Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Merlin MTL RTA by Augvape (review & build)

* * * * * 2 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
126 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Γεια σου Διονύση. Χαίρομαι που βρήκες ατμοποιητή να σε ικανοποιεί.

Όσον αφορά τις φουσκάλες όπως σου είπε και ο Μάκης είναι απολύτως φυσιολογικό. Σε πολλούς ατμοποιητές γίνεται αυτό και μάλιστα δείχνει ότι έχεις καλή τροφοδοσία. Να φανταστείς στον Eviva, phenomenon, calix σχεδόν μετά από κάθε τζούρα βλέπω μια φυσαλίδα να ανεβαίνει προς τα πάνω. Η εξήγηση είναι απλή. Όταν τραβάμε τζούρα μια ποσότητα υγρού που βρίσκεται στο τανκ μπαίνει στον θάλαμο ατμοποίησης και εξατμίζεται. Αυτή η ποσότητα υγρού σπρώχνει τον αέρα που βρίσκεται στον θάλαμο και έτσι εμφανίζεται η φουσκάλα. Όσο λοιπόν καταναλώνουμε υγρό τη θέση του την καταλαμβάνει αέρας.  

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 25 Ιανουάριος 2018 - 14:50.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 156 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:dionisios marinos
  • Περιοχήkesariani
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hcigar vt75 color doggystale, nautilus2, merlin mtl
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Pc gamer, βολτες με μηχανη, track day

καλημερα μανο.

ναι βρηκα ατμοποιητη που δινει σουπερ γευση,κοιτα και στον doogy πλεον ειχα μαθει να στηνω γενικα το ολο κολπο το βαμαβακι ηταν.

ο μερλιν ειναι απλα απιστευτος σε γευση ομως και εχει χωρο αρκετο σε σχεση με τον doggy,σε ευχαριστω μανο και εσενα για τις πληροφοριες γιατι οσο αφορα σε θεμα επισκευασιμους ειμαι νεος μαθαινω ακομα παρολου που διαβαζω και αρκετα ποστ.

λεω τωρα που θα του αλλαξω αντισταση να δοκιμασω να του βαλω 3αρι πυρηνα.μονο μια ερωτηση εχω αμα ξερει κανεις να απαντησει,εγω συνηθως φτιαχνω αντιστασεις κλειστες,τον μακη που βλεπω τα βιντεακια του τις ανοιγει τι διαφορα εχουν οι κλειστες αντιστασεις με τις ανοιχτες,εννοοω τις σπειρες που τις ανοιγουμε

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Διονύση καταρχάς οι αντίστασεις με κλειστές και ανοιχτές σπείρες έχουν διαφορά στο κατασκευαστικό κομμάτι. Δηλαδή οι αντιστάσεις με κολλητές σπείρες πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμαστούν πριν βάλεις βαμβάκι (dry burn) ούτως ώστε να δεις ότι οι σπείρες ανάβουν ομοιόμορφα από μέσα προς τα έξω. Συνήθως αυτό δεν γίνεται με το πρώτο άναμμα και ξύνεις την αντίσταση με το κατσαβιδάκι σου ούτως ώστε να ανάβει σωστά χωρίς τα αρχικά hot spots. Στις αντιστάσεις με ανοιχτές σπείρες δεν χρειάζεται αυτή η διαδικασία. Δες στο βιντεάκι από το 8:30 και μετά για να καταλάβεις την διαδικασία με τις κλειστές σπείρες.

Από εκεί και πέρα η επιλογή ως προς την απόδοση είναι προσωπικό θέμα γούστου. Εμένα μου αρέσουν περισσότερο οι αντιστάσεις με ανοιχτές σπείρες γιατί μου αποδίδουν καλύτερα χωρίς πολλά τσιρτσιρίσματα. Από άποψη απόδοσης γεύσης δεν διακρίνω μεγάλες διαφορές.  

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 27 Ιανουάριος 2018 - 10:54.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   xaroulaskoutin

xaroulaskoutin

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΗράκλειο
Καλησπέρα! Μετά από καιρό και ελάχιστα ομολογώ πειραματα όμως, κατέληξα πως ο ατμοποίησης αποδίδει καλύτερα και τα μέγιστα σαν σφιχτός DL. Κανένα θεμα σε όλα τα επίπεδα και παρα πολύ καλή γεύση.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 156 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήkesariani
@

Να σε ρωτήσω που τον εχεις ποιο πολυ καιρο απο εμένα εγω τον εχω λιγότερο απο 7 ημέρες.
Με εχει προβληματισει το θέμα αναπλήρωση υγρού κλείνω το δακτυλίδι αέρα με το που ανοίγω το καπακι για να βαλω βγαζει υγρό απο κάτω απο το τζαμακι που πατάει στο ντεκ δηλαδή καθε φορά που κάνω αναπλήρωση γίνομε χάλια απο υγρό είμαι με μια χαρτοπετσέτα πάντα οταν κάνω αναπλήρωση υγρού.
Ειχες εσυ τέτοιο θεμα εσύ; είναι θέμα βαμβακωματος; ήθελε παραπάνω βαμβάκι;
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Μήπως έχει πρόβλημα το ορινγκ που πατάει το τζαμάκι;

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 156 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήkesariani
Καινούργιο ειναι Μάκη θα δοκιμάσω να το αλλαξω αύριο μηπως οταν το έστησα από την αρχη δεν τα έβαλα καλά; γιατί απο την αρχη οταν κάνω γέμισμα έχανε απο εκει απλα ξέχασα να το αναφερω

OFFLINE   xaroulaskoutin

xaroulaskoutin

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΗράκλειο

@

Καλημέρα,

Θεωρώ πως είναι θέμα βαμβακώματος. Λέμε ότι θέλει ΠΟΛΥ βαμβάκι ο ατμο, να γεμίσουν τα λούκια καλά, ίσα να ακουμπάει το ντεκ

και στην αναπλήρωση να μην το γεμίζεις μέχρι τέρμα. Κλείνεις δαχτυλίδι αέρα, βάζεις υγρό

βιδώνεις ίσα το καπάκι, γυρίζεις ανάποδα και σφίγγεις. Ανοίγεις το δαχτυλίδι και ατμίζεις.

Την διαρροή στην κάνει σίγουρα απο το τζαμάκι; Μήπως μέσα απο το airflow; Τσέκαρε το ξανά και άλλαξε στην τελική το oring.

Επίσης κάνε και ένα έλεγχο αν έχεις σφίξει καλά και το πιν που χρησιμοποιείς.

Το περίεργο είναι πως όταν τον έστησα με το μεγαλύτερο πινακι ως DL, αναπληρώνεις χωρίς να βγάζει δάκρυ απο πουθενά.

Αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω καθόλου.

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 156 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήkesariani
@

Λες να ειναι απο το air flow;αν και χάνει απο εκει στο τζαμακι. Τωρα εσυ λες όταν ειναι να βάλεις υγρό δεν σφιγγεις το καπάκι ενω εγω το σφίγγω λες αυτο να ειναι το λαθος; και πιέζεται ο αέρας και αναγκαστικά απο κάπου πρέπει μα φύγει και φεύγει απο εκει;

Αλήθεια τωρα τι πινακι εχεις βαλει; εγω έβαλα το 2
0 γιατι φοβηθηκα το 1.2 και το 1.6 νομίζοντας οτι θα ειναι πολυ σφιχτή τζούρα αλλα ειναι τελικά πολυ αερατος και λεω να βαλω τον 1.6 ασε που δεν συμφέρει με το πινακι 2. 0 ρουφαει πολύ υγρο αχαχ.
Τωρα αυτο που λες να ακουμπάει το βαμβακι ισα το ντεκ στο βίντεο ομως του Μάκη ακουμπάει αρκετό βαμβάκι στο ντεκ εγω ετσι το έστησα.
Τελος ποτιζεις και μετα το τοποθετείς στα αυλάκια; η το τοποθετείς και μετα ποτιζεις;
Στο doggystale πάντος με βόλεψε λόγο cotton bacon πρωτα πότισμα και μετα στα αυλάκια

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Πρώτα κόβεις, αφρατεύεις, τοποθετείς το βαμβάκι στο ντεκ και μετά το μουσκεύεις.

Αφού μουσκέψεις το βαμβάκι, μετά δεν το ξαναπειράζεις για κανένα λόγο, γιατί θα συμπιεστεί και εκτός του ότι δεν θα έχει καλή τροφοδοσία, μπορεί να έχει και διαρροές από τα κενά που θα αφήσει στις υποδοχές.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 156 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήkesariani
@

Ναι το ξερω αυτο που λες μου το εχεις ξαναπεί έτσι το έκανα απλα στο doggystale με βόλεψε καλύτερα το άλλο κόψιμο αφρατευμα πότισμα και μετά στα αυλάκια
Βέβαια αυτός είναι άλλος. Τελικά να πατάει το βαμβάκι στο ντεκ; γιατι ο χαρουλις λέει ισα να ακουμπάει βεβαια εγω μακη τον έστησα οπως το εκανες εσυ στο ντεκ.
Καλα θα δοκιμάσω και βλέπω αμα δεν δοκιμάσεις δεν θα. Μαθεις
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Διονύση όπως ακριβώς στήνω στο βιντεάκι δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Το θέμα είναι το βαμβάκι να κλείνει καλά όπως είναι αφρατεμένο τις τρύπες υποδοχής υγρού και να μην ακουμπάει καθόλου στο κεντρικό πιν που έχει την οπή εισαγωγής αέρα κάτω από την αντίσταση.

Το βαμβάκι να βγαίνει από το κάτω μέρος, όπως δείχνω στο βίντεο.

Το κλειδί της στεγανότητας (αν όλα τα ορινγκς είναι καλά) είναι το βαμβάκωμα.

Όπως είπες και εσύ αν δεν πειραματιστείς μόνος σου δεν μαθαίνεις.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 156 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήkesariani
Λοιπον νομιζω βρήκα το θέμα στεγανοτητας μολις γύρισα απο την δουλειά και έκατσα και τον έλυσα εξαλλου ήθελα να κανω εκ νέου στήσιμο να δοκιμάσω με 3 πυρηνα και ανοιχτές σπείρες.
Λοιπον εκει που παταει το τζαμακι στην καμπάνα που δείχνει οτι εχει πατουρα δεν εχει oring του εβαλα εγω και απο τι ειδα δεν εχει διαρροή.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Θα έπρεπε να είχε ένα μαύρο ορινγκ, στο κάτω μέρος της καμινάδας, εκεί που κάθεται το γυάλινο τανκ.

Φαίνεται και στο βιντεάκι στο 5.33"

Γι αυτό είχες διαρροή. ;)

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 156 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήkesariani

ναι δεν ειχε τελικα ο κινεζος πολλα ξεχασε να βαλει oring ετοιμη αντισταση ερωτευμενος θα ηταν μακη οπως ειπες αχαχα

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Οπότε να ξέρεις από εδώ και μπρος όπου υπάρχει σύνδεση γυαλιού ή πλαστικού με μέταλλο πάντα πρέπει να υπάρχει ορινγκ αλλιώς δεν υπάρχει στεγανοποίηση. ;) :)

Ίσως να υπάρχουν και κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις αλλά γενικά αυτό είναι που ισχύει.

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Πλαστικό με μέταλλο συνήθως δεν θέλει, ειδικά αν είναι βιδωτό. Φυσικά είναι θέμα ακρίβειας κατασκευής, οπότε σε πιό φτηνές υλοποιήσεις ή σε κάποιους κλώνους μπορεί να βρείτε o-ring.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 156 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήkesariani
Λοιπον έστησα τον μερλιν με 3αρι πυρήνα και 8 σπειρες κλειστές δεν ξερω με τις ανοιχτές δεν μου κάθετε καλα το στήσιμο παρόλου που μάστερ Κωνσταντίνος μου ειπε καλύτερες οι ανοιχτές και μού εξήγησε τον λόγο.
Δεν μου άρεσε ο 3αρις βγηκε η αντίσταση στα 1.070 το εχω βαλει στα 18βατ α 26αριga το συρμα 4.5v δεν μπορώ να πω με ξετρελάνει γευστικά το πηγα και στα 20 βατ ειχε μια βελτίωση αλλα φοβάμαι μην πάρω καμένο λογο κλειστές σπείρες.
Μαλλον ειμαι για 2,5αρι πυρήνα που ξερω και ποσα βατ να βάλω.
Ξέχασα να βαλω και το πινακι το 1.6 πιστεύω σε σχέση με 2.0 πυρήνα θα βελτιωθεί η γεύση ακόμα ποιο πολύ ετσι δεν ειναι βρε παιδιά; γιατι νομίζω καπου εχω ακούσει οσο ποιο αερατος ειναι χανει σε γεύση οπως οι πνευμονικοι ατμοποιητες που δεν δινουν τοσο γεύση

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Διονύση βάλε τo 1,6 ή το 1,2mm πιν και μας λες τα αποτελέσματα.

Ανάλογα τον ατμοποιητή παίζει και η γεύση που παίρνεις ανάλογα τον αέρα που εισέρχεται στον χώρο ατμοποίησης.

Στον συγκεκριμένο πήρα πολύ καλή γεύση με το μικρότερο πιν το 1,2. ;)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 156 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήkesariani
Ναι αυτο θα κανω μακη εξάλλου το ειχα σκοπο να βάλω τουλαχιστον τον 1.6.
Κοιτα και με τον δυο δεν μπορώ να πω γευσαρα βγάζει απλα τωρα που γραφω εδω στο ποστ ειναι στημένος με 3αρι πυρήνα μπορεί αυτο να μην μου έκατσε εμενα γευστικά βγαζει μετρια γεύση σε σχεση με τον 2.5 πυρήνα που ειχα στησει την πρωτη φορά.
Τον δοκιμάζω παντα με την ιδια γεύση για να ξερω αμα εχω στησει καλα. Rop cut με το ρούμι τρελή γεύση λέμε

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη