Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Kayfun Prime by SXK

* * * * * 1 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
255 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Μολις ερθει, να του αλλαξω λετε λαστιχακια και να βαλω τα γνησια; Να παω να τα παρω να τα εχω ετοιμα;

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Καλό θα ήταν να βάλεις τα γνήσια, υπάρχουν παντού και είναι φθηνά.

Εγώ τα άλλαξα όταν κατάλαβα μια άσχημη γεύση από υγρό που είχε μείνει μέσα στον Prime μερικές μέρες.

Αφού τα άλλαξα και μετά, δεν ξαναείχα το ίδιο φαινόμενο.

Προσοχή στην αλλαγή τους.

Τα ορινγκς που φοράει ο κλώνος είναι ότι νάναι, γι αυτό συμβουλέψου το σχεδιάγραμμα που έχω βάλει

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο

Καλημέρα ​Ναι​ θα δεις διαφορα  :WhatHeMeans:                                                                                                         # Μακη τωρα ειδα ότι απαντησες  :ok:

Επεξεργάσθηκε απο Hraklis, 13 Μάρτιος 2018 - 08:55.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

2.5 ευρω το σετ. Πηρα 2, ετσι για να υπαρχουν. :)

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Ερωτηση για στησιμο. Να βαμβακωσω λετε με muji...με bacon v2 ή με bacon αυτο το νεο; Το συρμα που στηνω ειναι 3αρης πυρηνας ανοιχτες 6 σπειρες σε kanthal. 

Αληθεια, τελικα με το kanthal τι εγινε;

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις

Εγω στηνω σε 2.5 π 6 σπειρες λιγο ​ανοιχτες 0.32 kanthal και βαμβακι CB V2 το απλο .θελει Λιγο περισσοτερο βαμβακι  :)

Επεξεργάσθηκε απο Hraklis, 13 Μάρτιος 2018 - 09:39.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Κάνε τις δοκιμές σου και δες που σε ευχαριστεί περισσότερο.

Προσωπικά θα σου πρότεινα normal σύρματα έως 26awg (0,4mm), γιατί θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος ατμοποιητής δεν φτιάχτηκε για χοντρά σύρματα και πολλά watt.

Τα βαμβάκια που αναφέρεις είναι μια χαρά.

Σχετικά με το Kanthal πιστεύω ότι μέσα στην εβδομάδα θα έχουμε νεώτερα.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 244 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019

@

εγώ στήνω σε 2.5 πυρήνα, 6-8 σπείρες ανάλογα τα κέφια (εννοώ πόσο καλά βλέπω, ας όψεται η πρεσβυωπία :lol:) και 11-12watt. Βαμβάκι αυτή την περίοδο χρησιμοποιώ ένα muji της UD, το οποίο, επειδή κάθε pad είναι αεροστεγώς κλεισμένο και συμπιεσμένο, με βολεύει πολύ στο να το κόβω σε λωρίδες.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

@

Μαλλον το ιδιο στησιμο θα κανω και εγω. 

Ερωτηση προς ολους:

Εχω ακουσει οτι τα μεταλλα που κατασκευαζει πχ η sxk τον κλωνο της δεν ειναι τα ιδια με αυτα που εχει ο γνησιος. Επισης λενε μερικοι οτι ακριβως για αυτον τον λογο πληρωνεις τα παραπανω χρηματα για να αγορασεις τον γνησιο διοτι τα μεταλλα των κλωνων δεν ειναι και οτι καλυτερο οταν θερμαινονται. Βεβαια αυτο που "τρωει" τη μεγιστη θερμοκρασια ειναι το συρμα και το βαμβακι. Μεγαλη θερμοκρασια ομως λενε οτι τρωει και η καμπανα και οι πολοι. Τωρα αυτο για να πουμε με σοβαροτητα αν ισχυει θα πρεπει να αναλυσουμε τα μεταλλα του κλωνου και μετα να αποφανθουμε περι του θεματος εχοντας κατι στα χερια μας και οχι θεωριες.

Τι λετε, αν τελικα δω οτι με βολευει σαν ατμοποιητης, αξιζει να παω να παρω τον γνησιο για θεμα υγειας και μονο ή ολα αυτα ειναι θεωριες; Γνωριζουμε απο τι μεταλλα φτιαχνεται ο κλωνος ή απλα στηριζομαστε σε αυτα που γραφει ο Κινεζος; Μηπως τελικα αυτο πληρωνει καποιος που θα αγορασει τον γνησιο;

Δεν ξερω. Αν δω οτι με βολευει σαν ατμοποιητης θα παω να παρω τον γνησιο να εχω το κεφαλι μου ησυχο, εστω και απο αυτο. Το να παω τα μεταλλα για αναλυση πιστευω θα κοστισει παραπανω απο το να αγορασω το γνησιο αφου δω οτι με βολευει σαν ατμοποιητης.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Σίγουρα κανείς δε γνωρίζει αν τα μέταλλα που χρησιμοποιούνται στους κλώνους είναι πράγματι αυτά που λένε οι Κινέζικες εταιρίες. Από την άλλη όμως μήπως γνωρίζουμε για τους αυθεντικούς? Υπήρξε περιστατικό γνήσιου πανάκριβου Ελβετικού ατμοποιητή που δεν χρησιμοποιούσαν τα μέταλλα που διαφήμιζαν και το παραδέχτηκε και η ίδια η εταιρία. Τέλος πάντων νομίζω πως πολλές φορές στο άτμισμα διυλίζουμε τον κώνωπα. Και δεν αναφέρομαι προσωπικά σ'εσένα αλλά σε όλους μας. Όταν καπνίζαμε δεν μας απασχολούσε τίποτα και βάζαμε στον οργανισμό μας πίσσα, διοξείδιο του άνθρακα και χιλιάδες άλλα δηλητήρια. Τώρα ασχολούμαστε αν το SS304 είναι καλύτερο από το 316 κλπ.

Τέλος πάντων για να απαντήσω και στο δίλημμα σου αν με έπαιρνε οικονομικά θα αγόραζα και τον γνήσιο όχι όμως γιατί θεωρώ πιο "υγιεινό" τον αυθεντικό.  

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 13 Μάρτιος 2018 - 16:48.

• Συμφωνώ! (+) x 5
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

ανοίγεις τον ασκό του Αιόλου....η κόντρα μεταξύ κατόχων κλώνων και γνησίων καλά κρατεί εδώ και χρονιά ( και δεν θα τελειώσει πότε ......ο φανατισμός δεν τον αφήνει) ..παρόλα αυτά πολύ καλός φίλος και χρόνια ατμιστης δεν βρήκε καμία διαφορά μεταξύ τους στον συγκεκριμένο πέραν από τα ορινγκ.δεν θέλω να σου σκίσουμε το θέμα όσο αφορά την προτίμηση κλώνος ή γνήσιος, αλλά σίγουρα θέμα υγείας δεν υπάρχει.

• Συμφωνώ! (+) x 5
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
Τουλάχιστον σε θέμα γεύσης δεν έχει καμμία διαφορά
Αριστερά ο γνήσιος Δεξιά ο κλώνος

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Επισυναπτόμενο Αρχείο  image.jpeg   159,08K   9 Αριθμός λήψεων

Επεξεργάσθηκε απο Hraklis, 13 Μάρτιος 2018 - 17:02.

• Μου αρέσει (+) x 8

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

@

Αν οντως αληθευουν αυτα που λενε ορισμενοι (προσωπικα δεν γνωριζω, δεν εχω γνωμη απλη συζητηση κανουμε) τοτε μπορει και να ισχυει το θεμα υγειας. Ας ερθει πρωτα να δω τι κανει...και μαλλον θα παω να τον παρω γνησιο μετα..δεν μπορω να ασχολουμαι και με αυτο μεσα στο μυαλο μου...δεν κοστιζει δα και μια περιουσια...και μονο για να μην υπαρχει στο μυαλο μου αξιζουν τα 100+ ευρω αφου δω οτι με βολευει σαν ατμοποιητης και τελος με το ολο θεμα. :)

Επεξεργάσθηκε απο fobmove, 13 Μάρτιος 2018 - 17:47.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Για μένα στον συγκεκριμένο ατμοποιητή δεν υπάρχει θέμα διλήμματος "γνήσιο ή κλώνο" για το θέμα "ΥΓΕΙΑ".

Όλα είναι μέσα στο μυαλό μας.

Κανείς δε γνωρίζει από τί ατσάλι κατασκευάζεται ο κλώνος αλλά ούτε και ο γνήσιος.

Είναι από το ατσάλι που μας "σερβίρει" η κάθε εταιρεία.

Σίγουρα όμως είναι SS (stainless Steel).

Aν δεν ήταν SS θα σκούριαζε.

Τώρα τί τύπος ατσαλιού είναι δεν μας ενδιαφέρει από άποψη υγείας γιατί οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στον χώρο ατμοποίησης δεν ξεπερνούν τους 150 βαθμούς Κελσίου.

Αν σου αρέσει σαν ατμοποιητής όταν τον πάρεις στα χέρια σου και τον ατμίσεις και σου περισσεύουν 120 ευρώ χτυπάς έναν γνήσιο και είσαι άρχοντας.

Αν θέλεις την γνώμη μου ο κλώνος της SXK είναι μια χαρά, όπως σου είπαν άλλωστε και τα άλλα παιδιά πιο πάνω.

Ένα σετ ορινγκάκια αλλάζεις και τέλος.

Όταν καπνίζαμε δεν νοιαζόμασταν καθόλου τί βάζαμε στα πνευμόνια μας. :laugh1:

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις

@

Επειδή "κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια" στο δίλημμα κλώνος Vs original, η απάντηση είναι μια.

Αγοράζουμε ότι μας ευχαριστεί και αντέχει η τσέπη μας.

Θέμα υγείας δεν υπάρχει εκτός αν κάποιος μπορεί να αποδείξει το αντίθετο.

• Συμφωνώ! (+) x 6
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Ωραίος ατμοποιητης, θα τον ευχαριστηθείς , εγώ λίγες μέρες που τον έχω και το στήνω με 0,4 σύρμα είναι άψογος .
Για τα ορινκ δεν το ήξερα, θα ψάξω να πάρω και εγώ τα γνήσια .
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

@

Υπαρχουν στα 2.5 ευρω το σετακι. Δεν ξερω αν επιτρεπεται να γραψω το ονομα του καταστηματος, αν ψαχτεις παντως στο διαδικτυο θα τα βρεις σε πολυ γνωστη αλυσιδα ατμιστικων ειδων στην Ελλαδα. Απλα γραψε το ονομα του ατμοποιητη και θα σου βγει το ονομα της γνωστης σε ολους μας εταιριας.  :)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις

@

Μπορείς να γράψεις το όνομα του μαγαζιού δεν υπάρχει πρόβλημα.

Δεν είναι διαφήμηση, είναι πληροφορία.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Το μαγαζι απο το οποιο αγορασα τα σετ orings στα 2.5 ευρω εκαστο ειναι η vapeland. Εχουν επισης και πληρη σειρα ανταλλακτικων και για prime αλλα και για taifun gt3 που πηρα και απο αυτα επισης.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Ταιριάζουν κουτι που λεμε? Απο εκει ειχα αγορασει τα ριγκακια αυθεντικα για τον rose και δεν εκανε κανενα...

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη