Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Aspire Puxos mod

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Εδώ και λίγες ημέρες είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου mod και αποφάσισα να κάνω μια μικρή παρουσίαση. Τα βασικά πλεονεκτήματά του είναι πως είναι πολύ μικρό παρόλο που μπορεί να φιλοξενήσει μπαταρίες 21700 και πολύ ελαφρύ καθώς είναι όλο φτιαγμένο από πλαστικό.

2.jpg

Πάμε να δούμε τα βασικά χαρακτηριστικά του mod και μετά θα γράψω και την προσωπική μου άποψη από τη μικρή μέχρι στιγμής συμβίωση μας. 

Διαστάσεις

3.jpg

Βασικά Τεχνικά χαρακτηριστικά

Υποστηριζόμενοι τύποι μπαταρίας: 18650/20700/21700

Εύρος ισχύος: 1-80W (με 18650 μπαταρία) / 1-100W (με 20700/21700 μπαταρία)

Υποστηριζόμενες λειτουργίες: VV - VW (S/N/H) - Bypass - CPS (C1/C2/C3) - TC (Ni-Ti-SS) - TCR (M1/M2/M3)

Δυνατότητα φόρτισης και αναβαθμίσεων μέσω της θύρας mini-usb

Αυτορυθμιζόμενος πόλος 510

Εύρος αντίστασης: 0,1-3,5 ohms (VW)

Εύρος θερμοκρασίας σε TC: 100-315 C

5.jpg

Προστασίες

• Automatic Cut Off

• Short Circuit Protection

• Low Resistance Protection

• Overheat Protection

• Over Charge Protection

• Over Discharge Protection

Περιεχόμενα συσκευασίας

1* Puxos mod

1* USB καλώδιο

1* αντάπτορα μπαταρίας 18650

Κάρτα εγγύησης και εγχειρίδιο χρήσης

Λειτουργία

Τα δύο πλαϊνά πάνελ του μοντ είναι αποσπώμενα και συγκρατούνται με δύο μαγνήτες. Για την τοποθέτηση της μπαταρίας πρέπει να αφαιρεθεί το ένα πάνελ ενώ για την αφαίρεση της μπαταρίας και τα δύο ώστε να σπρώξουμε τη μπαταρία για να βγει.

10.jpg  

Η πλακέτα που φοράει από άποψη λειτουργιών είναι από τις πιο πλήρεις. Δε θα επεκταθώ καθώς στο youtube μπορείτε εύκολα να βρείτε βιντεάκια που δείχνουν όλες τις λειτουργίες. Ενδεικτικά αναφέρω:

- Λειτουργία soft-normal-hard σε VW

- Αναστροφή οθόνης και μεταβολή φωτεινότητας

- Stealth mode και κλείδωμα μόνο των +/- κουμπιών

- Δυνατότητα δημιουργίας προσωπικών καμπυλών ρεύματος CPS

- TC και TCR λειτουργία

- Δυνατότητα μεταβολής των W σε TC λειτουργία

- Δυνατότητα μεταβολής του χρόνου cut-off από 5 έως 15 sec

Εντυπώσεις

Το μεγάλο πλεονέκτημα του μοντ είναι το πολύ μικρό του μέγεθος σε συνδυασμό με τη δυνατότητα χρήσης 21700 μπαταρίας. Επιπλέον επειδή είναι κατασκευασμένο όλο από πλαστικό είναι πολύ ελαφρύ. Η αλήθεια είναι πως το πλαστικό του δείχνει "φτηνό" όχι τόσο στην όψη όσο όταν το ψηλαφίζεις. Παρόλα αυτά όλα κουμπώνουν τέλεια και δεν κουδουνίζει - κουνιέται τίποτα. Η δυνατότητα αγοράς διαφορετικών πάνελ δίνει ένα ενδιαφέρον σε όσους τους αρέσει να παίζουν με διαφορετικά χρώματα και σχέδια.

4.jpg  

Στο κράτημα είναι αρκετά καλό καθώς είναι μικρό και ελαφρύ και παρότι είναι τετραγωνισμένο όλες οι ακμές και γωνίες του είναι όμορφα στρογγυλεμένες.

Μπορεί να πάρει άνετα μέχρι 24mm ατμοποιητές ενώ οριακά και οι 25mm κάθονται μια χαρά.

Ο 510 πόλος είναι αυτορυθμιζόμενος και όλοι οι ατμοποιητές που δοκίμασα βιδώνουν χωρίς πρόβλημα.

Η οθόνη είναι πολύ ευδιάκριτη, με ρυθμιζόμενη φωτεινότητα (να φανταστείτε εγώ το έχω ρυθμισμένο στο 5% φωτεινότητας για οικονομία στη μπαταρία και είναι μια χαρά).

Τα κουμπιά αποκρίνονται πολύ καλά στο πάτημα χωρίς κανένα κουδούνισμα.

Η θύρα usb χρησιμοποιείται για φόρτιση (προσωπικά φορτίζω τις μπαταρίες μου πάντα σε εξωτερικό φορτιστή) αλλά και για αναβαθμίσεις λογισμικού. Να σημειώσω εδώ πως ήδη στο site της aspire κυκλοφόρησε η πρώτη αναβάθμιση λογισμικού που διορθώνει ένα πρόβλημα στην αρχική έκδοση που είχε να κάνει με τον δείκτη πληρότητας της μπαταρίας.

Όσον αφορά στην πλακέτα εμπειρικά και μόνο μπορώ να πω πως λειτουργεί άψογα. Η aspire είναι μια από τις σοβαρότερες κινέζικες εταιρίες και ελπίζω-πιστεύω πως η πλακέτα θα αποδειχθεί αξιόπιστη και σε βάθος χρόνου. Σε λειτουργία VW που τη δουλεύω αυτές τις λίγες μέρες που έχω το μοντάκι είναι άψογο. Φυσικά να μη μιλήσω για αυτονομία. Μέχρι τα 15W που συνήθως ατμίζω και με 21700 μπαταρία ο φορτιστής έφυγε για διακοπές.   

Στην Ελλάδα απ' όσο έψαξα η τιμή του κυμαίνεται από 45-50€.

Πάρτε και μερικές φωτό:

IMG_20180912_100313.jpg

IMG_20180912_100322.jpg

images1.jpg

images.jpg

IMG_20180912_100045.jpg

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 12 Σεπτέμβριος 2018 - 12:10.

• Μου αρέσει (+) x 14
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Μάνο ευχαριστούμε για την πολύ ωραία και άψογη παρουσίαση :respect:  :thumbup:

Μου αρέσει που το μοντάκι ακολουθεί την κλασσική τετράγωνη γραμμή με ωραίες στρογγυλεμένες γωνίες.

Το ότι είναι πλαστικό για μένα είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα, ειδικά στο θέμα του βάρους, αλλά και εκεί παίζει η ποιότητα και το είδος του πλαστικού.

Για παράδειγμα η Teslacigs για τα δύο μοντάκια της (τα WYE 85 και 200W), έχει χρησιμοποιήσει πολύ καλής ποιότητας πλαστικό ABS.

Η Aspire είναι μία μεγάλη και σχετικά παλιά και καταξιωμένη εταιρεία στο χώρο και πιστεύω έχει βγάλει στην αγορά ένα πολύ καλό προϊόν.

Θετικό επίσης το ότι σου δίνεται η δυνατότητα να αλλάξεις την εμφάνιση του μοντ

Μένει να δούμε και την αντοχή του στον χρόνο .

Μία απορία μόνο: :WhatHeMeans:

Το διπλανό μοντάκι που έχεις βάλει για σύγκριση είναι το VTC mini (VTwo mini) ή κάνω λάθος, γιατί το πάνω μέρος του φαίνεται να είναι διαφορετικό.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Μάκη σε πιάνω αδιάβαστο :laugh1:  Το μοντάκι είναι το evic vtc mini 3d printed enclosure. Δες

και τη Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου. :hahaha:

Σοβαρά τώρα, έχω αποφασίσει να μην ξανά-αγοράσω μεταλλικό μοντ. Παρόλο που προσέχω τα πράγματα μου και σπάνια θα μου πέσει μοντ ή ατμοποιητής, δεν έχω καταφέρει να διατηρήσω μεταλλικό μοντ σε καλή εξωτερική εμφάνιση (ήμουν κάτοχος και ακριβότερων μεταλλικών μοντ π.x. vaporshark dna40). Επειδή το budget μου είναι χαμηλό και δεν μπορώ να πάω σε μοντ ξύλινα, stabilized κλπ για μένα πλέον το πλαστικό σαν υλικό οικονομικού μοντ είναι μονόδρομος. Αν σε αυτό προσθέσω και το πλεονέκτημα του μικρού βάρους... Ελπίζω και άλλες εταιρίες να αρχίσουν να βγάζουν πλαστικά μοντ ούτως ώστε να έχουμε και περισσότερες επιλογές.

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 13 Σεπτέμβριος 2018 - 09:44.

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Χα Χα Χα :laugh1:

Μάνο και να φανταστείς ότι είχαμε μιλήσει γι αυτό το μοντάκι με τον Δημήτρη @

που το είχε δει από κοντά όταν βρεθήκατε στα πάτρια εδάφη.

Με μπέρδεψες γιατί του είχες φορεμένη την σιλικονένια θήκη. :lol:

Αν έχεις ζυγαριά ακριβείας γραμμαρίου ζύγισέ τα και τα δύο (χωρίς μπαταρία) αφού και το VTC mini είναι και αυτό πλαστικό και γράψε αν θέλεις τα αποτελέσματα .

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Δυστυχώς δεν έχω ζυγαριά ακριβείας. Το evic το είχα ζυγίσει σε απλή ζυγαριά και το είχα βρει περίπου 60γρ. χωρίς την μπαταρία και 110γρ. με την μπαταρία. Από βιντεάκι στο youtube του 

ζύγισε το Puxos στα 127γρ. με την 21700 μπαταρία μέσα.

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 13 Σεπτέμβριος 2018 - 09:58.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Καθόλου άσχημα, πολύ ελαφρύ είναι ακόμη και με την 21700 !!!

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη