Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Εταιρείες ταχυμεταφορών

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 212 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kaifun Prime - Taifun GTR

Αφορμή για να ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα, στάθηκε το εξής παράλογο που μου συνέβη σήμερα.

Περίμενα τρεις παραγγελίες, όλες με ACS. Το γραφείο βρίσκεται στην Άμφισσα, 12 km από την Ιτέα που κατοικώ και η εταιρεία κάνει καθημερινα παραδόσεις στην Ιτέα (τους βλέπω κάθε μέρα και η οδηγός είναι γειτόνισα και γνωστή μου).

Επειδή πιο παλία είχα κάποια θέματα με τη συγκεκριμένη εταιρεία, πάντα στις παραγγελίες μου αν έρχονται με ACS βάζω σημείωση "Να γίνει παράδοση στην Ιτέα".

Το πρωί λοιπόν, μου έρχονται δύο μηνύματα να πάω να παραλάβω δύο δέματα από το υποκατάστημα και στο καπάκι, έρχεται το courier να μου παραδόσει το τρίτο δέμα! Για να μην πολυλογώ, το courier ήταν το ίδιο απορρημένο με εμένα και αφού δεν δέχτηκα να μου τα φέρει στο σπίτι μετά τη δουλειά της, πήγα στο υποκατάστημα όπου η υπάλληλος μου είπε ότι η χρέωση είχε γίνει από τα κεντρικά στην Αθήνα, γι'αυτό μου έστειλαν μόνο το ένα.

Στη φωτογραφία από τα δύο δέματα που πήγα να παραλάβω, στο αριστερό υπάρχει η υποσημείωση και στο δεξί, η αυθαίρετη χρέωση της ACS για παραλαβή από το κατάστημα.

Τα συμπεράσματα δικά σας... Τα είπα και ξαλάφρωσα λίγο.

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Νίκο γενικά με τις εταιρείες ταχυμεταφορών γίνεται ένα αλαλούμ.

Εγώ έχω συνηθίσει σε τέτοια φαινόμενα που είναι σχετικά συχνά και πλέον δεν χαλιέμαι.

Με ένα τηλεφώνημα και λίγα γκάζια όλα παίρνουν τον δρόμο τους. :pare:  :mollie:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Και φυσικα μου συμβαινει συνεχεια με την ACS (στην Λαρισα 9 στις 10 περιπτωσεις)......αυτο γινεται οταν δεν ειναι η ACS αυτη που το παιρνει αρχικα το δεμα, αλλα μια αλλη εταιρεια...οπως η RED....η οποια το δινει μετεπειτα στην ACS , γιατι πχ. η RED δεν εχει δικτυο εκτος Αθηνων....οποτε επειδη δεν ειναι "original" ACS το πακετο.....οποτε μου ερχεται ξαφνικα ενα μυνημα στο κινητο (ενω δεν τους εχω μιλησει) και λεει..."κατοπιν τηλ. επικοινωνιας το δεμα σας περιμενει στα γραφεια μας".......ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ.....βεβαια επειδη ειναι κοντα μου (800μετρα απο το σπιτι μου) και βαριεμαι να μπινελικωνω τις κοπελες στο γκισε (εχουμε γινει κ...λος 2-3 φορες), παω το παιρνω και δεν μιλαω πλεον.

Αυτο φυσικα μου το κανει ΜΟΝΟ η ACS......

οπως λενε και οι φιλοι μου οι Λαρισαιοι...κιτςμανκλαει......ιιιχχαα...σουζταλογακι....ΕΤΑΙΡΕΙΑΡΕΣ λεμε....

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 7
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 212 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝίκαια

Όντως είναι θέμα ACS. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με Γεν.Ταχυδρομική, Speedex, ακόμα και με τα ΕΛΤΑ. Να σας πω χαρακτηριστικό παραδείγματα.

Είμαι στο κτήμα στις ελιές, εκτός πόλης και με παίρνει τηλ. ο κουριερ της Γεν.Ταχ. Του λέω που βρίσκομαι και μου απαντάει, κανένα πρόβλημα. Δώσαμε ραντεβού σε κοντινό μου σημείο και το έφερε. Ο δε ταχυδρόμος, επειδή το σπίτι είναι ισόγειο, δεν χτυπάει καν το κουδούνι. Βάζει φωνή απ' τη γωνία... Νίκοοοο, δέμα :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 6
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Carnivorous Vulgaris

Carnivorous Vulgaris

Member

• VF Members
  • 86 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης
  • ΠεριοχήΝότιο Μπανανιστάν
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:P80 - άει στικ 100 - siren2 - κυρ φόντας f2 - χάνταλης
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:η παγκόσμια ειρήνη και η αποστήθιση της διδασκαλίας του Al Bundy

Έχει να κάνει με το τοπικό κατάστημα κατά βάση.

Μακράν χειρότερο τοπικό εδώ η γενική.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 226 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Μένω κέντρο Αθήνας (Ακ. Πλάτωνος). Η μόνη σοβαρή εταιρία στην περιοχή μου είναι η Γενική Ταχυδρομική. Από ACS και EΛTA courier έχω επανειλημμένα προβλήματα στις παραλαβές. Συγκεκριμένα και οι δύο εταιρίες έχουν σύστημα να αφήνουν χαρτάκι για παραλαβή από το κατάστημα λόγω "δήθεν" απουσίας μου. Μου έχει τύχει πάνω από δύο φορές και με τις δύο εταιρίες.   

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 908 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Η ACS χτυπάει μισό κουδούνι  :lotpot: κυριολεκτικά ! Πριν προλάβω να απαντήσω έχει αφήσει χαρτάκι και έχει γίνει καπνός !

Και όταν τους παίρνεις τηλ. σου λένε έλα από εδώ να το παραλάβεις, αλλιώς ξέρω...και άλλο χαρτάκι μετά απο 2 μέρες !

Βρε τι κινητό να αφήνω για επικοινωνία με τον ταχυμεταφορέα, τι σταθερό, τίποτα !

Άντε μετά να κατέβεις να παραλάβεις το δέμα από το μαγαζί στον Πειραιά, κινδυνεύεις να φας και καμμιά κλήση !!!  :mollie:

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   lenovo

lenovo

Member

• VF Members
  • 106 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήHeraclion
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:sxg + medusa
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:vaping - camping

πρώτα κολλανε το χαρτάκι , μετά ισα ισα αγγίζουν το μπουτον του κουδουνιού, ενω συνάμα το μηχανάκι δουλεύει ρελαντί και το δέμα δεν έχει βγει βέβαια ποτε από το κουτί ......

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 579 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Στην Περιοχη μου (3Β) Ο Ταχυδρομος ΕΛΤΑ ποτε δεν εχει τα δεματα πανω του

Καλο αυτο διοτι αν δεν με βρει δεν το πετα στην εισοδο να χαθει

Του ειμαι υποχρεος που δεν μου το πετα και στα σκουπιδια

Αφηνει χαρτακι οτι δεν με βρηκε ενω ποτε δεν χτυπησε κουδουνι

(Ακουω το παπι και βγαινω στο μπαλκονι - Τον γραφει καμερα)

Παω πριν γυρισει απο τη βαρδια του (Αρα το εχει μαζι του και καλα) και το παραλαμβανω απο τη διαλογη

Μου τα χωνουν γιατι δεν περιμενω να παει υπερεσιακα στους κισεδες την επομενη εργασιμη

Εξηγω οτι αν καποιος πρεπει ν αρχισει τα βαρια Γαλλικα ειμαι εγω που περιμενω 2 μηνες απο Βενζινελο σε Βουλα

ενω απο Ιαπωνια εκανε 6 μερες

Αφου βαριεστιμενα ψαξουν ενα τεραστιο σακο μου το πετανε στον παγκο λες και μου κανουν χαρη

Τους ρωταω αν θα επρεπε να το εχει ο ταχυδρομος πανω του και μου λενε Θα μας κανεις ελεγχο ?

Τα ΕΛΤΑ ειναι απο τις πιο παλιες υπηρεσιες για τον Ελληνα πολιτη και λυπαμαι για την καταντια τους

Καμια σχεση με τα χαλια των ΕΛΤΑ τα ΕΛΤΑ Courier

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασιλης
  • ΠεριοχήΣαμος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:DID NextGen genesis TNS genesis Somnium Hybrid V2,Ares,Tilemachos v2 plus,Gini

Έχει να "κάνει" με το ποιος διαχειρίζεται το κατάστημα...ανάλογα την περιοχή.

Πχ. Εδώ Σάμο η ACS είναι άψογη ...αν δεν βρίσκει το "παιδί" το σπίτι με παίρνουν τηλέφωνο στο κινητό να τους πω που είναι.

Ομοίως η SPEEDEX και τα ΕΛΤΑ courier.

Απαράδεκτη εδώ είναι η Γενική Ταχυδρομική....η περιοχή που μένω είναι περίπου 10 χιλιόμετρα απο την πόλη....βλέπω online ότι το δέμα έφτασε Σάμο...ημέρα Δευτέρα όλα αυτά..παίρνω τηλέφωνο.."πότε θα παραλάβω?"....απάντηση..."δεν έχουμε δρομολόγιο σήμερα προς την περιοχή σας"......"πότε έχετε?"....."Παρασκευή έχουμε δρομολόγιο".....απάντηση δική μου..."πλάκα μου κάνετε?ήρθε Δευτέρα και θα το πάρω Παρασκευή??"...κτλ κτλ κτλ

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Παλιά ήταν λίγο καλύτερα.

Τώρα λόγω και της οικονομικής κρίσης, όπως είπες και ανάλογα την περιοχή και τον υπεύθυνο του καταστήματος προσπαθούν να μειώσουν τα δρομολόγια για να κάνουν οικονομία στα καύσιμα.

Αυτό συμβαίνει και σε μένα που είμαι 28 χλμ μακριά από τις εταιρείες ταχυμεταφορών αρκετές φορές.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασιλης
  • ΠεριοχήΣαμος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:DID NextGen genesis TNS genesis Somnium Hybrid V2,Ares,Tilemachos v2 plus,Gini

Ναι αλλά ποιος ο λόγος τότε να πληρώνεις κούριερ....αν είναι να το πάρω σε 5 ημέρες....τόσες κάνει και το απλό ταχυδρομείο.

Το ποιο τρελό που μου έχει τύχει...αγορά από Αγγλία ημέρα Κυριακή...αποστολή από αυτούς Δευτέρα....το παρακολουθώ μέσω trackitonline.ru ...μέχρι Τετάρτη είχε φτάσει Θεσσαλονίκη ..αφού είχε περάσει από Γερμανία...Βουλγαρία....τώρα το τρελό.

Θεσσαλονίκη-Σάμο.....+11 ημέρες!!!!!!!!

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Μη με χαλάτε Παρασκευή βράδυ! Τα έχω ξαναγράψει, άλλη μια για επανάληψη.

• ΕΛΤΑ Πόρτα - Πόρτα: Παράδοση στη δουλειά μου, Νοσοκομείο "Ασκληπιείο Βούλας". SMS Δε σας βρήκαμε. Τηλεφωνική επικοινωνία: Ά δεν είναι πολυκατοικία;
  • ACS: Παράδοση στη δουλειά μου, Νοσοκομείο "Ασκληπιείο Βούλας". SMS Δε σας βρήκαμε, αφήσαμε σημείωμα. Τηλεφωνική επικοινωνία: Που αφήσατε το σημείωμα; Στην είσοδο του Νοσοκομείου ή στην Γραμματεία με αριθμό πρωτοκόλλου και θα μου έρθει υπηρεσιακά;
  • DHL: Παράδοση στη δουλειά μου, Νοσοκομείο "Ασκληπιείο Βούλας". SMS Δε σας βρήκαμε. Ώρα που ήρθε η παράδοση: 17:30
  • Γενική Ταχυδρομική: χωρίς πρόβλημα γιατί περνάω και τα παίρνω εγώ
  • Speedex: Χωρίς πρόβλημα γιατί περνάω και τα παίρνω εγώ από κατάστημα δίπλα στη δουλειά μου
  • Red Courier: Χωρίς πρόβλημα, περνάει σταθερή ώρα κάθε φορά
  • Άλλες μικρές έως πολύ μικρές για αποστολές εντός Αθηνών: Αστέρια!

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 217 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Πάντως η Γενική μεταφορική και εδω στο κιατο είναι χάλια, να φανταστείτε πήγα να παραλάβω ένα δέμα για την κόρη μου (απόσταση από το σπίτι μου 2 χιλ) γιατί ποτέ μα ποτέ δεν περνάνε από το σπίτι μου και όλο λένε ότι περάσαμε και δεν σας βρήκαμε (δεν έχουν αφήσει ποτέ ειδοποίηση) και ανακάλυψα ότι είχαν και ένα τεπόζιτο για μένα (το είχα παραγγείλει από Αμερική και έχασα τα ίχνη του με,το που έφυγε από αεροδρόμιο) και το είχαν μια εβδομάδα εκεί.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Υποθέτω εννοείς Γενική Ταχυδρομική. Τώρα θυμήθηκα ότι η Καρδαμύλη (μετά την Καλαμάτα και πριν την Στούπα και τα δύο παραθαλάσσια τουριστικά χωριά της Μεσσηνίας) από τις εταιρείες θεωρείται ως δυσπρόσιτη. Τώρα πώς εγώ και όλοι οι υπόλοιποι πάμε εύκολα είναι ένα άλλο θέμα  :( Η πιό γρήγορη εταιρεία εδώ (ίσως και αυθημερόν) είναι τα ΚΤΕΛ (ειδικά μοντέλα 8Χ8 με οδηγό έφεδρο των ειδικών δυνάμεων για να αποκτήσουν πρόσβαση στο δυσπρόσιτο)  :hahaha:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 579 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Help :vfriends:

Περιμένω κάτι πράματα από Αγγλία

Ο Εγγλέζος τα στέλνει με Whistl

Έχω Tr Nr και το side της μεταφορικής είναι

Please Login or Register to see this Hidden Content

Την εταιρία αυτή δεν την ξέρω

Το πρόβλημα μου είναι πως δεν ξέρω ποιος διαχειρίζεται το δέμα αφού φτάσει Ελλάδα

Τηλεφώνησα ACS – Speedex – ELTA Δεν την ξέρει κανείς

Μιλάω με Whistl μου λένε με Local Post Service θα παραλάβεις

Ξέρει κάποιος κάτι για το μυστήριο αυτό ?

Έχει κάποιος παραλάβει Ελλάδα από Whistl και με ποιόν ?

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 212 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝίκαια

Κώστα @

δεν έχω εμπειρία με τη συγκεκριμένη εταιρεία, αλλά αφού σου είπανε για Local Post Service, το πιο λογικό είναι να παραλάβεις με ΕΛΤΑ. Θεωρώ ότι στα ΕΛΤΑ δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν όλες τις μεταφορικές που στέλνουν πράγματα Ελλάδα. Ενημέρωσέ μας πάντως όταν παραλάβεις.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 579 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

@

Νίκο δεν έχω παραλάβει ποτέ από Αγγλία με ΕΛΤΑ και γι αυτό παραξενεύτηκα :WhatHeMeans:

Απ την άλλη η Whistl μου είναι παντελώς άγνωστη και κάπου με ζώσαν τα φίδια

Ok Local Postal Service είναι ΕΛΤΑ

Αυτό όμως κάποιες φορές είναι και η καραμέλα του υπαλλήλου της μεταφορικής που επειδή

όπως πολύ σωστά αναφέρεις δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει ποιος διαχειρίζεται το πακέτο

στην άλλη χώρα λέει Local Postal Service και καθάρισε

Ισως όμως τελικά να είναι τα ΕΛΤΑ που θα παραδώσουν Θα δείξει :pop:

Η αναμενομένη ημερομηνία παραλαβής της Whistl είναι 16/11/18

Δεν είναι ατμιστικά

Σίγουρα όμως θα ενημερώσω για τη γνώση αν όλα πήγαν καλά

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Μην είσαι πολύ σίγουρος (αν και τα ΕΛΤΑ δεν είναι ούτε χειρότερα, ούτε καλύτερα από τους υπόλοιπους). Περίμενα κάτι από DHL και το Local Post Office ήταν η DHL. Άλλη φορά από Αγγλία ξεκίνησε με dsd (είναι μεγάλη εταιρεία), έβγαλε πάλι Local Post Office, άλλαξε σε ΕΛΤΑ και τελικά ήρθε με dsd Hellas. Σε βλέπω με Red Courier (εξαιρετική)  :laugh1:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 579 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Τέλος καλό όλα καλά :)