στήσιμο το ατμιζω στα 16,5w και παίρνω υπέροχη γεύση

Επεξεργάσθηκε απο Nikoss rocket, 23 Ιανουάριος 2018 - 17:48.

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Ποιό στήσιμο εννοείς Νίκο; Το δικό μου; :WhatHeMeans:

Αν εννοείς το δικό μου τότε ναι έχεις δίκιο από τα 15 Watt παίζει μια χαρά μέχρι τα 20 το μέγιστο. :ok:

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
Θελω καποια στιγμη να τον δοκιμασω και με παραλληλο κανθαλ 0,25 συρμα (30αρι),αξιζει τον κοπο να αγορασω η θα χασει σε γευση;
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Τί να αγοράσεις τη Σειρήνα ή το κάνθαλ; :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
Το συρμα ενοω,δεν εχω ξανα δουλεψει τοσο ψιλο συρμα αλλα ελεγα γιατρε μηπως το κανω παραλληλο,δυο συρματα σαν ενα δλδ,θα αρπαζει και γρηγορα φανταζομαι αλλα δεν ξερω αν δινει και ωραια γευση αυτος ο τροπος...

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη