Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

To steep or not to steep?

steep steeping one shot S&V ωρίμανση ομογενοποίηση άρωμα DIY

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
40 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Μία προσεγγιστική αραίωση μπορείς να βρεις στο

Please Login or Register to see this Hidden Content

κάνοντας εγγραφή και βάζοντας τα αρώματά σου στο My flavor stash. Εκεί θα δεις το μέσο, μέγιστο και ελάχιστο ποσοστό που χρησιμοποιείται στην βάση δεδομένων του. Εναλλακτικά ρωτάς στο forum και παίρνεις απόψεις  :)

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   stavraetos

stavraetos

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις

εχω δοκιμασει και  τους  2 τροπους παρασκευης σε 1-2 υγρα που ατμιζω χρονια....διαφορες μηδαμινες μεταξυ τους....

μπορει τα υγρα που φτιαχνω να μην χρειαζονται στεπ....ομως ακολουθωντας οδηγιες γιαυτα τα υγρα κατι καλυτερο δεν ειδα!ουτε πιστευ οτι οι μεγαλες εταιρειες χρησιμοποιουν αυτην την μεθοδο...απλα μεχρι να ερθουν στα χερια μας περνα αρκετος καιρος και εχουν ωριμασει...πολλα τα παραδειγματα με υγρα που με νεοτερη ημερομηνια παρασκευης ειναι ποιο ατονα απο αλλα με παλαιοτερη

σίγουρα η ωριμανση 15-20 ημερων μου δινει καλυτερα αποτελεσματα αποτι σε 2-3 ημερες....

σίγουρα η αποθηκευση τους σε γυαλινα μπουκαλια εχει καλύτερο αποτελεσμα....

σιγουρα η καλη αναδευση βοηθα πριν την αποθηκευση.....

ομως με το στεπ δεν ειδα διαφορα ,μακαρι οι υπολοιποι να βρισκετε αυτο που θελετε και να μην βασανιζεστε αδικα....

υγ:εξαιτιας της ποταπογορευσης οπως ολοι αποθηκευσα και υγρα diy (σε κουτι κλειστα εντος ντουλαπας) ....δοκιμη μετα απο 1,5 χρονο?αδιαφορη εντελως γευση....οποτε για εμενα και  η ωριμανση εχει και οριο...

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

Έχει γίνει (και γίνεται) μεγάλη κουβέντα για το θέμα, γιαυτό και έχω βάλει αυτόν τον τίτλο στο νήμα. Είναι γεγονός ότι σε πολλά θέματα υπάρχουν υπερβολές (βλέπε τους τύπους αντιστάσεων) και κυκλοφοράνε διάφοροι "guru" (όχι ο Βασίλης Π. - καλή επιτυχία στην παρουσίαση σήμερα στο HOV) που μας βάζουν σε διάφορα τριπάκια, ακόμα και σε κόντρες μεταξύ μας. Έχω γράψει κι αλλού ότι η παράμετρος της αντίληψης των αρωμάτων έχει τόσες πολλές μεταβλητές που πρακτικά σχεδόν τίποτα δεν είναι στάνταρ για όλους. Τί θέλω να πω εν τάχει; Ο καθένας κάνει κουμάντο στην μύτη του, κι αν σας αρέσει κάποιο υγρό το ατμίζετε στις μέρες που σας αρέσει κι ας λένε όλοι κάτι άλλο. Απλά μην προσπαθήσετε να βάλετε νέο στάνταρ και να το παίξετε νέος guru  ;)

• Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   stavraetos

stavraetos

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις

@

Έχει γίνει (και γίνεται) μεγάλη κουβέντα για το θέμα, γιαυτό και έχω βάλει αυτόν τον τίτλο στο νήμα. Είναι γεγονός ότι σε πολλά θέματα υπάρχουν υπερβολές (βλέπε τους τύπους αντιστάσεων) και κυκλοφοράνε διάφοροι "guru" (όχι ο Βασίλης Π. - καλή επιτυχία στην παρουσίαση σήμερα στο HOV) που μας βάζουν σε διάφορα τριπάκια, ακόμα και σε κόντρες μεταξύ μας. Έχω γράψει κι αλλού ότι η παράμετρος της αντίληψης των αρωμάτων έχει τόσες πολλές μεταβλητές που πρακτικά σχεδόν τίποτα δεν είναι στάνταρ για όλους. Τί θέλω να πω εν τάχει; Ο καθένας κάνει κουμάντο στην μύτη του, κι αν σας αρέσει κάποιο υγρό το ατμίζετε στις μέρες που σας αρέσει κι ας λένε όλοι κάτι άλλο. Απλά μην προσπαθήσετε να βάλετε νέο στάνταρ και να το παίξετε νέος guru  ;)

ουτε νεο στανταρ θελω να επιβαλω(αλλωστε το νεο στανταρ ειναι το στεπ που εμφανιστηκε νομιζω περυσι),ουτε γκουρου θελω να γινω (1-2 υγρα φτιαχνω και βαριεμαι κιολας)....αλλα δεν θα αποδεχτω φυσικα οτι το στεπ θα δωσει αλλη διασταση στο υγρο...το δοκιμασα με αποτυχια και ουτε θα το ξαναπροσπαθησω...χαμενος χρονος...μακαρι οι υπολοιποι να κερδιζετε απο την προσπαθεια σας!!!

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Για παράδειγμα η VG τρελαίνεται για νερό και δεν έχει καμία διάθεση να διαλύσει κι ένα άρωμα που επίσης θέλει νερό. Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι υγρά με υψηλή αναλογία σε VG μπορούν να προκαλέσουν ξηροστομία και ερεθιστικό βήχα λόγω αφυδάτωσης όλης της αναπνευστικής οδού καθώς απορροφούν συνέχεια νερό στη διαδρομή τους (να πίνετε αρκετό νερό για να το αναπληρώνετε).

Εγώ το παθαίνω αυτό με το PG. Ακόμα και στο 50/50.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Μια ερωτηση γιατι μπερδευομαι:

Η βασικη προτροπη των παλαιοτερων ατμιστων για ενα επιτυχημενο diy υγρο ειναι να κλειστει σε γυαλινο κατα προτιμηση μπουκαλακι και να ξεχαστει σε σκοτεινο και ΔΡΟΣΕΡΟ μερος για 2 εως 5 εβδομαδες, αναλογα το υγρο.

Ανατρεχοντας λοιπον σε διαφορα ξενα site αρωματων και υγρων αναπληρωσης ψαχνωντας διαφορες συνταγες διαβαζω κατα καιρους για μια επιλογη steeping οπου βαζεις το μπουκαλακι σου μεσα σε ζεστο νερο ωστε να επιταχυνεις την ωριμανση.

Τελικα θελει σε δροσερο μερος η ωριμανση ή οχι?

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να πετύχεις την ωρίμανση - ομογενοποίηση ενός υγρού DIY.

Στο παρακάτω βίντεο παρουσιάζονται κάποιες μέθοδοι και τα αποτελέσματα αυτών:

1η μέθοδος και πιο διαδεδομένος είναι να αφήσεις το DIY μετά την παρασκευή του σφραγισμένο σε δροσερό και σκοτεινό μέρος για 2 βδομάδες και περισσότερο ανάλογα με τη πολυπλοκότητα της συσταγής και το είδος των αρωμάτων.

2η μέθοδος η ίδια διαδικασία με την πρώτη, με την διαφορά ότι εδώ αφήνουμε ανοιχτό το μπουκαλάκι με το υγρό για μία ώρα την εβδομάδα.

3η μέθοδος βάζουμε το υγρό που είναι σε καλά κλειστό μουκαλάκι σε ζεστό νερό (50 με 54 βαθμούς Κελσίου) για μία ώρα την εβδομάδα.

4η μέθοδος (η οποία δεν προτείνεται αλλά έγινε η δοκιμή για να αποδειχθεί τελικά ότι είναι λάθος) είναι να αφήσουμε το μπουκαλάκι με το υγρό μας κοντά σε παράθυρο που να το βλέπει ο ήλιος.

Mερικά από τα συμπεράσματα του βίντεο:

Όσο μεγαλύτερο ποσοστό νικοτίνης περιέχει το DIY υγρό μας τόσο περισσότερο υποβιβάζεται η γεύση του και σκουραίνει με την πάροδο του χρόνου.

Καλό είναι ανάλογα με την ποσότητα του υγρού που φτιάχνουμε να χρησιμοποιούμε και το ανάλογο μπουκαλάκι έτσι ώστε να έχουμε το λιγότερο κενό με αέρα στο εσωτερικό του, ειδικά όταν το υγρό μας περιέχει νικοτίνη, η οποία με τον αέρα "οξειδώνεται".

Όταν φτιάξουμε το DIY υγρό μας, πρέπει σε πρώτη φάση να το αναδεύσουμε πολύ καλά.

Το αφήνουμε να αναπνεύσει για μισή ώρα με ανοιχτό το καπάκι.

Κατόπιν κλείνουμε καλά το μπουκάλι με όσο το δυνατόν λιγότερο αέρα στο εσωτερικό του και το βάζουμε σε σκοτεινό - δροσερό μέρος αναδεύοντας περιοδικά.

Ο χρόνος ωρίμανσης διαφέρει ανάλογα με το άρωμα.

Περισσότερο χρόνο θέλουν τα καπνικά και λιγότερο τα φρουτένια.

Και ένα βιντεάκι με έναν "χρονικό μπούσουλα" για τα διάφορα είδη αρωμάτων.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο καθένας μας που ασχολείται με την παρασκευή των υγρών του, θα πρέπει να κάνει μία σειρά από πειράματα και δοκιμές τόσο γαι τα ποσοστά των αρωμάτων, όσο και για τον χρόνο ωρίμανσης, για να καταλήξει στο καλύτερο γευστικό αποτέλεσμα για τον ίδιο.

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Δεν ηξερα οτι μετα το καλο ανακατεμα των αρωματων με την νικοτινουχα βαση το αφηνουμε μιση ωρα ανοιχτο να αναπνευσει.

Εγω το αναδευω 6-10' και μετα το κλεινω κατευθειαν και 'απομονωση' στο ντουλαπι.

Χανω Μακη κατι σε γευση ?

Θα το δοκιμαζα και μονος αλλα εχω ηδη 2 υγρα για ωριμανση οποτε με βλεπω για τετοια δοκιμη σε 2 μηνακια περιπου.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιάννη επειδή εγώ αναδεύω σε DIY (αυτοσχέδιο) μαγνητικό αναδευτήρα για μισή ώρα τουλάχιστον αυτό το βήμα γίνεται θέλω δεν θέλω. :D

Δεν ξέρω αν χάνει το υγρό σε γεύση αλλά πιστεύω ότι δεν θα γίνεται και τόσο αντιληπτό, εκτός αν το επάγγελμά σου έχει σχέση με την "γευσιγνωσία" και έχεις πολύ ανεπτυγμένα τα αισθητήρια της γεύσης. :laugh1:

Σε κάθε ενδεχόμενο μπορείς να το δοκιμάσεις την επόμενη φορά. ;)

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Μακη στην γευσηγνωσια η συζηγος ειναι αστερι αλλα δεν ατμιζει οποτε μου ριχνω ακυρο  :laugh1:

Θα το δοκιμασω λοιπον και θα σου πω.

Ναι τον αναδευτηρα σου τον ειχα δει σε ενα σεντονι στο forum ,οντως αυτοσχεδιος και λειτουργικοτατος απο οτι ειδα :ok:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιάννη και η δικιά μου σύζυγος δεν καπνίζει και δεν ατμίζει, αλλά από "μύτη" πάει καλά και μου λέει πάντα ποιά μυρωδιά της αρέσει και είναι πιο ευχάριστη στο χώρο.

Είναι κάτι σαν τεστ αρωμάτων για "τρίτους". :D

Κατά καιρούς έχω φτιάξει και υγρά τα οποία δεν μου άρεσαν σαν γεύση και κατά σύμπτωση άφηναν και δυσάρεστη μυρωδιά στον χώρο, πράγμα που εγώ δεν καταλάβαινα, αλλά το έτερο ήμισι :connie:  μου το επεσήμανε με καλό τρόπο βεβαίως βεβαίως ... :pare:  :mollie:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.314 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Προσωπικά αναδεύω τα αρώματα με τη βάση την ώρα που τα φτιάχνω και στη συνέχεια περίπου δυο φορές την εβδομάδα.

Μιας και η πλειονότητα των υγρών μου είναι καπνικά τα αφήνω σε δροσερό και σκοτεινό μέρος για τουλάχιστον ένα μήνα.

Με αυτή τη μέθοδο δεν έχω πάρει μέχρι τώρα κακό αποτέλεσμα.

Τώρα όσο αφορά το άνοιγμα του μπουκαλιού το θεωρώ έως και επιζήμιο μιας και η "παρατεταμένη" έκθεση στο οξυγόνο του αέρα οξειδώνει τη νικοτίνη που περιέχει το υγρό μας και αδυνατίζει την ένταση των αρωμάτων.

Ο μοναδικός λόγος που μπορώ να φανταστώ ότι θα το έκανα είναι να είχα υγρό με κάποιο άρωμα αλκοόλ που προκειμένου να αδυνατίσω την έντασή του θα έπρεπε να αφήσω το μπουκάλι ανοιχτό.

Πάντα όμως για μικρά διαστήματα και με δοκιμές για να μην καταλήξω να έχω αδύναμο τελικό αποτέλεσμα. 

Μεγειά το καινούργιο σου χρώμα Γιάννη. @

:ok:

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Καμιά δεκαριά περιστροφές και μετά 5-6μερες σε σκοτεινό μέρος. Δεν τα ανοίγω ποτέ παρά μόνο για να τα ατμισω.Ετσι και αλλιώς με τόσα που έχει ο καθένας στην κάβα του ωριμαζουνε με τον χρονο όπως και να έχει
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Δημητρη κ εγω ετσι κανω στα μαγειρεματα μου !!!

Ευχαριστω ειναι οντως ωραιο κ τιμη μου !!!

Φαντασου ειναι το αγαπημενο μου χρωμα :yahoo:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Μεγάλο, παλιό και χιλιοειπωμένο ερώτημα. Σίγουρα μια παραμονή ενός σύνθετου υγρού για κάποιο διάστημα ομογενοποιεί καλύτερα τα συστατικά, αλλά αν δεν αντιδρούν χημικά τα συστατικά για να βγάλουν κάποιο άλλο πιό ενδιαφέρον άρωμα, δεν καταλαβαίνω τί εξυπηρετεί. Έχω διαβάσει για ανάδευση 10+ ωρών με αναδευτήρες! Έχω δοκιμάσει και ομογενοποιητή, χωρίς ιδιαίτερη διαφορά (διασπείρει τα σωματίδια σε ελάχιστου μεγέθους μικροσταγονίδια). Τί θα προσφέρει η επιπλέον παραμονή πέρα από την οξείδωση της νικοτίνης και την αλλαγή χρώματος και γεύσης εξαιτίας της; Θεωρητικά τα έτοιμα υγρά όσο πλησιάζουν την ημερομηνία λήξης τους θα έπρεπε να διαφοροποιούνται σημαντικά σε σχέση με τα πιό φρέσκα, πράγμα που δεν φαίνεται να ισχύει. Αυτό που σίγουρα έχω διαπιστώσει είναι ότι διαφορετικοί ατμοποιητές βγάζουν με άλλο τρόπο τις γεύσεις των υγρών και κάπου εκεί κινούμαι με "ωρίμανση" περίπου εβδομάδας. Αν προσθέσεις τώρα και τις διαφορές αντίληψης της γεύσης από άτομο σε άτομο, την αντίσταση και την ισχύ που χρησιμοποιεί ο καθένας, όπως και το αν συνηθίζει dtl ή mtl άτμισμα, καταλαβαίνετε ότι το ερώτημα ίσως να μην έχει απάντηση. Το θέμα του separate steeping το θεωρώ την απόλυτη ακρότητα και προσωπικά δεν έχω δει κάποια διαφορά.

• Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Αυτό με τα έτοιμα υγρά, και την σταθερότητα στη γεύση, με είχε "απασχολήσει" και μένα. Όντως δε βγάζει νόημα, και πολύ φοβάμαι, οτι πιθανόν να περιέχουν συστατικά "σταθεροποίησης γεύσης" (δεν ξέρω πως τα λένε, έτσι το έγραψα).

Να 'ναι το ότι έχουν πολύ λίγο αέρα, μέσα στα 10ml μπουκαλάκια; Ποιός ξέρει...

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Στη σύνθεση θα έπρεπε να γράφουν υποχρεωτικά ότι έχουν συντηρητικά, ενισχυτικά, σταθεροποιητές και οτιδήποτε άλλο πλην PG, VG και αρωμάτων. Όσον αφορά τώρα τον αέρα, εφόσον είναι κλειστά, η όποια μεταβολή σταματάει μόλις καταναλωθεί το οξυγόνο που περιέχει ο αέρας στο μπουκάλι, πράγμα που ισχύει και στα diy.
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Πολλα ευχαριστω για το μηνυμα σου!!!

Πληρως κατανοητο & χρησιμο !!!

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Όσον αφορά τώρα τον αέρα, εφόσον είναι κλειστά, η όποια μεταβολή σταματάει μόλις καταναλωθεί το οξυγόνο που περιέχει ο αέρας στο μπουκάλι, πράγμα που ισχύει και στα diy.

Γι αυτό λέμε ότι όταν παρασκευάζουμε ένα υγρό θα πρέπει στο μπουκαλάκι που το βάζουμε για να "ωριμάσει" να έχει όσο το δυνατόν λιγότερο αέρα και να το κλείσουμε αεροστεγώς.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Μάγουλο το υγρό + ειδικό σφράγισμα μπουκαλιού + καπάκι με λάστιχο περιμετρικά + parafilm vs 30ml υγρό σε μπουκαλάκι 32ml + καπάκι με λάστιχο περιμετρικά —> χωρίς ιδιαίτερη διαφορά (για μένα).
  • Μου αρέσει (+) x 1

Επίσης με ετικέτα steep, steeping, one shot, S&V, ωρίμανση, ομογενοποίηση, άρωμα, DIY

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη