Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Κλώνοι γνωστών συνταγών?

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   nikos

nikos

Member

• VF Members
  • 13 Δημοσιεύσεις

παιδια καλημερα.επειδη εχω μεινει λιγο πισω στις συνταγες και θα με φαει το ψαξιμο ρωταω εδω εαν καποιος ξερει κανενα καλο κλωνο tribeca καμια καλη μηλοπιτα και καμια λεμονοταρτα τυπου dinnerlady.εαν καποιος ξερει ας μου πει και μενα μπας και φτιαξω τιποτα...αν εχει και κανα Link για μαγαζι να αγορασω τα αρωματα ακομα καλυτερα......εαν ξηταω πολλα συγχωρεστε με αλλα δεν ξερω που αλλου να ρωτησω...και παλι ευχαριστω πολυ!!!!!

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Doggy Sxk , Berserker , Kayfun Prime

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Στο νημα 'αρωματα' και στην ενοτητα 'Προτασεις Μελων - Συνταγες' θα βρεις μια κλωνοσυνταγη tribeca του Μακη.

Λεμονοταρτα ξερω μονο snv και one shot να σου προτεινω (βασικα μου τα προτειναν)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.141 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Νίκο καλημέρα

Αντί να ψάχνεις για κλώνο Tribeca γιατί δεν φτιάχνεις το ίδιο το Tribeca ;

Το άρωμα θα το βρεις

.

Επίσης υπάρχει και το short fill του Lemon tart

που με ένα μπουστεράκι είναι έτοιμο για άτμισμα.

Αλλιώς κοιτάς αυτό που σου είπε ο Γιάννης @

Πάντως οι κινήσεις αγοράς πρέπει να είναι γρήγορες γιατί σιγά σιγά τα αρώματα και τα snv "εξαφανίζονται" από τα site των ατμομάγαζων. ;)

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Με μια γρηγορη αναζητηση (ειμαι στην δουλεια) βρηκα αυτη την λεμονοσυνταγη που εχει πολυ καλα σχολια

Βεβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιτα αλλα και του Δημητρη καλη συμβουλη

CAP Lemon Meringue Pie 8%
INW Biscuit 1.5%
FA Cookie 2.5% 
VT Biscuit Base 0.8%
TPA Cotton Candy 3% 
FA Lemon Sicily 3%
CAP Juicy Lemon 1%
CAP Super Sweet 0.3% (0,1 έως 0,5)
FA Apple Pie 1%

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   nikos

nikos

Member

• VF Members
  • 13 Δημοσιεύσεις

ευχαριστω πολυ παιδια!!!!!!

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Συμφορουμιτες καλημερα !!!

Καμια συνταγη για diy λεμονι - φραουλα σαν το παγωτο ξυλακι που τρωμε, εχει πεσει στην αντιληψη κανενος ?

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.750 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Το ξυλάκι λεμόνι - φράουλα νομίζω ήταν γρανίτα (sorbet) και όχι παγωτό. Αν θέλεις δοκίμασε αυτό, αλλά ξύλο δεν πρόκειται να φάω αν πάει νεροχύτη  :laugh1:

Δύο παρατηρήσεις μόνο. Η φράουλα έχει πολύ αδύναμο άρωμα γιαυτό μπαίνει αρκετή και το Koolada δεν έχει μέντα, δίνει μια αίσθηση κρύου στον λαιμό.

50,42K   3 Αριθμός λήψεων

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 03 Απρίλιος 2019 - 13:57.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Θα κανω μια αποπειρα σε μικρη ομως ποσοτητα ωστε αν δεν ειναι του γουστου μου να μην πανε χαμενα τα αρωματα και η βαση.

Γιατρε  :thankyouyellow:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.750 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Γιάννη ήταν λίγο λάθος η συνταγή, την ανέβασα διορθωμένη.

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Κ εγω διορθωνω δεν ειναι παγωτο αλλα γρανιτα !!!  :D

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Συνατμιστες καλημερα & καλη εβδομαδα!!!

Πριν 3 εβδομαδες περιπου ειπα να παρω 2 αρωματακια συμπληρωμα (μιας κ ειχα τα αλλα 3 της συνταγης) και να μαγειρεψω τον κλωνο μιας συζητημενης , στην ατμιστικη κοινωνια , συνταγης που αλλη μισησαν και αλλοι λατρεψαν.

Η συνταγη ειναι η 'Boss reserve' ,  ειναι απο το ELR και ειναι η παρακατω:

• Acetyl Pyrazine    (TPA)   1%
  • Banana Cream     (TPA)   1.5%
  • Biscuit                   (INW)   0.25%
  • Milk & Honey        (FLV)    1.5%
  • Super Sweet         (CAP)   0.25%

Oπως προανεφερα προτεινουν  3 εβδομαδες ωριμανση & εγω το μαγειρεψα στις 1/5/19 & δοκιμαστηκε εχθες βραδυ.

Εστησα λοιπον τον True (μετα απο καλο πλυσιμο & corega :hahaha: )  . Εστριψα 2,5πυρηνα , 0,40mm kanthal , 5 σπειρες στα 0,80ohm και το mod στα 14watt.

Βαμβακακι muji pad.

To λοιπον :

Δεν ξερω αν θελει να μεινει και αλλο για ωριμανση αλλα μπροστα (ισως πιο μπροστα απο οτι πρεπει) βγαινει η μπανανα.

Οχι εντονη αλλα ωραια μπανανα που ομως ψιλοσκεπαζει καπως (ελπιζω οχι για πολυ ακομα) τα αλλα αρωματα.

Η μπανανα με το μελι δενει αψογα , ψιλοδιακρινω το μπισκοτο που παλευει να δωσει παρουσια (μαλιστα το μπισκοτο της inw ειναι για εμενα το καλυτερο ακομη και απο της Fa) & τελος ψαχνω πραγματικα την παραζινη.

Ισως να θελει μια τροποποιηση στις αναλογιες (αλλα κοτευω να πειραξω κατι μην παει στραφει το υγρακι , αν και για 10mlακια δοκιμων κανενος δεν εκλαψε η μανα).

Ανεβασα watt , κατεβασα watt , ηπια μισο λιτρο νερο  :laugh1:  , τραβηξα 3 καλες ρουφιξιες εσπρεσσο αλλα το αποτελεσμα το ιδιο.

Εν κατακλειδι προκειται για ενα υγρακι συμπαθητικο αλλα ως εκει (για τα δικα μου γουστα βεβαια).

Θα ψαξω να βρω μια συνταγη που να περιλαμβανει τα περισσοτερα αρωματα της εν λογω συνταγης διοτι αν δεν δωσουν κατι διαφορετικο , τα υπολοιπα 30ml που εχω στο ραφι (μιας και μαγειρεψα 50ml) , δεν προκειται να την ξαναμαγειρεψω αλλα σιγουρα δεν θα πανε χαμενα τα υπολοιπα ml που εχω αφου θα τα ατμισω χωρις πιεση και τυψεις.

Ελπιζω να βοηθησα αν και για την γευση ...περι ορεξεως

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 84 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

@

Καλημέρα Γιάννη! Έχω κάνει από το συγκεκριμένο υγρό πάρα πολλά ml.  Σε αναλογία 50/50 και σε σφιχτούς ατμοποιητές δεν με ενθουσίασε. Όμως σε 70/30 και σε ντουμανάτους μ' αρέσει πολύ...

Τα αρώματα της συνταγής , εκτός του Milk & Honey , είναι εύκολο να τα χρησιμοποιήσεις και αλλού.

Δώστου πάντως λίγες μέρες ακόμα....

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

70 / 30  εννοεις vg-pg ετσι ?

Δεν εχω στην κατοχη μου αερατο ατμοποιητη μιας και ειμαι του mtl ατμισματος.

Φαντασου οτι οι πιο αερατοι και παρκαρισμενοι ατμοποιητες που εχω ειναι ο doggy & siren 2

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Γιάννη εφόσον σου βγαίνει πάνω από τα υπόλοιπα αρώματα η μπανάνα και την πυραζίνη δεν την αντιλαμβάνεσαι, γνώμη μου είναι ότι πρέπει να πας την μπανάνα σε μικρότερο ποσοστό π.χ. 1% και να αυξήσεις την πυραζίνη στο 1,5%

Βέβαια την πυραζίνη δεν την προτείνουν για πάνω από 1% και μου φαίνεται παράξενο που δεν την "ακούς".

Αυτό βέβαια μπορείς να το δοκιμάσεις σε ενδεχόμενη νέα παρασκευή λίγων ml.

Όπως βέβαια σου έγραψε και ο Δημήτρης @

δώσε του λίγο χρόνο ακόμα, γιατί νομίζω 20 μέρες για υγρό με τόσα αρώματα είναι λίγος χρόνος.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.141 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Γιάννη αυτό που γνωρίζω είναι ότι τα υγρά με αρκετά αρώματα θέλουν το χρόνο τους.

Έτσι έρχεται η ισορροπία γιατί δεν ομογενοποιούνται όλα στους ίδιους χρόνους.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ανάλογα το χρόνο από την αρχική μίξη να υπερισχύουν στην αρχή κάποια πιο "εύκολα" και έντονα αρώματα.  

Επίσης όσο αφορά την πυραζίνη θα σου έλεγα να κάνεις μια δοκιμή και να την προσθέσεις προς το τέλος της ομογενοποίησης και συγκεκριμένα λίγες μέρες πριν το ατμίσεις.

Γενικά η πυραζίνη έχω την αίσθηση ότι ατονεί αν την αφήσεις αρκετό καιρό μέσα στο μείγμα.  

Όπως και να χει δώστου καμιά 10ριά μέρες ακόμη και δοκίμασέ το πάλι.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Εχουν περασει 2 μερες εξτρα ωριμανσης και η μπανανα 'εκατσε' καπως και το μεχρι τωρα αποτελεσμα ειναι σαφως καλυτερο και ατμιζεται με μεγαλυτερη ευχαριστηση.

Το μονο που ψαχνω ακομη ειναι το ξηροκαρπι ρε γαμωτο , που πιστευω θα του εκανε ενα καλο boost γευστικα και ισως να εβαζε την συνταγουλα στο rotation μου.

Θα φτιαξω ενα μικρο batch ακομη και θα ακολουθησω την συμβουλη του @

Δημητρη , ωστε η μιξη της παραζινης να γινει 2-3 μερες πριν ξεκινησω να ατμιζω το υγρο.

Τελικα παρα το οτι η συνταγη δεν ειναι καπνικου προφιλ και παιζουν γλυκα αρωματα , θελει το μηνακι του ωριμανσης.

Ημουν της αποψης οτι τετοιου προφιλ συνταγη το πολυ σε 3 εβδομαδες θα ηταν στο pick της.

• Μου αρέσει (+) x 4

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη