Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Αναβάθμιση του φόρουμ

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 898 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Το vapefriends.gr κλείνοντας αισίως 1 χρόνο + λειτουργίας στον ατμιστικό χώρο και με γνώμονα πάντα την διαρκή ενημέρωση των μελών του λειτουργώντας για την καλύτερη και απροβλημάτιστη περιήγηση στις σελίδες του, θέλει να "αλλάξει", να αναβαθμιστεί και να καλυτερέψει προσφέροντας σας πολλά νέα χαρακτηριστικά που συμβαδίζουν με τη νέα τεχνολογία.

Ανοίγοντας αυτό το άρθρο-συζήτηση, θέλουμε να σας ακούσουμε, να μας εκφράσετε τις απόψεις σας και να μας πείτε τις σκέψεις σας για τα νέα χαρακτηριστικά και τις νέες δυνατότητες της αναβάθμισης της πλατφόρμας του vapefriends.gr 

Εγώ από την μεριά μου, θα σας περιγράψω μερικές από τις νέες δυνατότητες της μελλοντικής αναβάθμισης του φόρουμ.  

Safety - Περισσότερη ασφάλεια.

Εκτός από την υποστήριξη https που ήδη προσφέρεται, πλέον υποστηρίζεται και μια έξτρα δυνατότητα, το πρότυπο ασφαλείας 2FA (Two Factor Authentication) για τον λογαριασμό κάθε χρήστη. Θα παρέχεται η δυνατότητα σε κάθε χρήστη να ενεργοποιήσει αυτή την δυνατότητα, μέσα από τις ρυθμίσεις του λογαριασμού του, για μια επιπλέον ασφαλή σύνδεσή του στο φόρουμ.

Με άλλα λόγια, ο έλεγχος ταυότητας δύο παραγόντων προστατεύει τον χρήστη από την κλοπή του username και του password, αφού δεν αρκούν μόνο αυτά για την είσοδο στο φόρουμ, αλλά υφίσταται και ένας επιπλέον κωδικός, ο two-factor authentication όπου τον ζητάει το σύστημα.

Browsing - Πλήρης συμβατότητα με android και IOS συσκευές.

Με την αναβάθμιση του φόρουμ στη νέα έκδοση του, έρχονται και σημαντικές αλλαγές στην περιήγησή του. Πλέον το φόρουμ θα είναι απολύτως και 100% συμβατό με κάθε browser σε android και IOS συσκευή, κινητό, ipad, laptop. Δεν θα χρειάζεται πλέον Tapatalk για να μπορέσει να λάβει μέρος στις συζητήσεις του φόρουμ.

Mε οποιονδήποτε browser σε οποιανδήποτε συσκευή, θα μπορεί να χρησιμοποιήσει όλες τις δυνατότητες του φόρουμ. H mobile έκδοση του θέματος του φόρουμ δεν υφίσταται πλέον, για να μας ταλαιπωρεί άδικα.

Reactions (αντιδράσεις) - Σύστημα αξιολόγησης ενός post.

Το τωρινό σύστημα αξιολόγησης αναβαθμίζεται. Ήδη η πρώτη αναβάθμιση έχει γίνει όπου αντικαταστάθηκε το κουμπί "Like" με περισσότερες επιλογές αξιολόγησης θετικών και ουδέτερων ψήφων υπό μορφή μια φατσούλας. Τώρα, το σύστημα εξελίσεται, η αναβάθμιση μας  προσφέρει τους τρόπους έκφρασης που ήδη υπάρχουν στο φόρουμ, αλλά με στιγμιαία ειδοποίηση λήψης αξιολόγησης, όπως συμβαίνει και στο facebook.

Κάθε reaction (αντίδραση) που λαμβάνει ένα μέλος από κάποιο άλλο μέλος, αντιστοιχεί με έναν πόντο.

Το σύνολο των πόντων που συγκεντρώνει ένα μέλος, αντικατοπτρίζει την συμμετοχή του στην ατμιστική κοινότητα, όπου είναι ο καλύτερος τρόπος για την ανάδειξη της προσφοράς του με τις γνώσεις του και την πείρα του.

Please Login or Register to see this Hidden Content

79,4K   9 Αριθμός λήψεων

Activity Stream - Νεο περιεχόμενο

Μια μεγάλη αλλαγη στην αναβάθμιση του φόρουμ, έρχεται και στην λειτουργία του Νέου Περιεχόμενου. Ο χρήστης πλέον αν επιθυμεί, μπορεί να φέρει στα μέτρα του και να ενημερώνεται για το τι να του εμφανίζεται από το περιεχόμενο που δημοσιεύεται στο φόρουμ.

Η ροή του περιεχομένου, περιλαμβάνει εκτός από τα άρθρα του φόρουμ και την κατηγορία των αγγελιών, ένα νέο σύστημα ανάρτησης αγγελιών μελών.

Classifieds - Αγγελίες

Από τις καλύτερες αλλαγές που μας προσφέρει η αναβάθμιση, είναι ένα νέο σύστημα αγγελιών.

Ξεχνάμε την δημιουργία νέου θέματος σε μια κατηγορία του φόρουμ, για να ανεβάσουμε μια αγγελία, όπου τις περισσότερες φορές η αγγελία μας δεν ήταν ολοκληρωμένη, είτε από φωτογραφίες του προιόντος, είτε από την τιμή του, είτε από κάτι άλλο.

Το νέο σύστημα αγγελιών είναι σε μια ξεχωριστή ενότητα στο φόρουμ πλέον. Στηρίζεται σε έναν οδηγό δημιουργίας μιας αγγελίας, όπου το τελικό αποτέλεσμα είναι τέλειο. Μας παρέχει την δυνατότητα των ερωτήσεων στην αγγελία του μέλους και της απάντησης απο τον δημιουργό της αγγελίας.

Επίσης η δυνατότητα της αυτόματης δημιουργίας topic με το ανέβασμα της αγγελίας, όπου στο topic μπορεί να συζητηθεί η αγγελία.

Θα μπορούσα να σας παραθέσω και άλλες νέες λειτουργίες που φέρνει αυτή η προσπάθεια που θέλουμε να κάνουμε για το αγαπημένο μας φόρουμ. Θα σταματήσω όμως κάπου εδώ, για να σας δώσω τον λόγο για να αφουγκραστούμε την μέχρι τώρα εμπειρία σας στην περιήγησή σας στο φόρουμ και αν βλέπετε με θετικό μάτι και αξιολογείτε θετικά την σκέψη μας και την ιδέα μας για ένα καλύτερο vapefriends.

Σας ευχαριστώ. 

:ilovevapefriends:

• Μου αρέσει (+) x 10
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 217 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Προχωρα το άφοβα , την δουλεύω πολύ καιρό την νέα έκδοση σε δικό μου φόρουμ και είναι σούπερ, επίσης το πεδίο που γράφουμε (από κινητό και ταμπλετ) δεν θα είναι ένα κενό άσπρο (όπως τώρα) όμως θα σου δίνει επιλογές να βάζεις λινκ, φατσούλες κ.α. Όπως στο pc/mac .
Θα απολαύσετε σίγουρα ποιο πολύ την πλοήγηση του.
  • Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.750 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Όλα είναι πολύ καλά και περιμένω αμάν και πώς την συμβατότητα με iOS. Δεν κατάλαβα γιατί να υπάρχει 2FA δεν είναι και τίποτα ευαίσθητα δεδομένα ή μυστικά για να χακάρει κάποιος τον λογαριασμό μου. Τί να τον κάνει δηλαδή, να βρίζει διάφορους μέσα στο φόρουμ; Αφού πάντως είναι προαιρετικό, καλοδεχούμενο (της Google μου έσπασε τα νεύρα αρκετό καιρό και το ακύρωσα βάζοντας αντ' αυτού κωδικό 25 χαρακτήρων με μικρά / κεφαλαία / αριθμούς / σύμβολα που αλλάζει κάθε εβδομάδα αυτόματα μέσω του LastPass).

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 898 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΠειραιάς

@

Γιατρέ καλησπέρα. η ασφάλεια μας αφορά όλους στο φόρουμ, Διαχειριστές - Συντονιστές - Μέλη.

Καλύπτει την πρόσβαση και σε Διαχείριση του φόρουμ, database, server και ότι συνεπάγεται αυτό.

Για μένα η ασφάλεια είναι το Α και Ω, ακόμα και σε ένα ατμιστικό φόρουμ.

• Συμφωνώ! (+) x 5

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.750 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αν η 2FA αφορά και την γενικότερη ασφάλεια, πάσο. Είναι όμως σπαστικό, τουλάχιστον όπως το κάνει η Google (δεν πιστεύω να στέλνει και SMS με χρέωση αν συνδεθούμε από άλλον υπολογιστή)  :laugh1:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.141 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Ντέμη ευχαριστούμε για την βοήθειά και την ανεκτίμητη προσφορά σου στο Forum.

Είναι πολύ σημαντικό να παρακολουθούμε την τεχνολογία και να εκσυγχρονιζόμαστε. 

Νέες απαιτήσεις προκύπτουν καθημερινά και η εξέλιξη απαιτεί κινήσεις.

Πιστεύω ότι η νέα πλατφόρμα θα λύσει κάποια προβλήματα που είχαν ανακύψει και θα βοηθήσει στην πιο εύρυθμη λειτουργία μας.

Για μια ακόμη φορά . :thankyouyellow:  :bow:  :respect:

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 519 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Σήμερα μπήκα στο forum μέσω VPN

Αφού βολτάρισα 5 – 10 λεπτά με πέταξε έξω

Μέσω VPN να μπαίνω σε forum είναι υπερβολή

Το χρησιμοποιώ αλλού

Το γράφω διότι ίσως να έχει κάποια χρησιμότητα στον admin + στην επερχόμενη αναβάθμιση

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.750 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Εξυπηρετικό θα ήταν να μη μας πετάει έξω από το shoutbox λόγω μη ενεργού συμμετοχής (ενώ για παράδειγμα γράφουμε κάτι). Δεν τρέχει τίποτα, απλά θέλει ανανέωση η σελίδα.

Πολύ χρήσιμο θα ήταν κάτι στο στυλ του fb που ειδοποιεί αν έχει ανέβει κάποια ανάρτηση ακόμα και χωρίς να βλέπεις εκείνη την ώρα την σελίδα.

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.750 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

@

Κώστα κατά καιρούς κάνει κάτι τέτοια, αλλά συνήθως ηρεμεί. Χρησιμοποιούσα σε μόνιμη βάση VPN με συνδρομή, αλλά λόγω αυτών των προβλημάτων άλλαξα πάροχο που έχει χαμηλότερη ταχύτητα οπότε δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω VPN  :wallbash: Problem solved  :idiot1:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 519 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@

Δημήτρη ενοείς ότι κατά καιρούς με VPN πετάει έξω ?

Ενώ άλλες φορές (με VPN πάντα) δεν πετά έξω ?

Πρώτη φορά σήμερα το έκανα με VPN και με σουτάρισε πάντως :D

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.750 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Με πέταγε συνήθως μετά από τις αναβαθμίσεις του forum για λίγες μέρες και μετά έστρωνε. Μιλάω για το ExpressVPN.

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 90 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Στην καινούργια έκδοση θα ήθελα το Νέο περιεχόμενο να φιλτράρεται και να μην εμφανίζει πίνακες που έχουμε επιλέξει να αγνοούμε.

Συγκεκριμένα θέλω να βλέπω τι θέματα του φόρουμ δεν έχω διαβάσει. Έχω αποκλείσει από το προφίλ μου τους πίνακες των Κινέζων αλλά παρόλα αυτά τους εμφανίζει στο νέο περιεχόμενο. Κάθε κατάστημα ανοίγει 4-5 νήματα τη μέρα με αποτέλεσμα σε 2-3 σελίδες να είναι 6-7 μόνο τα πραγματικά θέματα του φόρουμ.

Το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό στο tapatalk που σκρολάρεις 5-6 οθόνες μέχρι να βρεις κάποιο πραγματικό νήμα του φόρουμ.

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 898 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΠειραιάς

@

Στη νέα έκδοση, έχεις αναβαθμισμένες επιλογές περιεχομένου και δημιουργίας ροών περιεχομένων ανά τύπο περιεχομένου και όχι μόνο !

Τι εννοώ. Μπορείς από το προφίλ σου να δημιουργήσεις όσες ροές περιεχομένου θέλεις ανάλογα από ποιες κατηγορίες/θέματα θέλεις να σου εμφανίζονται οι νέες δημοσιεύσεις.

Δηλ. για παράδειγμα, δημιουργείς μια ροή με τίτλο "Γενικά", επιλέγεις από ποια φόρουμς/κατηγορίες θέλεις να σου εμφανίζεται η ροή (δημοσιεύσεις, νέα topics, posts) και με επιμέρους επιλογές και κάθε φορά που θα θέλεις να δεις τι νέο υπάρχει στη ροή σου : "Γενικά",  θα βλέπεις ΜΟΝΟ αυτά που σε ενδιαφέρουν.

Αν δεν επιλέξεις τα φόρουμς με τα Κινέζικα καταστήματα και επιλέξεις μόνο τα φόρουμς που σε ενδιαφέρουν, στην ροή νέου περιεχομένου, θα διαβάζεις μόνο τα αποτελέσματα που θα σε ενδιαφέρουν. 

Δες ένα παράδειγμα στο υπό test φόρουμ με τη νέα έκδοση.

2018-11-21-10-39-42.jpg

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 90 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
Η ιδέα να επιλέγεις ποια θέματα θέλεις να βλέπεις δεν ήταν σε κανένα φόρουμ καλή τακτική.
Είναι προτιμότερο να επιλέγεις ποια θέματα ΔΕΝ θέλεις να παρακολουθείς.
Αυτό γιατί αν επιλέξω τώρα ποια νήματα θέλω να μου εμφανίζονται, θα χάσω όλα τα μελλοντικά νήματα και ενότητες που πιθανόν να δημιουργηθούν.
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 898 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΠειραιάς

Δεν έγινα απόλυτα σαφής. Επιλέγεις όλες τις κατηγορίες του φόρουμ (όχι θέματα) και αφήνεις έξω την κατηγορία "Αγορές από εξωτερικό"  και τελείωσες. Δεν θα χάσεις κανένα μελλοντικό θέμα, γιατί πολύ απλά δεν δημιουργούμε κατηγορίες/φόρουμς,η δομή είναι όπως έχει, αλλά μέσα στις υπάρχουσες κατηγορίες/φόρουμς αναρτώνται τα νέα θέματα, άρα δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις κάποιο νέο θέμα.

• Χρήσιμο (+) x 4

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 217 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Να ρωτήσω πως πάει η αναβάθμιση παιδιά ;
Ποτέ με το καλό θα την δούμε ;

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 898 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΠειραιάς

@

Νίκο δεν έχει αποφασιστεί ακόμα χρονοδιάγραμμα για την αναβάθμιση του φόρουμ. :rolleyes:

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη