Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

sony vtc6

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
80 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Προσφατα αγορασα την εν λογο μπαταρια μια και ειχα ακούσει πολλα θετικα σχολια περι της διαρκειας της. Αλλα φευ...

Η μπαταρια μου κρατα ελάχιστα,βγαζει δεν βγαζει 1 μερα. Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα της  samsung και ήμουν πολυ ευχαριστημενος .Τα συνηθισμένα μου watt δεν περναν τα 13 και κανω τσιγαρισιες .Μαιμου δεν ειναι γιατι το εψαξα.

Τι συμβαίνει? Αυτη ειναι η διάρκεια της? Όσοι την δουλεύετε πως την βρισκετε σε αποδοση? Υπαρχη καποιος τροπος να μετρήσω αν ειναι ελλατωματκη?

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Αφού δεν την έχεις μετρήσει πως είσαι σίγουρος ότι δεν είναι μαϊμού; Πως ακριβώς την έψαξες;

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Προσφατα αγορασα την εν λογο μπαταρια μια και ειχα ακούσει πολλα θετικα σχολια περι της διαρκειας της. Αλλα φευ...

Η μπαταρια μου κρατα ελάχιστα,βγαζει δεν βγαζει 1 μερα. Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα της  samsung και ήμουν πολυ ευχαριστημενος .Τα συνηθισμένα μου watt δεν περναν τα 13 και κανω τσιγαρισιες .Μαιμου δεν ειναι γιατι το εψαξα.

Τι συμβαίνει? Αυτη ειναι η διάρκεια της? Όσοι την δουλεύετε πως την βρισκετε σε αποδοση? Υπαρχη καποιος τροπος να μετρήσω αν ειναι ελλατωματκη?

Για μένα είναι κορυφαία μπαταρία και διαρκεί λίγο περισσότερο από τις LG HG2 και Samsung 30Q

Τις έχω συγκρίνει και έχω παρατηρήσει με την βοήθεια του OPUS BT - C3100 V2.2 ότι η χωρητικότητά της είναι μεγαλύτερη από τις άλλες δύο (LG - Samsung) κατά 180 με 245 mAh πραγματικά (ανάλογα με το πόσο είναι αποφορτισμένη).

Στην περίπτωσή σου νομίζω ότι θα πρέπει να μετρηθεί ακριβώς για να βγάλεις σωστά συμπεράσματα.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Μα και εγώ είχα ακούσει πολλά καλά,αλλά θεωρώ ότι κρατά λίγο.Και δεν ξέρω με ποιο τρόπο μπορώ να την μετρήσω.
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
@

Γιώργο,πρώτα την πήρα από σοβαρο-υποτιθετε- μαγαζί.Μετα σε άλλο φόρουμ υπάρχει συγκριτικό και με φωτό γνήσιας με κλονου.Σε όλα τα χαρακτηριστικά δειχνη για γνήσια. Τώρα αν το κατάστημα με κορόιδεψε και οι μαϊμού έχουν εξελιχθεί τόσο πολύ οπτικά που να είναι ίδιες με τις καινούργιες,τι να πω..
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Paspartou88

Paspartou88

Member

• VF Members
  • 12 Δημοσιεύσεις

Παντως και εγω παιδια την συγκεκριμενη την θεωρω κορυφαια και δεν εχω κανενα θεμα ειτε στο Cylon ειτε στο Alien. Για εμενα ειναι η Αγια Τριαδα μαζι με τις LG HG2 και Samsung 30Q!

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@

Υπάρχει 1 μαγαζί (Μπορεί και άλλα πολλά) όμως αυτό ξέρω εγώ που φορτίζει μπαταρίες με Opus

Αν είναι ο δρόμος σου Αγ Δημήτριο και θες να σου πω με pm

Μπορεί να γνωρίζεις κάποιο άλλο εσύ

Όπως και να έχει μονο αν τις μετρήσεις θα βγάλεις συμπέρασμα

Με φωτο δεν θα καταλάβεις και πολλά

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Μα και εγώ είχα ακούσει πολλά καλά,αλλά θεωρώ ότι κρατά λίγο.Και δεν ξέρω με ποιο τρόπο μπορώ να την μετρήσω.

Kυριάκο αν δεν έχεις καλό φορτιστή θα σου πρότεινα τον

ο οποίος κατά την γνώμη μου είναι ο καλύτερος στα χρήματα που κοστίζει.

Με αυτόν θα κάνεις τις μετρήσεις αλλά και θα κάνεις σωστές και γρήγορες φορτίσεις.

Είχα και γω Nitecore και τον απλό και τον digital αλλά σαν τον OPUS και τις δυνατότητες που έχει δεν είναι.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις

. Αυτόν πήρα και φορτίζει κανονικά. Φαντάσου Μάκη,ακόμα ήμουν με την δικιά σου μια 30q που είχα πάρει πριν 2 χρόνια από εσένα και ακόμα είναι μια χαρά!Και η sony κρατάει το ίδιο,καινούργια...Το θέμα είναι και να πάω πίσω στο κατάστημα πώς μπορούνε να δούνε αν υπάρχει θέμα; @

Κώστα είμαι Περιστέρι, ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

@

Γιώργο,πρώτα την πήρα από σοβαρο-υποτιθετε- μαγαζί.Μετα σε άλλο φόρουμ υπάρχει συγκριτικό και με φωτό γνήσιας με κλονου.Σε όλα τα χαρακτηριστικά δειχνη για γνήσια.

Ξέρεις από πόσα σοβαρά μαγαζιά έχω πάρει μπαταρίες και αποδείχθηκαν μαϊμούδες; :D

Για παράδειγμα έχω δώσει περίπου 50€ και ακόμη δεν έχω αγοράσει γνήσια VTC5A. Όλες ήταν μαϊμούδες και ναι, ξέρω ποια μαγαζιά θεωρούνται σοβαρά και τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα.

Καταρχήν οπτικά είναι πολύ δύσκολο να τις ξεχωρίσεις εκτός κι αν έχεις μια γνήσια να τις βάλεις δίπλα-δίπλα. Τότε θα δεις ότι ίσως διαφέρουν λίγο στο χρώμα του καλύμματος ή στη συρραφή ή στο πως αντανακλά το φως ο θετικός πόλος. Γενικά χρειάζεται μεγάλη εμπειρία για να ξεχωρίσεις τις καλές μαϊμούδες και σίγουρα δεν μπορείς να το κάνεις συγκρίνοντας με φωτογραφίες του Internet.

Δυστυχώς για να ξεχωρίσεις τις μαϊμούδες χρειάζεται εξοπλισμός ακριβείας που δεν διαθέτουν τα μαγαζιά. Αν τις μετρήσεις με τον Opus για παράδειγμα μπορεί να νομίζεις ότι είναι γνήσιες ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι.

gMAT3PL.png

Στο παραπάνω διάγραμμα φαίνεται το διάγραμμα αποφόρτισης γνήσιας Sony VTC6 και Samsung 30Q. Κάθε μπαταρία έχει μια χαρακτηριστική καμπύλη αποφόρτισης, κάτι σαν τα δαχτυλικά αποτυπώματα στον άνθρωπο. Οι δύο μπαταρίες πρακτικά βγάζουν τα ίδια mAh (3058 και 3065) οπότε αν τις μετρήσεις στον Opus δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ποια είναι ποια αφού θα σου δείξει ίδια περίπου mAh και για τις δύο. Όμως στο διάγραμμα αποφόρτισης οι γραμμές αποφόρτισης διαφέρουν οπότε βλέπουμε ότι πρόκειται για διαφορετικές μπαταρίες.

zwbVY2A.png

Στο παραπάνω διάγραμμα είναι η αποφόρτιση μιας μαϊμού Sony VTC6A σε σύγκριση πάλι με γνήσια Samsung 30Q. Όπως μπορείς να δεις οι καμπύλες αποφόρτισης είναι ταυτόσημες οπότε πρόκειται για μαϊμού Sony που κάτω από το κάλυμμα βρίσκεται η 30Q.

Πρόκειται για καλή μαϊμού και δεν θα το καταλάβεις ούτε εσύ ούτε το κατάστημα ότι δεν είναι γνήσια αφού η Samsung είναι μια εξίσου καλή μπαταρία. Όμως είναι πολύ φθηνότερη από τη Sony για αυτό μπαίνουν οι Κινέζοι σε όλη αυτή τη διαδικασία αντιγραφής.

Φυσικά θα βρεις και πολύ κακές μπαταρίες κάτω από το κάλυμμα μιας Sony όπως ίσως στη δική σου περίπτωση.

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
@

Γιώργο εγκυκλοπαίδεια είσαι..Εν προκειμένω όμως τι κάνω; Πώς μπορώ να αποδείξω οτιδήποτε ,και πως το ίδιο το κατάστημα δεν την έχει πατήσει; Θα πρέπει να αγοράσω τον συγκεκριμένο φορτιστή ασ πουμε, για να μπορώ να μετράω κιόλας;

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασίλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vandyvape pulse bf kit voopoo drag vgod rdta
Μια καλή δοκιμή για τις εν λόγω vtc6 είναι να δοκιμάσεις την 20αμπερη samsung τραβώντας μαξ ρεύματα και να κάνεις το ίδιο με την sony πάλι στα 20αμπερ δηλαδή να ατμισεις περίπου στα 90 watt αν επιζήσεις του πειράματος θα έχεις καταλάβει αν όντως οι μοναδικές 30αμπερες sony είναι καλες
Γνώμη μου είναι παντός ότι στα watt που ατμισεις δεν θα έπρεπε να δεις διαφορά μεγάλη γιατί έχουν την ίδια χωρητικότητα τώρα γιατί η μία είναι 2 χρόνων και η άλλη καινούργια και αποδίδουν το ίδιο μάλλον και η sony ήταν καιρό στο ραφι

Επεξεργάσθηκε απο Billygrante, 20 Σεπτέμβριος 2018 - 16:32.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Δυστυχώς Κυριάκο, όπως είπα και παραπάνω ούτε με τον Opus θα σωθείς. Ο Opus είναι ένας πολύ καλός φορτιστής-αναλυτής μπαταριών αλλά σε καμία περίπτωση εργαστηριακή συσκευή ελέγχου μπαταριών.

Αν η μαϊμού μπαταρία έχει περίπου τα ίδια mAh με τη γνήσια τότε καλή θα βγει στον Opus που μπορεί να αποφορτίσει μόνο με 1Α.

Δες παρακάτω ένα άλλο παράδειγμα μαϊμούς Sony VTC6A που έπεσε στα χέρια μου.

qUYPJ46.jpg

Για τη VTC6A δεν υπάρχουν επίσημες προδιαγραφές από τη Sony αλλά σύμφωνα με το Mooch έχει χωρητικότητα 2900-3000mAh με συνεχή αποφόρτιση 20-25Α.

dpynk1M.png

H μπαταρία που έγραφε επάνω VTC6A είχε χωρητικότητα 2850mAh δηλαδή περίπου ίδια με τη γνήσια αλλά αυτά σε χαμηλές αποφορτίσεις μέχρι 5Α. Ο Opus λοιπόν θα την έβγαζε "γνήσια".

Όμως η μπαταρία δεν μπορεί να ανέβει πάνω από 12Α χωρίς να βράσει οπότε δεν είναι γνήσια VTC6A.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις

Θα βγάλω φώτο το βραδυ γιατι βλεπω κατι ''περιεργα'' πανω..Παρολα αυτα κτλβνω οτι στο θεμα μπαταρια και οχι μονο ειναι και θεμα τύχης μην την πατήσεις..

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
Εδω φαίνονται κάποια "νερά" εξωτερικά,και επισεις στον θετικό πόλο σαν να υπάρχει μια ασυμμετρία.

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αυτή είναι μαϊμού ή πίθηκος;

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
Μακακας! ( Μάλλον εγώ πιαστηκα..)

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Έχουμε φτάσει στο σημείο, για να μπεις να ψωνίσεις σε μαγαζί, να χρειάζεται να κρατάς τσαμπί μπανάνες, και να πετάς μια πάνω στο ράφι με τα υγρά, άλλη πίσω το πάγκο... και να περιμένεις :hahaha:

Πέρα απο τη πλάκα, εσύ είσαι καλύτερα πληροφορημένος, και κάτι αντιλήφθηκες. Άλλοι δεν το αντιλαμβάνονται καν.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Το ερώτημά μου είναι αν αποδεδειγμένα μια μπαταρία που αγόρασα από το μαγαζί Χ είναι μαϊμού, οφείλει να μου επιστρέψει τα λεφτά ή πρέπει ν' αρχίσω τα Γαλλικά;

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις

Καλημερα Δημητρη. Ειναι στην ευχερια του καταστηματος πιστευω.Εγω εμπορεύομαι-και- μπαταριες ακουστικών βαρηκοΐας .Πολλες φορες που αποδεδειγμενα φταιει ο πελάτης,της αλλάζω .Ο λογος ,αφενός γιατι δεν θελω φασαριες στο μαγαζι αφετέρου για να μην εχω δυσαρεστημενους πελατες.Αυτο βεβαια δεν ειναι κανονας γιατι δυστυχώς πολλοι επαγγελματιες δουλευουν με αρπαχτες αδιαφορώντας στο να χτίσουν σχεσεις καλης εμπιστοσύνης με τον πελατη.Σημερα θα επιχειρησω να παω πισω την μπαταρια,για να δω πως θα με αντιμετωπισουν.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη