Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Coil Master 521 mini V2

Coil Master 521 tab στήσιμο αντίσταση

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.750 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Coil Master 521 mini V2

Μετά από το σχετικό ερώτημα και τις σχετικές απαντήσεις που πήρα από μέλη του forum κατέληξα σε 4 επιλογές:

1. Areva nuclear reactor

Nuclear_reactor.jpg

2. Coil Master 521 Plus Tab

Coil_Master_521_Plus_Tab.jpg

3. GeekVape 521 Tab Ohm Meter

Geek_Vape_521_Tab_Ohm_Meter.jpg

4. Coil Master 521 mini V2

Coil_Master_521_mini_V2.jpg

Ύστερα από ψάξιμο και με έναν από τους παράγοντες το κόστος, κατέληξα στον Coil Master 521 mini V2. Οι διαφορές από το προηγούμενο μοντέλο είναι κύρια οι τρύπες εξαερισμού στην κάτω πλευρά και η νέα σχεδίαση του διακόπτη fire.

Έρχεται σ’ ένα μαύρο κουτί που από εμπρός γράφει απλά τί έχει μέσα και πίσω έχει φωτογραφία της συσκευής, κάποιες προδιαγραφές, πιστοποιήσεις και στοιχεία επικοινωνίας, καθώς και το συνηθισμένο πλέον αυτοκόλλητο γνησιότητας.

Front_Back.jpg

Μέσα θα βρείτε ένα χαρτί με τις οδηγίες χρήσης και μια κάρτα για κάποια κλήρωση (νομίζω) και από κάτω υπάρχει η συσκευή.

Box_open.jpg

Είναι μια αρκετά στιβαρή κατασκευή για τον όγκο της. Στο πάνω αριστερό μέρος υπάρχει μια μεγάλη υποδοχή για τον ατμοποιητή με ελατήριο μεγάλης διαδρομής στον θετικό πόλο και αρκετής αντοχής στο σφίξιμο. Στο κάτω μέρος υπάρχει ο ψηφιακός μετρητής αντίστασης (σε μέτρηση Ohm) και τάσης (σε λειτουργία fire). Δεξιά θα βρούμε τον διακόπτη fire που είναι ελαφρά κοίλος και ανάβει ένα λευκό led όσο είναι σε λειτουργία (δεν θα το δείτε ποτέ αφού το δάκτυλο το καλύπτει και από κάτω ένας επιλογέας 3 θέσεων με λειτουργία Ω/Off/V.

Front.jpg

Στην κάτω πλευρά υπάρχουν οι τρύπες εξαερισμού και η υποδοχή μιας μπαταρίας 18650. Σε αντίθεση με κάποια άλλα μοντέλα δεν μπορεί να φορτιστεί πάνω στο tab. Για κάποιους μπορεί να είναι έλλειψη η μη ύπαρξη θέσης για 2η μπαταρία. Υπάρχουν 4 λαστιχάκια που καλύπτουν τις βίδες και λειτουργούν αντιολισθητικά. Η περιφέρεια έχει ένα γραμμικό σχέδιο χωρίς κάτι άλλο.

Back.jpg  Side.jpg

Σε λειτουργία fire πέρα από τον έλεγχο λειτουργίας της αντίστασης μπορεί να γίνει έλεγχος για hot spot ή να διαμορφωθεί αντίσταση με κολλητές σπείρες. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για δοκιμή απόδοσης του στησίματος αφού μπορεί κάποιος να ατμίσει με τον ατμοποιητή πάνω στην βάση πατώντας το fire. Το τελευταίο έχει ιδιαίτερη αξία σε drippers που δεν υπάρχει tank, οπότε μπορούν να γίνουν διορθώσεις.

With_coil.jpg

Πρόκειται για μία αξιοπρεπή κατασκευή από μια αξιόπιστη εταιρεία σε οικονομική τιμή (από 16,60€ έως 22,90€) γι’ αυτά που προσφέρει. Έχουν γίνει μόνο 2 στησίματα για το συγκριτικό του Skyfall και λειτούργησε ικανοποιητικά τόσο σε μέτρηση αντίστασης όσο και σε λειτουργία fire (το στήσιμο του Kf5 προϋπήρχε και μπήκε απλά για την φωτογράφηση). Η αντοχή της στον χρόνο μένει να φανεί.

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 25 Αύγουστος 2018 - 19:38.

• Μου αρέσει (+) x 8

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 519 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση

Αν και δεν χρησιμοποιώ tab για να στήνω νομίζω ότι η coil master είναι κορυφή

σε όλα της τα προϊόντα

Απόκλιση στα Ω έχει ? Μεγάλη ? Καθόλου ?

Σε σύγκριση πάντα με τα mod που έχεις

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.141 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Κώστα μιας και το συγκεκριμένο tab το έχω και εγώ θα σου πω ότι όντως είναι πολύ καλό και η απόκλιση είναι πολύ μικρή έως αμελητέα της τάξεως του 0,01 - 0,02.

Μιας και η τιμή του είναι πολύ χαμηλή, όπως γράφει και ο Δημήτρης @

, ξεκινά από 16,60€ το θεωρώ απαραίτητο αξεσουάρ για μας που στήνουμε συχνά αντιστάσεις.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.750 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

Επειδή δεν έχω άλλο τρόπο να μετρήσω την ακρίβεια της μέτρησης και δεν έχω πρότυπη αντίσταση για υπολογισμό της απόκλισης, χρησιμοποίησα την αντίσταση που λέει ο κατασκευαστής για έτοιμες αντιστάσεις από 2 κατασκευαστές (Coilology & Vandy Vape) σε διάφορες υλοποιήσεις. Με αυτό τον τρόπο μου βγάζει ±0,02Ω

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Το συγκεκριμένο το έχω και γω ως εφεδρικό (αν χαλάσει το 521 TAB).

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ως εκ τούτου αρκετά για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Πάντως είναι ένα καλό εργαλείο που θα πρέπει να έχει κάθε ατμιστής που ασχολείται με επισκευάσιμους και ιδιαίτερα αν χρησιμοποιεί μηχανικά μοντάκια.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 519 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@ambient  @

±0,02Ω είναι μια χαρά Μακάρι να ήταν όλα έτσι :ok:

@

Μάκη ο χώρος με τα ατμιστικά μου σε 1 βαλιτσάκι είναι περιορισμένος

Έτσι φρόντισα να μάθω να στήνω χωρίς tab αν και είναι ευκολία 1 tab

Από την άλλη έλεγα μήπως έβρισκα καμιά πλακέτα από χαλασμένο mod

και έφτιαχνα 1 δικό μου

Είναι σχετικά εύκολη κατασκευή

Όχι διότι το tab είναι ακριβό

Μην σου πω ότι η κατασκευή μπορεί να κοστίσει πιο πολλά (Εξαρτάτε τα υλικά)

Απλά το σκέφτηκα ετσι διότι η ΠΑΤΕΝΤΑ είναι αρρώστια  :rolleyes: :idiot1:

Τελικά η καθημερινότητα άφησε το tab μια σκέψη άνευ υλοποίησης  :(

• Μου αρέσει (+) x 6

Επίσης με ετικέτα Coil Master, 521, tab, στήσιμο, αντίσταση

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη