Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

RDA Ατμοποιητές Μόνο

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Απορίες – Παρουσιάσεις νέων και παλιών RDAs – Στησίματα  - Γνώμες και ότι άλλο αφορά RDAs εδώ

Αν κάποιος με μεγαλύτερη πείρα από εμένα έχει την όρεξη ας γράψει λίγα λόγια γι αυτούς ως εισαγωγή

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Κώστα πες μας την εμπειρία σου γιατί μου φαίνεται ύποπτο το νήμα  :tongue_updown: Τί γίνεται άμα γράψω κάτι και είσαι πιό έμπειρος οπότε θα εκτεθώ ανεπανόρθωτα;  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

RDA ατμοποιητής λέγετε εκείνος που είναι επισκευάσιμος όμως δεν έχει tank (Αποθήκη υγρών)

Οι διαστάσεις τους σε πλάτος είναι οι ίδιες με των υπολοίπων επισκευάσιμων

Το ύψος τους όμως είναι μικρό

Έχουν σπείρωμα 510

Υπάρχουν μονής και διπλής αντίστασης

Οι βίδες για τις αντιστάσεις ανάλογα τον κατασκευαστή μπορεί να βρίσκονται στο κέντρο η στην περίμετρο

της δεξαμενής του ατμοποιητή

Οι βίδες σε αυτούς που έχουν διπλές αντιστάσεις μπορεί να είναι 4 (1 για κάθε πόδι αντίστασης)

Εύκολο στήσιμο

Η 2 βίδες (1 για κάθε ζεύγος ποδιών που βιδώνουν μαζί)

Δύσκολο στήσιμο

Αντί για βίδες μπορεί να υπάρχουν και ελατήρια

Παν εύκολο στήσιμο

Οι RDA αποτελούνται από λίγα μεταλλικά μέρη και ελαστικούς δακτυλίους (Oring)

Αυτό τους καθιστά εύκολους σε πλύσιμο επισκευή με ότι αυτό συνεπάγετε

Οι τύπου RDA ατμοποιητές θεωρούνται κορυφαίοι σε γεύση και παραγωγή ατμού

Συνήθως οι ατμιστές χρησιμοποιούν χονδρά σύρματα στις αντιστάσεις των rda

Η συμπλήρωση των υγρών στους rda γίνετε ρίχνοντας μερικές σταγόνες από το στόμιο

Η χωρητικότητα τους στην ουσία είναι μόνο ότι κρατά το βαμβάκι τους

Αν κάποιος το παρακάνει στη διάρκεια του γεμίσματος η διαρροή είναι σίγουρη

Rda και μπουκαλάκι πάνε μαζί

Ακόμα κι αν προσέξουμε την τροφοδοσία τους με υγρό στην μεταφορά τους σε τσάντες

και σακίδια μια διαρροή μπορεί να συμβεί

Τα προβλήματα τροφοδοσίας και διαρροών εν μέρει λύνει το squonk

Οι RDA ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

Θέλουν γνώση και προσοχή ειδικά όταν βιδώνουν σε μηχανικά mod

Τα πιο πάνω είναι μια πολύ γενική περιγραφή

Αν κάπου έχω γράψει κάτι λάθος θα ήταν χρησιμότατο να με διορθώσετε

Και να με συμπληρώσετε

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Δημήτρη ο πρώτος δικός μου RDA παρελήφθη χθες

Αν τον πρώτο σου rda τον παρέλαβες σήμερα οκ είμαι πιο έμπειρος από εσένα :D

Η επαφή μου με αυτούς ήταν για λίγο από φίλους μου

Άρα δεν έχω την εμπειρία που έχουν άλλοι εδώ

Γράφω RDA Μόνο για να μπορεί όποιος θέλει να γράψει κάτι γι αυτούς εδώ και να μην

είναι οι πληροφορίες διάσπαρτες στο forum

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Ετοιμάζω ένα εισαγωγικό άρθρο με στοιχεία από διάφορες πηγές, αλλά θέλει χρόνο (ειδικά η επιλογή και η επεξεργασία των φωτογραφιών).

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

:dosepono:  Ιατρέ μου +  :ntoymania:    :uup: 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

1.png

Εισαγωγή

Επειδή ζητήθηκε στο νέο νήμα μια γενική πληροφόρηση για τους RDA, γράφω αυτό το άρθρο για βάση συζήτησης. Γράφτηκε με υλικό από πολλές πηγές και την προσωπική εμπειρία.

Τί είναι ένας RDA (Rebuildable Dripping Atomizer);

Σε αντίθεση με τους RTA (Rebuildable Tank Atomizers) περιλαμβάνει ελάχιστο χώρο για υγρό στην βάση του. Αυτό έχει το μειονέκτημα ότι πρέπει να διαβρέχεται διαρκώς το βαμβάκι, αλλά πλεονεκτεί στο ότι με ελάχιστη διαδικασία μπορείς ν’ αλλάξεις την γεύση που ατμίζεις.

2.png

Είναι σχεδιασμένοι για να αποδίδουν το μέγιστο της γεύσης ενός υγρού και συνήθως παράγουν μεγάλες ποσότητες ατμού.

Στους RDA δεν υπάρχουν εργοστασιακές αντιστάσεις, οπότε πρέπει την αντίσταση να την φτιάξετε μόνοι σας. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία RDA στο εμπόριο, αλλά κάποιοι στοχεύουν πιο πολύ στην γεύση, ενώ άλλοι στην παραγωγή ατμού. Παράδειγμα του πρώτου είναι ο Hellvape X TVC X Heathen Drop Dead RDA

3.png

και του δεύτερου ο Doge Competition RDA. Υπάρχουν τέλος και κάποιοι που προσπαθούν να συνδυάσουν και τα δύο, όπως ο Wotofo’s The Troll.

Το μειονέκτημα της διαρκούς τροφοδοσίας με το χέρι προσπάθησαν να το λύσουν με την υβριδική λύση των RDA με δοχείο υγρού (RDTA) το οποίο δεν προχώρησε ιδιαίτερα στην αγορά. Τον τελευταίο καιρό έχει γίνει σχεδόν κανόνας η δυνατότητα τροφοδοσίας από κάτω (bottom feed ή bf) με υγρό που βρίσκεται σε δοχείο μέσα στο mod (squonk) με κεντρικό pin που έχει μια κεντρική τρύπα. Φυσικά συνοδεύονται και με κανονικό pin (χωρίς τρύπα) ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν και με τον παραδοσιακό τρόπο.

Στην αγορά κυκλοφοράνε RDA που παίρνουν μονές αντιστάσεις, αλλά υπάρχουν και άλλοι που παίρνουν δύο ή περισσότερες. Φυσικά, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερη εμπειρία, καλό είναι να ξεκινήσει κάποιος με μονή αντίσταση. Υπάρχει πάντως η δυνατότητα σε κάποιους RDA να υποστηρίζεται και μονή και διπλή αντίσταση, οπότε θα μπορούσε να είναι μια εναλλακτική λύση.

Τέλος, ενώ η αρχική χρήση των RDA ήταν η χρήση με DTL (Direct to Lung) άτμισμα, υπάρχουν πλέον στην αγορά και MTL (Mouth to Lung) άτμισμα. Γενικά υπάρχει μια τάση να ενοποιηθούν οι δύο τύποι, τουλάχιστον για μια μερίδα ατμιστών που θέλουν να υπάρχει αυτή η διπλή ικανότητα στους ατμοποιητές τους.

Ποιόν RDA να επιλέξω;

Το πρώτο ερώτημα που θα πρέπει να απαντήσει κάποιος είναι το αν προτιμά κυρίως ποσότητα ατμού ή γεύση.

Σημεία επίσης που θα πρέπει να προσέξει ένας αρχάριος είναι:

• Ο διαθέσιμος χώρος για το στήσιμο. Υπάρχουν πολλοί μικροί RDA που μπορεί να δυσκολέψουν κάποιον αρχάριο ή κάποιον που έχει πρόβλημα να χειριστεί μικρά αντικείμενα σε περιορισμένο χώρο.
  • Ένα δεύτερο σημείο είναι το μέγεθος των βιδών και του τρόπου σταθεροποίησης της αντίστασης. Μεγάλες βίδες και φαρδιές τρύπες στους πόλους είναι σαφώς πιο εύκολο να τις χειριστεί κάποιος.
  • Ο τύπος των βιδών. Σε κάθε περίπτωση να έχουν επίπεδο τελείωμα ώστε να μην κόβουν το σύρμα, ενώ γενικά πιο εύκολες στο σφίξιμο είναι οι βίδες με κεφάλι Allen  από τις Philips (σταυρόβιδες). Αυτές με μονή εγκοπή θέλουν πολύ προσοχή στο σφίξιμο γιατί καταστρέφονται πολύ εύκολα.

Πόσες υποδοχές για την αντίσταση;

Η παραδοσιακή εκδοχή έχει τρία σημεία, ένα κεντρικό (θετικός πόλος) και δύο στην περιφέρεια (αρνητικός πόλος).

4.png

Εδώ, ενώ είναι εύκολο το στήσιμο με μονή αντίσταση, η τοποθέτηση διπλής επειδή περνάει κάθε άκρη από το κεντρικό σημείο προς αντίθετη κατεύθυνση μπορεί να δημιουργήσει σε κάποιους πρόβλημα στο σφίξιμο.

Άλλη εκδοχή είναι ο θετικός πόλος με δύο θέσεις και οι δύο αρνητικοί στην περιφέρεια.

5.png

Εδώ λύνεται το προηγούμενο πρόβλημα αφού κάθε αντίσταση σφίγγει στον κεντρικό πόλο με άλλη βίδα.

Μια τρίτη εκδοχή είναι ο τύπος Velocity που ενώ έχει μόνο δύο σημεία στήριξης, το καθένα περιλαμβάνει δύο θέσεις οπότε μπαίνει εύκολα είτε μονή είτε διπλή αντίσταση.

6.png

Αυτός ο τύπος ίσως είναι ο ιδανικός για κάποιον αρχάριο στους RDA (και όχι μόνο).

Αν πάντως κάποιος έχει αποφασίσει ότι θα χρησιμοποιεί μονή αντίσταση, υπάρχουν και τέτοιοι ατμοποιητές που κατά κανόνα έχουν την λογική του Velocity σε ακόμα πιο απλή υλοποίηση, Φυσικά αν μιλάμε για μικρές διαστάσεις ατμοποιητή, ισχύουν οι δυσκολίες που είπα παραπάνω.

Τύποι εισαγωγής αέρα

Τύπου «Κύκλωπα» (Cyclops)

Εδώ υπάρχουν μία ή δύο εισαγωγές αέρα που χτυπάνε την αντίσταση οριζόντια από το πλάι.

7.png

Θέλει προσοχή γιατί κάνουν εύκολα υπερχείλιση και αν υπάρχει ακόμα υγρό μπορεί να χυθεί σε καμιά τσέπη ή τσάντα.

Από κάτω

Εδώ η εισαγωγή βρίσκεται στην βάση και από πολλούς θεωρείται ότι δίνουν την καλύτερη απόδοση γεύσης.

8.png

Επειδή είναι πολύ εύκολη η διαρροή προς το mod, θέλουν ιδιαίτερη προσοχή για διαρροή και για κάποια μοντέλα καλό θα ήταν το mod να προβλέπει εισαγωγή αέρα από κάτω (τα αυλάκια στον 510). Φυσικά και πάλι πρέπει να μην έχει υγρό αν πρόκειται να μπει στην τσέπη.

Από πάνω

Αυτός ο τύπος σχεδιάστηκε αρχικά για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα των διαρροών. Εδώ ο αέρας μπαίνει από το πλάι και χτυπάει την αντίσταση από πάνω.

9.png

Υπάρχουν και υλοποιήσεις που η εισαγωγή αέρα γίνεται από το καπάκι στο πάνω μέρος. Σ’ αυτούς δεν υπάρχει πρόβλημα υπερχείλισης αν βάλεις πολύ υγρό, αλλά φυσικά εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα αν τον βάλεις ανάποδα. Θεωρείται ότι έχουν πολύ καλή γεύση πίσω από τους τροφοδοτούμενους από κάτω.

Από πίσω

Με αυτόν τον τύπο ροής αέρα ο αέρας τυπικά προέρχεται από κάτω και στη συνέχεια  κατευθύνεται οριζόντια για να χτυπήσει την αντίσταση από πίσω. Δεν υπάρχουν πολλοί RDA που χρησιμοποιούν αυτόν τον τύπο ροής αέρα.

10.png

Έχουν πολύ καλή γεύση, αλλά όσοι κυκλοφορούν συνήθως είναι πολύ ακριβοί.

Vortex

Έχουν κυκλοφορήσει τον τελευταίο καιρό.

11.png

Βασίζονται εν πολλοίς σε κάποιον τύπο εισαγωγής αέρα από τους παραπάνω, αλλά το χαρακτηριστικό τους είναι ότι ο αέρας στροβιλίζεται στον χώρο ατμοποίησης και χτυπάει την αντίσταση από παντού.

Φυσικά όσο περνάει ο καιρός κυκλοφορούν όλο και πιο περίπλοκα μοντέλα που προσπαθούν να συνδυάσουν πολλούς τρόπους στησίματος, εισαγωγής τρόπου και ποσότητας αέρα και τροφοδοσίας.

Αρχίστε πάντως από κάτι απλό με πολύ χώρο για στήσιμο και προσοχή στην ποσότητα υγρού που βάζετε. Θα πρότεινα επίσης χρήση ηλεκτρονικών mod και όχι μηχανικών (εκτός αν έχετε ήδη εμπειρία). Αυτό ειδικότερα ισχύει αν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε κάποια squonk εκδοχή που η διαρροή υγρού σε μηχανικό μπορεί να είναι καταστροφική αν περάσει στον χώρο της μπαταρίας.

Θα πρότεινα επίσης μονή αντίσταση για αρχή. Τοποθετήστε την κοντά στην εισαγωγή αέρα για γεύση ή πιο μακριά για ατμό. Το βαμβάκι να φτάνει την βάση αλλά όχι και κάτω απ’ την αντίσταση.

Αν θέλετε μπορώ να κάνω κι ένα δεύτερο άρθρο για το στήσιμο (θεωρία και πρακτική) που δεν αφορά ειδικά τους RDA αλλά όλους τους ατμοποιητές.

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 10 Νοέμβριος 2018 - 18:09.

• Μου αρέσει (+) x 8
  • Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

@

Δημήτρη όπως πάντα αναλυτικότατος ! :goodpost:   :thumbup:

Και το άρθρο για το στήσιμο που λες θα ήταν πολύ χρήσιμο για να εμπλουτίσει το νήμα

Για τον Heathen Drop Dead μιας και τον αναφέρεις να πω ότι πραγματικά των θεωρώ έναν

πανεύκολο rda (Μαζί με τους όμοιούς του)

Δεν είναι μόνο το εύκολο στήσιμο του αλλά λύνει και ένα πρόβλημα που έχουν οι περισσότεροι rda

Το Deck κλειδώνει κι έτσι μπορεί να ξεβιδώνει από το mod σε αντίθεση με άλλους που γυρνούν

μεν αλλά δεν ξεβιδώνουν κι αρχίζει το σφυροκάλεμο  :moil:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Και μερικές φώτο από 1 rda που θα τον αγόραζα αν είχε BF

Με παράξενο Deck μεν αλλά σχετικά εύκολο στήσιμο

IMG_2997.jpg

beedbb1370ba005f129ceaa95ae05c8f.jpg722626c8c7578f6e9ab1aae89e96cbd2--cloud-

140698_78502fbc4f0c175ed67dcb87a6f2913c.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις
Πιο πάνω διάβασα για γρήγορη αλλαγή γεύσης, ένας rda είναι ιδανικός για δοκιμαστήριο υγρών, σύγκριση ενός υγρού κλώνου με το αυθεντικό στάζοντας μια το ένα μια το άλλο, βάσης με προσθήκη  λίγου υγρού με άρωμα που και που ή μίξη δυο γεύσεων (που δεν θα είναι πολύ κόντρα η μια από την άλλη)

Αλλά αυτό που κάνει τους rda να ξεχωρίζουν είναι η δυνατότητα να λειτουργούν με τα βαμβάκια τους τόσο μουσκεμένα που σε έναν rta θα λέγαμε ότι έχουμε υπερτροφοδοσία, ανεβάζοντας την ένταση γεύσης σε νέο επίπεδο.  

Ευκολία στο καθάρισμα και απουσία γυάλινου tank που τους κάνει ιδανικούς π.χ. για μια παραλία σε κάποιες περιπτώσεις εκτιμούνται ιδιαιτέρως.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Δεν το έχω κάνει γιατί σπάνια δοκιμάζω προγραμματισμένα αλλά θα σκεφτόμουν βγάλσιμο βαμβακιού, dry burn,νέο βαμβάκι (δικό μου, ψαλίδι υποθέτω θα έχει το μαγαζί) στάξιμο και δοκιμή. Φυσικά ακόμα κι έτσι θα είναι στο περίπου.
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Οντως τις δοκιμες και γω με rda τις κανω.......παταω fire....φυσαω ταυτοχρονα να στεγνωσει το βαμβακι και δοκιμαζω-σταζω αλλο υγρο.....φυσικα η γευση δε σηκωνει συζητηση...........
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Αν το κάνεις έτσι, μεγάλη αντοχή σε τέτοιες ταλαιπωρίες έχει το GG Cotton αν και από τιμή τσούζει λίγο.

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Για να ξεκαθαρισουμε μερικα πραγματα γυρω απο τους drip ατμοποιητες.

Η ιστορια ξεκινησε πριν την υπαρξη καθαρα drip ατμοποιητων.

Την εποχη του 2010-2011 με το που βγηκαν οι πρωτοι τανκατοι ατμοποιητες....με φυτιλι τοτε και οχι βαμβακι

οταν θελαμε να δοκιμασουμε ενα υγρο....στεγνωναμε το φυτιλι και ριχναμε 2-3 σταγονες απο ενα υγρο που θελαμε να δοκιμασουμε....Αυτο ηταν και το πρωτο drip σε επισκευασιμο ατμοποιητη.

Φυσικα εκεινη την εποχη , επαιζε το drip σε ατμοποιητες τυπου 510 και 901....οπως επισης και στα carto της εποχης.

Ο βασικος λογος λοιπον που ξεκινησε το dripαρισμα ηταν η δοκιμη υγρου και παντα σε φουλ MTL ατμοποιητες,,,,γιατι αυτοι εβγαζαν και την καλυτερη γευση . (Προσωπικα πιστευω οτι αυτο ακομα ισχυει)

Καποια στιγμη κυκλοφορησαν καποιες πολυ απλες κατασκευες....κατι σαν επισκευασιμος χωρις τανκ.....που τους λεγαμε drip ατμοποιητες.....και παντα ηταν οχι σαν βασικοι ατμοποιητες

αλλα για δοκιμη υγρων.......τοτε δεν υπηρχαν δοκιμαστηρια στα μαγαζια.....εφτιαχνες τον φυτιλατο σου ατμοποιητη (τανκ) , ή σεταρες τον drip και πηγαινες για δοκιμη γευσεων.

Φυσικα επειδη ΟΝΤΩΣ οι dripατοι ειχαν την καλυτερη γευση σε σχεση με πολλους προβληματικους τανκ ατμοποιητες της εποχης......φτιαξανε μια κατηγορια μονοι τους.

Ξαφνικα στις ατμοσυναντησεις εβλεπες και καποιους καθε 2 λεπτα να ριχνουν σταγονες.....(το μπουκαλακι τοχες μονιμα στο χερι τοτε) και να το "παιζουν" πιο εμπειροι απο τους υπολοιπους....

γιατι και καλα παιρνανε πολυ καλυτερη ποιοτητα ατμισματος σε σχεση με τους υπολοιπους.

Συνεχιζω να τονιζω οτι ΠΑΝΤΑ μιλαμε για MTL κατασκευες.

Περα ομως απο το θεμα της γευσης - εκεινη την εποχη....μιλαμε πριν τα ηλεκτρονικα μοντακια που εχουμε ολοι σημερα....παιζαμε με μηχανικα μοντακια με πολυ αξιολυπητες σε θεμα αποδοσης μπαταριες σε σχεση με αυτες που δουλευουμε σημερα - οι ατμοποιητες που ειχαμε ουτε ατμο βγαζανε , ουτε χτυπημα....γιαυτο και πολλοι δουλευαμε με 18αρα νικοτινη .....η 12αρα ηταν το στανταρντ , πιο κατω δεν πηγαινες.

Με τον καιρο.....το ατμισμα πηρε και ενα δευτερο ...παραλληλο δρομο με αυτον που πηγαιναμε οι περισσοτεροι...δηλ. ενα τροπο να ξεφυγουμε απο το τσιγαρο, κανοντας κατι πολυ πιο υγιεινο.

Εμφανιστηκαν σιγα-σιγα οι ντουμανατοι......και καλα οι extreme ατμιστες που κυνηγουσαν πολλα ντουμανια με πολυ χαμηλες αντιστασεις και χρησιμοποιωντας "περιεργα συρματα"

Αυτοι βρηκαν τον "παραδεισο" τους στους drip ατμοποιητες....φυσικα βοηθουμενοι και απο την εξελιξη στα ηλεκτρονικα μοντακια και την εξελιξη της 18650 μπαταριας , φτανοντας σε πολυ περιεργες καταστασεις

του τυπου 0,01Ω με 200Watt, πραγματα που μονο κακο κανανε και συνεχιζουν να κανουν στο Ατμισμα (προσωπικη αποψη)

Φυσικα ακομη και σημερα βγαινουν dripατοι σε MTL κατασταση που μπορουν να σου δωσουν το κατιτις παραπανω απο εναν τανκ ατμοποιητη, αρκει να μαθεις να τον στηνεις σωστα μιας και οι drip θελουν διαφορετικο σεταπ και περισσοτερη υπομονη να του βρεις τα κουμπια του.....αλλα μολις τα βρεις...θα σε αποζημιωσει.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Χρησιμότατη αναφορά στο παρελθόν το Μάκη  @

Το πόσο πιο δύσκολα ήταν τα πράγματα τότε στο άτμισμα δείχνει απλά την ευκολία και την

πληθώρα επιλογών που έχουν σήμερα οι ατμιστές

Πρόσφατα απέκτησα rda και προς το παρόν ψάχνομαι μ αυτόν

Κάποιες απορίες που έχω θα τις γράψω εν καιρώ

Προς το παρόν (Θα γελάσετε ίσως) στήνω με μονό σύρμα 2 διπλές 6 σπείρες Max 35 – 38W

Έχω κάνει και κάτι ντούζ το modάκι μιας και στην αρχή του έριχνα και το μπουκάλι μέσα  :unsure: :laugh1:

Καταστάσεις όπως αυτές που περιγράφει ο Μάκης πιό πάνω και στησίματα των 180 + 200W

δεν υπάρχει περίπτωση να ζήσω

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Αφού ευχαριστήσω το φίλο Μάκη @

για την ιστορική αναδρομή πάνω στους drippers, να πω ότι η ενασχόλησή μου με αυτούς ξεκίνησε πριν από περίπου 2 με 2 1/2 χρόνια.

Ο πρώτος μου ήταν ένας κλώνος του Apollo by Leo τον οποίο είχα ανταλλάξει με ένα Fodi με το φίλο Βασίλη @

.

Από τότε έχουν περάσει αρκετοί από τα χέρια μου όπως Narda, Le supersonic, Ammit κ.α. και πόσοι άλλοι που έχω δοκιμάσει αλλά δεν έχω στην κατοχή μου.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι o καλύτερος γευστικά παραμένει ο Apollo.

Ο λόγος απόκτησής τους ήταν οι δοκιμές υγρών μιας και οι καλοί drippers δίνουν γευστικό αποτέλεσμα κοντά στο τέλειο.

Δεν θα με ενδιέφερε να μπω σε διαδικασία ντουμανιών ούτε squonk μιας και έχω καταλήξει σε τανκάτους που καλύπτουν τα ατμιστικά μου γούστα.

Αυτό που χρειάζεται ένας dripper , το αναφέρει και ο Μάκης πιο πάνω, είναι καλό σετάρισμα με σωστή χρήση συρμάτων και βαμβακιού.

Τότε και μόνο τότε πιστεύω ότι ο χρήστης αποζημιώνεται. 

Το στήσιμο ενός επισκευάσιμου χωρίς τανκ, που αυτό στην ουσία είναι ο dripper, μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό και εύκολο, ειδικά σε κάποιους νεώτερους μέχρι και αρκετά δύσκολο ειδικά σε κάποιους παλιότερους.

Δεν υπάρχει κάποιο standard στο στήσιμό τους και αυτό προκύπτει ανάλογα με τα ατμιστικά γούστα του κατόχου και το deck που φιλοξενεί την αντίσταση-βαμβάκι.

Αυτή είναι η εμπειρία μου με τους drippers και αυτή θέλησα να μοιραστώ μαζί σας.   

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Από τα λίγα που διάβασα για τον Apollo όλοι είχαν ένα καλό λόγο να πουν

Ομορφότατος σε εμφάνιση με εύκολο στήσιμο :thumbup:

Τον βγάζει ακόμα ο Leo ?

apollo1.jpg

Φώτο από παλιούς + νέους rda που παίζατε και σας απογοήτευσαν η σας απογείωσαν θα ήταν χρησιμότατες

Με περιγραφή στησίματος

• Χμμμμμ !!! x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Κώστα καλησπέρα.

Ο Apollo κυκλοφορεί ακόμη, δες

Κυκλοφορεί σε δυο εκδόσεις τον απλό και τον XTR.

Η μοναδική διαφορά που έχουν είναι οι πλαϊνές οπές του αέρα..

Έχω κάνει την κριτική μου στους dripper που έχω αναφέρει.

Θα τους βάλω με σειρά που τους κατατάσσω γευστικά και θα κάνω ένα μικρό σχόλιο για τον καθένα.

1. Apollo (Κορυφαίος γευστικά με σχετικά εύκολο στήσιμο και την τέλεια τσιγαρίσια τζούρα με το ανοιχτό κάτω pin. Μεγάλη γκάμα στησιμάτων με μονή ή διπλή αντίσταση και τζούρα από τσιγαρίσια έως πνευμονική με τις πλαϊνές τρύπες ανοιχτές.)

2.

(Πολύ καλός γευστικά με πανεύκολο στήσιμο, πολλές επιλογές mtl τζούρας από πολύ σφιχτή μέχρι αρκετά αεράτη στα όρια της σφιχτής πνευμονικής. Μοναδικό μειονέκτημα το λίγο χτύπημα.)

3. 

(Πολύ καλή γεύση, από πολλούς θεωρείται από τους πιο γευστικούς dripper, με "δυσκολία" στο στήσιμο λόγω του deck που δεν μπορείς να τακτοποιήσεις εύκολα την αντίσταση και τζούρα από αεράτη τσιγαρίσια έως πνευμονική. Αρκετά αεράτος για τα γούστα μου.)

4.

(Αρκετά καλός γευστικά, με ευκολία στο στήσιμο τζούρα από αεράτη τσιγαρίσια έως πνευμονική και δυνατότητα διαμόρφωσης της τζούρας με εναλλαγή των πλαϊνών pin.)

5.

(Αρκετά γευστικός, σχετικά εύκολο στήσιμο, με βαθύ deck που κρατάει αρκετό υγρό αλλά αρκετά αεράτος για τα γούστα μου.)

Φυσικά και εδώ ισχύει ότι ισχύει για όλους τους ατμοποιητές.

Το γούστο είναι υποκειμενικό και ότι ταιριάζει σε μένα δεν είναι απαραίτητα το ίδιο καλό και για κάποιον άλλο.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

@