Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Κάψιμο στο στόμα και δυσγευσία

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   kpapahristou46

kpapahristou46

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις
Θα ήθελα να καταθέσω ένα πρόβλημα που με απασχολεί στους 3 μήνες αποκλειστικά με ητ.
Κάποιες φορές νιώθω κάψιμο στο στόμα κ στη γλώσσα άλλοτε ελαφρύ κ άλλοτε έντονο.Αυτο συνοδεύεται κ με δυσγευσία που δεν μπορώ να την προσδιορίσω ακριβως.θα έλεγα κάτι σε μεταλλική, ξυνή κ στιφνη γευση Οπως κ να είναι πάντως είναι πολύ ενοχλητικο.Κραταει περίπου τρεις με τέσσερις μέρες.Εχω αλλάξει αρκετά υγρά κ δε νομίζω να είναι από αυτό.
Τα υγρά ειναι έτοιμα με 12 Νικοτίνη κ ατμιζω σε mtl από 10,5 έως 12 watt.
Αν έχετε παρόμοια εμπειρία παρακαλω πείτε μου πως μπορώ να το αντιμετωπίσω
Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι θερμικό έγκαυμα του βλεννογόνου της γλώσσας, τροποποιημένη γεύση από τους υπολοιπόμενους γευστικούς κάλυκες και αναγέννηση-επαναλειτουργία μετά 2-3 μέρες. Αν ισχύει, δοκίμασε πιό ψυχρό ατμό ή μην βάζεις την γλώσσα απευθείας στο ρεύμα του ατμού.
  • Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   kpapahristou46

kpapahristou46

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις
Ναι μπορεί να συμβαίνει αυτό που λες γιατί κάποιες φορές κυρίως όταν γεμίζω το τανκ κάνει κάποια περίεργα έτσι μαζί με τον ατμό φεύγει κ υγρο.
Η θερμοκρασία που έχω είναι 280 μέχρι πόσο μπορώ να την κατεβάσω;

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Καλημέρα Κατερίνα.

Αν παίζεις με έλεγχο θερμοκρασίας θεωρώ ότι είσαι ψηλά.

Πες μας λίγο αν θέλεις τι αντίσταση έχεις και σε ποιο mod για να βοηθήσουμε καλύτερα.

Να σου δώσω να καταλάβεις όταν έπαιζα σε έλεγχο θερμοκρασίας με SS316L σύρμα ήμουν στους 200-210o C.       

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kpapahristou46

kpapahristou46

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις
@

Καλημέρα Δημήτρη
istick power, αντίσταση 1,6 ναυτίλος μίνι κ 1,8 σε Νικολας

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Αυτές είναι σίγουρα Kanthal οπότε είσαι σίγουρη ότι τις δουλεύεις σε έλεγχο ?

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kpapahristou46

kpapahristou46

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις

Αυτές είναι σίγουρα Kanthal οπότε είσαι σίγουρη ότι τις δουλεύεις σε έλεγχο ?

Δε το καταλαβαίνω αυτό που λες...δλδ από το mod να κάνω κάποιες ρυθμίσεις;
Μπορείς σε παρακαλώ να με κατατοπισεις
Βλέπεις αυτό το μικρό διάστημα στο ατμισμα ασχολήθηκα περισσότερο με τα υγρά καλώς η κακως παρά με το υπόλοιπο κομμάτι που σίγουρα είναι σημαντικό

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Αν έχεις τέτοιου είδους αντίσταση (Πορτοκαλί Δαχτυλίδι)

Τότε είναι Clapton 1.8Ω και πρέπει να την δουλεύεις  13 - 16W

Κοίτα εδώ

Σε θερμοκρασία ΔΕΝ παίζουν οι αντιστάσεις του Ναυτίλου mini

Όταν η αντίσταση είναι καινούργια την βρέχεις καλά μέχρι να ποτίσει από τις τρύπες

που έχει στα πλάγια και μετά τις βιδώνεις

Αφού έκλεισες τον ατμο/τη σου και είναι γεμάτος περιμένεις 1 – 2 λεπτά και μετά ατμίζεις

Όταν η αντίσταση είναι καινούργια θέλει ελαφρώς λιγότερα Watt και όσο αυτή παλιώνει λίγο παραπάνω

Όταν ο Ναυτίλος ανέβαζε υγρά ανέβαζα 1-2 Watt και όλα οκ

Εδώ τα Watt των αντιστάσεων

BVC   =  Bottom Vertical Coil

BVC 1.8Ω: 10 - 14W

BVC 1.6Ω: 09 - 17W

BVC 1.2Ω: 15 - 21W

BVC 0.7Ω: 18 - 23W

Η ιδανική ρύθμιση είναι εκεί που έχεις την καλύτερη γεύση χωρίς επιστροφές υγρών

Να αλλάξεις από θερμοκρασία που είσαι τώρα σε WATT

Αυτό γίνεται από το μενού στο mod

Θα σε βοηθήσει το βιβλιαράκι του mod για την αλλαγή :heureuse: :uup:

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Όπως τα λέει ο @

Κώστας.

Εγώ σε ρώτησα αν δουλεύεις έλεγχο θερμοκρασίας γιατί ανέφερες πιο πάνω για 280C ενώ θα πρέπει να το πας σε "Power" (την ρύθμιση στο istick)

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Και το Manual - Οδηγιες χρήσης στη σελιδα κάτω

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kpapahristou46

kpapahristou46

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις
Μπερδεύτηκα για κάποια στιγμή αλλά όλα οκ ..

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις

@

Κατερίνα όπως σου είπαν και παραπάνω οι αντιστάσεις 0.7 , 1.2 , 1.6 , και 1.8 του Ναυτίλου είναι Kanthal και δεν παίζουν σε έλεγχο θερμοκρασίας.

Αν τις είχες σε TC είναι πολύ πιθανό να ήταν αυτό που σου δημιουργούσε το πρόβλημα.

Όταν μπορέσεις βάλε φωτογραφίες με τη ρύθμιση που έχεις στο mod έτσι ώστε να σου δώσουμε ακριβέστερες πληροφορίες για τη σωστή χρήση.

Κανένας μας δεν γεννήθηκε μαθημένος.

Μάθαμε μέσα από τα λάθη μας και τη βοήθεια των εμπειρότερων. :)

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kpapahristou46

kpapahristou46

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις
Αυτή τη ρύθμιση έχω πάντα κ ανάλογα ανεβάζω λίγο τα watt...πρέπει να κάνω κ άλλη ρύθμιση;;674f068128957306ff254301bb7f2d54.jpg

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις

Αν βλέπω καλά χρησιμοποιείς την αντίσταση των 1.8ohm.

Δοκίμασε να ανέβεις λίγο στα watt και να πας στα 12 για να δεις αν έχεις καλύτερο γευστικό αποτέλεσμα και πιο απαλό άτμισμα.

Το εύρος των watt που παίζει η συγκεκριμένη αντίσταση όπως έχει αναφέρει και ο Κώστας @

είναι 10 - 14 Watt.

Δοκίμασε μέσα σε αυτό το εύρος και δες που σε ικανοποιεί περισσότερο.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   kpapahristou46

kpapahristou46

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις
Πάνω κάτω όλα αυτά τα ήξερα μπερδεύτηκα για λίγο αλλά με τη βοήθεια σας τα έμαθα καλύτερα....σας ευχαριστώ όλους σας

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 60 Δημοσιεύσεις

Θα ήθελα να καταθέσω ένα πρόβλημα που με απασχολεί στους 3 μήνες αποκλειστικά με ητ.
Κάποιες φορές νιώθω κάψιμο στο στόμα κ στη γλώσσα άλλοτε ελαφρύ κ άλλοτε έντονο.Αυτο συνοδεύεται κ με δυσγευσία που δεν μπορώ να την προσδιορίσω ακριβως.θα έλεγα κάτι σε μεταλλική, ξυνή κ στιφνη γευση Οπως κ να είναι πάντως είναι πολύ ενοχλητικο.Κραταει περίπου τρεις με τέσσερις μέρες.Εχω αλλάξει αρκετά υγρά κ δε νομίζω να είναι από αυτό.
Τα υγρά ειναι έτοιμα με 12 Νικοτίνη κ ατμιζω σε mtl από 10,5 έως 12 watt.
Αν έχετε παρόμοια εμπειρία παρακαλω πείτε μου πως μπορώ να το αντιμετωπίσω
Ευχαριστώ για το χρόνο σας

προτείνω αρκετή κατανάλωση νερού (Γιατί το άτμισμα μας αφυδατώνει)
καλό πλύσιμο του ατμοποιητή και αλλαγή της αντίστασης, (γενικώς ένα πλύσιμο βοηθάει στο να φύγουν τα υπολείμματα των υγρών που μένουν στον ατμοποιητή, διαφορετικά με την καύση που κάνει η αντίσταση αυτά από "μάκα" που έχει καταντήσει να κολλήσει στα τοιχώματα του ατμοποιητή, υγροποιούνται πάλι και τα ατμίζεις πάλι "ανακυκλωμένα", κάτι που δεν είναι καθόλου υγιεινό, χαλάει την γεύση, μπορεί να δημιουργήσει διάφορους ερεθισμούς)
θα σου πρότεινα να χαλαρώσεις λίγο την νικοτίνη σου προαιρετικά (δοκίμασε να το ρίξεις στο 9 ή και στο 6 ακόμα για λίγο) και δες πως θα σε πάει... (η νικοτίνη είναι τοξική όπως και να έχει.... θα πρότεινα να την κατεβάσεις λίγο και απλώς δες πως θα σε πάει, άλλωστε το άτμισμα σε σχέση με το κάπνισμα όσον αφορά την πρόσληψη νικοτίνης είναι πιο ποιοτικό, μπορεί να καις 100 τσιγάρα καθημερινά ενώ καπνίζεις "ποιοτικά" 5 ουσιαστικά τα υπόλοιπα τα παίρνει ο άνεμος καθώς καίγονται..... το 12άρι ίσως σε έχει "ζορίσει" γιατί καλώς ή κακώς είναι και η συνήθεια της τζούρας που πολλοί τραβάμε ασυναίσθητα τζούρες επειδή απλώς έτσι έχουμε συνηθίσει)
δεν θέλω να σε μπλέξω με θέματα γενικότερα αντιστάσεων, Watt κλπ αυτά τα βηματάκια μπορεί να σε βοηθήσουν ίσως πάρα πολύ και από μόνα τους :)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Πολύ σωστές οι συμβουλές σου.

Και γω σε κάποια φάση στις αρχές, είχα μικροενοχλήσεις στο λαιμό μου και σκέφτηκα ότι ένα πράγμα που θα έπρεπε να κάνω είναι να σκεφτώ να κατεβάσω την περιεκτικότητα των υγρών μου σε νικοτίνη.

Και γι αυτόν τον λόγο θα ήθελα να προσθέσω κάτι για το θέμα του ποσοστού της νικοτίνης, το οποίο δεν θυμάμαι αν το έχω αναφέρει και κάπου αλλού.

Είναι καλό να κατεβάζουμε το ποσοστό της νικοτίνης σταδιακά π.χ. από 12mg σε 10, μετά από 1 ή 2 μήνες σε 8 μετά από άλλους 1 ή 2 μήνες κ.ο.κ., έτσι ώστε να μην νιώσει έντονα ο οργανισμός μας τη μείωση αλλά να την "συνηθίσει" σιγά σιγά.

Αν κατεβάσουμε το ποσοστό της νικοτίνης απότομα π.χ. από 12 σε 6 υπάρχει περίπτωση για να "καλυφθούμε" να αρχίσουμε να ατμίζουμε πολύ περισσότερα ml.

Τα παραπάνω τα αναφέρω από προσωπική μου εμπειρία.

Με αυτόν τον τρόπο κατέβασα το ποσοστό της νικοτίνης που ατμίζω, από τα 18mg στις αρχές στα 4mg μετά από 1 χρόνο ατμίσματος περίπου.

• Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη