Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο;

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Ατμιζω σε kayfun prime γνησιο, crazywire kanthal a1 35αρι συρμα 8 σπειρες ελαφρως ανοιχτες 1,27Ω 3,7 volt 10,8 watt και βαμβακι της cotton bacon prime με σκετη νικοτινουχα βαση αναλογιας 70/30 και με 0,3 νικοτινη περιπου 6-7 ml την ημερα. Οι βασεις ειναι pink mule καθως και η νικοτινη. Εχω κανει το ιδιο ακριβως και με βασεις της totally wicked και με διαφορετικη σε μαρκα  νικοτινη και σε ποσοστο 0,6 και περιπου 5ml την ημερα. Δοκιμασα και με μηδενικες βασεις των ιδιων εταιριων χωρις καθολου νικοτινη μεσα. Αρωματα δεν υπαρχουν σε καμια περιπτωση, δεν μου αρεσουν τα αρωματα πλεον. Μου αρεσει η σκετη.

Το προβλημα ξεκινησε απο τον Ιουνιο. Οπως κοιταζω εγω, αριστερη πλευρα του λαιμου κατω απο το σαγωνι περιπου 2 ποντους και προς τα μεσα. Πονος που καποιες φορες γινεται ισχυρος.

Πηγα σε ωρλ και μαλιστα σε 5 διαφορετικους απο τον Ιουνιο. λαρυγγοσκοπηση και απο τους 5, υπερηχος, εξετασεις αιματολογικες για θυροειδη και δεν βρηκε κανεις τιποτα. Τιποτα απολυτως. Ολοι λενε οτι δεν εχω τιποτα και εγω ποναω.

Οταν κοιμαμαι το βραδυ και ξυπναω το πρωι, ο πονος εχει υποχωρησει κατα 90% και αν δεν ατμισω καθολου μετα απο μια ημερα δεν υπαρχει καμια ενοχληση. Στις 3 ημερες ειναι πλεον παρελθον.

Να αλλαξω λετε συρμα να στησω με ss; Υπαρχει περιπτωση να με ενοχλει ο τυπος του συρματος; Εδω και 1,5 χρονο που μπηκα στους επισκευασιμους με αυτο στηνω δεν με ενοχλησε ποτε.

Τι μπορει αραγε να συμβαινει; Εχει συμβει σε καποιον απο εσας;

Επεξεργάσθηκε απο fobmove, 11 Οκτώβριος 2018 - 10:00.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Είναι απλά μία ενόχληση, ερεθισμός του λαιμού σε κάποιο σημείο, ή έντονος πόνος;

Εφόσον χρησιμοποιείς το ίδιο σύρμα 1,5 χρόνο και δεν σε είχε ενοχλήσει στο παρελθόν, δεν φταίει το σύρμα.

Εφόσον δοκίμασες βάσεις πολλών εταιρειών και συμβαίνει με όλες δεν φταίνε οι βάσεις (αφού δεν χρησιμοποιείς και αρώματα).

Κάνεις αναλογία 70/30. Μήπως να έπαιζες με την αναλογία; Μήπως σε πειράζει η VG ή η PG;

Να χαμήλωνες λιγάκι την κατανάλωση, αφού γράφεις ότι μόλις σταματήσεις το άτμισμα, ο πόνος σου περνάει;

Εγώ αυτό θα έκανα.

Μου έχει συμβεί όταν το παρακάνω στην κατανάλωση ml, να ερεθίζεται λιγάκι ο λαιμός μου αλλά μέχρι εκεί.

Το καταλαβαίνω και περιορίζω λιγάκι τα ημερήσια ml και το πρόβλημα πάει ..... :lol:

Γράφεις ότι πήγες σε 5 γιατρούς και έκανες ένα σωρό εξετάσεις.

Αν δεν βρήκαν το αίτιο του προβλήματος οι γιατροί, εμείς μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Σκεφτομαι μηπως το ss συρμα ειναι πιο καλο για την υγεια. Μηπως το kanthal βγαζει τιποτα κατα τη θερμανση του και πλεον με πειραζει. Τι λες Μακη;

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Θα συμφωνήσω με όλα όσα σου έγραψε ο Μάκης σαν προτάσεις αποφυγής του πόνου.

Δοκίμασε και το SS για να σου φύγει η ιδέα.

Δεν χάνεις κάτι.

Η ασφάλεια των κραμάτων στα σύρματα που χρησιμοποιούμε δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά οπότε είμαστε κατά κάποιο τρόπο "πειραματόζωα".

Το SS πιστεύω ότι είναι από τα πιο ασφαλή σύρματα μιας και σαν κράμα χρησιμοποιείται σε πολλές συσκευές που χρησιμοποιούμε καθημερινά αλλά ούτε γι αυτό έχει αποδειχθεί κάτι.

Σε κάποια συνέντευξη του κ. Φαρσαλινού όταν είχε ερωτηθεί για τα σύρματα ανάφερε πως θεωρεί το SS από τα πιο ασφαλή σύρματα.

Κάνε τις δοκιμές σου και πες μας τα αποτελέσματα.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Το Kanthal το χρησιμοποιούν το πλείστον των χρηστών Η.Τ.

Σίγουρα οι ποιότητες παίζουν γι αυτό εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το γνήσιο Kanthal A για το οποίο έχω ανοίξει ξεχωριστό

Όταν στήνεις με καινούργιο σύρμα καλό είναι να το θερμαίνεις λιγάκι να καούν και να εξατμιστούν περιττά μηχανόλαδα ή ότι άλλο άσχετο υπάρχει πάνω στο σύρμα.

Και επιλέγεις επώνυμο σύρμα.

Το SS είναι καλό σύρμα εξίσου αλλά και σε αυτό θα πρέπει να προσέξεις την ποιότητά του.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις

Άσχετα με το πρόβλημα σου και γενικά, ξέρω ότι οι αλλεργίες μπορεί να εμφανιστούν σε άσχετες στιγμές για ουσίες που στο παρελθόν δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Έτσι όπως εμφανίζετε η ευαισθητοποίηση, έτσι ξαφνικά μπορεί και μια μέρα να φύγει.

Δεν χάνεις τίποτα για αρχή να δοκιμάσεις το ss ίσως και ni80 για να μην αλλάζεις τις ατμιστικές σου συνήθειες στα υγρά. 

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Εγώ θα θέσω και άλλη παράμετρο, που μπορεί να ακουστεί αστεία, αλλά εγώ ένιωσα διαφορά. Επειδή και εμένα τα 6-7ml στα 10W μου φαίνονται πολλά (εγώ είμαι στα 4ml με 12-14W και νομίζω οτι το επιστόμιο έχει κολλήσει στο στόμα μου), τραβάς τζούρα πάντα απο τη μια πλευρά του στόματος;

Εγώ επειδή κρατάω πάντα σχεδόν το mod με το δεξί, το επιστόμιο έρχεται πάντα στη δεξιά πλευρά του στόματος, και πολλές φορές νιώθω κούραση/ένταση στη δεξιά άρθρωση του σαγονιού, σαν να σφίγγω τα δόντια μου απο τη μια πλευρά μόνο. Αμέσως φέρνω το επιστόμιο για κάποιες τζούρες στην αριστερή πλευρά και γίνεται η νύχτα μέρα.

Επίσης:

- Ενυδάτωση, νερό

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Felderer-Homburg

Felderer-Homburg

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιάννης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:doggy, troll, ultimo, kayfun, wasp, leto, gear, intake

Μια παρόμοια ενόχληση στο ίδιο σημείο είχε ο πατέρας μου (πρώην καπνιστής κανα 30αρι χρόνια)  και τελικά βρέθηκε ότι είχαν μαζευτεί άλατα τα οποία είχαν σχηματίσει μια μικρή πέτρα η οποία του προκαλούσε πόνο. Έκανε εγχείρηση και την έβγαλε και ήταν σε μέγεθος πιό μεγάλη από φακή , ορατή με γυμνό μάτι. Από τότε δεν καπνίζει και πίνει πολύ νερό κάθε μέρα.  Βέβαια δεν λέω ότι η περίπτωσή σου είναι ίδια, μπορεί να είναι ο,τιδήποτε άλλο ή και  τίποτα , αλλά αν ήσουν καπνιστής για μεγάλο διάστημα πριν το άτμισμα , δεν χάνεις τίποτα να το ψάξεις.

Επεξεργάσθηκε απο Felderer-Homburg, 11 Οκτώβριος 2018 - 16:54.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Παρά το ότι είμαι κατά της ιατρικής εξ αποστάσεως, με παραξενεύει το μονόπλευρο της εντόπισης και ειδικά σε συνδυασμό με τον πόνο. Το ότι πήγες σε αρκετούς ΩΡΛ και έγινε και λαρυγγοσκόπιση με απομακρύνει από κάτι ιδιαίτερα κακό. Αν πάμε τώρα πιό επιφανειακά (προς το δέρμα) υπάρχουν αρκετά ανατομικά στοιχεία από τα οποία τέτοια χαρακτηριστικά έχουν οι διογκωμένοι λεμφαδένες. Και πάλι όμως είναι περίεργο το ότι δεν το εντόπισε κανένας γιατρός, ιδιαίτερα αφού λες ότι είναι ορατό. Το άτμισμα πάντως δεν ενοχλεί μόνο από την μια πλευρά.

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Συμπτωματικα αυτες τις ημερες πονεσε η μεση μου (λογω προβληματος που υπαρχει χρονια) και πηρα arcoxia των 90mg. Μετα απο λιγες ωρες περασε ο πονος στη μεση, περασε εντελως και ο πονος στο λαιμο. Καμια ενοχληση, σαν να μην υπαρχει τιποτα. Μετα απο 3 ημερες περιπου, ξανα τα ιδια. Ξανα arcoxia και ολα οκ. 

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

1. Arcoxia και πονόλαιμος: καμία σχέση

2. Arcoxia διάρκεια αγωγής: 5 ημέρες τουλάχιστον, συνήθως 7-10 ημέρες αν δεν υπάρχει πρόβλημα στομαχιού, πίεσης και λήψης φαρμάκων που μεταβάλλουν την πήξη του αίματος

3. Arcoxia (και οποιοδήποτε αντιφλεγμονώδες): να δει το θέμα προηγουμένως ένας γιατρός

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασίλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vandyvape pulse bf kit voopoo drag vgod rdta
Κάπου διάβασα για το ph τον υγρών(ιδιαίτερος στα αρώματα) ότι επηρεάζει και προκαλεί βήχα τώρα στις σκέτες βάσεις που κανείς φίλε @

δεν ξέρω τι παίζει αλλά εκεί που πίνεις τον καφέ σου ψαξτω λίγο

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη