Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Eviva - T by Atmistique

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
51 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Μερικές ερωτήσεις (τις ξέρω τις απαντήσεις, απλά σας τσεκάρω) :laugh1:

1. Γιατί η Atmistique δείχνει να τον πουλάει σαν ανταλλακτικά; Πρέπει να ξέρει κάποιος από ποιά κομμάτια αποτελείται για να παραγγείλει έναν ή λέει γειά σας, θέλω έναν που να είναι έτσι κι αλλοιώς και τυλίξτε τον για το σπίτι;

2. Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (ούτε είχα ποτέ κατάλληλο ατμοποιητή) κεραμικό, σε τί πλεονεκτεί από το να είναι οι σπείρες ελεύθερες και ωραίες; Μιλάμε για λεπτά σύρματα με λίγες σπείρες αναγκαστικά, αλλοιώς βγάζεις το κεραμικό οπότε τί διαφορά έχει τότε;

3. Το θέμα του αέρα στην εισαγωγή έχει λυθεί! Δεν χρειάζεται ρύθμιση, το μόνο ουσιώδες είναι το pin. Το είπε ο Θανάσης (ΙΜΕΟ) για τον ΤΑΕ, οπότε το θέμα είναι λήξαν. Όσοι διαφωνούν είναι άσχετοι. Πώς τολμάτε να λέτε ότι παίρνετε καλύτερη τζούρα με κλείσιμο του αέρα, προ TPD ληγμένα ατμίζετε;

Και μια παρατήρηση: η κατασκευή νομίζω θα επέτρεπε γυάλινο τανκ για τα όξινα υγρά γιατί το κιτρινοπορτοκαλομουσταρδί του Ultem με χαλάει αισθητικά.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Μερικές ερωτήσεις (τις ξέρω τις απαντήσεις, απλά σας τσεκάρω) :laugh1:

1. Γιατί η Atmistique δείχνει να τον πουλάει σαν ανταλλακτικά; Πρέπει να ξέρει κάποιος από ποιά κομμάτια αποτελείται για να παραγγείλει έναν ή λέει γειά σας, θέλω έναν που να είναι έτσι κι αλλοιώς και τυλίξτε τον για το σπίτι;

Διοτι τον πουλανε και για οσους ειχαν ηδη τον ατμοποιητη....παιρνουν την νεα βαση και ειναι ετοιμοι....δεν χρειαζονται ΟΛΟ τον ατμοποιητη

Για αυτους που δεν τον εχουν...παιρνουν τηλ. και ρωτανε αμα υπαρχουν ανταλλακτικα να "χτισεις" ολο τον ατμοποιητη...(αποσο ξερω υπαρχουν απολα)

2. Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (ούτε είχα ποτέ κατάλληλο ατμοποιητή) κεραμικό, σε τί πλεονεκτεί από το να είναι οι σπείρες ελεύθερες και ωραίες; Μιλάμε για λεπτά σύρματα με λίγες σπείρες αναγκαστικά, αλλοιώς βγάζεις το κεραμικό οπότε τί διαφορά έχει τότε;

Το κεραμικο ειναι "παλια" ιστορια πλεον.....μπορει να χρησιμοποιηθει για αυτους που το ξερουν....οι "νεοι" ατμιστες δυσκολα θα τον στησουν και ακομα πιο δυσκολο ειναι να εκτιμησουν αυτα που προσφερει το κεραμικο(χωρις παρεξηγηση ;) )

3. Το θέμα του αέρα στην εισαγωγή έχει λυθεί! Δεν χρειάζεται ρύθμιση, το μόνο ουσιώδες είναι το pin. Το είπε ο Θανάσης (ΙΜΕΟ) για τον ΤΑΕ, οπότε το θέμα είναι λήξαν. Όσοι διαφωνούν είναι άσχετοι. Πώς τολμάτε να λέτε ότι παίρνετε καλύτερη τζούρα με κλείσιμο του αέρα, προ TPD ληγμένα ατμίζετε;

Ο αερας ειναι κατι για το οποιο ειχε "επικριθει" ο eviva ......με τη νεα σχεδιαση δινει οσο πρεπει για εναν MTLπρος αερατο ατμοποιητη...με την επιπλεον ρυθμιση , βαζοντας η οχι το pin

Και μια παρατήρηση: η κατασκευή νομίζω θα επέτρεπε γυάλινο τανκ για τα όξινα υγρά γιατί το κιτρινοπορτοκαλομουσταρδί του Ultem με χαλάει αισθητικά.

περα απο το ULTEM υπαρχει και το ημι-διαφανο λευκο......Γυαλινο με τετοια σπειρωματα....ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ....με οξινα κλπ δεν υπαρχει προβλημα

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Έχουμε και λέμε (άποψη μου βέβαια)
1. Αν και εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το δίνουν πλήρες, μπορώ όμως να σου πω (τα πλεονεκτήματα για το συγκεκριμένο) μου έδωσε την επιλογή να αλλάξω (στην ίδια τιμή) καμπάνα και τανκ όπως επίσης να διαλέξω (εάν θέλεις γιατί μπορεί να έχεις πολλά) ντριπ.
2. Αυτό το ψάχνω , και για να σου πω την αλήθεια και για αυτό το πήρα.
3. Προσωπικά διαφωνώ με τον κατασκευαστή του ΤΑΕ.
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Νίκο μια χαρά χωράνε 8 σπείρες αν δεν τις έχεις πολύ ανοιχτές, αλλά και με 6 σπείρες σε 2mm πυρήνα μια χαρά είναι. :ok:

Αν πρόσεξες εγώ είχα ανοίξει το κεραμικό με ντρέμελ στα 2,5mm και η αντίσταση είναι σε πυρήνα 2,5mm, πράγμα που "έσφιξε" λίγο περισσότερο την τζούρα. ;)

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Ποιά η λειτουργία / λογική του κεραμικού δεν ξέρω. Μη με βάλετε να διαβάζω, όποιος ξέρει ας πει! Την βλέπω τη δουλειά, πάλι έξοδα φαίνονται στον ορίζοντα

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
Νέο στήσιμο με 0,35 σύρμα , 8 στροφές σε 2ρι πυρινα βγήκε 1,25Ω. Στα 18w είναι μια χαρά

Επεξεργάσθηκε απο Nikoss rocket, 29 Αύγουστος 2018 - 21:21.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
Άλλη μια προσπάθεια , με 0,35μμ σύρμα σε 2,5 πυρήνα , 6 στροφές 0,95Ω το tips σε αυτό το στήσιμο είναι ότι έβαλα την αντίσταση μέσα στο κεραμικό χωρίς να χρειαστεί να φάω τα ανοίγματα του κεραμικου. Αυτό το έκανα φτιάχνοντας την αντίσταση σε 2,5 πυρήνα όπως ειπα , μετά την έβγαλα από στην βάση που την έφτιαξα , πέρασα το βαμβάκι και την έβαλα στο κεραμικό με το χέρι και τα συρματακια να εξέχουν επάνω. Την έσπρωξε ελαφρός , λύγισα τα συρματακια και τα βίδωσα στους πόλους.
02753B79-6DAE-4CE5-85F0-3DD169538482.jpg

Ατμιζω στα 14,5w και είναι μια χαρά. Το μόνο λάθος είναι ότι ήθελε πολύ περισσότερο βαμβάκι (είχα διαρροές στο γέμισμα)
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Νίκο έτσι όπως στρίμωξες την αντίσταση στο κεραμικό, λόγω μικρού ανοίγματος, "στραγγαλίζει" το βαμβάκι.

Όπως φαίνεται στην φωτό το βαμβάκι βγαίνοντας από την αντίσταση στριμώχνεται στο κεραμικό.

Η γνώμη μου είναι ότι αν θέλεις στήσιμο με 2,5mm πυρήνα σε κεραμικό, το κεραμικό πρέπει να έχει και αυτό άνοιγμα 2,5mm.

Αν προσπαθήσεις να το ανοίξεις θέλει πολύ προσοχή και υπομονή γιατί σπάνε εύκολα.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
Έκανα καινούργιο στήσιμο χωρίς κεραμικό με το 2ρι πινακι 0,40mm σύρμα 2,5 πυρήνα 6 στροφές βγήκε στα 0,85Ω στα 18w και τέλεια γεύση μπορώ να πω.
Πρέπει να καταφέρω να πάρω αυτήν την γεύση και με κεραμικό
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Aφού πήρες τέλεια γεύση χωρίς το κεραμικό τί το θέλεις το κεραμικό, για να παιδεύεσαι;

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο

@

Aφού πήρες τέλεια γεύση χωρίς το κεραμικό τί το θέλεις το κεραμικό, για να παιδεύεσαι;

Χαχαχαχα yep, ο λόγος που το πήρα ήταν το κεραμικό, δεν μπορεί θα το πετύχω το άτιμο
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
Ερώτηση (για ακρίβεια προβληματισμός) στήνω μια αντίσταση με κανθαλ 0,32 5 στροφές 2,5 πυρήνα. Κανονικά θα έπρεπε να μου έβγαζε κοντά στα 1Ω. Έλα όμως που στο mod που το στήνω μου βγάζει 1.32Ω (το μέτρησα και σε άλλο mod και το ίδιο).
Σε μηχανικό mod θα έπρεπε να φυσάει όμως μου βγαίνει άτονο (φουλ φορτισμένη καινούργια μπαταρία) και σε ηλεκτρονικό mod για να πάρω καλή γεύση πρέπει να το φτάσω 17w
Τι μπορεί φταίει ?

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Νίκο έλεγξε το στήσιμό σου, κατ' αρχάς.

Μήπως το σύρμα σου δεν είναι αυτό που νομίζεις;

Επίσης το μηχανικό πότε πότε θέλει καθαρισμό στις επαφές με ισοπροπυλική αλκοόλη.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Νίκο κανονικά θα έπρεπε να σου βγάζει αντίσταση κοντά στο 1 ohm.

Το γεγονός ότι σου δείχνει 1.32 με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι κάπου ακουμπάει η αντίσταση και δείχνει λάθος ένδειξη.

Πιστεύω ότι μια φωτογραφία θα βοηθούσε.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
Καλημέρα
@

το σύρμα είναι σωστό γιατί με αυτο δουλεύω το τελευταίο διάστημα , αυτό το φαινόμενο μου το παρουσιάζει εδώ και 4 μέρες . Το μηχανικό mod το έχω συντήρηση σύμφωνα με τις οδηγίες που μου έδωσε ο gus και δεν έχουν περάσει 5 μέρες από το τελευταίο του μπανάκι .

@

δεν ακουμπάει πουθενά , αυτό το λάθος μου το βγάζει πρώτου καν κουμπώσει η καμπάνα . Αυτό μου το βγάζει και στην κεραμική αντίσταση . Δλδ μου δείχνει σαν να έχω μια στροφή παραπάνω στην αντίσταση..

Δεν ξέρω άμα χρειάζεται όλο λύσιμο και καθάρισμα μήπως έχει πιάσει πουθενά μακα σε σημείο που δεν βλέπω και μου επηρεάζει το αποτέλεσμα (αν και δεν τον έχω ούτε 1 1/2 μήνα) . Πρώτου το κάνω όμως αυτό θα ξανά κάνω ένα στήσιμο το απόγευμα και εάν μου ξανά βγάλει λάθος θα ανεβάσω φωτό

Επεξεργάσθηκε απο Nikoss rocket, 02 Οκτώβριος 2018 - 08:45.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
449B27A1-2086-4B38-97E7-831BBAD61B37.jpg
E8C78483-86B4-4E83-8E23-9E9944B49BD6.jpg
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Νίκο μια χαρά φαίνεται το στήσιμο και το σύρμα φαίνεται καλά πιασμένο στις βίδες.

Δοκίμασε με άλλο είδος σύρματος για να αποκλείσεις την πιθανότητα να φταίει το σύρμα.

Και το επόμενο βήμα είναι να καθαρίσεις καλά την βάση, μήπως κάτι παίζει και δεν έχει καλή αγωγιμότητα.

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο

@

Δοκίμασε με άλλο είδος σύρματος για να αποκλείσεις την πιθανότητα να φταίει το σύρμα.

Χρησιμοποιώ σύρματα τις crazy wire (τα έχω για καλά) όταν ξεκίνησα να στήνω αυτόν τον ατμοποιητη το ξεκίνησα με 0,32 και μου έδειχνε οκ τα Ω. Μόλις σήμερα δοκίμασα σε 0,35 και ναι δείχνει οκ 6 στροφές 2ρι πυρήνα 0,9Ω . Δεν ξέρω τι φταίει.

@

Και το επόμενο βήμα είναι να καθαρίσεις καλά την βάση, μήπως κάτι παίζει και δεν έχει καλή αγωγιμότητα.

Θέλω να το κάνω όμως δεν έχω βρει (οδηγίες) το πως
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Αν είναι ο γνήσιος παίρνεις ένα τηλέφωνο στην atmistique και θα σου πούνε πως και τί.

Τον έχει και ο Mάκης

ο οποίος τον ξέρει καλά μιας και δούλευε εκεί πριν κάποια φεγγάρια.  

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Η βαση ΔΕΝ λυνει απο "εμας".....να πας στο Atmistique....ο Τασος εκει θα στον κανει λουλουδι.

Ξαναλεω η βαση δεν ειναι φτιαγμενη για να λυνει απο τον χρηστη......ο κατασκευαστης ομως ειναι αστερι και δεν σε κοιταει στην τσεπη....και θα σε φτιαξει ΣΙΓΟΥΡΑ....μονο παρε τηλ. να ειναι εκει ο Τασος.

Μετρα και το συρμα με ενα παχυμετρο να σιγουρευτεις τι ειναι

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη