Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Crazy Wire Fused 0,40mm Ν80/20

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 233 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Είπα να δοκιμάσω ένα διαφορετικό σύρμα από το κανθαλ για το ντριπερακι μου.
Πήρα λοιπόν το Crazy Wire Fused 0,40mm Ν80/20 , σε 5 στροφές με 2,5 πύρινα μου βγάζει 0,35Ω.
Η ερώτηση μου είναι στα ποσά watt να παίξω καθότι λόγο που έχει σαν κύριο υλικό νικελοχρώμιο ξέρω ότι σε μεγάλες θερμοκρασίες δεν είναι ότι καλύτερο.
Επίσης μπορώ να το φτιάξω με κολλητές σπείρες και να του κάνω ελαφρός burn η θα με στείλει στον άλλο κόσμο :). ?
Έχει παίξει κανείς με αυτό τον τύπο σύρματος ώστε να μου προτείνει κάτι ?
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.548 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Νίκο δεν χρειάζεται να κολλήσεις τις σπείρες.

Τώρα αν σώνει και καλά τις θέλεις κολλημένες μπορείς να κάνεις dry burn σε χαμηλά βατάκια (π.χ.10), με μικρής διάρκειας πατήματα, για να διαπιστώσεις αν έχεις hot-spots.

Για το πόσα watt θα το δουλέψεις θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από χαμηλά (π.χ. 16) και να ανέβεις μέχρι εκεί που θα νιώσεις ότι η απόδοσή του σου αρέσει.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 233 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο

@

Νίκο δεν χρειάζεται να κολλήσεις τις σπείρες.
Τώρα αν σώνει και καλά τις θέλεις κολλημένες μπορείς να κάνεις dry burn σε χαμηλά βατάκια (π.χ.10), με μικρής διάρκειας πατήματα, για να διαπιστώσεις αν έχεις hot-spots.
Για το πόσα watt θα το δουλέψεις θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από χαμηλά (π.χ. 16) και να ανέβεις μέχρι εκεί που θα νιώσεις ότι η απόδοσή του σου αρέσει.

Το δοκίμασα αυτό, και είδα ότι από τα 35+ αρχίζει και δίνει (3,56v), εξού και ο προβλήματος μου.
Στην περιγραφή (του καταστήματος) γράφει «Κατασκευασμένο στην Αγγλία από νικελοχρώμιο είναι γνώστο για την εξαιρετική του ανθεκτικότητα σε υψηλές θερμοκρασίες.»
  • Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Νομίζω πως στο fused αν οι σπείρες κολληθούν σταματά να έχει τα μικρά αυτά κενά που σχηματίζονται

μεταξύ των σπειρών με ότι αυτό συνεπάγετε

Αυτό το δούλεψα στα 28 – 30W Είναι Kanthal όμως όχι Ν80

Το πήγα ανά 1 Watt μέχρι τα 36

Δεν μου άρεσε

Κάποια στιγμή θα ξαναπροσπαθήσω μαζί του

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Το fused clapton παιζει μια χαρα και με ενωμενες τις σπειρες και με κενα....προσωπικα και εδω το ευχαριστηθηκα με κενα.....
Θελει βατ το συγκεκριμενο συρμα......ειτε ειναι με ni ειτε με κανθαλ.....0.35 αντισταση και ειδικα με τετοιο συρμα πρεπει τουλαχιστον να ξεκινησεις τις δοκιμες απ τα 45+ βατ για να σου δουλεψει και ανεβαινεις....και ανεβαινεις.......+++++........
  • Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

συμφωνώ με τον από πάνω, γύρω στα 40 θα παίξεις, όσο για το ni80 αντέχει τα άντερα του από θερμοκρασίες,δεν μπορείς να το φτάσεις στο τέρμα του με μοντακι.( η αντοχή του ξεπερνά τους 1100 βαθμούς Κελσίου,μην μπερδεύεσαι με το νικέλιο, εδώ μιλάμε για μίξη μετάλλων με τελείως διαφορετικά συστατικά και απόδοση)

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 233 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
Παιδιά ευχαριστω πολύ, η αλήθεια είναι ότι έχοντας στο μυαλό μου το νικέλιο σε κανθαλ που θέλει χαλαρά βατ, φοβήθηκα το fused όταν είδα ότι αποδίδει στα 35+
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

κι εγώ στην αρχή οταν το διάβασα δεν μου βγαίναν τα νούμερά...μετα πρόσεξα το fused ωπ!!! εκει αλλάζει ολη η γραμμή πλεύσης!!

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασίλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vandyvape pulse bf kit voopoo drag vgod rdta
Το μόνο κακό που έχει το fused clapton n80 είναι ότι έχει ελαστικότητα και με κολλητές σπείρες ίσως σε παιδεύει λίγο παραπάνω εγώ θα συνιστούσα ανοιχτές και 40watt+ αν περιγράψεις όλα τα σύρματα που αποτελείται μπορούμε να υπολογίσουμε το optimal
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 233 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο

αν περιγράψεις όλα τα σύρματα που αποτελείται μπορούμε να υπολογίσουμε το optimal

Δεν έχω ιδέα , και η περιγραφή τους δεν είναι και η καλύτερη

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασίλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vandyvape pulse bf kit voopoo drag vgod rdta

Δεν έχω ιδέα , και η περιγραφή τους δεν είναι και η καλύτερη

Επειδή δεν είναι σαφές για τι σύρμα πρόκειται ακριβώς και τα κουκιά δεν βγαίνουν όπως τα λες με βάση τα ohm αν ήταν clapton σύρμα θα πρεπε να χει χαμηλότερη αντίσταση αν ήταν απλό θα είχε μεγαλύτερη όπως και να χει βάση τα ohm παίζεις καλά στα 35watt γενικά να γνωρίζεται τα τύπου clapton και allien σύρματα φέρνουν πιο ζεστό ατμό και αργούν να κρυώσουν για αυτό και βλέπουμε τους Ντριπερ να συνεχίζουν να ατμιζουν και αφού αφήσουμε το κουμπί
  • Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   gdomenico

gdomenico

Newbie

• Members
  • 7 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αυτοπαρουσίαση + Wasp Nano RDA, Berserker RDA, (Protank 4) και Le Concorde (SXK)
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:(άτμισμα μετράει? :) )
Μαλλον μιλατε για αυτο το συρμα:

Αν οντως αυτο ειναι, τοτε ειναι 2×26AWG+32AWG, ολα Ni80.
Η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι γενικα δεν κανουν τετοιες clapton με χοντρο τυλιγμα, ο πυρηνας θελει ωρα για να ζεστανει το τυλιγμα, οποτε απο τη μια αργει η αντισταση να ζεσταθει και τρωει μπαταρια, απο την αλλη οταν ζεσταθει αργει και να κρυωσει με αποτελεσμα να βραζει το υγρο και να χανεται η γευση. Γενικα, καλυτερα το τυλιγμα να ειναι πιο λεπτο, απο 34AWG και πανω. Αυτη φυσικα ειναι η προσωπικη μου αποψη και εμπειρια μεχρι τωρα.
Κατα τα αλλα, τα ειπαν ολα οι προλαλησαντες, στα 30-40W εισαι καλά, ξεκίνα κι απο πιο χαμηλα και οπου νιωσεις καλα από γευση και ζέστη. Με το συρμα δεν εχεις προβλημα στα βατ, εχει γεμισει η αγορα με δαυτο γι'αυτό το λογο και δεν μπορουμε να βρουμε ευκολα SS τοπικά. Αν εχεις ξανατμισει νικέλιο, υποθέτω δεν εχεις και αλλεργία, αρα ολα ενταξει :) (σημ. Το Kanthal δεν εχει νικελιο, ο χημικος τύπος ειναι FeCrAl)
Να προσθεσω οτι με απλο νομο του Ohm, θα πας μονο μεχρι 50W σε μηχανικο μονομπαταρο, φορτισμένη μπαταρια στα 4.2V θα βγαλει 12A max. με 0.35Ω αντισταση, οποτε δεν εχεις προβλημα με καλες μπαταριες που είναι απο 15A και πανω, π.χ. LG HG2. Καλυτερα Sony VTC5A στα μηχανικά για σιγουριά.
Λιγο κουλό και για μενα ομως, κανονικά, συρμα μ'αυτα τα στοιχεια πρεπει να βγαλει 0.3Ω με 5 σπειρες στα 2.5mm, για 0.35Ω θες 6 σπειρες.

Sorry για το σεντονι, μαλλον μ'επιασε ο οίστρος μου, ελπιζω να το βρειτε χρησιμο.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
  • Χρήσιμο (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 233 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν με έχει συγκίνηση ιδιαίτερα (είτε με κλειστές είτε με ανοιχτές σπείρες) , δεν έχω εμπειρία σε «μικτά σύρματα πχ 2×26AWG+32AWG» και μέχρι τώρα έπαιζα στο ντριπερακι μου με απλό κανθαλ 50mm δεν συμπαθώ δε τα πολλά watt μέχρι 32 θα ήμουνα οκ. Τώρα έχω φτιάξει 4 σπείρες ανοιχτές σε 2,5 πυρήνα στα 0,28Ω και για να αρχίζει να αποδίδει θέλει το ελάχιστο 38 watt (στα 42 το έχω για να πάρω γεύση καλή).
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   gdomenico

gdomenico

Newbie

• Members
  • 7 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αυτοπαρουσίαση + Wasp Nano RDA, Berserker RDA, (Protank 4) και Le Concorde (SXK)
Δυστυχώς, την ιδια εμπειρία εχω κι εγω με παρόμοιο συρμα, εκει που νιωθω άνετα δεν παιζει καλά κι εκει που δινει γευση ψηνονται ολα :(
Μηπως να κανεις το αναποδο και βαλεις παραπανω σπειρες? Θα παιζει και με λιγοτερα βατ..
Για τις σπειρες, ανοιχτες ή κλειστες μεγαλη συζητηση για ολους. Αντικειμενικα και συμφωνα με το Δρ Φαρσαλινο κλπ., καλυτερα οι ανοικτές γιατι δεν χρειάζονται dry burn. Εγω λεω αυτο που σε κανει και νιωθεις καλυτερα σε σχεση με γευση, διαρκεια, ποτισμα βαμβακιού κλπ.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Το περισσοτερες σπειρες δεν σημαινει και απαραίτητα λιγοτερα βατ σε ολα τα συρματα....εχει διαφορα να θερμαινεις 5 σπειρες και τεραστια διαφορα να θερμαινεις 7 σε κλαπτον...fused κτλ......δε μιλαω για απλο κανθαλακι η ατσαλι.....επισης...δεν κανουν ολα τα συρματα για ολους....ειναι στγκεκριμενα συρματα...για συγκεκριμενους τυπους ατμο που θελουν και βατ.....και υψηλη θερμοκρασια για να περεις αποδοση...γιατι απλα ετσι φτιαχτηκαν για να δουλευουν....επισης ειναι και συνηθεια....οταν εγω παιζω 70 80 90 βατ σε dripper και εχω συνηθισει αυτες τις θερμοκρασιες δεν ειναι απαραιτητο οτι ειναι και ευχάριστη αισθηση για καποιον που εχει μαθει στα 20...30...η και 40 βατ....
  • Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   gdomenico

gdomenico

Newbie

• Members
  • 7 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
Σιγουρα, θα συμφωνησω.
Ειναι μεγαλη συζητηση ομως, οποτε η γενικη μου αποψη και συμβουλη ειναι πειραματισμος και καταληξη σε αυτο που αρεσει τον καθενα χωρις φοβο να κανουμε κατι διαφορετικο, αρκει να τηρουνται οι κανονες ασφαλειας, ειδικα στο subohming και στα μηχανικα. Μαθαινω τα ορια του εξοπλισμου μου και των μπαταριων και κοιταω να μην ξεφευγω απο αυτα μεχρι να καταλαβω τι σημαινει αυτο (ή δεν ξεφευγω ποτέ :) ).

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Συμφωνώ! (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη