Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Kayfun Prime by SXK

* * * * * 1 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
255 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Δημήτρη η τρύπα του αέρα κάτω από την αντίσταση είναι αρκετά πιο μικρή από τον 5αρη και αυτό από μόνο του αλλάζει γεύση και αέρα.

Δεν την μέτρησα αλλά την υπολογίσα με το μάτι κάπου στα 2mm.

Τον έστησα και τον άτμισα άμεσα, από ανυπομονησία, οπότε οι μετρήσεις έπονται.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Οι τρύπες του MTL είναι 1,2mm / 1,4mm / 1,6mm οπότε μπορεί να γίνει ακόμα πιό σφικτός  ;)

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Mπράβο Νίκο @

για τη δημοσίευσή σου με τα συμπεράσματα για τον ατμοποιητή ειδικά για την φωτό με τα ορινγκς η οποία θα φανεί χρήσιμη σε πολλούς κατόχους. :respect: :goodpost:

Συμφωνώ με τον γιατρό @

ότι ο 5άρης με το MTL κιτ και συγκεκριμένα με το 1,2mm πιν γίνεται αρκετά σφιχτός και για μένα πιο σφιχτός δεν χρειάζεται. :delicious2:

Αδυνατώ να κατανοήσω τί περισσότερο μπορεί να προσφέρει σε γεύση ο prime.

Ήδη οι ατμοποιητές εδώ και αρκετό καιρό έχουν φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο απόδοσης γεύσεων, οπότε δεν καταλαβαίνω το γεγονός ότι κάθε φορά που βγαίνει ένας καινούργιος ατμοποιητής και τον συγκρίνουμε με ένα "παλαιότερο μοντέλο" μας δίνει "καλύτερη γεύση".

Έχει φτάσει η γεύση στο Θεό !!!!!!!

Θα φτάσει άραγε ποτέ στο ανώτατο επίπεδο ;;; :wtf:

Μου έχει τύχει να βγάλω ατμοποιητή από το συρτάρι να τον στήσω και να δοκιμάσω ένα αγαπημένο υγρό που άτμιζα εκείνη την ώρα στον αγαπημένο μου ατμοποιητή.

Έτυχε να μου αρέσει περισσότερο το υγρό στον ατμοποιητή που είχα "συρταρωμένο" !!! :blink:

Το συμπέρασμα για μένα είναι ότι όλα είναι μέσα στο μυαλό μας.

Αν πείσουμε τον εαυτό μας ότι ατμίζουμε με τον καλύτερο ατμοποιητή του πλανήτη τότε θα πάρουμε και την πιο ωραία γευστική εμπειρία.

Δυστυχώς για την τσέπη μας και ευτυχώς γιατί είναι κάτι που μας κρατάει στον ατμό, το κυνήγι του χαμένου "Άγιου δισκοπότηρου" της γεύσης συνεχίζεται.......... :rolleyes:

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Για να δείτε τί καλή Κυβέρνηση έχουμε βρε αχαΐρευτοι :lol:  :lol:  :lol: Με την απαγόρευση αγορών δεν θα παίρνουμε 3-4 ατμοποιητές τον μήνα και αναγκαστικά θα συγκρίνουμε πιό ρεαλιστικά το τί έχουμε ή θ' αγοράζουμε πιό μαζεμένα εφόσον πειστούμε ότι κάτι αξίζει (και μας παίρνει εννοείται).

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 244 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019

Σωστός ο Δημήτρης :lol: :lol: :lol: Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί του και θα υποθέσω ότι κάποιοι ατμιστές στην Κυβέρνηση δεν έμεναν ικανοποιημένοι από τα reviews, οπότε σκέφτηκαν, "Πως θα το διορθώσουμε αυτό ωρέ..?? Βάλτους μια απαγόρευση διασυνοριακών..." :pullhair: 

Επί του θέματος τώρα, σήμερα έβαλα το drip tip του KF mini v3 και έχω την εντύπωση ότι άνοιξε ελαφρώς η τζούρα.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις

Έφτασε η ώρα και για τα δικά μου συμπεράσματα από την ολιγοήμερη συμβίωσή μου με τον Prime

Θα μπω κατευθείαν στην ουσία μιας και τα του ατμοποιητή αναφέρθηκαν αναλυτικότατα και από τον @Μακη και τον @

.

Ο ατμοποιητής στήθηκε την πρώτη φορά με SS316L 0,25mm 6 σπείρες σε 2,5 πυρήνα και αντίσταση περίπου στο 1 ohm.

Έβαλα ένα "καπνικό" που στην πρώτη δοκιμή,μετά από 1 εβδομάδα, ήταν ξερό ενώ μετά την μηνιαία ομογενοποίηση απέκτησε μια ελαφριά γλυκάδα.

Μιλάω για το KML της E Liquid France.

Ο λόγος της πρώτης δοκιμής με το συγκεκριμένο είναι γιατί είχα την περιέργεια πως θα μου το αποδώσει.

Λόγω του γεγονότος ότι είχα συζητήσει αρκετά με το Μάκη για τη συμπεριφορά του ατμοποιητή ήμουν υποψιασμένος για το τι θα ακολουθούσε.

Όντως μου το απέδωσε όπως περίμενα δηλαδή ένα ξερό "καπνικό" με μια ελαφρώς γλυκιά επίγευση στο τελείωμα.

Πλούσιος και πυκνός ατμός με πολύ απαλή τζούρα.

Πρώτο τεστ θετικό.

Έφτασε και η ώρα για το πραγματικό crash test.

Φυσικά με το υγρό που έχω ατμίσει πάνω από 500ml και δεν είναι άλλο από το Divino Cigar.

Στήσιμο του ατμοποιητή με το ίδιο σύρμα και σπείρες.

KayfunPrime1.md.jpg

Μπήκε το απαραίτητο βαμβάκι το οποίο αφράτεψα αρκετά.

KayfunPrime2.md.jpg

Έβαλα τα βαμβάκια στις υποδοχές χωρίς να τα ζορίζω τα πότισα και γέμισα το μικρό τανκ με τα 2 ml.

KayfunPrime3.md.jpg

Άνοιξα το τανκ 1 και 1/2 στροφή και τον άτμισα.

Επιτέλους ένας Kayfun, ήταν η πρώτη σκέψη που μου ήρθε στο μυαλό.

Η απόδοση του υγρού όπως την ξέρω και μου αρέσει, το ντουμάνι πλούσιο και η τροφοδοσία απρόσκοπτη.

Επιτέλους ο SvoeMesto κατάλαβε ότι το κοινό των Kayfun είναι οι σφιχτοτζούρηδες και όχι οι αεράτοι.

Η τζούρα στην πιο μεγάλη τρύπα μου θύμισε τον KL+.

Ναι θα ήθελα όπως είπε ο @

και συμφώνησα, λίγο αέρα παραπάνω.

Θα προτιμούσα αντί για την μικρότερη πλαινή τρύπα που για να ατμίσεις όχι μάγουλα, πνευμόνια κάνεις, :lol: να είχε μια τρύπα στα 2,2 mm.

Ναι θυμίζει σε πολλά σημεία τον KV5 αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

Δεν έχει την τραχιά και ξερή τζούρα του 5αρη που σε ανάγκαζε ακόμη και να κατέβεις νικοτίνη.

Αντ αυτού έχει μια smooth και πυκνή τζούρα που πιστεύω ότι θα καλύψει απόλυτα και τον πλέον απαιτητικό.

Όλα τέλεια λοιπόν θα πει κάποιος.

Χμ!!! όχι όλα.

Έχει "πρόβλημα" υπερτοφοδοσίας στο γέμισμα.

Με κάποιο τρόπο με τελείως κλειστά τα υγρά κατά το κλείσιμο του πάνω καπακιού λόγω της υποπίεσης περνούν υγρά στο βαμβάκι-αντίσταση.

Αυτό που πρέπει να κάνει κάποιος είναι να ατμίσει μερικές τζούρες με κλειστά τα υγρά έτσι ώστε να εξατμιστεί η περίσσεια των υγρών που υπάρχουν στο βαμβάκι.

Κατόπιν ανοίγουμε τα υγρά και ατμίζουμε κανονικά.

Πρόβλημα διαρροών δεν αντιμετώπισα ακόμη και όταν άνοιξα τα υγρά ενώ δεν είχα ατμίσει πρώτα με κλειστά.

Σε εκείνο το σημείο όμως οι μπουρμπουλήθρες ήταν αρκετά πιο έντονες και με μεγαλύτερη διάρκεια έως ότου ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

Πιστεύω ότι το πρόβλημα δημιουργείται λόγω του γεγονότος ότι η καμπάνα έχει μεγαλύτερες τρύπες περιφερειακά σε σχέση με τον 5αρη και το oring που υποτίθεται ότι την στεγανοποιεί, έτσι ώστε να μην περνούν τα υγρά στο deck, ίσως δεν επαρκεί.

Επίσης λόγω των μεγαλύτερων οπών στην καμπάνα θέλει λιγότερο άνοιγμα από τον 5αρη.

Τελική αποτίμηση,ο Prime φτιάχτηκε για τους απανταχού Kayfunάκηδες και σαν τέτοιος πέτυχε.

Βελτίωσε την ξερή τζούρα των προηγούμενων, αντικαθιστώντας την με απαλή και γεμάτη.

Έχει λίγο αυξημένη κατανάλωση, αλλά είναι αναμενόμενο με την ποσότητα του ατμού που παράγει.

Αν δεν είχε και το πρόβλημα της υπερτοφοδοσίας στο γέμισμα τότε θα μιλούσαμε για το τέλειο update.

Και να μην το ξεχάσω, η τρύπα κάτω από την αντίσταση είναι 1,8mm.

Καλά ατμίσματα. :)

• Μου αρέσει (+) x 9
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 244 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019

Ευχαριστούμε για τα συμπεράσματα Δημήτρη :tatice_06: Έχω 150ml Divino Cigar στο ντουλάπι και με περιμένουν  :D 

Μετά από μια εβδομάδα χρήσης εξακολουθώ να επιβεβαιώνω ότι είναι ο πιο απροβλημάτιστος RTA που είχα ποτέ, ενώ από κατανάλωση είναι ακριβώς στα επίπεδά μου, περίπου 4 ml ημερησίως (Την προηγούμενη εβδομάδα π.χ. σε 4ωρη νυχτερινή έξοδο, ο Skyline στέρεψε.... ευτυχώς που είχα και δεύτερο σετ μαζί).

Οι δοκιμές συνεχίζονται....

Α, παραλίγο να το ξεχάσω.... Κάποιος σε γειτονικό forum θα ήθελε να έχει αντί για την τρύπα των 2mm, μια ακόμα πιο μικρή :wtf: 

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις

Α, παραλίγο να το ξεχάσω.... Κάποιος σε γειτονικό forum θα ήθελε να έχει αντί για την τρύπα των 2mm, μια ακόμα πιο μικρή :wtf:

Μπορεί να ήταν σαξοφωνίστας και να ήθελε να κάνει γυμναστική στα πνευμόνια του. :lol: :lol: :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 7

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 176 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Ωραια παρουσιαση @

τοσο καλο καπνικο το Divino?!

Aυτο το θεμα με την υπερτροφοδοσια στην αναπληρωση το ειχαν αναφερει και οι reviewer οπως ο Tod αν θυμαμαι καλα.

Εχω την εντυπωση χωρις να τον εχω ατμισει οτι ισως με το extension να εχει καλυτερη αναλυση λογο υψηλοτερης καμπανα και πιο δροσερο ατμο,

αλλα μετα διαβασα απο καποιους ατμιστες οτι δεν παιζει καλα,anyway.

Kαλοατμιστο :goodpost:  :goodpost:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις

@

Θοδωρή όσο αφορά το Divino, σε μένα και αρκετούς που τους αρέσουν τα καπνικά αρέσει πολύ.

Έχω μόνιμο απόθεμα.

Το θεωρώ ίσως το καλύτερο καπνικό της Ecig.

Αν έχεις κοντά σου κάποιο κατάστημα μπορείς να πας να το δοκιμάσεις μιας και υπάρχει και σε έτοιμο. ;)

Ευχαριστώ για τις ευχές αλλά ο συγκεκριμένος είναι του @Μακη και θα επιστραφεί. :(

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης
Οταν το ατμιζα το θεωρουσα ως οτι καλυτερο εχει φτιαξει η ecig.Πλεον δεν μπορω να το ατμισω.

Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Πώς τα ατμίζετε αυτά τα καπνικά ρε παιδιά; :tongue_updown: :tongue_fingersear: 

Βρωμάνε........ :toohot:

Βάλτε μέσα καμιά κρεμομπισκοτοβανίλια να γουστάρετε. :delicious2:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις

Την ίδια απορία έχω και εγώ. :WhatHeMeans:

Πως ατμίζετε αυτές τις καραμελομπισκοτοβανίλιες; :hahaha:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

αν δεν βάλετε φραουλιτσες μπανανιτσες κτλ τκλ ...τπτ τσάμπα άνδρες....

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 6
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 176 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Φραουλα ατμιζω πριν ενα διαστημα μετα μητε να την δω,το κακο δεν ειναι πιστευω οτι δεν μας αρεσουν πολυ τα γλυκα υγρα,

αλλα οτι δεν υπαρχουν πολλα αξιολογα υγρα βρε παιδια σε αυτη την κατηγορια με ισορροπια δλδ να μην σε μπουχτιζουν μετα απο λιγο και κουρζουν τον ουρανισκο.

Τσακιζω χειμωνα καλοκαιρι δροσερα υγρα μονο στυλ snake bite,snake oil.

Ξεκουραζουν τους καλυκες απο τα  συνηθισμενα και μην ειμαστε offtopic παιζουν πολυ καλα σε καιφουν :ok:

Την μπανανα την γουσταρω πολυ οχι μονη της ομως,αλλα με παρεα γκουρμεδιαρικη να ναι :lol:

Παντως εχω την εντυπωση οτι εαν πετυχει σε υγρο η μπανανα την ατμιζω χωρις αυριο. πολυ ευκολα :rolleyes:

Επεξεργάσθηκε απο teo77, 23 Νοέμβριος 2017 - 21:47.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   gusfraba

gusfraba

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγελης
  • ΠεριοχήΧαλκιδα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:swag + kayfun prime
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:PC Gaming :)

Καλησπερα σας. θα δοκιμασω και με πιο ψιλο συρμα . τωρα ειμαι νικοτινη 6 .επισης ενω μου εδιχνε εχθες την αντισταση οτι ειναι 0,74 σημερα ειναι 0,70 ..... και δεν μου αραισει το υγρο τελικα .... :D (bright tobacco - liqua)  εκανα ενα της nobacco (2straight) πριν λιγο καιρο και καλα τα πηγαινα . τελευταια ειχα after8 smoke και smoke x καλα και αυτα μου φανηκαν .γενικα δεν εχω βρει ενα που να πω οτι τρελαθηκα.και κατι αλο ποτε καταλαβαινω οτι η αντισταση θελει αντικατασταση η καθε ποτε πρεπει να την αλαζω.επισης σημερα παρατηρησα πολλα σκασιματα του υγρου .

OFFLINE   gusfraba

gusfraba

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγελης
  • ΠεριοχήΧαλκιδα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:swag + kayfun prime
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:PC Gaming :)

Και εδω το mod μου με τον prime  :)  και τα εργαλεια μου. πειστευω ειναι αρκετα για αρχη.

142,14K   7 Αριθμός λήψεων

93,53K   7 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Καλησπερα σας. θα δοκιμασω και με πιο ψιλο συρμα . τωρα ειμαι νικοτινη 6 .επισης ενω μου εδιχνε εχθες την αντισταση οτι ειναι 0,74 σημερα ειναι 0,70 ..... και δεν μου αραισει το υγρο τελικα .... :D (bright tobacco - liqua)  εκανα ενα της nobacco (2straight) πριν λιγο καιρο και καλα τα πηγαινα . τελευταια ειχα after8 smoke και smoke x καλα και αυτα μου φανηκαν .γενικα δεν εχω βρει ενα που να πω οτι τρελαθηκα.και κατι αλο ποτε καταλαβαινω οτι η αντισταση θελει αντικατασταση η καθε ποτε πρεπει να την αλαζω.επισης σημερα παρατηρησα πολλα σκασιματα του υγρου .

H γεύση είναι υποκειμενική.

Πάρε σβάρνα τα μαγαζιά και δοκίμαζε στα δοκιμαστήρια γεύσεις μέχρι να καταλήξεις σε κάποιες που σου αρέσουν.

Το βαμβάκι και την αντίσταση τα αλλάζεις ανάλογα με το πόσο "βρώμικο" - σκούρο είναι το υγρό σου.

Μου έχει τύχει να αλλάξω βαμβάκι στο δεύτερο τανκάκι αλλά και μετά από 5 τανκάκια με "καθαρό" υγρό.

Ανοίγεις το βλέπεις και ανάλογα πράττεις.

Αν είναι πολύ σκούρο και έχει πιάσει μάκα τα αλλάζεις.

Ένας μπούσουλας είναι βαμβάκι κάθε 2 με 3 τανκάκια και αντίσταση κάθε 4 με 6.

Τα σκασίματα συμβαίνουν σε όλους μετά από λίγο, όταν παλιώνει το βαμβάκι και οι απόψεις γιατί συμβαίνουν είναι διχασμένες.

Μια χαρά είναι τα εργαλεία, το μόνο που σου λείπει είναι ένα κουροεργαλείο για να κάνεις και ωραίες αντιστάσεις, αλλά όλα θα έρθουν σιγά σιγά. :)

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις

Διονύση σου τα έγραψε και ο Μάκης και εγώ στο pm που σου έστειλα.

Τα υγρά αποδίδονται αρκετά διαφορετικά σε επισκευάσιμους ατμοποιητές απ ότι σε εργοστασιακούς.

Κατά κανόνα οι καλοί επισκευάσιμοι είναι σαφώς ανώτεροι γευστικά από τους εργοστασιακούς.

Δεν είναι παράξενο ότι κάποιο υγρό που σου άρεσε σε κάποιο εργοστασιακό ατμοποιητή δεν σου άρεσε σε επισκευάσιμο.

Προφανώς η επιπλέον ανάλυση του επισκευάσιμου ανέδειξε κάποιες πτυχές του αρώματος που δεν ανέλυε ο εργοστασιακός και το συνολικό αποτέλεσμα ήταν υποδεέστερο των προσδοκιών.

Υγρό δεν μπορεί να σου προτείνει κανένας γιατί τα γούστα όλων μας είναι διαφορετικά.

Ο μόνος τρόπος για να καταλήξεις σε υγρό που σε ικανοποιεί είναι να δοκιμάσεις διάφορα μέχρι να καταλήξεις σε κάποιο/α .

Δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχουν τόσα πολλά αρώματα και τόσες διαφορετικές γεύσεις.

Τα σκασίματα κατά την άποψή μου προέρχονται από λάθος ποσότητα βαμβακιού.

Παίξε λίγο με το βαμβάκι μέχρι να καταλήξεις στην κατάλληλη ποσότητα.

Όλοι μας μάθαμε μετά από πολλούς πειραματισμούς και για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα.

Υπάρχει αυτό που λέμε "καμπύλη εκμάθησης" ενός ατμοποιητή και είναι ο χρόνος που χρειάζεται ένας νέος χρήστης μέχρι να μάθει την σωστή και απροβλημάτιστη λειτουργία του.

Συνέχισε τους πειραματισμούς και θα βρεις το σημείο που σε καλύπτει.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Θα συμφωνήσω με την καμπύλη εκμάθησης, αλλά η πλειοψηφία μας λόγω Κίνας έπαιρνε τουλάχιστον έναν ατμοποιητή τον μήνα, οπότε για ποιά καμπύλη μιλάμε;

Επιπλέον για τα αρώματα θα ήθελα να συμπληρώσω ότι παράγοντες όπως κορεσμός γεύσης, φαγητό που προηγήθηκε, ποτό, ένα ψιλοκρύωμα, υγρασία και γενικά καιρός, μπορούν να μεταβάλλουν δραματικά την γεύση. Υπάρχουν υγρά που μου φαίνονται από καταπληκτικά έως αδιάφορα και μιλάω για τον ίδιο ατμοποιητή με το ίδιο στήσιμο.

Οπότε grab the egg and cut it off  :D  :D  :D

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη