Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Innokin Ares RTA

* * * * * 3 ψήφοι Innokin Ares RTA 24mm 4ml Busardo The Vaping Greek Αγραφιώτης

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
100 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Innokin.png

Ένας καινούργιος MTL ατμοποιητής από την Innokin σχεδιασμένος από τον Phil Busardo και τον Δημήτρη Αγραφιώτη (The Vaping Greek). Κυκλοφοράει σε χωρητικότητα 4ml και 2ml (έκδοση TPD). Η παρουσίαση αφορά τον μεγαλύτερο.

Έρχεται σε μια όμορφη λευκή συσκευασία που βγαίνει το εσωτερικό τραβώντας ένα μικρό μπλε κορδόνι. Στην πίσω πλευρά υπάρχει κωδικός γνησιότητας (αποκαλύπτεται με ξύσιμο της επιφάνειας).

1.jpg

2.jpg

Ανοίγοντας, υπάρχει σε κάρτα η επωνυμία του ατμοποιητή και στο φόντο οι δύο σχεδιαστές, ενώ από πίσω υπάρχει ένα ευχαριστήριο μήνυμα με τις υπογραφές τους.

3.jpg

Από κάτω βρίσκεται ο Ares.

4.jpg

Συμβατική σχεδίαση με την καμπάνα ψηλά, ενώ το μέγεθος και κυρίως το πλάτος της προδιαθέτουν ευνοϊκά.

5.jpg

Κάτω από το πλαστικό που βρίσκεται ο Ares υπάρχει μια πληθώρα αντικειμένων που αν τα βγάλεις είναι σχεδόν αδύνατο να τα βάλεις πίσω! Συγκεκριμένα υπάρχουν 3 σφραγισμένα σακουλάκια που περιέχουν:

1. Ένα κομμάτι οργανικό βαμβάκι, 2 προκατασκευασμένες αντιστάσεις 1Ω (3mm πυρήνας με σύρμα Kanthal A1 0,40mm) και 1m σύρμα Kanthal A1 0,40mm.

6.jpg

2. Κατσαβίδι για βίδες ευθείες και Philips, 2 σετ βίδες για τους πόλους (ευθείες και Philips), ένα εργαλείο για κατασκευή αντιστάσεων από τον Phil και ένα από τον Δημήτρη. Το ένα είναι κυλινδρικό, ενώ το άλλο έχει σπείρες. Ποιο είναι ποιανού δεν ξέρω, αλλά φαίνονται πολύ χρήσιμα ειδικά για την κατασκευή spaced αντιστάσεων.

7.jpg

3. Πράσινα και λευκά o-rings (ζευγάρια), ένα φαρδύ 510 drip tip και ένα σκούρο γυάλινο τανκ. Με αυτά μπορείτε ν’ αλλάξετε αρκετά την εμφάνιση του Ares.

8.jpg

Το άνοιγμα για το γέμισμα γίνεται από πάνω σπρώχνοντας το καπάκι προς την κατεύθυνση του βέλους που υπάρχει. Δεν υπάρχει ρύθμιση υγρών και για το γέμισμα δεν χρειάζεται να κλείσει κάτι. Από την κάτω πλευρά του συρόμενου καπακιού υπάρχει μια καρδούλα που δηλώνει τον έρωτα του Phil με τον Δημήτρη, ενώ η ίδια υπάρχει και στην συσκευασία.

9.jpg

10.jpg

Το μήκος του μετρήθηκε στα 54,3mm, το πλάτος του στα 24,00mm και το βάρος του στα 61gr.

10a.jpg

10b.jpg

10c.jpg17.jpg

Αποτελείται από 4 κομμάτια (συν τα μαύρα o-rings, τα βιδάκια της αντίστασης και την βίδα του πόλου 510) και συγκεκριμένα το drip tip, το πάνω τμήμα που γίνεται η αναπλήρωση μαζί με την καμπάνα, το γυάλινο τανκ και την βάση. Η ρύθμιση του αέρα γίνεται στην βάση με 4 τρύπες (2mm, 1,5mm, 1mm και 0,5mm) και 2 θέσεις (μία θυρίδα και μία οπή) που μπορούν να δώσουν άνοιγμα από 0,5mm έως 5mm. Ο αέρας κάτω απ’ την αντίσταση μπαίνει από πολλές μικρές οπές που οι σχεδιαστές τους το χαρακτηρίζουν ως διαχύτη. Στο πιο αεράτο θυμίζει Kayfun 5 στην θέση 2 του αέρα και στο πιο σφικτό θυμίζει λίγο πιο αεράτο Kayfun Lite Plus και πιστεύω ότι θα ταιριάξει σε μεγάλη ομάδα ατμιστών. Τα σπειρώματα και όλα τα τελειώματα των μεταλλικών κομματιών ήταν ομαλά, ενώ του γυάλινου τανκ τα τελειώματα είναι στρογγυλεμένα.

11.jpg

Στην κάτω πλευρά της βάσης υπάρχει ο πόλος με την αφαιρούμενη βίδα και το σπείραμα 510 και τα στοιχεία του ατμοποιητή.

12.jpg

Αξίζει να επισημάνω την ύπαρξη πολλών ατελών οπών στην βάση των o-rings τα οποία σημειωτέον είναι με πατούρα, πιθανά για να βεντουζώνουν στο κανάλι που ακουμπάνε.

13.jpg

Αν και δεν φαίνεται να χρειάζεται πλύσιμο, τον έπλυνα (σε ειδικές συνθήκες εκτός σπιτιού) με wfi, οινόπνευμα και ξανά wfi. Η τοποθέτηση της αντίστασης είναι πανεύκολη και χωράει διαμέτρους άνω των 3mm. Μια μικρή ένσταση στο σημείο που στερεώνεται η αντίσταση είναι ότι οι μικρές βίδες κόβουν εύκολα τα λεπτά σύρματα. Το πρώτο μου στήσιμο έγινε με σύρμα resistherm (NiFe30) 0,28mm, 6 σπείρες σε 3mm πυρήνα, αντίσταση 0,42Ω.

14.jpg

Το βαμβάκι περνάει πανεύκολα από 2 τεράστια λούκια και αφού αφρατέψει καλό είναι να ακουμπάει οριακά στην βάση.

15.jpg

Πότισμα (περίπου 4ml) με DIY κλώνο Andromeda (Space Jam) και πρώτη δοκιμή στα 16W με αέρα στα 5mm. Ήταν η πρώτη φορά που κατάλαβα και το μύρτιλο και το ρόδι έντονα και ξεκάθαρα με μια υποψία κρέμας στο βάθος. Προηγούμενες δοκιμές σε Doggy (κλώνο) και Kayfun 5 δεν έδωσαν σε καμία περίπτωση αυτή την ανάλυση. 

16.jpg

Η παραγωγή ατμού ήταν ικανοποιητική με 50/50 σύνθεση υγρού. Μια μικρή συλλογή από σταγόνες υγρού (όχι ατμού) παρουσιάστηκε στο σημείο αναπλήρωσης, αλλά μόνο μία φορά σε 3 γεμίσματα. Ο ατμός βγαίνει χλιαρός και σε επαναλαμβανόμενες τζούρες ζεστός. Η κατανάλωση στα χέρια μου ήταν παραπλήσια με του Skyline και σαφώς μεγαλύτερη του Serena, αλλά εξαρτάται και από το πόσο ρουφάς σε κάθε τζούρα.

17.jpg

Συνολικά φαίνεται ένας πολύ καλός ατμοποιητής που θα καλύψει πολλές και διαφορετικές απαιτήσεις. Πολύ εύκολος στο στήσιμο και την συντήρηση, θα μπορούσε να είναι και ο πρώτος επισκευάσιμος για κάποιον. Φυσικά αυτή είναι μια αρχική παρουσίαση και πιστεύω αργότερα να γίνει και μια συνολικότερη εκτίμηση.

Από την επίσημη σελίδα του ατμοποιητή μπορείτε να δείτε και τέσσερα βίντεο που καλύπτουν σχεδόν τα πάντα.

Please Login or Register to see this Hidden Content

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 01 Δεκέμβριος 2017 - 20:31.

• Μου αρέσει (+) x 14
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Ευχαριστούμε Δημήτρη @

για την αναλυτικότατη και άψογη παρουσίαση. :ok: :respect: :respect: :respect:

Μήπως να αλλάξεις επάγγελμα; Να γίνεις επαγγελματίας reviewer; :hahaha:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 909 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Πολύ κατατοπιστική και αναλυτική παρουσίαση γιατρέ @

:goodpost:  :thankyoublue:

Το πρώτο που διακρίνω είναι ότι έχει κάποια λίγα χιλιοστά χώρο από την καμπάνα μέχρι το βιδάκι. Αυτό σημαίνει ότι και να μην κόψεις σύριζα το σύρμα ή νομίζεις ότι τι έκοψες αλλά δεν, δεν θα σου κάνει βραχυκύλωμα.

Του Busardo το αξονάκι (phils) είναι αυτό με 3 mm από την μία πλευρά και 2,5 mm από την άλλη. 

Του Δημήτρη Αγραφιώτη το αξονάκι είναι αυτό για spaced coil.

Συγκριτικά με τον Siren 2 δίνει καλύτερη ανάλυση γεύσεων ή στα ίδια επίπεδα ? :rolleyes:

Ο επόμενός μου ! :ares:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Δεν τους έχω δοκιμάσει με τα ίδια υγρά, αυτό θα γίνει πιθανά το Σ/Κ αν έχω χρόνο. Είναι και οι δύο φρεσκοπλυμένοι και πέρα απ' τη δοκιμή δεν έχω κίνητρο να τους ξαναστήσω :P

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Πολύ ωραία παρουσίαση Δημήτρη :urock: :thankyouyellow:

Πολύ ωραίο και αναλυτικό επίσης το φωτορεπορτάζ.

Δεν είχα τον παραμικρό ενδοιασμό ότι θα ήταν ένας ατμοποιητής με πολύ καλή ανάλυση των επιμέρους γεύσεων των υγρών.

Από άποψη τζούρας σε σχέση με τον Siren είναι πιο σφικτός ή στα ίδια;

Θα ήθελα όταν μπορέσεις να τον δοκιμάσεις και με κάποιο "καπνικό" υγρό για να δούμε πως τα πάει με αυτά.

Ευχαριστούμε για την εξαιρετική παρουσίαση και πιστεύω ότι βρήκες  το χόμπυ σου με τα review.  ;) 

• Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 175 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Πολυ ωραια η παρουσιαση @

Δημητρη :goodpost:

Το υγρακι μου εκανε κλικ που το τυσιμπησες :lol:

Και παλι μπραβο :delicious2:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019

Μπράβο Δημήτρη. Keep reviewing... :thumbup:

Αυτό που έκανε εντύπωση σε μένα, είναι η πληρότητα του πακέτου, δηλαδή, πέρα από τα κλασικά τζαμάκι & o-rings, έχει και ότι χρειάζεται κάποιος νεοεισερχόμενος στο χώρο (και όχι μόνο) για να τον στήσει. Αυτό, σε συνδιασμό με το tutorial που έβαλε ο @

, δείχνει πως πρέπει να αντιμετωπίζει ένας κατασκεταστής τους αγοραστές των προϊόντων του και μακάρι και άλλοι να ακολουθήσουν το παράδειγμα της Innokin :D_clap_20: (Ας τα βλέπει αυτά ο κατασκευαστής π.χ. του Hussar).

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

βασικά μιας και μου το θύμισες Νικόλα, να βάλω τα tutorial εδώ (γιατρε@

να τα ενσωματώσω στο τέλος της παρουσίασης σου?

οδηγίες χρήσης/στησίματος & αντιμετώπισης προβλημάτων,όλα όσα πρέπει να προσέξει ο κάτοχος  σε 4 βιντεάκια από τον έναν εκ των 2 εμπνευστών)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

@

Εννοείται!

@

Είναι δική μου κατασκευή από το υγρό έως και την ετικέτα. Το μπουκαλάκι είναι με ευθύ λεπτό γυάλινο σταγονόμετρο, το χαρτί είναι πλαστικό αδιάβροχο τυπωμένο σε laser και υπάρχει και κουτάκι σε απομίμηση ξύλου μαζί με καπάκι ασφαλείας του σταγονόμετρου. Φυσικά το μπουκαλάκι είναι σφραγισμένο.

Και η πλήρης ετικέτα εδώ:

Andromeda.png

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 01 Δεκέμβριος 2017 - 21:01.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
Δώστε χρώμα στην ζωή σας...

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Ποιός τα πουλάει αυτά τα o-rings γιατί βαρυέμαι να ψάχνω;

• Χμμμμμ !!! x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Νικολή θα μας τρελάνεις;

Πού βρήκες αυτή την φωτό και δεν μπορούμε να την βρούμε εμείς; :wtf:

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Πείτε τί χρώμα θέλετε, ένα - δυό λεπτά photoshop είναι  :lol:  :lol:  :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

καλημέρα, δεν τα έχω βρει να τα πουλάει κάποιος, αλλά την φώτο την σήκωσε ο Αγραφιώτης λέγοντας σιγά μην αφήναμε έξω το ροζ....

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Δεν τα βρήκα ούτε στο Google ούτε στο e-bay και σίγουρα όχι στο site της Innokin. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν πατούρα και 2 διαφορετικές διαμέτρους (πέρα από τα "βεντουζάκια") και θέλει πειραματισμό αν ταιριάζει κάποιο άλλο. Ίσως βγάλει η ίδια η Innokin ή κάποιος άλλος (ελπίζω όχι μόνο Κίνα).

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Αφού τις φωτό τις σήκωσε ο Αγραφιώτης πάει να πει ότι θα τα βγάλουν και στην αγορά.

Δεν θα είναι και μεγάλο το κόστος. ;)

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 909 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Το review του vic για τον ARES rta, άναψε φωτιές. 

Τα σχόλια του video με κυρίαρχο το σχόλιο του pbusardo, όπου αναφέρει / απαντάει στο review του vic :

Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από κάποιον που κάποτε μου αποκάλεσε big tobacco

1) Παράλειψη - ευκολία πλήρωσης.
2) Παράλειψη - εμπόδια υγρών
3) Παράλειψη - πληρότητα της συσκευασίας
4) Παράλειψη - Ο Siren 2 βασίστηκε με βάση τις πληροφορίες που είπα στο review μου για τον Siren 1.
5) Παράλειψη - H έννοια Platform , η υποστήριξη στο Facebook, το QR Code και τα βίντεο tutorials, προσκαλούν περισσότερους ανθρώπους στον κόσμο του rebuilding.
6) Παράλειψη - Η ανάπτυξη του Ares ξεκίνησε πριν από την κυκλοφορία του Siren 2.

Καλή δουλειά.  

Τα συμπεράσματα δικά σας.

• Χρήσιμο (+) x 4

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Τα επιχειρήματα και των δύο πλευρών είναι για γέλια. Προφανώς είναι πολλά τα λεφτά Ares.

Εγώ περιμένω το γιατρό @

να μας κάνει ένα συγκριτικό.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 191 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο
Ο Vic ειναι ο σχεδιαστής του siren , τη θα πει καλα λόγια για τον Ares ???
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

@

Μάνο αν δεν προλάβει άλλος θα το κάνω γιατί εδώ και μια βδομάδα τους χρησιμοποιώ καθημερινά. Από χθες δοκιμάζω υγρά που άτμιζα σε doggy και μετά το 2ο τανκ θα τα δοκιμάσω και μεταξύ τους (το κάθε υγρό στον άλλο ατμοποιητή). Ο καθένας έχει αρχίσει να βγάζει τα συν και τα πλην του (ευκολία στησίματος, καθάρισμα, χρήση) αλλά ακόμα είναι σχετικά νωρίς για σύγκριση (με τους ρυθμούς που ατμίζω και τον χρόνο που έχω πάντα).

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

Επίσης με ετικέτα Innokin, Ares, RTA, 24mm, 4ml, Busardo, The Vaping Greek, Αγραφιώτης

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη