Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Βοήθεια για την παρασκευή DIY υγρών

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
68 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 744 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Doggy Sxk , Berserker , Kayfun Prime

Ευχαριστω παιδια !!!  :hat-tip:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.809 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Τα ml και mg καλά (λέμε τώρα) βγαίνουν, αλλά οι αναλογίες PG/VG βασίζονται στις αναλογίες του shortfill. Από την άλλη όμως αν περιέχει άρωμα, VG και PG και του λείπουν 10ml για να γίνει πλήρες, εύκολα μπορεί να χαρακτηρισθεί ότι μπορεί να ατμιστεί ως έχει και κατά συνέπεια τα 50ml δεν είναι σύννομα. Πάντως ακόμα κι έτσι, είτε με 20άρι είτε με 18άρι booster δεν πάτε πάνω από 3mg/ml εκτός αν δεχθούμε παραπάνω αραίωση του αρχικού υγρού. Με 36άρα νικοτίνη πάει μέχρι 6mg/ml, με 72άρα στα 12mg/ml και με 100άρα στα 16mg/ml. Για τους γνώστες και έχοντες εξοπλισμό και άκρες με 500άρα πάει μέχρι τα 80mg/ml και με καθαρή έως 160mg/ml  :laugh1:  :laugh1:  :laugh1:  Μία εναλλακτική θα ήταν με άλατα νικοτίνης να γίνει τελικό 3mg/ml που μπορεί να καλύψουν αυτούς που κάνουν 6άρα τώρα.

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.256 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Δημήτρη απ όσο γνωρίζω ο περιορισμός των 10ml ισχύει μόνο για τα νικοτινούχα υγρά.

Γι αυτά που δεν έχουν νικοτίνη δεν υπάρχει αυτός ο περιορισμός.

Αυτό συζητούσα χθες με το Γιώργο @

.

Στην ουσία μπορούν να φτιάξουν short fill σε ότι ποσότητα θέλουν. 

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.809 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Ελπίζω να έχεις δίκιο  :delicious2:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.256 Δημοσιεύσεις

Αυτό φαίνεται ότι ισχύει αυτή τη στιγμή.

Τώρα αν στο μέλλον αλλάξουν τα πράγματα εδώ θα είμαστε και θα τα πούμε.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 98 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Ο νόμος 4419/2016 είναι ο αντικαπνιστικός νόμος και στο άρθρο 18, παράγραφος 3, περίπτωση α' αναφέρει ότι τα υγρά αναπλήρωσης μπορούν να κυκλοφορούν σε συσκευασίες έως 10ml

3. Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και οι περιέκτες επαναπλή-

ρωσης πρέπει να πληρούν και τις εξής προδιαγραφές:
α) το υγρό που περιέχει νικοτίνη διατίθεται στην αγορά
μόνο σε ειδικούς περιέκτες επαναπλήρωσης, ο όγκος
των οποίων δεν υπερβαίνει τα 10 ml, σε αναλώσιμα ηλε-
κτρονικά τσιγάρα ή φιαλίδια μίας χρήσης και ο όγκος
των φιαλιδίων ή των δοχείων δεν υπερβαίνει τα 2 ml

Μετά ήρθε το υπουργείο και μας είπε ότι αυτός ο νόμος ρύθμιζε μόνο τα νικοτινούχα υγρά. Έτσι έβγαλε το νόμο Ν.4600/2019 ο οποίος ρυθμίζει τα υγρά που δεν περιέχουν νικοτίνη.

Σ' αυτό το νόμο 4600 λοιπόν αναφέρεται στο άρθρο 96, παράγραφος 17

17. Προστίθεται άρθρο 18α ως εξής:

«Άρθρο 18α
Ρυθμίσεις επί συστατικών και συσκευασιών
των ηλεκτρονικών τσιγάρων και περιεκτών
επαναπλήρωσης με μη νικοτινούχο υγρό
Για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και τους περιέκτες επανα-
πλήρωσης με μη νικοτινούχο υγρό ισχύουν:
α) οι διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 18,
β) οι διατάξεις των περιπτώσεων γ΄, δ΄, ε, ΄ και ζ ΄ της
παραγράφου 3 του άρθρου 18,

Δηλαδή με το νέο νόμο προσθέτει στον αρχικό 4419/2016 παράγραφο 18α που αναφέρει ότι για τα μη νικοτινούχα υγρά ισχύουν μόνο οι περιπτώσεις γ', δ', ε' και ζ' της παραγράφου 3 του άρθρου 18.

Δηλαδή δεν ισχύει η περίπτωση α' που θέτει τον περιορισμό των 10ml 

Επομένως τα μηδενικά έτοιμα υγρά προς άτμιση μπορούν να κυκλοφορούν σε μεγαλύτερες συσκευασίες.

Επεξεργάσθηκε απο camber, 07 Οκτώβριος 2019 - 09:32.

• Χρήσιμο (+) x 5

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 744 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Doggy Sxk , Berserker , Kayfun Prime

Παιδια το τελευταιο 5μηνο εχω βαλει στο rotation το goofy's σε ποσοστα μαλιστα οπως προτεινει ο @

και φυσικα οπως αρκετοι παιζει παντα σε καποιον ατμοποιητη μου.

Θελω να δοκιμασω το seperate steeping και σε αυτη την συνταγη.

Εχω ηδη το ry4d ενα μηνα να ωριμαζει.

Απο τα υπολοιπα αρωματα της συνταγης , εχετε καμια ιδεα ποια να βαλω να ωριμαζουν μαζι ? (εκτος βεβαια της παραζινης που την βαζω τελευταια και 15 μερες πριν ατμιζω το υγρο)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.430 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Γιάννη έχω δοκιμάσει την μέθοδο seperate steeping του Κώστα44 στην παρασκευή του Γκούφη αλλά δεν είχε καμία ουσιαστική διαφορά με την απλή παρασκευή του (όλα μέσα κι ανακάτεμα). :D

Η δοκιμή που έκανα και μπορείς αν θέλεις να υιοθετήσεις είναι η παρακάτω:

Graham Cracker Clear (TPA) + Hazelnut (FW) + Peanut Butter (TPA) όλα μαζί σε 20 ml βάση για 7 μέρες.

RY4 Double ξεχωριστά σε 20 ml βάση για 7 μέρες.

Acetyl Pyrazine 5% (TPA) ξεχωριστά σε 20 ml βάση για 7 μέρες.

Κατόπιν αναμιγνύουμε όλα τα σκευάσματα μας με την υπόλοιπη βάση (και νικοτίνη αν θέλουμε) και αναδεύουμε καλά κατά διαστήματα.

Ωρίμανση για άλλες 3 εβδομάδες σε σκοτεινό - δροσερό μέρος.

Καλά μαγειρέματα... :rockout: :twothumbs:

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.256 Δημοσιεύσεις

@

Γιάννη έκανα και εγώ στο παρελθόν υγρό με seperate steeping των επιμέρους αρωμάτων.

Το αποτέλεσμα ήταν αντίστοιχο αυτoύ με όλα τα αρώματα μέσα από την αρχή όπως είπε και ο Μάκης.@

.

Δεν ξέρω σε ποια υγρά αποδίδει πραγματικά αλλά σίγουρα δεν έχει το ίδιο αποτέλεσμα σε όλα.

Κατά την άποψή μου ο συγκεκριμένος τρόπος ομογενοποίησης δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο. 

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.809 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω. Το separate steeping θα είχε νόημα μόνο αν τα επιμέρους διαλύματα έκαναν κάτι διαφορετικό που δεν μπορεί να γίνει με όλα τα υγρά ταυτόχρονα. Εν πολλοίς το θεωρώ (και συγνώμη από τους fan) ότι είναι δήθεν. Προσωπικά βάζω το υγρό με 45ο κλίση στο πάνω ράφι για 6,5 ημέρες, στις 30ο για 7,2 ημέρες στο μεσαίο ράφι και ίσιο για 16,3 ημέρες στο κάτω ράφι. Κάθε 3,7 ημέρες το ζεσταίνω με πιστολάκι στην ίσια θέση για 4,3 δευτερόλεπτα. Αν φας τέτοια ταλαιπωρία φυσικά και θα λες ότι έχει την απόλυτη διαφορά από την παραδοσιακή μέθοδο!

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 6

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 592 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Εγώ ακολουθώ μια πιο απλή διαδικασία

Κάθε 2 μέρες τα βγάζω από το σκοτεινό μέρος που βρίσκονται και τους δείχνω το νεροχύτη

Η διαδικασία λέγεται ζύμωση δια της απειλής :unsure:

Τέλεια αποτελέσματα :twothumbs: :D

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 6

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.430 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Κώστα έχω λιώσει στο γέλιο λέμε........... :mollie: :mollie: :mollie:  :lotpot:  :lotpot:  :lotpot: 

Εγώ πολλές φορές έχω πραγματοποιήσει αυτή την απειλή.... :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.809 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Εγώ έχω βάλει μια φωτογραφία νεροχύτη που τα κοιτάει  :lotpot:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 53 Δημοσιεύσεις

:unsure: :WhatHeMeans:

τα αρώματα καπνού (και μιλάω πάντα για σκέτα) από την δική μου εμπειρία θέλει το μικρότερο χρόνο ωρίμανσης συγκριτικά με τα υπόλοιπα για να βγάλει την γεύση του... και όπως είπα είναι ένας γενικός τυφλοσούρτης, για να μην ξεκινάμε "εγώ δοκίμασα το τάδε άρωμα και μου φάνηκε φουλ στις τόσες μέρες). ωστόσο αν ένα υγρό περιέχει καπνό και κρέμα π.χ. πηγαίνουμε με βάση αυτό που χρειάζεται τον περισσότερο χρόνο, δηλαδή αυτόν της κρέμας. 

ωστόσο και η ωρίμανση καταλήγει πολλές φορές σε θέμα γούστου... π.χ. κατα βάση εγώ φτιάχνω μεγάλα batches 300ml, 500, και στο παρελθόν ειδικότερα έχω καταλήξει να φτιάχνω ως και ολόκληρα λίτρα για προσωπική χρήση. είναι αδύνατον όμως κάποιος να τα καταναλώσει αυτές τις ποσότητες σε μικρό χρονικό διάστημα έτσι ώστε ενδεχομένως να μην καταλαβαίνει διαφορές. ο τυφλοσούρτης (που είναι κάτι που αφορά το γενικό αποτέλεσμα) που χρησιμοποιώ είναι με βάση αυτών των εμπειριών.... ωστόσο σε συνταγές έχω παρατηρήσει αλλαγές στα υγρά μέχρι και τους 4 μήνες... ωστόσο στα διαστήματα αυτά έχω παρατηρήσει το πότε κατα βάση τα αρώματα ομαδοποιημένα με αυτόν τον τρόπο βγάζουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την γεύση τους...  αν έχεις κάποια απορία ή κάποια ένσταση θα χαρώ να την συζητήσουμε.... 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 111 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

Η ένστασή μου είναι ότι γενικά, ως τυφλοσούρτης που λες, οι 3-7 μέρες είναι πολύ λίγες για καπνικά αρώματα.

Εκτός αν αναφέρεσαι σε ΝΕΤ τα οποία είναι άμεσα ατμίσιμα .Τα οποία παρεμπιπτόντως ασφαλώς και καλυτερεύουν με την πάροδο του χρόνου...

Τα καπνικά που φτιάχνω εγώ (μονά αρώματα στα οποία αναφέρεσαι κι εσύ)  θέλουν τον χρόνο τους.

Για παράδειγμα soho(FA) , smoke(After8), mexico(DEA)  θέλουν μήνα ''ωρίμανσης'' , στην βδομάδα απλά δεν ατμίζονται...

Εσύ σε ποιά αναφέρεσαι?

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.809 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Παιδιά είναι τόσο διαφορετικό το θέμα για τον καθένα που δεν πιστεύω ότι υπάρχει "μπούσουλας". Πέρα από το κοινά αποδεκτό καπνικά > κρέμες > φρούτα και κάτι του τύπου 1 / 2-3 / πάνω από 4 εβδομάδες αντίστοιχα, ο καθένας μπορεί να δοκιμάζει την σύνθεσή του ανά εβδομάδα για να καταλήξει πότε του αρέσει. Αν βάλεις στην εξίσωση και τους παράγοντες ατμοποιητής, στήσιμο, συνθήκες ωρίμανσης, καιρός (υγρασία κύρια), γούστα και ευαισθησία του καθενός σε διαφορετικά αρώματα, οι λύσεις της είναι πρακτικά άπειρες.

Προσωπικά, περιγραφές του τύπου καπνικό άρωμα που θυμίζει άπω Ανατολή με νότες Μογγόλων που κάνουν εκστρατεία στην Ευρώπη και επίγευση πάπιας Πεκίνου την ώρα που σοτάρεται ψιλοκομμένο κρεμμύδι στο wok, μου ακούγονται από δήθεν έως πολύ προσωπικές για να στηριχθώ πάνω τους. Άσε που δε μ' αρέσει το Κινέζικο  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 53 Δημοσιεύσεις

Η ένστασή μου είναι ότι γενικά, ως τυφλοσούρτης που λες, οι 3-7 μέρες είναι πολύ λίγες για καπνικά αρώματα.

Εκτός αν αναφέρεσαι σε ΝΕΤ τα οποία είναι άμεσα ατμίσιμα .Τα οποία παρεμπιπτόντως ασφαλώς και καλυτερεύουν με την πάροδο του χρόνου...

Τα καπνικά που φτιάχνω εγώ (μονά αρώματα στα οποία αναφέρεσαι κι εσύ)  θέλουν τον χρόνο τους.

Για παράδειγμα soho(FA) , smoke(After8), mexico(DEA)  θέλουν μήνα ''ωρίμανσης'' , στην βδομάδα απλά δεν ατμίζονται...

Εσύ σε ποιά αναφέρεσαι?

στα περισσότερα TPA, τα περισσότερα τα βλέπω ατμίσιμα στις 7 μέρες.... (ως σκέτο καπνό)   π.χ. ένα ΣΚΕΤΟ RY4 Double σε μία εβδομάδα είναι ατμίσιμος.... βγάζει άρωμα κλπ....  αν βάλεις όμως και ένα Sweet Cream ή ένα Vanilla Custard μέσα όμως π.χ. o χρόνος θα ανέβει  πολύ παραπάνω γιατί ta δύο τελευταία θέλουν πολύ παραπάνω χρόνο για να βγάλουν την οποιαδήποτε γεύση. 

το mexico της DEA είναι χαρμάνι Latakia + virginia, με φουντούκι... ξηροκάρπια, φουντούκια, φυστίκια κλπ θέλουν χρόνο για να ισορροπήσουν.
Τα Smoke, Smoke X, Smokey Caramel δεν είναι καπνός.... περιέχουν καπνική βάση αλλά έρχονται μαζί με σοκολάτες ταυτόχρονα, σιρόπι καλαμποκιού, λοιπά ξηροκάρπια, φουντούκι κλπ... καταλήγει να μην είναι πλέον στην κατηγορία του "καπνού"  σαφώς και θα χρειαστεί παραπάνω γιατί αρκετά από τα αρώματα που περιέχονται μέσα χρειάζονται παραπάνω χρόνο από ότι η καπνική βάση.... 
το soho είναι μαζί με ξηροκάρπια... και αυτά για να ισορροπήσουν θέλουν χρόνο.... τουλάχιστον 10ήμερο... 

όπως είπα, ο τυφλοσούρτης που ανέφερα και στο εξήγησα αφορά συμπυκνωμένα σκέτα αρώματα... και όχι συμπυκνωμένες συνταγές που αφορούν "υλικά"¨άλλης κατηγορίας.. επίσης σου είπα πως είναι γενικός, και όχι συγκεκριμένος γιατί πάντα θα υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα φυσικά... και μετά είναι και το θέμα γούστου στο πότε... 

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 53 Δημοσιεύσεις

Παιδιά είναι τόσο διαφορετικό το θέμα για τον καθένα που δεν πιστεύω ότι υπάρχει "μπούσουλας". Πέρα από το κοινά αποδεκτό καπνικά > κρέμες > φρούτα και κάτι του τύπου 1 / 2-3 / πάνω από 4 εβδομάδες αντίστοιχα, ο καθένας μπορεί να δοκιμάζει την σύνθεσή του ανά εβδομάδα για να καταλήξει πότε του αρέσει. Αν βάλεις στην εξίσωση και τους παράγοντες ατμοποιητής, στήσιμο, συνθήκες ωρίμανσης, καιρός (υγρασία κύρια), γούστα και ευαισθησία του καθενός σε διαφορετικά αρώματα, οι λύσεις της είναι πρακτικά άπειρες.

Προσωπικά, περιγραφές του τύπου καπνικό άρωμα που θυμίζει άπω Ανατολή με νότες Μογγόλων που κάνουν εκστρατεία στην Ευρώπη και επίγευση πάπιας Πεκίνου την ώρα που σοτάρεται ψιλοκομμένο κρεμμύδι στο wok, μου ακούγονται από δήθεν έως πολύ προσωπικές για να στηριχθώ πάνω τους. Άσε που δε μ' αρέσει το Κινέζικο  :laugh1:

χαχαχαχα εντάξει... δάκρυσα.... επίγευση πάπιας πεκίνου.... και εγώ γελάω με κάτι τέτοια...  

όλα παίζουν τον ρόλο τους, και φυσικά το γούστο είναι παράγοντας μεγάλος... αλλά οκ.... μην περιμένεις ένα Bavarian Cream ή ένα Vanilla Custard π.χ. να έχει γεύση στις 2 μέρες βρε κόκκινε... απλά δεν γίνεται...

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.809 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Είπαμε, κρέμες 2-3 εβδομάδες όχι ημέρες. Στις 2 μέρες ούτε κρέμα γλυκό δεν τρώγεται (λέμε τώρα)  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.256 Δημοσιεύσεις

π.χ. ένα ΣΚΕΤΟ RY4 Double σε μία εβδομάδα είναι ατμίσιμος.... βγάζει άρωμα κλπ.... 

@

Γιώργο ειδικά για το RY4 Double έχω διαφορετική άποψη.

Θεωρώ ότι χρειάζεται τουλάχιστον 1 μήνα και όσο περισσότερο το αφήνεις τόσο πιο μεστή γίνεται η γεύση.

Γενικά έχω την άποψη και την πρακτική, να αφήνω τα καπνικά ,εκτός net, τουλάχιστον 1 μήνα μιας και έχω δει ότι εκεί δίνουν το max των αρωμάτων τους.

Βέβαια εδώ έρχονται και τα προσωπικά γούστα του καθενός οπότε περί ορέξεως ουδείς λόγος. :)

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη