Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Μπάνιο Υπερήχων Coil Master Cm-800

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Παιδιά το συγκεκριμένο μηχάνημα σβήνει από μόνο του στα 3 λεπτά λειτουργίας.

Αν θέλεις ξαναπατάς το κουμπάκι και ξαναρχίζει για άλλα 3 λεπτά.

Μπορείς να το σβήσεις ότι ώρα θέλεις αλλά και να ανανεώσεις τον τρίλεπτο χρόνο κατά την διάρκεια λειτουργίας του.

Εγώ βάζω μέσα στον κάδο λίγες σταγόνες υγρού πιάτων, χλιαρό νερό βρύσης (30 με 40 βαθμούς Κελσίου) και το δουλεύω για τα ανοξείδωτα 3 Χ 3 = 9 λεπτά και για τα βαμμένα κομμάτια 3 λεπτά.

Μετά τα ξεβγάζω με καθαρό νερό και τα ξαναβάζω για ακόμη ένα τρίλεπτο σε καθαρό νερό βρύσης.

Επίσης έχω καθαρίσει με πολύ καλά αποτελέσματα γυαλιά οράσεως και ηλίου, ασημικά χρυσαφικά κλπ

Για να μην γρατζουνιστούν τα γυαλιά, τα βάζω στην πλαστική θήκη και μόνα τους.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 88 Δημοσιεύσεις

Επιδη ειμαι και συλλέκτης παλαιών ξυριστικών μηχανών,στην αρχη το εβαζα 10 λεπτα με αποτελεσμα να αποχρωματίσω αρκετες απο αυτες.

Αναφέρεσαι σε αυτά των 35 watt ή σε άλλα πιο δυνατά που κυκλοφορούν που μπορεί να είναι και 150 watt?

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Αναφέρομαι σ' αυτό που έχω παρουσιάσει εγώ το Coil Master CM-800.

Δες την πρώτη δημοσίευση. ;)

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.750 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Ο συγκεκριμένος αντέχει μέχρι 3Χ3 λεπτά. Μετά ζεσταίνεται υπερβολικά και θέλει αρκετή ώρα για να κρυώσει. Αφού κρυώσει τον ξαναβάζετε 3Χ3.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Δημήτρη δεν θέλει πάνω από 9 λεπτά έτσι κι αλλιώς.

Βασικά το δικό μου ίσα που καταλαβαίνεις ότι ελάχιστα ζεσταίνεται και είναι φυσιολογικό.

Δεν είναι και κάτι αξιοσημείωτο, όλα ζεσταίνονται λιγάκι.

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.750 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Απλή παρατήρηση ήταν  :)

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Το ξέρω γιατρέ μου. :ok:

Και γω το έγραψα επειδή το δουλεύω ανελλιπώς και έχω παρατηρήσει πώς συμπεριφέρεται. :)

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 88 Δημοσιεύσεις

Η ερώτηση μου δεν ήταν γενική αλλά για αυτό που είπε ο arxiloxos και έκανα quote.

Το ρωτάω καθώς έχω αυτό που είναι παρόμοιο

Έχει 2 ultrasonic (αριστερά και δεξιά του οβάλ κάδου) ρυθμιζόμενο έως 5 λεπτά πρόγραμμα αλλά η ισχύς δεν είναι αυτή που γράφει στο site.

Το φυλλάδιο του λέει 50watt, ένας μετρητής  κατανάλωσης μου είπε 28VA αλλά επειδή χάνει στης χαμηλές καταναλώσεις το υπολογίζω ~ στα 35 όπως το coil master.

Μου έχει τύχει να βάλω ατμο που έχει αρχίσει να ξεφλουδίζει μπορεί και μισή ώρα, μήπως με βοηθήσει να βγει εντελώς το χρώμα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Για αυτό ήθελα να δω εάν είναι το δικό μου χρέπι ή αναφέρετε ο arxiloxos σε άλλου επιπέδου μηχάνημα.

OFFLINE   sergor

sergor

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Σεργιος
  • ΠεριοχήΚΟΖΑΝΗ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:λίγο απ'ολα

Αυτά τα μαύρα κομματάκια στο πιάτο ειναι ορινγκς πού φθείρονται? και επειδη δεν είχα πότε κάτι τέτοιο σε πλαστικά κάνει?

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 450 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

@

Αναφέρομαι και στα πιο απλα.Το δικο μου ειναι 50w εχει περιπου 50 ευρω δεν το θεωρω και απο τα πιο δυνατα,αλλα γενικα,τετοιου ειδους εργαλεία θελουν προσοχη στον χρονο για να μην εχουμε αντιθετα αποτελέσματα.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 88 Δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Αυτά τα μαύρα κομματάκια στο πιάτο ειναι ορινγκς πού φθείρονται? και επειδη δεν είχα πότε κάτι τέτοιο σε πλαστικά κάνει?

@

Χα Χα Χα όχι φίλε μου, το ίδιο το πιάτο έχει μέσα στην πορσελάνη ασημί ανταύγειες και σε ξεγελάει οπτικά.

Ναι κάνει και για πλαστικά, αν και δεν καταλαβαίνω τί εννοείς. Υπάρχουν πολλά είδη "πλαστικών"

Πάντως τα ορινγκς και τα πλαστικά τανκάκια τα καθαρίζει μια χαρά και δεν τα φθείρει καθόλου.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   aks7

aks7

Member

• VF Members
  • 72 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Άκης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Leto, Pharaoh mini, Ares, Rose gold ed.,Drop dead

Το έχω και εγώ περίπου 2 μήνες, αλλά δεν έχω μείνει ικανοποιημένος. Η κάτι δεν κάνω σωστά .Συνήθως το βάζω 2 φόρες να κάνει τον κύκλο του με χλιαρό νερό. Όταν λέμε οτι το βάζουμε 9 λεπτά, το βάζουμε 3*3 ή πατάμε το reset ώστε να κάνει ενα κύκλο 9 λεπτών;       Πάντως νομίζω οτι ο παλιός μου τρόπος της coregas ποιο καθαρούς τους έβγαζε :WhatHeMeans:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.750 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Μπορεί και να έχεις δίκιο, η ισχύς είναι αρκετά μικρή. Σπάνια φαίνεται να δημιουργείται κυματισμός στο νερό.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Το έχω και εγώ περίπου 2 μήνες, αλλά δεν έχω μείνει ικανοποιημένος. Η κάτι δεν κάνω σωστά .Συνήθως το βάζω 2 φόρες να κάνει τον κύκλο του με χλιαρό νερό. Όταν λέμε οτι το βάζουμε 9 λεπτά, το βάζουμε 3*3 ή πατάμε το reset ώστε να κάνει ενα κύκλο 9 λεπτών;       Πάντως νομίζω οτι ο παλιός μου τρόπος της coregas ποιο καθαρούς τους έβγαζε :WhatHeMeans:

Ναι πατάμε 3 φορές το κουμπί για να αρχίσει από την αρχή ο κύκλος των 3 λεπτών.

Εμένα μου κάνει καλή δουλειά.

Στα πρώτα 9 λεπτά βάζεις μέσα στο χλιαρό νερό και λίγες σταγόνες υγρού πιάτων ή το λειτουργείς με σκέτο νερό;

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   aks7

aks7

Member

• VF Members
  • 72 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Άκης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Leto, Pharaoh mini, Ares, Rose gold ed.,Drop dead

@

Και με υγρό πιάτων το έχω δοκιμάσει και χωρίς ...

@

Στην αρχή , λόγο της μη ύπαρξης κυματισμού όπως λες και εσύ, νόμιζα οτι μπορεί να μην  δουλεύει το δικό μου και κάνει μόνο θόρυβο  :) . Αφού έβαλα και το χέρι μου να δω αν κάνει τίποτα. Ένιωσα ένα μικρο "μασάζ" , αλλά να βγάλει χρώματα ή μάκα με τίποτα ....

Βέβαια, για να μην το αδικώ,  έχω δει και βιντεάκια που δείχνουν οτι καθαρίζει πολύ βρώμικα αντικείμενα ... και το δικό μου να έχει κάποιο θέμα και να μην αποδίδει όπως θα έπρεπε... 

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 88 Δημοσιεύσεις

Όταν τον πήρα στα χέρια μου δεν είχα κάτι σε πολύ βρώμικο ατμο οπότε για να το δοκιμάσω έκανα τα παρακάτω

Καμιά 20ρια χρησιμοποιημένες στριμμένες αντίστασης

Οπτικά οι αντιστάσεις δεν έγιναν όπως είναι το σύρμα καινούργιο ωστόσο στον κάδο μαζεύτηκε αρκετή κάπνα.

Κεφαλές από ηλεκτρική οδοντόβουρτσα, με μόνο 2 κύκλους βγήκε όλη η ξεραμένη οδοντόκρεμα από το εσωτερικό που δεν υπάρχει πρόσβαση διαφορετικά

Πολύ ψιλά χτενάκια με βρομιά στην βάση των δοντιών, χρειάστηκαν αρκετοί κύκλοι αλλά παρόμοιο αποτέλεσμα θα είχα μόνο με επίπονο τρίψιμο με οδοντόβουρτσα.

Σε ατμο που είχα καθαρίσει, είδα όταν τελείωσε την καμπάνα φιμέ. Βάζοντας μια πετσέτα και μόνο μισή στροφή καθάρισε εντελώς. Είχε μαλακώσει δηλαδή την βρωμιά αλλά δεν την είχε απομακρύνει.

Γενικά καθαρίζοντας βλέπω πολύ μικρές άσπρες και μαύρες επικαθίσεις  (βαμβάκι & κάπνα) να μαζεύονται στον κάδο και το νερό να έχει πάρει ένα πιο γρι χρώμα

Ειδικά για σημεία που δεν έχουμε καμία πρόσβαση όπως το air flow του zeus ή που δεν θέλουμε να λύσουμε όλα τα μέρη ενός deck, βοηθάει αρκετά αλλά παραμένει ένα ερασιτεχνικό εργαλείο.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη