Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Τι είδους επισκευάσιμους ατμοποιητές χρησιμοποιείτε?

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 απαντήσεις στο θέμα

Δημοσκόπηση: Τι είδους ατμοποιητές χρησιμοποιείται? (29 μέλος(η) έχουν ψηφίσει )

Τι είδους ατμοποιητές χρησιμοποιείτε?

1. RTA (25 ψήφοι [56.82%] - Προβολή )

Ποσοστό της ψήφου: 56.82%

2. RDA (11 ψήφοι [25.00%] - Προβολή )

Ποσοστό της ψήφου: 25.00%

3. RDTA (4 ψήφοι [9.09%] - Προβολή )

Ποσοστό της ψήφου: 9.09%

4. Genisis (4 ψήφοι [9.09%] - Προβολή )

Ποσοστό της ψήφου: 9.09%

Ψήφισε Οι Επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασιλης
  • ΠεριοχήΣαμος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:DID NextGen genesis TNS genesis Somnium Hybrid V2,Ares,Tilemachos v2 plus,Gini

Πολύ απλά....Τι είδους ατμοποιητές χρησιμοποιείτε? :)

Έτσι να έχουμε ένα "μπούσουλα"....

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Πολύ καλή η ιδέα σου Βασίλη γι αυτήν την δημοσκόπηση. :ok:

Θα ήθελα να υπάρχει και η δυνατότητα πολλαπλής επιλογής γι αυτό την "πείραξα" λιγάκι. :rolleyes:  Είμαι λίγο πειραχτήρι.  :laugh1:

Εγώ π.χ. ατμίζω και με RTA και με RDA oπότε ψήφισα και τους δύο. ;)

Ελπίζω να συμφωνείς, αν όχι σε καλώ σε μονομαχία με νεροπίστολα. :lotpot:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΣαμος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:DID NextGen genesis TNS genesis Somnium Hybrid V2,Ares,Tilemachos v2 plus,Gini

@

Καλά έκανες και την πείραξες κάτι μου λέει ότι στους genisis θα είμαι σαν την "καλαμιά στον κάμπο". :(

Ο καθένας ψηφίζει ότι θέλει....παρόλα αυτά όσοι ψηφίσουν οτιδήποτε εκτός από genisis να περιμένουν και τις ανάλογες ποινές...

Συγκεκριμένα όποιος θρασύς νέος επιλέξει RTA θα έχει 1 εβδομάδα ban.

Όποιος επιλέξει RDA θα έχει 1 μήνα ban....

Όποιος ακατανόμαστος επιλέξει RDTA (καλά μιλάμε αυτόν δεν τον γλυτώνει τίποτα) θα έχει μόνιμο ban για παραδειγματισμό.

Επεξεργάσθηκε απο Knomax, 02 Νοέμβριος 2018 - 12:09.

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 6
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Giorgos.K

Giorgos.K

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις

Ελπίζω  Hastur & Ares να θεωρούντε Genesis

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Όχι Γιώργο ο Hastur και ο Ares δεν είναι τύπου Genisis.

Είναι κανονικοί RTA και δεν έχουν καμμία σχέση με τους Genisis ατμοποιητές για τους οποίους έχει ανοίξει νήμα και τους έχει περιγράψει άριστα ό συμφορουμίτης μας Βασίλης @

Οπότε μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις την ψήφο σου. ;)

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Giorgos.K

Giorgos.K

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις

@

Όχι Γιώργο ο Hastur και ο Ares δεν είναι τύπου Genisis.

Είναι κανονικοί RTA και δεν έχουν καμμία σχέση με τους Genisis ατμοποιητές για τους οποίους έχει ανοίξει νήμα και τους έχει περιγράψει άριστα ό συμφορουμίτης μας Βασίλης @

Οπότε μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις την ψήφο σου. ;)

Ή να πάρω έναν τουλάχιστον :D :D

Επεξεργάσθηκε απο Giorgos.K, 02 Νοέμβριος 2018 - 14:11.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Υπαρχουν και παρα πολλα ατομα που ατμιζουν και εργοστασιακους ατμοποιητες....ειτε εντος ειτε εκτος φορουμ..σαν κυριους ατμοποιητες η και σαν καβατζα....δεν ειναι ντροπη να υπαρχει σαν επιλογη και ας μην ψηφισει και κανενας....εν ετη 2018 νομιζω ποιο ευκολα θα βρεις καποιον να ατμιζει εργοστασιακο παρα genesis....
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΣαμος

@

Υπάρχουν και οι εργοστασιακοί...δεν το χώρισα πχ. εργοστασιακοί RTA....επισκευάσιμοι RTA.Σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ ντροπή να ατμίζει κάποιος εργοστασιακό ατμοποιητή εξάλλου όλοι από εκεί ξεκινήσαμε.

.εν ετη 2018 νομιζω ποιο ευκολα θα βρεις καποιον να ατμιζει εργοστασιακο παρα genesis....

Αυτό δεν το κατάλαβα....είναι απαρχαιωμένοι  και εκτός μόδας ας πούμε όσοι ατμίζουν genisis?Η πληθώρα των εργοστασιακών και των επισκευάσιμων που κυκλοφορούν βγαίνουν με το "κιλό" κάθε εβδομάδα και είναι στην καλύτερη περίπτωση "μέτριοι"...φτάσαμε στο σημείο να θεωρούμε κάποιον ατμοποιητή εάν είναι "καλός" η "όχι" από το πόσο υγρό έχει διαρροή και αν τα o-rings είναι σφιχτά η χαλαρά.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
Δεν ειπα οτι δεν ειναι της μοδας...ψηφιζουμε για το τι χρησιμοποιουμε και οχι για το τι και ποιος ειναι πιο καλος....φιλικα παντα μιλαω....η παρατηρηση μου εχει να κανει με το οτι λειπει σαν επιλογη οι εργοστασιακοι.....οι περισσοτεροι με τετοιους ξεκινησαμε και πολλοι ακομα οπως κ γω συνεχιζουμε και τους εχουμε στην καθημερινοτητα μας ως δευτερους η ακομα και ως βασικους λογω ευκολιας...γι αυτο και πρεπει να υπαρχουν στη λιστα γιατι ασχολειται ενα πολυ μεγαλο αγοραστικο κοινο με αυτους στις μερες μας σε σχεση με τους genesis....

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Γιώργο δεν έχεις άδικο σ αυτό που λες αλλά είμαστε στο τμήμα του forum που αφορά τους επισκευάσιμους ατμοποιητές οπότε δεν θα ήταν τοπικά "σωστό" να συμπεριλάβουμε και τους εργοστασιακούς.

Αυτό θα μπορούσε να γίνει σε πιο γενικό θέμα.

Σε καμία περίπτωση πάντως δεν θεωρώ τους εργοστασιακούς ατμοποιητές κατώτερους ή ανάξιους λόγου ειδικά με την εξέλιξη που έχει επιτευχθεί τα τελευταία χρόνια. 

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
Αν το θεσουμε ετσι υπαρχει και επισκευασιμο κομματι σε εργοστασιακους ατμοποιητες rba που παλι αρκετος κοσμος ασχολειται και σημερα.....smok.....aspire.....ισως να επρεπε να γινει πιο γενικο το θεμα και οχι πιο ειδικο....ειναι σαν να λεμε πιο κομμα της αριστερας θα ψηφισετε στις εκλογες.......παραδειγμα εφερα μην παρεξηγηθω...αν ειμαι λαθος ζηταω συγνωμη....απλη παρατηρηση ηταν.

Επεξεργάσθηκε απο Γιώργος, 02 Νοέμβριος 2018 - 18:51.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιώργο όπως έγραψε και ο Δημήτρης @

είμαστε στην ενότητα των επισκευάσιμων και η δημοσκόπηση αφορά μόνο τους επισκευάσιμους.

Θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν και λίγες περιπτώσεις εργοστασιακών που παίρνουν επισκευάσιμη κεφαλή αλλά δεν παύουν να είναι εργοστασιακοί.

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
Ενταξει τοτε δεν το συνεχιζω...ειστε πορωμενοι επισκευαστακιδες.....χαχαχαχα.....παω να στησω καναν rda....!
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   rakiracer

rakiracer

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:vasilis
  • Περιοχήcreta
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:berserker mini-doggystyle sxk-berserker mtl rda-sxk kf prime-phenomenon zest2.2

Νομιζω πως το μεγαλυτερο μερος των ατμιστων δουλευει εργοστασιακους λογω ευκολιας...

Ομως το μεγαλυτερο αυτο μερος δεν μπαινει στα φορουμ.Οσοι ειμαστε εδω στην πλειοψηφια μας εχουμε επισκευασιμους οποτε αυτοι μας νοιαζουν!!!

Θα ηταν ωραια επησης να ειχαμε δημοσκοπηση και σε αλλα θεματσα οπως ποιον high end ,ποιο κλωνο κτλ...η λιστα δεν θα σταματησει ποτε

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Παντως αν οντως το μεγαλυτερο μερος ατμιστων κανει εργοστασιακους , σε λιγο καιρο λογο κοστους θα το γυρισουν σε επισκευασιμους ή στο κανονικο τσιγαρο λογω του οτι θα δυσκολευτουν ή θα βαρεθουν να στησουν.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   rakiracer

rakiracer

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήcreta
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:berserker mini-doggystyle sxk-berserker mtl rda-sxk kf prime-phenomenon zest2.2

@

νομιζω πως το κοστος δεν ειναι θεμα .Αν θελεις να εισαι οικονομικος μπορεις  πολυ ευκολα χωρις να κανεις εκπτωσεις στην ποιοτητα.Θελει  να ξερεις τι ζητας ,και ψαξιμο  για τον καταληλο εξοπλισμο που θα κρατησει καιρο και σωστες επιλογες  στα υγρα.δεν ειναι αναγκη να παιρνουμε οτι καινουριο  βγαινει.παντα σε σχεση με το κ.τ. μιλαμε.Αλλωστε οτα αφορα την υγεια μας το κοστος ειναι σε δευτερη θεση

Οσον αφορα τους επισκευασιμους η αληθεια ειναι οτι δυσκολα γυρνας πισω ......

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Με καταναλωση 3,5 - 4 ml την ημερα και με τον εξοπλισμο που αναφερεις οτι εχεις σιγουρα το κοστος ατμισματος σου ειναι οικονομικο αλλα δεν μπορουν ολοι να ειναι ικανοποιημενοι με τον συγκεκριμενο εξοπλισμο που χρησιμοποιεις εσυ (το ιδιο σχεδον εχω και εγω).

Τα αρωματα δεν αποδιδουν ολα τοσο καλα σε συγκεκριμενους εξοπλισμους - ατμοποιητες.

Εχω δοκιμασει υγρα σε mtl και καπακι σε πνευμονικους - dripper με υψηλα watt (αρα μεγαλυτερη καταναλωση υγρου - βαμβακιου - συρματος) και μου εχουν πεσει τα σαγονια. Μερα με την νυχτα !!!

Αρα αν καποιον το κρατανε μακρυα απο το τσιγαρο τετοια επιπεδα ατμισματος και θελει να εχει την απολαυση της γευσης τοτε εε.. ναι θα ανεβασει το οικονομικο εξοδο του ωστε να το εχει.

Επισης οπως προαναφερεις η ανευρεση το 'θησαυρου' της γευσης προαπαιτει αρκετες δοκιμες αρα και νεροχυτη αρα καποια € (μην πω και αρκετα) πεταμενα.

Ειδικα αν δεν παιζουν σε δοκιμαστηρια ατμομαγαζων αρωματα να τα δοκιμασεις (περιορισμενη γκαμα) ακολουθεις συμβουλες - γευστικες αποψεις των φορουμ που ομως πολλες φορες (λογω υποκειμενικοτητας γευσης) δεν εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.

Οσο για το κοστος εχω να προσθεσω οτι η οικονομικη κατασταση δεν ειναι ιδια ολων οποτε ο καθενας παιζει μπαλα με βαση τις δυνατοτητες του καθως επισης και οτι εαν εφαρμοστει η απαγορευση αρωματων - snv καθως και βασεων (που καποια στιγμη των περισσοτερων οι καβες θα τελειωσουν) τοτε ελπιζω να ειμαστε εδω να ξανασυζητησουμε το κοστος.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Εξαλλου με τετοια καταναλωση που κανεις εισαι σε πολυ καλο δρομο να το κοψεις :yahoo: . 

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   rakiracer

rakiracer

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήcreta

@

Γιαννη οι καιροι ειναι δυσκολοι  και χρειαζονται εγκρατεια και κανενους δεν περισευουν τα  χρηματα ομωσ συγκρινω οτι δαπανουσαμε σε Κ.Τ.(εκανα εναν καπνο ανα 2 μερες +τα παρελκομενα=120ε/μηνα).Ετσι κανονιζω  τα ατμιστικα μου εξοδα.

Οσον αφορα το πνευμονικο εχεις δικιο οτο ειναι πιο ακιβο ακομα και στα παγια εξοδα του που τα υπολογιζω υπερδιπλα.

Μεχρι τωρα  ειχα την εντυπωση πως οι mtl ειναι πιο γευστικοι θεωρεις πως ειναι αλλιως?

Για το αν το κοψω δεν το βλεπω  μιας και μου αρεσει πολυ το ατμισα και δεν το κρυβω πως πολες φορες ζοριζωμαι πολυ με το Κ.Τ.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις

Μεχρι τωρα  ειχα την εντυπωση πως οι mtl ειναι πιο γευστικοι θεωρεις πως ειναι αλλιως?

Πολύ φοβάμαι πως δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό ή καλύτερα ότι ο κάθε ένας μπορεί να δώσει την δική του.

Για μένα το mtl είναι σαν ένα μικρο φίνο Ελβετικό σοκολατάκι. Παίρνεις μια μικρή ποσότητα που την αφήνεις για αρκετή ώρα στο στόμα να λιώσει και να αναδείξει το κάθε τι που έχει.

Το dl είναι σαν ένα Αμερικάνικο overdose milkshake με extra σιρόπι που το ρουφάς με 2 χοντρά καλαμάκια και κατεβάζεις μεγάλες ποσότητες που δεν προλαβαίνουν καν να σταθούν στο στόμα αλλά ανανεώνουν συνέχεια τους γευστικούς κάλυκες με νέο.

Κάποια υγρά πάντως τα έχω συνδυάσει με μόνο ένα είδος ατμίσματος. 

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη