Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Kayfun Prime by SXK

* * * * * 1 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
255 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   fwtoman

fwtoman

Member

• VF Members
  • 14 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΛΟΥΤΡΑΚΙ
Να πω ότι τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά τον κλωνο kayfun 3.1
Μόλις δοκίμασα τον prime αμέσως μου τον θύμησε...
Καπνικα δεν έχω βάλει ποτέ σε κανέναν... Και κάποιες φορές που δοκίμασα από φίλους μου θυμισε την κακία συνήθεια που είχα περίπου 28 χρόνια...και δεν μου άρεσαν καθόλου

Ο prime είναι πολύ ποιο σφιχτός από τον hussar, ακόμα και με το 1,3 πιν πάνω, και με πολύ λίγο ανοιχτό το airflow
Προτιμώ τις ποιο σφιχτές τζούρες... Όχι ότι δεν θα κάνω και ποιο αερατους

Επίσης όσους ατμοποιητες δοκίμασα με πλαστικό τανκ κατι με χάλαγε... Ναι είμαι περίεργος
Οπότε δοκίμασα hussar με πλαστικό, 1 τανκ έκανα και στο καπάκι μπήκε πάνω το ατσάλινο τανκ και από τότε εκεί ακόμα είναι
Πιστεύω ότι οι ατμοποιητες με γυάλινο τανκ αποδίδουν καλύτερα την γεύση και αναλύουν καλύτερα τα υγρά
Οπότε και εδώ ο prime βγαίνει μπροστά

Στην πράξη τώρα να πω την εμπειρία μου
Έχω τον hussar 3 μήνες περίπου και απο τον 2 μήνα έβαλα για ατμισμα λεμον ταρτ από Flavor boss
Δεν μπορώ να πω ότι με τρέλανε το υγρό... Το ένιωθα πολύ άτονο και λίγο άγευστο... Έπαιρνα λεμοναδα και κάπου στο βάθος στον κήπο λίγο τάρτα...
Ώσπου πριν καμιά 10 μέρες πήρα τον πραιμ και του έβαλα και σε αυτόν το λεμον ταρτ... Έπαθα πλάκα, ξαφνικά πήρα γεύση και έντονη γεύση μάλιστα... Ξαφνικά η τάρτα από το βάθος βγήκε μπροστά...
Σκέφτηκα για λίγο ότι ωρίμασε το υγρό ξαφνικά , δεν μπορεί να παίρνω τοσο διαφορετική γεύση...
Ξανα έστησα τον hussar και του έβαλα πάλι την λεμονοταρτα... Πάλι τα ίδια... Απογοήτευση...
Τώρα του βάζω πανω αλλά υγρά να δω με ποιο θα μου αρέσει
Καλώς ο hussar δεν λέω, σε γενικές γραμμές, αλλά εμένα δεν με τρέλανε
Πωωωω τώρα που το ανέβασα είδα τι σεντόνι έγραψα

Επεξεργάσθηκε απο fwtoman, 14 Δεκέμβριος 2017 - 22:39.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   JOHN K

JOHN K

Newbie

• Members
  • 1 Δημοσιεύσεις
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:high end mods and rtas-rdas k sxk clones
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ταξιδια,θεατρο,σινεμα,μουσικη,bars,διαβασμα,βολτες στην εξοχη,μπασκετ,handball.

Πολυ ομορφη κ αναλυτικη παρουσιαση φιλε Μακη,να εισαι καλα!!!Τον αγορασα χτες απο Zerobacco Ν.Σμυρνης κ εγω κ πραγματικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος κ απο την κατασκευη του και την αποδοση του.Τον εστησα με 26 gauge σε 2,5 πυρηνα 0,72ohm στα 21watts,3.90volts δειχνει στο VaporFlask stout mod με Mad juice ''La frozo''3mg nicotine και η γευση που αποδιδει ειναι υπεροχη!!!

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Έχει αγοράσει κανείς τον γνήσιο για να μας πει αν έχει διαρροές, πώς είναι τα σπειρώματα, κλπ ή θα πρέπει να τον αγοράσω για να σας πω; Φυσικά καλό θα ήταν να γίνει συγκριτικό, αλλά χλωμό το βλέπω να έχει κανείς και τους 2!

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Δημήτρη @

Please Login or Register to see this Hidden Content

είχα στα χέρια μου τον Prime της SXK του Μάκη @

και τον δοκίμαζα για 2 εβδομάδες.

Δεν είχε την παραμικρή διαρροή και από ποιότητα κατασκευής ήταν άψογος.

Τον γνήσιο δεν ξέρω αν τον έχει κανείς δεδομένου ότι ο κλώνος της SXK είναι πολύ καλός και κατά την γνώμη μου δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα.

Μάλλον θα πρέπει να αγοράσεις τον γνήσιο για να μας πεις την γνώμη σου. :rolleyes:

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Δεν είχα ξετρελλαθεί Μάκη από τον Kf5 (γνήσιο και κλώνο) ούτε στις διαρροές, ούτε στην γεύση (τους έχω και τους 2 σε απόσυρση) και γιαυτό είμαι επιφυλακτικός για τον prime.

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο
Εγω ειχα και τον γνήσιο ( Τον πήρα την προηγούμενη εβδομάδα για τον γαμπρό ) μια βδομάδα που τον είχα δεν κατάλαβα καμια ΜΑ καμια διαφορά
Τον kf5 τον έκανα ένα στήσιμο και τον παράτησα , Ο Prime δεν έχει καμια σχέση με kf5 & kf3
@ ΟΛΑ αυτα για το δικό μου γούστο , Υπάρχουν παιδια που τον 3 & 5 τους έχουν για βασικούς
@ Διαρροή και υπέρ τροφοδοσία ( που αναφέρουν κάποιοι ) δεν αντιμετώπισα ποτε

Επεξεργάσθηκε απο Hraklis, 02 Ιανουάριος 2018 - 13:08.

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 244 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019

Η μοναδική φορά που είχα διαρροή, ήταν την προηγούμενο εβδομάδα, όταν διαπίστωσα ότι είχε φύγει από τη θέση του το πάνω o-ring του deck. Βέβαια, όπως είχα πει

, το o-ring αυτό ήταν μεγαλύτερο. Όταν έβαλα το σωστό (8*1) το πρόβλημα αποκαταστάθηκε.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Θα συμφωνήσω με το Νίκο, ότι και σε μένα στις 10 ημέρες που τον είχα στα χέρια μου, διαρροή ούτε κατά διάνοια.

Διαρροή θα πάρεις μόνο ή από λάθος,πολύ λάθος όμως, στήσιμο ή από πρόβλημα σε κάποιο oring. 

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   alexost

alexost

Newbie

• Members
  • 3 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αλέξανδρος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun mini V3, V5, prime, skyline, pico, Taifun GS II, Fodi f2, Merlin mini

Εγώ έχω την έκδοση του YFTK εδώ και ένα μήνα και εκτός από λίγο γουργούρισμα μετά την αναπλήρωση κάποιες φορές, δεν είχα διαρροές. Μόνο δάκρυα περιμετρικά του top cap όταν τον αφήνω να στέκεται με τα υγρά κλειστά. Λέτε να νιώθει μοναξιά?  :) (Αυτό βέβαια μου το κάνει και ο μινι 3, οπότε, ναι, οι Kayfun έχουν ψυχή!)

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 244 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝίκαια

Τις τελευταίες δύο εβδομάδες, έχω αλλάξει το εξωτερικό o-ring του top cap (το 11*1), με ένα μικρότερο (9*1), με αποτέλεσμα να μην έχω πλεον υπερτροφοδοσία μετά από κάθε γέμισμα :)

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Το πρόβλημα διορθώθηκε γιατί μάλλον το προηγούμενο ορινγκ ήταν φθαρμένο.

Με αυτό που γράφεις ότι έκανες Νίκο νομίζω ότι λογικό θα ήταν με το πιο λεπτό ορινγκ να μην σφραγίζει αεροστεγώς.

Δηλαδή στην ουσία θα έπρεπε αν και τα δύο ορινγκς ήταν καλά να συμβαίνει το αντίθετο από αυτό που συνέβη σε σένα.

Τα παραπάνω ισχύουν αν ήταν καλό το ορινγκ 11Χ1 που είχες τοποθετημένο, αλλά για να είχες διαρροή πάει να πει ότι ήταν 100% φθαρμένο.

Όπως βλέπουμε και στην παρακάτω εικόνα ο κατασκευαστής βάζει 11mmΧ1mm.

prime_exploded_view.jpg

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις

@

Μάκη δεν έχει να κάνει με διαρροή αλλά με το γουργουρητό στην αναπλήρωση.

Με αυτό που έκανε ο Νίκος σταμάτησε.

Απ ότι έχω καταλάβει έχει δυο αυλάκια στις εσωτερικές σπείρες του top cap και με το 11x1 τα κλείνει και δεν μπορεί να διώξει τον αέρα στο βίδωμα με αποτέλεσμα να σπρώχνει τα υγρά μέσα στο deck.

Με το μικρότερο oring αυτό το πρόβλημα λύνεται και γουργουρητό στην αναπλήρωση τέλος. 

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 244 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝίκαια

Αυτό που λέει ο Δημήτρης εννοώ Μάκη, γουργουρητό μετά από την αναπλήρωση υγρού. Κατά τα άλλα, θεόστεγνος :D

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Εγώ πάντως δεν έχω ούτε γουργουρητό ούτε υπερτροφοδοσία κατά την αναπλήρωση.

Δημήτρη @

θυμάσαι με τον Prime του Μάκη που μου είχες πει ότι συνέβαινε αυτό;

Έ λοιπόν όταν μου τον έδωσες και άλλαξα το ορινγκ Νο 11 (8Χ1) διορθώθηκε το πρόβλημα και δεν είχα γουργουρητά.

Το ίδιο και ο δικός μου (καινούργιος) δεν είχε ποτέ θέμα.

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

@makis66@redortho

Να τον αγορασω; Τι λετε; Εως τωρα εχω ares 4 ml και siren 2 4,5 ml και sxk doggystyle x2. Απο τον αρη και τον σειρηνα δεν εχω μεινει και πολυ ευχαριστημενος λογω διαρροων. Βαρεθηκα πλεον. Τι λετε για αυτον το κλωνο; Εχω δει οτι υπαρχει και κιτ που τον κανει 4 ml , να το παρω; Οι εντυπωσεις σας ποιες ειναι;

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Επεξεργάσθηκε απο fobmove, 12 Μάρτιος 2018 - 19:49.

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις

@

Προσωπικά θα τον πρότεινα σαν ατμοποιητή.

Πολύ καλή κατασκευή από την SXK και με αμελητέες διαφορές σε σχέση με τον αυθεντικό.

Πολύ ωραία απαλή και πυκνή τζούρα, πολύ καλή γεύση, εύκολη αναπλήρωση και η τιμή του κλώνου δεν είναι απαγορευτική.

Τον προτιμώ με το κοντό τανκ λόγω πιο συμμαζεμένης εμφάνισης και πιο καλής γεύσης.

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

@

Εκανα τη παραγγελια, μολις θα ερθει θα γραψω εντυπωσεις και τυχον προβληματα (ελπιζω οχι).

Ευχαριστω για τη βοηθεια.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις

Δεν πιστεύω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.

Είναι ένας εύκολος και βολικός ατμοποιητής.

Ότι και να σε προβληματίσει πάντως εδώ είμαστε. ;) 

Καλή παραλαβή και καλοάτμιστος. :)  

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη