Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Υπερβολικό άτμισμα και ενόχληση στον λαιμό

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 151 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:dionisios marinos
  • Περιοχήkesariani
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hcigar vt75 color doggystale, nautilus2, merlin mtl
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Pc gamer, βολτες με μηχανη, track day
Καλησπέραααα ας ανοίξω και εγώ με την σειρά μου ένα θέμα.
Οι ποιο έμπειροι μοντ μπορούν αμα θέλουν να το αλλάξουν την επικεφαλίδα.
Λοιπόν εχθές έφαγα μια γερή νυλα, λες και ήμουν γατί και ήθελα να βγάλω από μέσα μου τις τρίχες αχαχ.
Αυτό το είχα δει σε έναν συνάδερφο μου απο την δουλειά πού και οι δύο ατμιζουμε επισκευασιμο.
Τον ειχα δει ξαφνικά να βήχει και να θέλει να. Ξερασει του λεω τι έπαθες βρε εσυ; μου λέει νιώθω στον λαιμό μου ενα κόμπο σαν να έχω τρίχες, κατι τέτοιο το βράδυ που ατμιζα ένιωσα και εγώ για πρώτη φορά εναν κόμπο σαν τρίχες; σαν απο το βαμβάκι να το πω καλύτερα να βρίσκεται στον λαιμό μού και να έχω τόσο βήχα πνιγμό ταυτόχρονα που λιγο ακόμα θα ξερναγα γιατι ήταν έντονος.

Εδω το ερώτημα για πείτε γνώμες το έχετε βιώσει αυτό; να είναι απο το πολύ ατμισμα; εγω λόγω καλοκαιριού εχω ανεβει σε ml βέβαια ο συνάδερφος ατμιζει ελάχιστα πνευμονικο εκείνος και υψηλά βατ αλλά λιγα ml σε σχέση με εμένα
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Το κακό με εμάς τους ατμιστες ειναι οτι είμαστε δύσπιστοι, όση διαφορά και να βλέπουμε στον οργανισμό μας, σίγουρα το ατμισμα δεν είναι η υγεία που θα ήθελαν τα πνευμόνια μας πόσο μάλλον ο λαιμός μας,αλλά σίγουρα επίσης είναι οτι καλύτερο σε σχέση με το κάπνισμα,

αυτό δεν αλλάζει ακόμα και αν γυρίσει ο κόσμος ανάποδα.......και αυτό ισχύει γιατί το βλέπεις μόνος σου στην πάροδο του χρόνου...

πάμε τώρα στο <<πρόβλημα>> προσωπικά νιώθω κατι στον λαιμό μου πολλές φόρες, σαν να εχω υγρό και κανω ενα γκρρρ και περνάει, ατμιζω 9-14 ml ανάλογα την δουλειά και την όποια νυχτερινή μου έξοδο,τα υγρά μου ειναι ρουτίνα οσο αφορά ποσότητα νικοτίνης και αναλογία pg/vg.

Όταν λες υπερβολικό τι εννοείς?ποσα μλ? και τι περιεκτικοτητα σε νικοτίνη? αναλογία pg/vg?αλλάξατε κατι στην ατμιστικη σας ρουτίνα?δύσκολο να έχετε το ιδιο σύμπτωμα, και μάλιστα την ίδια μέρα,μόνο αν άλλαξε κάτι και το ξέρετε θα μπορούσατε να το τσεκάρετε οτι σας ενοχλεί,(ΚΑΙ παλι αν ατμιζετε μαζι τα ιδια υγρα, εκτος αν σας ενοχλει και στην ατμοσφαιρα...).

Επίσης ενα κρυωματάκι απο το ερκοντίσιον, σε συνδυασμό με το χτύπημα της pg θα σου έδινε μια ενόχληση του λαιμού πιο άγριας μορφής ας πούμε,το ατμισμα ειναι πνευμονικό ή mtl? δώσε μας οτι πληροφορίες έχεις γύρω απο την ατμιστικη καθημερινοτητα και κυρίως σκέψου τυχόν αλλαγές,

παρακολουθησε όμως την πορεία της ενόχλησης ώστε αν υπάρχει εξακολούθηση να επισκεφτείς έναν γιατρό.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 151 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήkesariani
Λοιπόν πάντα ατμιζω σε αναλογία 50pg 50vg 6αρα νικοτίνη.
Σε ml την ημέρα τωρα το καλοκαίρι μπορεί να φτάσω και τα 15 ml την ημέρα.
Κοίτα η δουλειά τώρα είναι λίγο κάπως σε συνεργείο σε Δήμο δουλεύω φτιάχνουμε αποριματοφορα εγώ μηχανικός οπότε φυσάω και φίλτρα αέρος που έχουν όλη την σκόνη απο την χωματερή ο συνάδερφος είναι ηλεκτρολόγος οπότε δεν έχει τοση επαφή με την βρώμα των αποριματοφορων. Εγω ατμιζω με τον μερλιν που είναι τσιγαρισιος αλλα αερατος ο συνάδερφος καθαρά πνευμονικο έχει παρει εναν ατμοποιητη που περνει δυο αντιστασεις και εκεινος αναλογία 50 50 3αρα νικοτίνη
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 128 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

το γεγονός που περιγράφεις το έχω βιώσει κι εγώ, να κοντεύω να κάνω εμετό από τον έντονο βήχα.Το άτμισμά μου την δεδομένη στιγμή ήταν πνευμονικές σε chain vaping με high VG υγρό. Έκτοτε είμαι πιο ''κοντρολαρισμένος'' σε παρόμοιες συνθήκες...

Σε mtl κατάσταση δεν μου έχει συμβεί...

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

ONLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 191 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο

Όσο πιο ήπιο ατμισμα κάνετε ( 11 - 15 ) watt τόσο το πρόβλημα σας θα μειώνεται
Παίζει ρόλο και η αναλογία των υγρών PG - VG κάντε δοκιμές μειώνοντας την PG πχ 70 VG - 30 PG
Επίσης μπορεί κάποια άρωματα να δημιουργούν το πρόβλημα ( εμένα το Divino μου φέρνει έντονο βήχα )

Επισης οι εντονες γευσεις ( λιγοτερο αρωμα στα υγρα ) 
Ελπίζω να βοήθησα   :hat-tip:

YΓ Τα 15 ml ειναι λιγο ! αρκετα  :cigar:  :rasta:

Επεξεργάσθηκε απο Hraklis, 26 Αύγουστος 2018 - 00:23.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Διονύση θα συμφωνήσω με αυτά που ανάφεραν οι προλαλήσαντες.

Θα αξιολογήσω το πρόβλημα όπως πιστεύω ότι μπορεί να είναι.

Κάποιο κρύωμα ή ερεθισμός σε συνδυασμό με αρκετή κατανάλωση ατμιστικών υγρών (10-15 ml)

Ευαισθησία σε κάποιο άρωμα ή ακόμη και σε κάποιο συστατικό του αρώματος.

Πρότασή μου να μειώσεις λίγο την κατανάλωση και να ατμίσεις σκέτη βάση για μια ή δυο ημέρες.

Αν τα συμπτώματα επιμένουν πήγαινε να δεις ένα γιατρό.

Όπως και να χει περαστικά σου. :)

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις
Η ενόχληση πρέπει να είναι κάτι που γίνετε κατά την διάρκεια της τζούρας και όχι από τα πολλά ml κατανάλωσης.

Πρώτη φορά που ένοιωσα κάτι τέτοιο ήταν με κεραμική κεφαλή, σαν να αποκολλήθηκε ένας κόκκος και να στάθηκε στον λαιμό. Αίσθημα πνιγμού μαζί με τάση για αναγούλα για να απαλλαγεί ο οργανισμός από το ξένο σώμα. Εννοείτε δεν τις ξανά έβαλα στο στόμα μου. 

Παρόμοιο πρόβλημα είχα άλλες φορες όπου όταν άνοιξα τον ατμο, είδα ότι είχε αρκετά στίγματα από “κάπνα” στην καμπάνα. Πιθανώς κάποιο επέλεξε να σταθεί στο λαιμό μου. Από τότε είμαι πολύ επιμελής πέρα από την τακτική αλλαγή σε σύρμα και βαμβάκι και σε όλη την υπόλοιπη καθαριότητα στον ατμο.

Ακόμα και αυτό που λες για το βαμβάκι. Μου έχει κάνει εντύπωση ότι ενώ έχω ξεπλύνει έναν ατμο, όταν τον βάζω στους υπέρηχους θα βρεθούν πολλές ίνες από βαμβάκι ελεύθερες στον πάτο του.

Άλλες φορές νοιώθω σαν μια ολόκληρη σταγόνα υγρού (μετά από κάποιο spit back) να κάθετε στο λαιμό. Εκεί τα συμπτώματα δεν έχουν διάρκεια. Με λίγο νερό και ένα βηξιματακι έρχονται στα φυσιολογικά με μια μικρή ενόχληση για λίγο.

Για μένα χρειάζεται συνεχείς ενυδάτωση να μην είναι ξηρός ο λαιμός και καλή καθαριότητα.

• Χρήσιμο (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 151 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήkesariani
Καλημερες καλη καθαριότητα κανω έτσι και αλλιώς στον ατμοποιητη μου ετσι και αλλιώς καθε εβδομάδα κανω εκ νεου στήσιμο και πάντα ξεπλένω τον ατμοποιητη με νερο και ξύδι και που και που βαζω και αβα για ποιο καλη καθαριότητα.
Ετσι και αλλιώς παντα ενυδατωνω τον λαιμό μου πάντα πίνω νερό γενικά χωρίς νερό δεν μπορώ
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι κάποιες φορές με "γαργαλάει" ο λαιμός μου και βήχοντας (σκόπιμα) δεν σταματάει, απλά θέλει λίγη ώρα. Όλα μου τα υγρά εδώ και χρόνια είναι 50/50 και το βαμβάκι VCC παλιότερα, Cotton Bacon v2 στη συνέχεια και Prime τελευταία. Κατά κανόνα το χτενίζω και αφαιρώ τα υπολείμματα και δεν έχω βρει ποτέ ίνας στο καθάρισμα. Αυτό που αλλάζει είναι το υγρό και μάλλον προς τα κει το βλέπω, αν και δεν έχω προσδιορίσει ποιό ή ποιά υγρά μπορεί να είναι υπεύθυνα.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Είναι πολλοί οι παράγοντες που προκαλούν ενόχληση, βήχα, γαργάλημα στον λαιμό.

Το έχω παρατηρήσει και εγώ αρκετές φορές.

Μερικοί (κατά την γνώμη μου) παράγοντες που νομίζω ότι συμβάλλουν σ' αυτό το πρόβλημα είναι:

• Κατανάλωση πολλών ml την ημέρα (κατάχρηση) σε συνδυασμό με την αναλογία VG/PG
  • Λειτουργία του ατμοποιητή σε μεγαλύτερη τάση (Watt), από ότι αντέχει το στήσιμο σε επισκευάσιμο ή η κεφαλή σε εργοστασιακό.
  • Ελλιπής καθαριότητα ατμοποιητή (σίγουρα έχετε δει κάτι μαύρα υπολείμματα κολλημένα στο εσωτερικό της καμπάνας του ατμοποιητή μετά από αρκετή χρήση χωρίς αλλαγή αντίστασης - βαμβακιού)
  • Μεγάλο ποσοστό αρωμάτων στα DIY υγρά (θεωρώ ότι ένα 10 με 12% είναι υπέρ αρκετό)
  • Πιθανό κρυολόγημα ή επιβαρυμένο με ρύπους περιβάλλον σίγουρα συμβάλει στην διόγκωση του προβλήματος

Σε κάθε περίπτωση όταν παρουσιαστεί η ενόχληση ψάχνω να βρω την αιτία και μειώνω για ένα διάστημα την κατανάλωση. :)

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Συχνή εναλλαγή αρωμάτων, ιδιαίτερα όταν αυτό συνοδευέται και με διαφορετικές αναλογίες PG/VG.

Βλέπω το λαιμό μου, να χρειάζεται λίγες μέρες προσαρμογής, και να είναι ερεθισμένος.

Για αυτό πλέον, μένω σε ένα άρωμα καιρό, και εαν κάνω αλλαγή, κοιτάω να είναι ίδιας αναλογίας PG/VG.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 151 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήkesariani
Το μηχάνημα με υπερηχους αξίζει τα λεφτά του; βέβαια εναν επισκευασιμο έχω μόνο μάλλον δυο και τον Φαραώ αλλα ποιο πολυ τον μερλιν χρησιμοποιώ α εχω και δυο nautilus2.
Η καλύτερα νερο ξυδακι και που και που αβα;

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασίλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vandyvape pulse bf kit voopoo drag vgod rdta
Συμφωνώ με τους προλαλησαντες θα ήθελα να προσθέσω ότι όσον αφορά την αναγουλα πιθανόν να οφείλεται σε μεγάλη συγκέντρωση νικοτίνης τη δεδομένη στιγμή αλλά για τον βήχα το αποδίδω σε πολύ ζεστό ατμό
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Διονύση για δύο ατμοποιητές δεν αξίζει, εκτός αν θες να καθαρίζεις και άλλα πράγματα όπως τα χρυσαφικά της συζύγου, διάφορα γυαλιά μυωπίας, πρεσβυωπίας, ηλίου κλπ.

off topic τέλος

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 60 Δημοσιεύσεις

αν και το πρώτο μου ποστ εδώ..  οι συμβουλές μου είναι οι εξής και θα έλεγα πως είναι κάποιες γενικότερες οδηγίες παρά συγκεκριμένες για την περίπτωση σου:

1) καλό πλύσιμο στον ατμοποιητή (είναι κάτι που πολλοι το παραβλέπουν, το θεωρούν δεδομένο, το ξεχνούν ή για κάποιον άλλον λόγο δεν το προτείνουν καν...)  μία φορά στο τόσο (ας πούμε μια φορά καθε 2 εβδομάδες) ένα καλό πλύσιμο του ατμοποιητή είναι κάτι που πρέπει και είναι καλό να γίνεται... ακόμα και αν αλλάζεις βαμβάκια και αντιστάσεις πολύ συχνά ta υγρά και τα αρώματα αφήνουν υπολείμματα στον ατμοποιητή... ακόμα και όταν δεν είναι εμφανή (π.χ. να δεις καφετί χρώμα μέσα, ή σκούρο καφέ π.χ. μέσα στην καμπάνα) αυτά έχε υπόψιν πως όταν ο ατμοποιητής δουλεύει  αυτά κατα βάση ρευστοποιούνται και ουσιαστικά μαζί με το υγρό σου, ρουφάς ενδεχομένως και μερικά "απόβλητα" που στην πορεία όσο μαζεύονται ΔΕΝ είναι και ότι πιο υγιεινό...  τους δικούς μου ατμοποιητές τους βάζω σε χλιαρό νερό να μουλιάσουν μαζί με μια παστίλια Κορέγκα... αν έχουν βρωμιά κλπ... τους τρίβω κλπ... τους αφήνω μέσα για μερικές ώρες, τους ξεπλένω καλά κάτω από την βρύση (να καθαρίσουν και από την κορέγκα) και τους αφήνω να στεγνώσουν... 

2) Συχνή αλλαγή συρμάτων και βαμβακιών..  ΜΗΝ περιμένεις να φτάσει η κατάσταση (pardon my french) να γίνει τριμπ@ύρδ3λο για να τα αλλάξεις... και  μην επιμένεις στο να καθαρίζεις τα ίδια σύρματα 150 φορές... σπάνια κάνω dry burn για να καθαρίσω τις αντιστάσεις και να βάλω απλώς νέο βαμβάκι όμως με κάθε ευκαιρία βάζω εκ νέου σύρμα και βαμβάκι... 

3) θα πρότεινα να μειώσεις το ποσοστό της PG που ατμίζεις.. γενικότερα η PG από την εμπειρία μου μπορεί να δημιουργήσει διάφορους ερεθισμούς στον λαιμό κλπ.. προσωπικά δεν την αντέχω ιδιαίτερα ειδικά σε ποσοστά πάνω από 30%... τα τελευταία 5-6 χρόνια τα υγρά μου είναι MAX VG , από 80/20 VG/PG  πάνω VG (αναλόγως την συνταγή) δεν είχα ποτέ προβλήματα...

4) καλύτερη ωρίμανση  των υγρών... κάποια αρώματα θέλουν χρόνο είτε για να δείξουν ή ακόμα για να "μαλακώσουν" (π.χ κανέλες), και να καθαρίσουν απο αναθυμιάσεις κλπ... όταν τα ατμίζεις πρώιμα μπορεί να και αυτά να δημιουργήσουν διάφορους ερεθισμούς στον λαιμό...   και φρόντισε για την καλή συντήρηση των υλικών που φτιάχνεις υγρά.... (δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, απλώς μακριά από ήλιο, ζέστη και φως) και όλα θα είναι μια χαρά... βάλε τα π.χ. σε ένα συρτάρι στην ντουλάπα ή στο γραφείο... όχι δίπλα σε καλοριφέρ π.χ., όχι κάπου να τα χτυπάει φως ή ακόμα χειρότερα ο ήλιος... υπερβολές του τύπου όπως το ψυγείο κλπ δεν χρειάζονται (άποψη μου) άλλο ένα μικρό τιπ είναι πως τα υγρά με πολύ έντονη γεύση μπορούν να δημιουργήσουν ερεθισμούς... 

5) αν εφαρμόζεις όλα τα παραπάνω τότε κάνε ένα recheck στα υλικά που ήδη χρησιμοποιείς, αρώματα, PG, VG, Νικοτίνη, επειδή σε ένα γενικό πλαίσιο οι αλλεργίες μπορούν να έρχονται και να παρέρχονται... αλλάζοντας και μόνο κάποια από τις πρώτες ύλες που χρησιμοποιείς μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα ειδικά κιόλας αν κάποιο από όλα αυτά είναι πολυκαιρισμένο... τα 15ml δεν είναι καμία τρελή κατανάλωση... έχουν περάσει περίοδοι που έχω βρεθεί να ατμίζω και ολόκληρα 60μελα καθημερινά χωρίς κανένα πρόβλημα πάνω από 100Watt...η καθημερινή μου χρήση πλέον ακόμα και μετά από τόσα χρόνια είναι αρκετά μεγαλύτερη των 15ml (περίπου στα 30-40ml την ημέρα, DL εννοείται, σε 50-80Watt)  και είμαι βέβαιος πως υπάρχουν αρκετοί που κάνουν αυτές τις ποσότητες. 

6) επειδή ο καθένας μας έχει "διαφορετικές αντοχές" (και να θυμίσω πως το άτμισμα ΔΕΝ είναι ανταγωνισμός, ούτε ποιος ατμίζει λιγότερο ή περισσότερο, ούτε ποιος έχει καλύτερο μηχάνημα, ακριβότερο ή φθηνότερο κλπ κλπ κλπ), και επειδή δεν μπορούμε να ξέρουμε τις γενικότερες συνήθειες σου όταν ατμίζεις όπως κάποιος άλλος δεν μπορεί να ξέρει τις δικές μου, ή κάποιου άλλου, το chain vaping  μπορεί να δημιουργήσει ερεθισμούς, όπως και ενοχλήσεις στο στομάχι άσχετα αν είναι me καπνικούς ατμοποιητές είτε με πνευμονικούς... η "συνήθεια" μας "προγραμματίζει" και φτιάχνει και τα "όρια" μας εντώς εισαγωγικών... εγώ ας πούμε για την δική μου ευχαρίστηση προτιμώ χαμηλές νικοτίνες, άλλος θέλει ποιο ψηλές, άλλος θέλει τσιγαρίσιο ατμοποιητή, άλλος πνευμονικό, άλλος θέλει περισσότερη VG, άλλος λιγότερη και ο καθένας κάποια στιγμή κατασταλάζει κάπου και βρίσκει πως η εμπειρία του και ο τρόπος ατμίσματος  μπορεί είναι πιο ευχάριστη για τον ίδιο... η συγκρίσεις του "εγώ κάνω μικρότερο κακό με τον MTL και την αντίσταση τριακόσια είκοσι Ohm σε σχέση με τον άλλον με την 0.2 που ρουφάει μέχρι τα δάχτυλα των ποδιών του" είναι άσκοπη και δεν έχει κανέναν λόγο... αν κάποιος δεν μπορεί να πάρει ευχαρίστηση από κάτι, απλώς δεν θα το κάνει... ή δεν θα το συνεχίσει για πολύ καιρό και έτσι γίνεται δυστυχώς και με το άτμισμα.. 

αυτά σε γενικές γραμμές....  

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 60 Δημοσιεύσεις

Το μηχάνημα με υπερηχους αξίζει τα λεφτά του; βέβαια εναν επισκευασιμο έχω μόνο μάλλον δυο και τον Φαραώ αλλα ποιο πολυ τον μερλιν χρησιμοποιώ α εχω και δυο nautilus2.
Η καλύτερα νερο ξυδακι και που και που αβα;

αδερφέ, έχω δοκιμάσει 2-3 μηχανήματα υπερήχων ... για εμένα ΟΧΙ δεν αξίζουν τα χρήματα τους... ... και το ξυδάκι με το χλιαρό νεράκι μια χαρά κάνει την δουλειά του.... εγώ χρησιμοποιώ χλιαρό ή κρύο νερό με παστίλια κορέγκα.. τρίβω λίγο και οι ατμοποιητές (σίδερα και τζαμάκι) γίνονται σαν καινούριοι, φυσικά ξεπλένω μετά κάτω από την βρύση να φύγουν όσα υπολείμματα μπορεί να έχουν μείνει από την κορέγκα...  
ένα μηχάνημα υπερήχων 
α) κοστίζει κάποια χρήματα.... από λίγα και μπορεί να κοστίσει και πολλά...
β) θέλει χρόνο για να καθαρίσει όόότι καθαρίσει και δεν έχω δει τίποτα θεαματικά αποτελέσματα... 
γ) αν έχεις 2-3 ατμοποιητές δεν αξίζει τον κόπο, αν έχεις πολλούς συνήθως τα μηχανήματα για μεγαλύτερη χωρητικότητα κοστίζουν αρκετά χρήματα... πάλι δεν αξίζει τον κόπο... 
δ) αν ο ατμοποιητής γενικώς είναι αρκετά βρώμικος και ταλαιπωρημένος ΔΕΝ κάνουν δουλειά... θα χρειαστεί να βάλεις χεράκι, χαρτοπετσέτα ή οτιδήποτε άλλο για να καθαρίσουν... 
ε) αν είναι καθαροί οι ατμοποιητές ή τους καθαρίζεις συχνά γενικώς  και είσαι ικανοποιημένος από το καθάρισμα που γίνεται.... δεν θα δεις ιδιαίτερες διαφορές.... 

το μόνο τιπ που  που θα σου έδινα γενικώς με το ξυδάκι με το νερό, η το οινόπνευμα και νερό ή οτιδήποτε άλλο, ακόμα και με μηχάνημα υπερήχων είναι να βάζεις μια σταγόνα υγρό αναπλήρωσης στα λαστιχάκια και να την απλώνεις για να μην ξερένονται... προσωπικά δεν βλέπω όφελος από τα μηχανήματα υπερήχων...  

• Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη