Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Βοήθεια για την παρασκευή DIY υγρών

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
68 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.272 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

σε κανένα υγρό που να έχω φτιάξει δεν έχω παρατηρήσει διαφορές 4 μήνες. το έχω αναφέρει ήδη όμως,
ατμίσιμο =  βγάζει γεύση, 

@

Γιώργο εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου.

Θα αναφερθώ σε δυο υγρά που συμβαίνει αυτό που λες πως δεν έχεις παρατηρήσει.

Πρώτα το Tribeca. Το άτμισα στον 1μηνα στον 1,5 στους 2 κοκ και διαπίστωσα ότι το καλύτερο γευστικό αποτέλεσμα το πήρα κάπου στους 3 μήνες.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το επόμενο υγρό να το αφήσω να ομογενοποιηθεί για 3 μήνες πριν το ατμίσω.

Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι στο μήνα δεν ατμίζεται όπως λες "ατμίσιμο =  βγάζει γεύση" αλλά έχω την υπομονή και την πολυτέλεια λόγω μεγάλου στοκ σε υγρά να περιμένω έτσι ώστε να έχω το καλύτερο γευστικό αποτέλεσμα για τα δικά μου γούστα.

Κάτι αντίστοιχοι συμβαίνει και με το Divino Cigar της Ecig.

Εδώ δεν μιλάμε για 3 μήνες αλλά και τα δυο είναι υγρά που θέλουν τους χρόνους τους και όσο περνάει ο καιρός γίνονται καλύτερα και δεν ατονούν.

Το Divino ειδικά έχει τύχει και να το ατμίσω, λόγω μεγάλου στοκ, περίπου ένα χρόνο μετά την παρασκευή του και όχι μόνο δεν ατόνησε αλλά ήταν όνειρο.

Ίσως να είναι εξαιρέσεις, ίσως να είναι δικιά μου παραξενιά αλλά οι διαπιστώσεις παραμένουν.

Δεν προτείνω σε κάποιον να κάνει το ίδιο μιας και ο καθένας κρίνει με βάση τις ατμιστικές του συνήθειες και το πως του αρέσει να ατμίζει τα υγρά του.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 761 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Doggy Sxk , Berserker , Kayfun Prime

δοκίμασε αυτό....
Inawera Biscuit        0.5%
TPA  RY4 Double     7%
TPA  Ry4 Asian        2%
TPA  Sweet Cream   3%
TPA  Vanilla Swirl     4%
TPA Coffee              0.30%

δεν το συνιστώ πριν από 25 μέρες :P  πολύ κρέμα ^_^    

@

Αν εισαι λατρης των υγρων με καφε τοτε σου το συνιστω και εγω ανεπιφυλακτα , το δοκιμασα απο τον αδελφο μου , μου αρεσε αρκετα και ειμαι στην διαδικασια να βρω τα αρωματα :

Brandy  (FA)                                           0.40ml

Coffee espresso (dark been)  (FA)        0.30ml

cream vienna (FA)                                 0.40ml

tuscan reserve  (FA)                              1.50ml

vanilla shisha    (Inawera)                      0.40ml

Τουμπανακι και γευστικοτατο

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 761 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Και εννοειται ωριμανση κοντα μηνα  ;)

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 59 Δημοσιεύσεις

@

Γιώργο εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το επόμενο υγρό να το αφήσω να ομογενοποιηθεί για 3 μήνες πριν το ατμίσω.

Εδώ δεν μιλάμε για 3 μήνες αλλά και τα δυο είναι υγρά που θέλουν τους χρόνους τους και όσο περνάει ο καιρός γίνονται καλύτερα και δεν ατονούν.

Το Divino ειδικά έχει τύχει και να το ατμίσω, λόγω μεγάλου στοκ, περίπου ένα χρόνο μετά την παρασκευή του και όχι μόνο δεν ατόνησε αλλά ήταν όνειρο.

Ίσως να είναι εξαιρέσεις, ίσως να είναι δικιά μου παραξενιά αλλά οι διαπιστώσεις παραμένουν.

Δεν προτείνω σε κάποιον να κάνει το ίδιο μιας και ο καθένας κρίνει με βάση τις ατμιστικές του συνήθειες και το πως του αρέσει να ατμίζει τα υγρά του.

μετά τους 4 μήνες, ουσιαστικά αυτό που λέω είναι πως πλέον δεν θα βρεις διαφορές στην γεύση... φτάνουν δηλαδή σε ένα peak Που πλέον ακόμα και αν υπάρχει κάποια διαφορά ο μέσος ατμιστής πολύ δύσκολα θα την αντιληφθεί... 
τα καπνικά αρώματα σε γενικές γραμμές δεν ατονούν εύκολα ειδικά οι πουρίσιες γεύσεις, αν μιλούσαμε για κάτι σε Burley, Cavendish, turkish tobacco, επειδή τείνουν  να είναι εμπλουτισμένοι και με άλλες αρωματικές ύλες μπορεί κάποιος να παρατηρήσει διαφορετικές διακυμάνσεις ανάλογα με την κατασκευάστρια εταιρία και κυρίως τις διαφοροποιήσεις που έχει κάνει... για τους ΝΕΤ "καπνούς" πάλι κρατάω αρκετές επιφυλάξεις για πολύ μεγάλο βάθος χρόνου έχω δει αρώματα να κρατάνε καλά σε ένα εύλογο βάθος χρόνου και άλλες να γίνονται χειρότερα από εμετός... 
οι κρέμες έχουν αρκετά μεγαλύτερη σταθερότητα σε γενικές γραμμές από τα φρούτα...
αν μιλούσαμε για φρούτα π.χ. θα σου έλεγα πως η φράουλα, το μήλο, ο ανανάς, βατόμουρα κλπ μετά απο καιρό, λίγο πολύ ατονούν... 

οι συνήθειες είναι συνήθειες, και το γούστο γούστο... το να κοιτάζεις το μαξ του μαξ ω μαξ, είναι θέμα επιλογής και γούστου...στο έχω εξηγήσει πάλι,  και κάνεις κύκλους γύρω από το ίδιο πράγμα... το "κατα βάση" σημαίνει  ΕΠΙΣΗΣ στο γενικό πλαίσιο... αν αρχίσουμε να πιάνουμε το ειδικό επίπεδο... να πάμε σε ένα επίπεδο αρωμάτων και ποιότητας ας πούμε της Medicine Flower που εκεί οι γεύσεις και τα συμπυκνώματα ξεφεύγουν από τα κλασσικά που αγοράζουμε οι περισσότεροι, διαφορετικές ποσοστόσεις, διαφορετικές τελείως εντάσεις, διαφορετικές αντοχές στον χρόνο... αλλά και αρκετά ακριβότερα  από τα συνήθη που αγοράζουμε οι περισσότεροι (TPA, Capella, Flavorah, Flavour Art Κλπ) (15ml κάπου στα 20 ευρώ)  και πίσω από αυτήν υπάρχουν άλλες πόσες εταιρίες που βγάζουν αρώματα και δεν ενδεχομένως οι περισσότεροι δεν θα τις μάθουμε καν.... 

το  "ατμίσιμο" σημαίνει να βγάζει την γεύση του κάποιο άρωμα σημαίνει πως έχει γεύση και δεν σου γδάρει και τα σωθικά (π.χ. Cinnamon Red Hots (TPA))  .... αν βάλεις μία κρέμα και την δοκιμάσεις στην μία εβδομάδα απλώς ΔΕΝ θα έχει καμία γεύση.... μπορεί απλώς να γλυκίζει ή να ξινίζει ή οτιδήποτε.. αλλά γεύση κρεμας δεν θα πάρεις πριν τις 20-30 μέρες...  από την άλλη αναφέρεις 2-3 υγρά/αρώματα κάθε φορά, τα οποία πρακτικά μπορούν κάλλιστα να είναι μια εξαίρεση... και αυτά είναι έτοιμες συνταγές που έρχονται σε μπουκαλάκι....που μεταξύ μας δεν το λέω και σοβαρό DIY.... αυτά κυκλοφόρησαν στον γενικό κανόνα για διάφορους λόγους (όπως και τα SnV)...   
λόγω χάσιμο εδάφους (γιατί ας πούμε μέχρι να βγάλει η Halo το Tribecca σε άρωμα κυκλοφόρησαν 10.000.000 μπεμπέκες σε όλων τον κόσμο) 
λόγω μη ενδιαφέροντος από το κοινό για το κόστος που είχαν... (γιατί οι μπεμπέκες ανά τον κόσμο είχαν πολύ μικρότερο κόστος)
λόγω DIY κλώνων που κυκλοφόρησαν και έπρεπε να κάνουν κάτι για να το κάνουν πιο θελκτικό στο καταναλωτικό κοινό (λέγοντας τους, "κατεβάσαμε το κόστος δίνοντας σας μόνο σε άρωμα και τώρα μπορείτε να έχετε το ορίτζιναλ πιο φτηνά)
λόγω νομοθεσιών σε διάφορα κράτη και θα έπρεπε να διαμορφώσουν την παραγωγή τους δεν βόλευε (π.χ. αν μια εταιρία δεν έβγαζε μηδενικά υγρά, σε κράτη που απαγορεύτηκε ολοκληρωτικά η νικοτίνη, θα έπρεπε να ξεκινήσουν να διαμορφώσουν την παραγωγή τους και μπορεί να έκριναν πως δεν τους συμφέρει)
λόγω πολλών άλλων λόγων....
όπως υπάρχουν και εταιρίες που επέλεξαν που προτίμησαν να μην το κάνουν καθόλου...  και να αποσυρθούν από αγορές, ή να τα κυκλοφορήσουν σε άρωμα, ή μόνο 10μελα, ή μόνο σε SnV ή σε συνδιασμό κάποιων από αυτά... 

τα γούστα γούστα, οι συνήθειες συνήθειες... ο γενικός κανόνας έρχεται για τον μέσο όρο χρηστών... 
τα γούστα, οι συνηθειες και οι ψυχοπάθειες του καθενός μας ξεχωριστά όμως δεν αντιπροσωπεύουν όμως την πλειοψηφία...και η πλειοψηφία γενικότερα ψάχνει για τα πιο άμεσα αποτελέσματα που θα βρει κάτι ικανοποιητικό...  και χωρίς αυτή δεν κρατιόμαστε ούτε εμείς οι "ελιτιστές" γιατί δεν θα υπάρχει και αγορά στο τέλος... 

μέχρι τις αρχές του έτους π.χ. είχα ένα Stash εδώ πάνω από 200 αρώματα,   η πλειοψηφία δεν θα έχει ποτέ τόσα αρώματα στο σπίτι, η πλειoψηφία θα έχει ΜΑΞ 10 αρώματα στο σπίτι,
η πλειοψηφία δεν θα φτιάξει υγρά να περάσει όλον τον χρόνο ούτε θα τα αφήσει να ωριμάζουν μέχρι να σβήσει ο ήλιος πριν τα δοκιμάσει... 
η πλειοψηφία δεν θα αγοράσει ούτε DNA μοντάκια, ούτε Kayfun, ούτε skyline, ούτε GUS ατμοποιητές, ούτε κανένα fancy μηχανικό.... η πλειοψηφία αγοράζει και είναι pod των 30ευρώ στα χέρια ή κάποια συσκευή ή κάποιο κιτ μαξ στα 80ευρώ όλα μαζί....

και ρώτα τώρα τον Χ άνεργο αν έχει την πολυτέλεια να πάει να πάρει φαγητό  ή να περιμένει το υγρό του να τελειώσει φανταρικό για να το ατμίσει και να πει "υγράρα".... ή αυτόν που δουλεύει με έναν βασικό όλο και όλο αν μπορεί να έχει τέτοιες πολυτέλειες... ή κάποιος που βλέπει το ηλεκτρονικό τσιγάρο τελείως χρηστικά και γουστάρει να έχει μια επαρκή γεύση.... εμείς που κάνουμε DIY είμαστε λίγοι, εμείς που έχουμε την πολυτέλεια να περιμένουμε τόσο πολύ είμαστε επίσης ακόμα λιγότεροι.....  και δεν επαρκούμε ούτε την αγορά να στηρίξουμε ούτε τίποτα (και βασικά μέσα στα χρόνια αποδεδειγμένα ΔΕΝ το κάνουμε.... ευτυχώς που κόπηκαν/περιορίστηκαν  και οι εισαγωγές από κίνα και κάάάάπως μέσα σε όλα τα προβλήματα τονώθηκε κάπως η αγορά εδώ...) 

Τεσπα... είναι τεράστια συζήτηση, και την βαριέμαι ειλικρινά... 

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 59 Δημοσιεύσεις

Και εννοειται ωριμανση κοντα μηνα  ;)

απο περιέργεια, ο καφές και το brandy πόσο έντονα βγαίνoυν? 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 761 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Ο καφες εβγαινε τοσο οσο χωρις να σκεπαζει το τελικο προφιλ αλλα να πω την αληθεια το brandy που ερχοταν 2ο , εσβηνε αρκετα το τελικο προφιλ μιας και εντονο.

Η λυση μου , οπως και σε μια αλλη συνταγη που φτιαχνω , ειναι να αφησω στο δικο μου batch μιση μερα ανοιχτο το μπουκαλακι ωστε να καταλαγιαζει λιγο το αλκοολ.

Παντως αξιζει τον κοπο αν τετοια προφιλ σε καλυπτουν. :ok:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 59 Δημοσιεύσεις

@

ευχαριστώ πολύ ^_^ 
γενικώς το δικό μου προφίλ είναι κανέλα, κανέλα και κανέλα με κανέλα :P χαχαχαχα είμαι τελείως έξω από τις συνήθεις κλάσεις εδώ και πολλά χρόνια 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 761 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Κ η αγαπημενη σου συνταγη ?

Ρωταω γιατι ο κουμπαρος μου ειναι εραστης της κανελλας (μετα την κουμπαρα)  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 59 Δημοσιεύσεις

@

Κ η αγαπημενη σου συνταγη ?

Ρωταω γιατι ο κουμπαρος μου ειναι εραστης της κανελλας (μετα την κουμπαρα)  :laugh1:

την αγαπημένη μου κανέλλα δεν την δίνω... έχει περάσει TPD :p

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη