Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Genisis ατμοποιητές

- - - - - genisis atomizer

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασιλης
  • ΠεριοχήΣαμος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:DID NextGen genesis TNS genesis Somnium Hybrid V2,Ares,Tilemachos v2 plus,Gini

Ας πούμε κάποια πράγματα για τους Genisis RBA ατμοποιητές μιας και δεν αναφέρονται ιδιαίτερα.

Η ονομασία τους η σωστή είναι Genisis και όχι “Genesis” όπως πολλές φορές το κάνω λάθος και εγώ.

Είναι δημιουργία ενός μέλους στο ECF φόρουμ με το όνομα Raidy.

To

Please Login or Register to see this Hidden Content

όπου πρωτο εμφανίστηκε παγκοσμίως ο genesis.

uDkdvh2.jpg

Η συντομογραφία του ονόματος Genisis προέρχεται από το “Genial Simpler Siebdampfer”....

“Απίστευτα απλούστερος ατμός/ατμοποιητής”....η κάτι παρόμοιο.

Ο Raidy έγινε διάσημος για την εκτεταμένη συλλογή των e-pipes, των e-cigars και των ατμοποιητών τα οποία όλα τα έκανε ο ίδιος.

Ο Raidy δεν είχε κανένα ενδιαφέρον για την εμπορία των δημιουργιών του και έδωσε δωρεάν τα σχέδια.!!!!!

Ο Genisis RBA έγινε ο πρώτος ευρέως αποδεκτός σχεδιασμός για ένα πλήρως ανακατασκευασμένο σύστημα δεξαμενής και τα προϊόντα που βασίζονται στο σχεδιασμό αυτό άρχισαν να αναδύονται παντού.

Αφού έδωσε δωρεάν τα σχέδια σε όλους άρχισαν να δημιουργούν το δικό τους και στη συνέχεια ο PeaceoffCake έκανε το πρώτο "κιτ" του.

Το κιτ του POC ήταν βασικά όλα τα κατεργασμένα κομμάτια και ο τελικός χρήστης έπρεπε να τα συναρμολογήσει και για αποκτήσει έναν ατμοποιητή η υβριδικό μοντ.

Βασικά ο πρώτος επισκευάσιμος ατμοποιητής που λυνόταν σε κομμάτια. Ήταν το Hybrid από την Κροατία.

Τότε αυτός και άλλοι άρχισαν να κάνουν πλήρεις ατμοποιητές και hybrids. Ο Van έκανε το Line, o POC έκανε τo Katana, και ο nosmoker το Orion.

Genisis Line:

lXAzRTS.jpg

SsG556I.jpg

Katana:

sQ92bQ3.jpg

Orion:

eeF5ajV.jpg

Υπήρξαν και άλλοι....Το G-tank απο τον Sturm κατασκευασμένος στην Πολωνία,Ο Dan στο ECF έκανε κάποιους ατομικούς ατμοποιητές genisis και έκανε το G-tank-US, το οποίο ενέκρινε ο Sturm.

Στις ΗΠΑ, ο Ζεν (Zen) ήθελε να κάνει κάτι πιο άμεσα διαθέσιμο σε ανθρώπους από εκείνη την πλευρά του κόσμου. Βγήκε το Zen Line (λίγο μετά το Line και το Katana) και εφάρμοσε τον όρο APV.

---------------------------------------------------

Ο σχεδιασμός Genisis RBA χρησιμοποίησε ένα ενιαίο κάθετο πηνίο, ενώ το φυτίλι ήταν από ανοξείδωτο χάλυβα. Η πρόκληση της χρήσης ενός φυτιλιού από ανοξείδωτο χάλυβα σε ένα RBA είναι βεβαίως το γεγονός ότι ο χάλυβας είναι καλός αγωγός του ηλεκτρισμού.Χρησιμοποιώντας ένα φυτίλι από ανοξείδωτο χάλυβα συνεπώς απαιτείται η οξείδωση του χάλυβα ή η περιτύλιξη του γύρω από ένα μη αγώγιμο μονωτικό υλικό.

Το φυτίλι (mesh) βυθίζεται κάτω από το ντέκ φέρνοντας το υγρό στο πηνίο (αντίσταση) μέσω τριχοειδούς δράσης.

Λατρεύτηκε απο το κοινό διότι απέδιδε πολύ καθαρά τις διάφορες γεύσεις των υγρών.

Ο σχεδιασμός Genisis ήταν αυστηρά για MTL, οπότε έγινε λιγότερο δημοφιλής καθώς περισσότεροι άνθρωποι άρχισαν να προτιμούν το DTL.

-----------------------------------

Μερικοί genisis που άφησαν “εποχή”...

-------------------------

Και μερικά υβριδικά μοντ.

Αυτά για την ώρα ..αν έχω ξεχάσει κάτι συγχωρέστε με.

• Χρήσιμο (+) x 5
  • Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 175 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Πολυ ωραια η αναφορα σου φιλε @

οσων αφορα τους μεσατους ατμοποιητες μπραβο :bow:

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΣαμος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:DID NextGen genesis TNS genesis Somnium Hybrid V2,Ares,Tilemachos v2 plus,Gini

Αφιερωμένο στον Θοδωρή  :)

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 175 Δημοσιεύσεις

Νextgen νομιζω?

Παρα πολυ ωραιο σεταπ,πολυ ωραια τοποθετημενες οι σπειρες και χαμηλα και πολυ ωραιο αναμμα εχουν,

Αψογος! :rockout:  :ok:

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Μπράβο Βασίλη, λιτός και περιεκτικός. :respect: :respect: :respect:

Σε μία δημοσίευση ανέλυσες την ιστορία των Genisis, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι. :thumbup: :urock:

• Μου αρέσει (+) x 5

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.314 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Μπράβο Βασίλη @

:thankyouyellow:  :goodpost:  :urock:

Εξαιρετική παρουσίαση για ατμοποιητές που πολύς κόσμος πίνει νερό στο όνομά τους.

Μια καλή ευκαιρία για όσους δεν έχουν ασχοληθεί, περιλαμβάνω και μένα, με αυτούς να μάθουν και να καταλάβουν τον τρόπο λειτουργίας αυτών των ιδιαίτερων ατμοποιητών.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΣαμος

Νextgen νομιζω?

Παρα πολυ ωραιο σεταπ,πολυ ωραια τοποθετημενες οι σπειρες και χαμηλα και πολυ ωραιο αναμμα εχουν,

Αψογος! :rockout:  :ok:

Ο παλιός ακόμα και μισός ο nextgen το βρήκε. :bow:

Έκανα "κλασσικό setup....200αρι superfine απο μέσα και 400αρι απο έξω.

@

Μπράβο Βασίλη, λιτός και περιεκτικός. :respect: :respect: :respect:

Σε μία δημοσίευση ανέλυσες την ιστορία των Genisis, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι. :thumbup: :urock:

Οχι μόνο των genisis φιλε μου...έτσι ξεκίνησε και δημιουργήθηκαν γενικά οι "τανκάτοι" ατμοποιητές. :)

Να θυμούνται οι παλιοί....και να ασχοληθούν και οι νέοι ειδικά σε όσους αρέσει το MTL είναι ότι πρέπει για αυτούς.

Μπράβο Βασίλη @

:thankyouyellow:  :goodpost:  :urock:

Εξαιρετική παρουσίαση για ατμοποιητές που πολύς κόσμος πίνει νερό στο όνομά τους.

Μια καλή ευκαιρία για όσους δεν έχουν ασχοληθεί, περιλαμβάνω και μένα, με αυτούς να μάθουν και να καταλάβουν τον τρόπο λειτουργίας αυτών των ιδιαίτερων ατμοποιητών.

Να ποστάρω τότε και καποια tips για να εχει καποιος που διαβαζει πιο ολοκληρωμενη αποψη το τι θα αντιμετωπισει πχ.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.314 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Να ποστάρω τότε και καποια tips για να εχει καποιος που διαβαζει πιο ολοκληρωμενη αποψη το τι θα αντιμετωπισει πχ.

@

Φυσικά και να τα βάλεις.

Όλες οι πληροφορίες είναι χρήσιμες και καλοδεχούμενες.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Από περιέργεια, το mesh πώς οξειδώνεται, με φλόγιστρο;

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Ναι, ακριβώς.

Δες το βιντεάκι του Μάκη @

για τον Flash-e- Vapor V4 που δείχνει επακριβώς την διαδικασία.

Από το 15:22 και μετά.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΣαμος

Φλόγιστρο η αναπτήρα...εγώ με αναπτήρα πολλές φορές.

Καταλυτικό ρόλο στο τι απόδοση σε γεύση θα έχει ένας genisis είναι αφενός ένα καλό στήσιμο...έχει τεράστια διαφορά ένας "καλά" στημένος genisis με έναν "περίπου" καλά...αφετέρου η πάρα πολύ καλή ποιότητα των υλικών που θα επιλέξουμε..mesh και σύρμα.

Έχω mesh από τον Γερμανό που είναι τόσο καλό που το οξειδώνω με τον αναπτήρα μπαμ μπαμ....έχω πάρει όμως και mesh από Αγγλία το οποίο το έκαιγα με το φλόγιστρο πάνω από μισή ώρα και δεν οξειδωνόταν με τίποτα...όταν τελικά το κατάφερα...η γεύση χάλια με οποιοδήποτε setup.

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 175 Δημοσιεύσεις

Ακριβως οτι αναφερει ο φιλος Βασιλης για την οξειδωση του πλεγματος.

Πολυ μεγαλο ρολο στην ποιοτητα του πλεγματος και του συρματος.

Προσωπικα συρμα και πλεγμα περνω μονο απο τον Γερμανο,θελω να δοκιμασω και απο τον Αγγλο αλλα δεν εχει τυχει ακομα.

Οξειδωνουμε για να ελαχιστοποιησουμε hot spot.

Φυσικα προτεινεται μετα την οξειδωση του πλεγματος να βουταμε το πλεγμα σε νερο και επειτα να ριχνουμε λιγη βαση vg ή απο το αρωμα που θελουμε να ατμισουμε στο "καλαμακι" μας.

Επαναλαμβανουμε αυτη την διαδικασια για περιπου 5 φορες.

Τωρα πια εχω σταματησει να το κανω αλλα προτεινεται.

Ετσι το πλεγμα μας γινεται πιο ανθεκτικο.

Επισης δεν οξειδωνοουμε με τον ιδιο βαθμο το καθε πλεγμα.

Λογου χαρη ενα 200sf που ειναι λεπτο δεν χρειαζεται πολυ καψιμο σε σχεση με ενα 400αρι που θελει περισσοτερη ωρα για να οξειδωσουμε σωστα.

Το πλεγμα μας μπορει να αντεξει για πολυ μεγαλο διαστημα σε σχεση με τα βαμβακια,χωρις καμια αλλοιωση στην γευση.

Με ενα καλο σεταπ δεν εχουμε ποτε σκασιματα υπερ-υπο τροφοδοσιες,καταστασεις που βλεπουμε πολυ συχνα με τους βαμβακατους μιας και λογο αρκετα ανοιχτων-κλειστων σπειρων ή λιγο-πολυ βαμβακι μας δημιουργει προβλημα στο σεταπ.

Επιπλεον εαν σεταρουμε σωστα δεν βλεπουμε ποτε επιστροφες υγρων οπως στους βαμβακατους,

πραγμα που μας δειχνει την καθαροτητα και ανωτεροτητα της γευσης που προσφερει το πλεγμα απο την πρωτη τζουρα.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΣαμος

Οξειδωνουμε για να ελαχιστοποιησουμε hot spot.

Φυσικα προτεινεται μετα την οξειδωση του πλεγματος να βουταμε το πλεγμα σε νερο και επειτα να ριχνουμε λιγη βαση vg ή απο το αρωμα που θελουμε να ατμισουμε στο "καλαμακι" μας.

Επαναλαμβανουμε αυτη την διαδικασια για περιπου 5 φορες.

Τωρα πια εχω σταματησει να το κανω αλλα προτεινεται.

Ετσι το πλεγμα μας γινεται πιο ανθεκτικο.

Όπως λέει ο Θοδωρής όταν το καίμε με το φλόγιστρο η αναπτήρα..την ώρα που είναι κόκκινο ακόμα...πυρακτωμένο..το βουτάμε στο νερό....η λεγόμενη "βαφή μετάλλου"....ψύχοντας το απότομα αποκτά σκληρότητα και δεν "τσακίζει" κατά το στήσιμο.Ρίχνουμε και απο το υγρό που κάνουμε στο mesh...το ανάβουμε φωτιά και το αφήνουμε να καεί...επαναλαμβάνουμε 2-3 φορές...βοηθάει στην μη ηλεκτρική αγωγιμότητα  του mesh.

Είναι SOS αυτή η διαδικασία...πρέπει να είναι σωστά οξειδωμένο το πλέγμα...αλλιώς θα μας παιδέψει πάρα μα πάρα πολύ στο στήσιμο της αντίστασης μετά..γιατί θα μας "πεθάνει" στο βραχυκύκλωμα.Όσες φορές "βαρέθηκα" να κάνω σωστά το mesh το μετάνιωσα οικτρά μετά!!!Ετσι κι αλλιως μια φορά το κάνεις..μετά θα ξανά χρειαστείτε  mesh μετά από 1 μήνα +.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Και Η ΕΡΩΤΗΣΗ: με τα ΝΕΤ τί κάνει;  :idiot1:

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Μπράβο Βασίλη. Πολύ ωραίο νήμα!!!!! :fovero:

Παραθέτω κι εγώ έναν κατάλογο με γνωστούς Genisis ατμοποιητές που είχα βρει πριν από χρόνια στο διαδίκτυο 

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 19 Οκτώβριος 2018 - 20:32.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΣαμος

Από που παίρνουμε mesh...

Προσωπικά προτιμώ τον Γερμανό ...από τον Γερμανό μπορείτε να προμηθευτείτε επίσης σύρματα κτλ.

Πως φτιάχνουμε το mesh μας...Η διαδικασία αυτή δεν διαφέρει ,οποιονδήποτε genisis κι αν έχουμε και αποτελεί το 99% από την κατασκευή ενός σωστού στησίματος.

και

Μερικά tips..

1. Αναπόφευκτα κόβοντας το πλέγμα μένουν κάποια ξέφτια...η μια πλευρά δεν μας απασχολεί αφού όταν το τυλίξουμε θα είναι από την μέσα μεριά...η άλλη πλευρά που θα έρχεται σε επαφή με το σύρμα απλά διπλώνουμε 1-2 χιλιοστά στην άκρη έτσι ώστε τα ξέφτια να είναι πάλι από την μέσα μεριά.

2. Εάν έχουμε hot spot στο σύρμα στον κάτω πόλο κατά 99% είναι βραχυκύκλωμα λόγω μη σωστής οξείδωσης του πλέγματος.

3. Εάν έχουμε hot spot στο σύρμα στον επάνω πόλο φέρνουμε πιο κοντά το mesh στον πόλο να μην έχουμε τόσο πολύ εκτεθειμένο σύρμα στον αέρα.

4. Στους genisis επειδή δεν υπάρχει ρύθμιση υγρών το στήσιμο που θα κάνουμε είναι αλληλένδετο με το υγρό που ατμίζουμε.Δηλαδή σε υγρό 100%VG θα χρειαστούμε mesh 200αρι πχ για να προλαβαίνει να ανεβάσει υγρό.....σε υγρό 30/70 PG/VG η 50/50 PG/VG θα χρειαστούμε μεγαλύτερο νούμερο mesh .....Γενικά σε υγρά 50/50,30/70 κτλ το #325 mesh είναι μια ασφαλής επιλογή.

To νούμερο του mesh αντιστοιχεί στις τρύπες ανα ίντσα.

Δηλαδή ένα mesh #325 έχει 325 τρύπες ανα ίντσα, ενώ ένα #400 έχει 400 τρύπες ανα ιντσα. Και λιγότερες τρύπες ανά ίντσα σημαίνει λιγάκι μεγαλύτερες τρύπες, άρα περνάει λιγάκι πιο παχύρευστο υγρό

5. Εάν θέλουμε να κάνουμε την ζωή μας πιο εύκολη ειδικά στα πρώτα βήματα μας με τους genisis μπορούμε να στήσουμε και με αυτό τον τρόπο,χρησιμοποιώντας ένα χαρτάκι από στριφτό τσιγάρο...αποφεύγουμε τα hot spots 100%.

6. Γενικός “μπούσουλας” για διαστάσεις mesh ... αν η τρύπα που μπαίνει το mesh είναι 2,5mm..παίζεις ''+'' ''-'' 0.4cm περίπου.

Από 2,2cm-3cm

7. Όσο πιο πολύ και σφιχτά φτιάχνουμε το mesh τόσο μεγαλύτερη τροφοδοσία έχουμε. Το σημαντικό για ορθή τροφοδοσία είναι να μπαίνει το mesh εύκολα στην τρύπα του, χωρίς ωστόσο να κολυμπάει.

:)  :)

Επεξεργάσθηκε απο Knomax, 20 Οκτώβριος 2018 - 11:54.

• Χρήσιμο (+) x 6
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΣαμος

Somnium Hybrid v2

***Η μπαταρία ήταν στα τελευταία της... :lol:

• Μου αρέσει (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη